Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Vis Elbasani, 11 Apr 2003.

 1. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  SHOPENHAUERI NUK E NJIHTE VAJZEN SHQIPTARE!!!

  C'na duhet(sic ka qene te forumi i vjeter) metafizika e Bukurise, kur ajo e ka emrin " VAJZA SHQIPTARE ?

  Aidës te "Fiks Fare" po i keputet qafa(aq e bukur eshte!). Valbona Selimllari ka habitur edhe kritikun/grindavecin Vittorio Sgarbi. Syte e Valbona Çobës u shpallen syte model te femres ne nje konkurs ne Greqi. Edhe burri i pashem Aleksandri i Madh u lind nga nje nene mollose shqiptare, Olimpia . Edhe Emën e kemi si shpirt, sic e shohim!

  Hajt' pra flasim per estetikën (nje nga 5 deget e filozofise) e bukurise! C'pelqeni te nje vajze shqiptare? Goca, pse jeni kaq te mira? :kiss:
   
 2. Ema

  Ema Goddes

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  Hahahaha!
  I vetmi gabim te lista eshte emri im(dal mire ne fotografi se kshu jam kot) :shrug: !
  Pastaj do e leme ke filozofia kete temen? :goofy:
   
 3. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  Aida e bukur :eek: :confused:

  Me fal Visi, po shihe Aiden tek ajo reklama e Vodafonit dhe e ve re menjehere qe eshte thjesht fotozhenike nen dritata e sfumuar te studios se "Fiks Fare". :angel:

  Nejse, femra shqiptare eshte vertet e bukur por jo shume e mbajtur( ne pergjithesi e kam fjalen).

  Per Estetiken ka shume per te thene.... :thumbsup:
   
 4. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  O Ema, ta leme ketu temen, se po flasim per estetiken(dege filozofie)?

  Pastaj, vajza nuk eshte vetem e bukur nga syte apo buzet, etj. Fjala bukuri shpjegohet nga gjuhetari Aristidh Kola: Vjen nga fjala bukë dhe e bukur do te thote që ka bukë, që është e ushqyer, e mirëndërtuar, e hijshme.

  Psh., zeri i nje vajze flet vete! A e keni vene re se si kendojne femrat greke, turke, serbe, etj.? Per ibret! Se c'kane nje ze te trashe...

  Po belin qe kane rrushat tona?

  Vajza shqiptare e ka zerin e bukur, melodioz. A e dini se fjala sirenë vjen nga shqipja? Nese ju intereson etimologjia...
   
 5. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  Neo, lene pash Diellin! Pse nuk i merr leje asaj? Bukurine nuk e ka vetem per vete e per ty ajo!

  Shenim. Sa per dijeni, Neo ka postuar nje foto te nje suksesi te bukurise shqiptare, por mendon qe do ta heqe shpejt. :cry:
   
 6. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  Neo e paska hequr ate foton qe publikoi, por ishte nje vajze shqiptare me nje personazh shume te famshem te artit boteror.

  Por bukurise se vajzes shqiptare i ka kenduar edhe Homeri bashkekohor Fishta. Kush e ka lexuar Lahuten e Malcis' i ka vene re pershkrimet e Poetit per zanat, oret dhe, sidomos, per Tringën.
   
 7. lola

  lola Primus registratum

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  Kush eshte Aida?
   
 8. genti

  genti Primus registratum

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  O Visi leri mos u bej shume komplimenta gocave se u rritet mendja /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 9. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  [​IMG]

  E pesta ne bote kjo cupa :thumbsup:
   
 10. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  Kushe eshte kjo vajza?

  Lola, Aida eshte nje balerine te nje emision humoristik ne nje tv shqiptar(TopChannel).
   
 11. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  A. Kospiri Miss Al 2002

  Vendi i peste Miss World
   
 12. edda

  edda Primus registratum

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  Mbaj mend qe nje agente scouting kur kam bere nje provino per fotomodele me pyeti nese Naomi apo Claudia jane femra te bukura..e une sigurisht iu pergjigja qe jane nder femrat me te bukura ne bote dhe e di çme tha "jane vetem fotozhenike dhe kane trukatore te zote", nuk e kam pare asnjhere kete Aiden por pasi pashe veten time te trukuar nga nje profesioniste une them me bindje qe truku dhe fotografi profesionist bejne mrekullira.

  Mua nuk me pelqen fakti qe femrat ne shqiperi (shumica) per te shkuar deri tek dyqani i bukes rrine 1 ore para pasqyres, behen si karnavale dhe kane manine e minifundeve deri tek maja e b.. dhe takave si prostituta, mund te jene shume te bukura por kur behen keshtu ta shpifin fare

  p.s. Visi ktu paskan dale te gjithe nga tema (edhe ti)
   
 13. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  Manine e takave e kane, po a e di pse???

