“Gjurmë Shqiptare”, Molosët E Fundit

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga Agjenti_007, 23 Nov 2015.

 1. Agjenti_007

  Agjenti_007 Kujdes.Ceta.Plak.E.Mallakastres Anëtar i Shtabit  Veç qenit të Sharrit, shqiptarët kanë edhe një racë tjetër autoktone, kaq shumë të njohur, por kaq pak të reklamuar. Ai është qeni molos, që vjen nga fisi i njohur iliro-epiriot.

  Cikli “Gjurmë shqiptare” i gazetarit Marin Mema solli këtë fundjavë në ekranin e Top Channel, historinë e jashtëzakonshme të një race, që zgjodhën ta mbajnë që në antikitet Aleksandri i Madh, Pirro i Epirit, Karli i 5-të i Spanjës e deri tek Atila, prijësi i Hunëve.

  Një racë kjo, nga e cila vijnë genetikisht të paktën 100 raca të tjera molosoide, apo “mastiff” siç njihen ndryshe në shumë vende të botës.

  Një udhëtim në kërkim të qenit molos, që ende gjendet në Shqipëri. Shqiptarët, kombi që kanë dy raca autoktone: qenin e Sharrit dhe qenin molos.
   

Shpërndajeni këtë faqe