2 die 4

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga renea, 14 Oct 2003.

 1. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: 2 die 4

  2 die 4 jane per tu pergezuar per frymen e re qe po i japin hip hopit shqiptar. megjithate shpresoj qe avokatet e tupak shakur dhe dinastise se tij asnjehere mos ta kene mundesine te degjojne "krijimet" e 2die4 sepse po i degjuan, 90% e tyre jane perkthim ne shqip i kengeve te tupakut. mos harroni qe nje nder cilesite kryesore qe e ben rrepin interesant dhe qe vendos diferencen mes rrepistave te mire dhe rrepistave dosido eshte origjinaliteti. me keqardhje mund te them qe 2die4 i mungon origjinaliteti. shpresoj qe se shpejti te clirohen nga tupak-mania dhe te krijojne veprat e tyre.
   
 2. Code-Cracker

  Code-Cracker Primus registratum

  Re: 2 die 4

  Grupo!

  Albumi i pare i 2-DIE-4 mund te theme se eshte amator per arsye se kan perdor instrumentale te tupakut, por kjo nuk do te thote qe cfare flasin nuk jane realitet. Une personalisht e shikoje veten ne shume fjale per cfare ato flasin. E kush nuk kopjon ne rap sote ? Rryma hip-hopit kur na dal heret, e kendoshin endacaket,parazitet rrugve si freestyle. Pastaj filloi te bej boom.

  ...VAZHDIM SE SHEPJTI SE DO ME FIKET KOMPJUTERI.....

   
 3. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: 2 die 4

  po me mire te degjosh 2die4 se ata qe perkthejne vetem turke e greke.
   
 4. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: 2 die 4

  mos e keqkuptoni postimin tim. nuk po i ul poshte 2die4 por po them qe nuk duhet te ngelen ne vend numero (tupak style). gjerat per te cilat ato flasin ne kenget e tyre jane jashtemase reale e megjithate nuk tingellojne aspak origjinale. ketu qendron problemi... mos harroni qe kompeticioni tani per tani i hip hopit shqiptar eshte jashtemase i ulet prandaj dhe 2die4 nuk kane pasur "motivacionin" e duhur per te ngritur nivelin e tyre edhe me lart se cjane. kompeticioni i ben artistet ose te dalin nga biznesi ose te ngrejne nivelin. e vetmja menyre se si 2die4 mund ta ngreje kete nivel eshte duke mbajtur dhe zhvilluar origjinalitetin e tyre. ok grupo.... se per pak harrova, shume veta kopjojne ne rep sot, por shiko cfare pozicioni luajne ne nivelin e hip-hop. tupak nuk kopjoi njeri, ndaj eshte nga me te miret (per disa me i miri) ne zanatin e vet. po keshtu jane dhe wu tang clan, jay z, nas, snoop e mjaft te tjere qe luajne role kryesore ne boten e hip hopit.
   
 5. atalantino

  atalantino Primus registratum

  Re: 2 die 4

  Edhe mua me pelqejne kenget e tyre, por me duken pak si shume per kalamoj :angel:
   
 6. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: 2 die 4

  forza 2die4!siete grandi! :kiss:
   
 7. Almir

  Almir Primus registratum

  Re: 2 die 4

  hmmm me kete albumin e pare te 2dei4 jane treguar shume ametera.....diksuh tha qe i afrohen nivelit nderkombetar....hahahah.....keta jane shume mbrapa :smash: :idea: .....jane kopjues te 2pac-ut , bile edhe videokipin e kane me 2pac-un.....ata duhen te ngrisn veten perpara e jo 2pac-un.....hahahah edhe kurfare strategji te zerin nuk kane.....

  Per shqiperi West side family dhe MR.Elvis (edhe pse i ka kenget e vjedhura) jane me te mire.....

  Mua me te mire per rep dhe qe jane ne nivelin me reperat ballkanik ..... jane keta: 2po2, DA LIGS, Etno Engjujt, NR, Goldsnake, Rrufeja, Unikatil te rrebell(flitet se eshte reperi me i mire ne gjithe hapsiren shqiptare ),e me pak me ulte jane Rutmi i rruges, WNC, Tingulli4, Hija e jetes etj. (ka edhe grupe tjera)...
   
 8. aspahiual

  aspahiual Primus registratum

  Re: 2 die 4

  kot fare
   
 9. lusjen

  lusjen Primus registratum

  Re: 2 die 4

  Ej o people me behet qefi qe po flitet per 2die4 per mendimin tim nuk krahasohet me as edhe nje grup tjetre shqiptar vetem kenga e tyre jetes son 3 eshte nje mit:pER MU 2PAC & 2DIE4 NUK KAN PER TE VDEKUR KURR THE PERHER DO TI KEM NE ZEMER ..REMEMBER 2AC....
   