  Tregojne elegancen, te ecurit

  Kurse te minifundeve nuk me duket se e kane...

  Gjithsesi, per te hyre ne teme, te estetika, Gandi thote se bukuria e kafshes qendron ne formen trupore te saj, ajo e njeriut ne karakterin e tij. Ndaj duhet vleresuar edhe karakteri te nje vajze, persa i takon estetikes njerezore. Femra shqiptare, ne pergjithesi, nuk eshte fodulle! Kurse vlera ka plot. Mjaft qe te shihni belin! Vajza shqiptare ka bel!!!

  A i keni pare gjermanet? Po ruset-druzhet? I kane permasat 90 - 1200 - 1199

  Sa per Aiden, ate e kam pare edhe kur ka qene ne klase te tete, pa truk! Cfare balerine e lindur! Vec ta shihnit se si vallzonte edhe atehere...
   
 14. Ema

  Ema Goddes

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  Me zor e mbajta veten deri tani po nuk mu ndejt pa permendur nje teme tek Klubi i fansave(qe s'e ka vendin fare atje) : http://www.albforumi.com/cgi-bin/ultimatebb.c gi?ubb=get_topic;f=46;t=000046

  Ne fillim Visi nis muhabetin me levdimin e bukurise se femres,keshtu estetikisht dhe mbi te gjitha fizikisht duke pritur nje armate femrash te ngadhenjyera prej temes nga pas.
  Pastaj muhabeti hidhet tek karakteri(mbi te gjitha).
  Keshtu ne pergjithesi do thoja se jemi popull me temperament.Se nenat e gjyshet tona qe kane bere mesatarisht nga 4-8 kalamanj duken si 60 vjecaret italiane edhe pse s'kane me shume se 40-45 vjec.Se gruaja shqiptare sado e bukur,me bel e karakter ka shtruar kurrizin ndaj dajakut,punes dhe shtepise.
  Se eshte trajtuar si lecke per te fshire kembet,se sot ne keto dite ku demokracia ehste kapur nga bishti vajza shqiptare(ajo e bukura) bredh me funde qe me zor i mbulojne bre*et dhe me dekolte me te cilat nuk ka nevoje te zhvishen per tu pare gjoksin.
  Bukuria e sotme shqiptare sfilon ne dy vende:ne trotuaret e Europes dhe ne rruget e Shqiperise.Te jesh k*rve ka dale ne mode.
  Per kete mendoj se jo gjithnje bukira eshte favor tek nje femer.

  Une cmoj femren shqiptare per zgjuarsine,per zemergjeresine,per dhembshurine dhe e percmoj per dinakerine,per deshiren per te arritur cdo gje te ndaluar me cdo kusht,per shitjen e vlerave fizike dhe shpirterore per pak para,etj.

  Nuk pergjithesoj,sepse secili eshte i ndryshem.

  Konkurset e bukurise shqiptare jane tempull i korrupsionit,konkurset per akademite e arteve te bukura burim imoraliteti.

  Ne fund po ju ve edhe nje foto te nje vajze "te bukur shqiptare":

  [​IMG]
   
 15. Ema

  Ema Goddes

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  Ja edhe dy peshqeshe:(Misse)

  [​IMG]


  [​IMG]
   
 16. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  ...dhe filozofia? :confused:

  Ju lutem shihni edhe nje here kete teme sepse nuk me duket fare me karakter filozofik. Nese justifikohet se estetika eshte nje nga deget e filozofise, atehere te diskutohet per estetiken, gje e cila nuk po ndodh.

  Gjithsesi, nje teme rreth 'Bukurise' ka kohe qe ekziston tashme... E Bukura :smash:

  Nejse, beni si te doni. :wave:
   
 17. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  ...e drejte Logos :thumbsup:
   
 18. anna

  anna Primus registratum

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  :thumbsup: /pf/images/graemlins/frown.gif :thumbsup:
   
 19. Ema

  Ema Goddes

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  Pa sa budallenj jemi ne:
  Si ore nuk ka filozofi? -Tani ne do filozofojme rreth permasave te belit te shqiptares se mesme dhe rreth misseve shqiptare.Pastaj do na bjere kokes ndonje kungull qe rritet maje kumbulles e do na vinemendt te zhvendosim kesi temash! :shrug:
   
 20. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Ç' BUKURI E VAJZES SHQIPTARE!

  Filozofim i Shqiptares se mesme dhe rreth misseve Shqiptare??? :confused: Hera e pare qe e degjoj. :rolleyes: Shpresoj te jete shaka! Nejse, nejse....filozofoni!!! :wave: :sleep:
   

Shpërndajeni këtë faqe