Çfare eshte GOGOLI?

Diskutime tek 'Koktej Diskutimesh' filluar nga shqipe, 26 Apr 2003.

 1. Rimseb10

  Rimseb10 Valoris scriptorum

  O kush po mshkru te chati mjaft se ma bllokove cel po pate nai mhb me rendesi shkruj ke lajmerimet. Kush gje pc tani me hek ket rreklamen e sms.
   
 2. Almaa'95

  Almaa'95 Papirus rex

  Ndoshta, Gogoli!
   
  Dreamer likes this.
 3. Rimseb10

  Rimseb10 Valoris scriptorum

  Prandaj ju drejtova te kjo tem. Mund tjet dhe Gogole frikacake
   
 4. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Nje figure mistike
   
 5. Aki

  Aki Paint It Black

  Gogoli eshte SaK, @SaK eshte rrot, kshu root me falni gabim shtypi
   
 6. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  1 muaj bann ne Forum dhe Akill permanent ne AlbNetwork!!
   
 7. Aki

  Aki Paint It Black

  Hahahhahah
  E hengra, rrash ne gracke sa kerkonte ai tme perzere i dhash shkak :p
   
 8. katsune

  katsune cherry blossom

  kur isha e vogel per mua gogoli ka qene nje komshi qe e kisha frike sa here e shikoja. tani qe e mendoj me mire, dyshoj se ai ka qene i semure me akromegalia sepse dukej si nje gjigand dhe vonese mendore...prandaj ndoshta ishte aq i frikshem ne syte e mi.
   
 9. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

 10. Fawkey

  Fawkey Primus registratum

  Vallaj, me aq sa di une, gogoli eshte ai perbindeshi i perrallave qe ha femijet (si puna e Shrekut), po si te doni.

  (Nuk e di nqs e ka thene dikush tjeter, nuk i lexova te gjitha postimet)
   
 11. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Per mua ka patur nje aspekt fizik te qarte gogoli ne femijeri. E kam pare ne enderr por s'do te dija ta pershkruaja me fjale. Ka mundesi te kem patur ftohte dhe nje abazhur me drite te kuqe qe me binte ne sy ne realitet, me beri te enderroj nje gogol te kuq qe nga dritarja kerkonte te hynte e te me shqyente. Sigurisht, e verteta eshte se ky gogol i kuq ishte kunderpergjigje e ogranizmit qe ne kete menyre kerkonte te me zgjonte dhe meqe ndieja ftohte, te merrja masa, por sidoqofte ky mbeti si gogoli qe flitej ne femijeri por qe mua, pervec se ne ate enderr, nuk munden te me trembnin kurre !
   
 12. Linux

  Linux think different

  Gogoli eshte nje shoku im ne chat, eshte dwarf lol
   
 13. Artin

  Artin Papirus rex

  Eshte keqperceptim/shtremberim i fjales mongol.

  Fjala eshte shume e vjeter ne kohe...

  Hordhite turko-mongole jane dyndur ne Evrope prej mijera vjetesh. Me te njohurat ishin te Atiles dhe Gengis Khanit, qe erdhen nga Lindja. Kurse te fundit ishin otomanet, qe erdhen nga Juglindja.

  Fjala gogol është përpara otomaneve, qe nga koka e Atiles dhe Gengis Kanit.

  Në gadishullin ilirik, mongolet vinin me shpejtesi nepermjet luginave, me kuaj dhe i kapnin ne befasi banoret. Burrat i vrisnin, kurse grate dhe femijet i merrnin peng. Me kokat e te vrareve formonin grumbuj te medhenj ne forma piramide, duke krijuar tmerr tek popullsia. Per keto jane shkruar edhe libra historike.

  Gogolet ishin qenie te frikshme per ate kohe, por njerezit sot nuk e dine prejardhjen e fjales dhe e mendojne si nje qenie mitologjike. Por gogoli ka lidhje me njerez dhe ngjarje te verteta.


  Atila
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Last edited: 21 May 2017
  joetisti_, TinkerBell and Aki like this.

Shpërndajeni këtë faqe