Çjane LAMJET dhe si mjekohen?

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga Noe, 4 Oct 2004.

 1. Noe

  Noe Primus registratum

  Çjane LAMJET dhe si mjekohen?

  Interesohem shume rreth asaj se çfare jane LAMJET, si infektohesh dhe si mund te luftohen?
   
 2. doktoresha

  doktoresha Primus registratum

  Re: Çjane LAMJET dhe si mjekohen?

  lamjet?...mos nenkuptoni labiet? per parazitet e aparitit tretes...qe ndryshe quhen oksiuris lambia?
  nese po atehere po ju them qe jane parazite te vegjel ne forme krimbash unazore...qe parazitojne ne zoret e holla dhe konsumojne ushqimin e ngrene nga nje njeri...keta parazite shumohen me veze dhe vezet e tyre mund ti marresh ngado...me duar te papastra...etj...
  shkaktojne shqetesime te ndryshme ne njerez...si dobesi fizike...kruarje...pruritus te zones se anale...etj....
  mjekimi behet kryesisht me anti parazitare si piperazine etj...por mire eshte te parandalohen, tek te rriturit eshte me e lehte pasi mbajtja e higjenes personale eshte me e mire, tek femijet eshte disi problem pasi nuk e kane higjenen dhe aq shume rutine, shkojne ne tualete te perbashketa me femijet e tjere ...etj...
  mendohet se nje predispozicion per shfaqjen e Lambias ka dhe bulmeti ne pergjithesi....
   
 3. Noe

  Noe Primus registratum

  Re: Çjane LAMJET dhe si mjekohen?

  Nga analizat ka dale ky emer : VERMICULARIS.
  Ju lutem çfare mjekimi duhet te merret?
   
 4. doktoresha

  doktoresha Primus registratum

  Re: Çjane LAMJET dhe si mjekohen?

  vermikularis...eshte shume i pegjithshem si percaktim diagnoze...eshte thjesht nje identifikim i parazitozave ne aparatin tretes...
  po emer tjeter me te detajuar nuk te kane shkruar?
   
 5. Noe

  Noe Primus registratum

  Re: Çjane LAMJET dhe si mjekohen?

  Fatkeqesisht vetem kete emer na dhane ne pergjigjen e analizave.
  Faleminderit per interesimin tuaj.
   
 6. Raif Emini

  Raif Emini Primus registratum

  Re: Çjane LAMJET dhe si mjekohen?

  1. Rrenja e Kalamusit e grir, qitet (nje gjysem luge shume e vogel me bime) ne nje gote 2 dl me uje te ftofet, pas 6 oresh gota me bime si me lart futet ne uje pak me te nxeht per disa minuta, sa me e vok cajin e perfituem.

  Perdorimi: Pihet nje gercam caj te vaket para ushqimi dhe nje pas ushqimi, gjithsejt 6 here ne dite.

  2.Pihet 1 caj i perfituar nga flete e arrave, ne mengjes, gjysem ore para ushqimi

  3. Me cajin e perfituar nga Barishumefletesh (vetem lulet) shperlahet Z. anale.
   
 7. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Çjane LAMJET dhe si mjekohen?

  Vallai me sa di une LAJMET, sidomos ato te ores tete, sherohen duke nrru kanal. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. SyZeza

  SyZeza Grupi i të moçmëve!

  Re: Çjane LAMJET dhe si mjekohen?

  LOL
  Rrofte pulti ,lart e poshte /pf/images/graemlins/laugh.gif ( per stacionet e tv e kam fjalen /pf/images/graemlins/laugh.gif )
  p.s. L_R .. po majtas e djathtas me ul e ngrit zonin..a bo efekt?
  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. fairy

  fairy Primus registratum

  Re: Çjane LAMJET dhe si mjekohen?

  desha me vene nje figure po nuk me dilka /pf/images/graemlins/frown.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe