Ç'mendojnë të huajt për gjuhen shqipe?

Diskutime tek 'Gjuhësia' filluar nga Almir, 5 Jul 2005.

 1. Cruel_Intentions

  Cruel_Intentions Primus registratum

  Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

  Un per shembull sa her qe dua ta shaj burrin me llafe te pista ja fus shqip lol. Edhe mesa me thot mua gjith nervi qe ka i shnderrohet ne deshiren per sex. I think that might be a positive sign lol... Keshilloj ta provoni.

  -B
   
 2. ilirarberi

  ilirarberi Forumium maestatis

  Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Të faleminderit shumë.Ndërsa librin e Aristidh Kolës e gjeta në një bibliotekë të Athinës dhe po e lexoj nga parësori

  [/ QUOTE ]

  Proud ne shqip apo ne greqisht e gjete librin e Koles ne athine ?

  [/ QUOTE ]E kam mbaruar së lexuari librin e Aristidh Kolës - arvanitët dhe prejardhja e grekëve - prej kohësh por nuk kam pasur kohë të futem në internet.Megjithatë dy gjëra më bënë përshtypje : e para, në kapakun e librit në greqisht emri i tij shkruhej saktësisht Aristidhi Kolia dhe jo Aristidhis Kolias, - dhe libri i tij ishte botuar nga shtëpia botuese Thamiris ( shih; tha mir ) - dhe për të thënë të drejtën ndjeva një vetëkënaqësi,dhe e dyta se mështeste temën se grekët dhe shqipëtarët pra dhe arvanitët janë një komb ( nga fillimi deri në fund të librit ), gjë për të cilën nuk arrita ta kuptoj.Në shqip si është i përkëthyer? Përshëndetje. /pf/images/graemlins/thumbsup.gif /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 3. tushi

  tushi Valoris scriptorum

  Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  P.S Per ate punen e ne shkodranve qe s'dijne me fole ne gjuhe letrare ,s po baj koment.Thjesht po mendoja se simbas teje,Migjeni s'ka dite me fole gjuhe letrare ,prandaj do kete shkru shkodranshe,apo jo? Hajde arsyetim hajde!

  [/ QUOTE ]

  Ne kohen e Migjenit nuk kishte gjuhe letrare shqipe, ne fakt, termi i perpikte s'eshte "letrare", por gjuhe shqipe E STANDARDIZUAR, ose gjuhe zyrtare.
  Migjeni shkruajti ne gjuhen e nenes se tij, ate gjuhe qe te gjithe ne, gabimisht ose lehtesisht, e perdorim ne forum.
  [/ QUOTE ]

  /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif

  zog po qeshi se po prej tejet kam lexu q1 ne kohen e Migjenit, Fishtes etj, gegnishtja ishte gjuhe letrare

  ndersa tosket merreshin me bujqsi etj etj /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. dallendyshe

  dallendyshe Primus registratum

  Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

  Unë jam një i huaj dhe m'pelqen gjuha Shqipe shumë! Kjo nuk është për shkak se unë jam në dashuri me shqiptar, por gjuhën tuaj është me të vërtetë e bukur, sidomos mua më pëlqen të dëgjojnë këngët Shqipe! I uroj edhe unë flas shqip, por në këtë moment unë s'kam shkuar aq larg, përdor përkthyes në internet.
   
 5. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Dallendyshe</div><div class="ubbcode-body">Unë jam një i huaj dhe m'pelqen gjuha Shqipe shumë! Kjo nuk është për shkak se unë jam në dashuri me shqiptar, por gjuhën tuaj është me të vërtetë e bukur, sidomos mua më pëlqen të dëgjojnë këngët Shqipe! I uroj edhe unë flas shqip, por në këtë moment unë s'kam shkuar aq larg, përdor përkthyes në internet. </div></div>

  uau, deri ne fjaline e fundit mendoja se kishe perfeksionuar shqipen ne menyre te perkryer! [​IMG]
   
 6. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Po te degjos serbet,maqedonasit dhe greket mendojne se gjuha shqipe eshte gjuhe e prejardhur dhe jo se eshte autoktone,prapeseprape ne shqiptaret kemi gjuhen,kulturen dhe traditat tona dhe nuk na ben pershtypje se cfare thone te tjeret.
   
  Sweety el likes this.
 7. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  thone qe eshte e veshtire per tu mesuar dhe folur
   
 8. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Gjuha shqipe esht gjuha me e bukur ne bot dhe me e embel
   
  Airbourne likes this.
 9. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Ist Albanisch mit anderen Sprachen verwandt?

  Ja, das Albanische ist durchaus mit anderen Sprachen verwandt; und zwar mit den anderen indoeuropäischen Sprachen Europas, also mit dem Lateinischen, dem Deutschen, dem benachbarten Serbokroatischen, mit dem Griechischen usw. Allerdings hat das Albanische keine sehr engen Verwandten. Das Deutsche etwa hat ja enge Verwandte wie das Schwedische, das Niederländische oder auch das Englische, die alle ebenfalls zur germanischen Sprachfamilie gehören. Auch das Lateinische hatte nahe Verwandte, wie das Oskische und Umbrische. Diese starben aber schnell aus. Dagegen haben wir für das Albanische überhaupt keine nahen Verwandten. Das Albanische ist also ein eigener Zweig innerhalb der indoeuropäischen Sprachfamilie und insofern durchaus etwas Besonderes. Als Albaner kann man, wenn man will, darauf stolz sein. Interessant ist, dass das Albanische zwischen den rundum liegenden Ländern Bulgarien, Rumänien, Mazedonien etc. offensichtlich eine Sprachinsel darstellt. Man kann sich auch vorstellen, dass es früher noch andere Sprachen gab, die mit dem Albanischen näher verwandt waren. Man spekuliert deshalb, weil es zu Römerzeiten etwa illyrische Inschriften gab. Und es gibt die Idee, dass diese früher mit dem Albanischen verwandten Sprachen vielleicht ausgestorben sind, als die Slawen aus dem Nordosten einwanderten und sich dort das Bulgarische gebildet hat und außerdem die Griechen aus dem Süden weiter nach Norden vorgedrungen sind. Die Rumänen etwa sprechen ja eine romanische Sprache,

  Es können also Sprachinseln wie das Albanische vorkommen, bedingt durch Völkerwanderungen?

  Ja.

  Martin Haspelmath
  Prof. Haspelmath ist Linguist am Max Planck Institut für evolutionäre Anthropologie in Leipzig. Seine Schwerpunkte liegen in vergleichenden Sprachforschung, z.B. bezüglich der Entstehung der Sprachen der Welt.

  martinhaspelmath.jpg

  Gezuar pashket shqiptareve me besimin perkates.

  TUNGI.
   
 10. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  I VETMI....POPULL qe ka RUAJTUR gjuhen AMTARE, MIJERAVJECARE apo SHEKULLORE jane....KINEZET.

  Paksa qudi KJO?????????????
   
 11. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Der römische Astrologe Lucius Tarrutius berechnete die Gründung Roms auf den 4. Oktober 754 v. Chr. zwischen der zweiten und dritten Stunde des Tages. Aber das berechnete er durch das Geburtenhoroskop des Romolus. So viel zur Wissenschaftlichkeit.

  PS: Une nga horoskopi apo datelindja nuk marre vesh.
   
 12. Artin

  Artin Valoris scriptorum

  Nuk e njohin fare dhe u duket e çuditshme kur e dëgjojnë. Vetëm më pyesin se ç'gjuhë është, se nuk e gjejnë dot.
   
 13. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  E provova kur mendova se ishte i huaj! Jo dreqi doli shqiptar!
   
 14. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Kaq kohe nuk i kam pyetur ,por ndodh kjo qe rastesisht kur degjojne shqip disa kthehen si te trembur.
   
 15. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Hipur ne nje Mercedes Benz (benzine) udhetoja me ish-tim shoq nga Tirana ne Fier per te kaluar fundjaven me prinderit e mi. Ai e nget makinen shume shpejt, gje qe me pelqen sepse po te ngitet makina ngadale mua me rrotullohet mendja. Sa me shpejt aq me ne palevizshmeri qendroj. Nejse, ne Lushnje, pa hak me thene te drejten, na ndalon nje polic i cili ben shenje per ngritjen e xhamit. Ne ishim me vonese (qe te dy e urrejme mungesen e perpikmerise kohore -punctuality) dhe kjo gje inatosi ish-shokun e jetes. Vrime bythe i tha ai policit i cili mbeti si i shtangur. Iu drejtova ne anglisht partnerit per t'i kerkuar ku e kishte mesuar ate shprehje. Shqiptaret ma kane mesuar, tha, kur u kerkova te me mesonin fjalen asshole ne shqip.

  E qete i thashe pastaj policit qe mos t'ia vinte re se ishte i huaj dhe se donte te thoshte «shkerdhate».
  Aha tha polici me mire shkerdhate se bryme bythe.

  Me falni per shprehjet,

  Eleonore
   

Shpërndajeni këtë faqe