 10. Princesha

  Princesha Primus registratum

  Re: 2 die 4

  Na vini ndonje foto te tyre ti njohim, se un i kam degjuar por si kam pare kurr.
   
 11. Almir

  Almir Primus registratum

  Re: 2 die 4

  Per mendimin tim 2 die 4 jane kot fare..........kot

  Shpresojm se do del ndonje repist i mire ne ALB

  KAm nje pyetje a do shkoni ne koncert te WU-TANK-Clan ku aty do te jene edhe Etno Engjujt.......

  ti quni me siper qe shkruve per 2 die 4 dhe 2-pac, 2-pac eshte legjende ndersa 2 die 4 jane 100% deshtum,

  Te preferoj te ndegjojsh kenget te 2po2, DA LIGS, T-DOG, Unikatil the rrebell, Etno Engjujt, Golsnakes, NR, Rrufeja, Da Ghost, Ritmi i rruges, Gjurma e nates, Mad Lion, etj ndoshta keta grupe si ke ndegju , ndegjoje pastaj krahasoje kete 2 die 4 me grupet e me siper qe ti permenda.......... :eek: :eek:
   
 12. Princesha

  Princesha Primus registratum

  Re: 2 die 4

  E morem vesh :rolleyes:
   
 13. TEO

  TEO Primus registratum

  Re: 2 die 4

  E aman se ato qe ke rreshtuar ti KDkanarina jane talente te medhenj. Te gjithe me muzike te vjedhur jane pa perjashtim. Te pakten 2 die 4 u pelqej nje kenge nga ato qe kane "Mesazh per nje te huaj" quhet.
  Ato qe ke rreshtuar ti pastaj s'u pelqej asnjeren.
   
 14. tesoro

  tesoro Primus registratum

  Re: 2 die 4

  i got their album
  por nuk jam akoma e bindur se ne cilen kategori
  ti fus.....
  dmth tek wanna-be-rapper
  apo tek "realiteti shqiptar"
  hip hop i kopjuar
  lyrics qe disa here ta cpifin....

  nejse se kush e tha: shije shije kjo bote
   
 15. Erjon rapper

  Erjon rapper Forumium praecox

  Re: 2 die 4

  Jane kopjac te medhenj por tekstet e tyre jane te SAKTA ne kuptimin e plot te fjales
  Mua me pelqejne per veten time /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 16. Princesha

  Princesha Primus registratum

  Re: 2 die 4

  Kopjacë mund te jene, por diku duhet te fillohet, pastaj te gjithe kengetaret kane nje idhull edhe doemos jane influencuar nga ai/ajo.

  2 Die 4 nxjerrin realitetin, e vleresoj goxha kete gje. :thumbsup:

  P.S Meqe ra fjala ku jetojn kta ne shqiperi?
   
 17. Erjon rapper

  Erjon rapper Forumium praecox

  Re: 2 die 4

  1 prej tyre eshte ne burg /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif

  dy te tjeret jane ne Greqi me duket :rolleyes:
   
 18. Princesha

  Princesha Primus registratum

  Re: 2 die 4

  Po pse nuk vazhdojn te kendojn keta?

  Vetem 3 qenkan? Kam menduar mos jan me shum.

  Ca ti them un atyne, te kalume.

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 19. dodo

  dodo Primus registratum

  Re: 2 die 4

  pershendetje.Me ben shume pershtypje budalleqet qe thone disa per 2die4 qe disa thone qe jane burg disa qe kopjojne tekstet,disa qe muziket i kane te gjitha te kopjuara, por ata as ne burg nuk jane, as tekstet nuk i kane te kopjuar (nqs ndonjeri mendon se jane atehere le te na tregoj nje tekst)kurse muziket jane te gjitha te punuara ne studio nqs dini nga muzika kurse muzika e jetes sone 3 (you can be touched) eshte me leje sic e kane deklaruar dhe ata por edhe kjo vertetohet dhe nga fakti se ky clip vihet pa problem ne stacionin muzikor MAD.Kaq kisha dhe mos thoni gjera kot pa ditur si eshte e verteta.Mua personalisht nuk me interesojne 2die4 se degjoj muzike tjeter por thjesht sme pelqen te lexoj budalleqe te tilla.BYE
   
 20. GJENERALI

  GJENERALI Primus registratum

  Re: 2 die 4

  ehhhh...kopjojne shume :'(
   

Shpërndajeni këtë faqe