~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~

Diskutime tek 'Historia Shqiptare' filluar nga PrInCiPiEl, 24 Nov 2002.

 1. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  ~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~

  Shpallja e Pavarësis së Shqipërisë është një nga ngjarjet më të rëndësishme në historinë tonë kombëtare.

  ...

  PrInCiPiEl
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
  Aquarius likes this.
 2. olti

  olti Neo

  Re: ~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~

  Kjo date eshte si e shenjte per historine tone kombetare. Tre ngjarjet me te medha te historise tone kane ndodhur pikerisht ne kete date. 28 Nentor 1443 rikthehet dhe ngren Gjergj Kastrioti Skenderbeu, flamurin ne Kruje; 28 Nentor 1912 ngren plaku i Vlores heroike Ismail Bej Qemali, flamurin ne Vlore dhe 28 Nentor 1944 largohet nazisti i fundit nga trualli i shqiponjave. Me deshiren e Zotit qofte kjo date dhe dita e bashkimit perfundimtar te trojeve kombetare shqiptare, ne nje shtet te vetem kombetar shqiptar. Amin :thumbsup:
   
 3. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: ~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~

  atehere mund te hapesh nje teme tjeter mbi kete ceshtje. Nuk eshte ketu vendi per te diskutuar kete. jashte teme!
   
 4. olti

  olti Neo

  Re: ~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~

  [​IMG] HYMNI I FLAMURIT
  O Flamur gjak, o flamur shkabë,
  O vënd e vatr' o nën' e babë,
  Lagur me lot, djegur me flagë,
  Flamur i kuq, flamur i zi.

  Fortesë shkëmbi tmerr tirani,
  S'të trëmp Romani, as Venecjani,
  As Sërp Dushani, as Turk Sulltani,
  Flamur i math për Vegjëli

  Flamur që lint Shën Kostandinin,
  Pajton Islamn' e Krishtërimin,
  Çpall midis feve vllazërimin,
  Flamur bujar për Njerëzi.

  Me Skënderben' u-lavdërove
  Dhe në furtun' i funtmi u-shove,
  Me Malon prapë lart vrapove,
  Yll i pavdekur për Liri.

  Sa shpesh pastaj për-dhe u-shtrive
  Me zjarr e zi u-ndeze u-nxive,
  Po çdo mizor me shpat' e grive,
  O fushë-kuq, o shkabë-zi.

  Përpjetë pri-e Shqipërinë,
  Përlintj'a shpirtin dhe fuqinë,
  Diell për vllanë, yrnek për fqinë
  Për botën ëndr' e qjell i ri.

  Agim Shehu
  Naganti i Isa Boletinit


  Bene udhe te gjate
  te inglizi vinin
  Ismail Qemali
  Isa Boletini.

  Hynin dy shqiptare
  brenda ne pallat
  njeri luftetar
  tjetri diplomat.

  Shqiperi e tyre
  kish halle e mjera
  armet zoterinj
  regull,rine te dera.

  U ngrys luftetari
  syte i shkrepen cike
  lere diplomati
  i tha me qerpike.

  Dhe ua la tek dera
  Isa Boletini
  poshte nen brez,te vogles
  syte i shkrepetinin.

  Faqen vene te trupi
  veshin vene te gjaku
  je edhe per mua
  thosh ajo se largu.

  Hapat qete e qete
  binin ne pallat
  njeri luftetar
  tjetri diplomat.

  Here-here qerpiket
  si gershere perplasnin
  thua drite te huaj
  syte nuk u qasnin.

  Dhe tha lordi i madh
  gjuhen duke zgjidhur
  me humor te huaj
  me nje gaz te hidhur.

  Ja dhe carmatosur
  zoterinj shqiptare
  si kallkan i ngrire
  ngriu fjal e pare.

  Pa nagantit siper
  brezit me si pritej
  por nen brez e vogla
  zu te hasharitej.

  Mblidhte xixa zjarri
  permbi trup te bukur
  priste luftetarin
  qe ti thoshte "duku".

  Syte e diplomatit
  zjarr te hidhur shkrepen
  Isa Boletini
  brrom nga brezi tjetren.

  Brrom aty perpara
  mu te lordi prane
  "Madheri Shqiptarin
  kurre s'e gjen pa arme".

  Zbardhelloi sermaja
  shkreptiu fildishi
  ...ndriten malet tona
  andej larg,tek ishin.

  Qelqe e shandane
  dhane drite te lige
  Ismail Qemali
  qeshi nen qerpike.

  Dhe naganti ulur
  rrinte sic i duhej
  dora nga i zoti
  tyta nga ti duhej.

  Nxinte tyte e vogel
  brenda nxinin halle...
  Shqiperi e vogel
  ne tryeze te madhe.
   
 5. disku

  disku UNI

  Re: ~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~

  rrofts shqiperia.....
  rrofts pamvarsia...
   
 6. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: ~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~

  Hasan Prishtina deputeti i Kosovës në dhomën e
  deputetëve në Parlamentin osman më 11 janar 1912, bëri një diskutim të fuqishëm
  në favor të çështjes kombëtare shqiptare. Nga ky diskutim, lindi takimi në
  lagjën Taksim, i deputetëve shqiptarë, që paraqet marrëveshjen se “për
  Shqipërin nuk ka tjetër mjet vetëm të fitojë me një kryengritje të
  përgjithëshme”.

  Në këtë mbledhje, si e quajti Hasan Prishtina “Komplot i Taksimit”, rol
  vendimtarë luajtën dy figura të shquara të Kombit, Ismajl Qemali dhe Hasan
  Prishtina. Nga marrëveshja e Taksimit, me punën e patriotëve shqiptarë, në
  trojet shqiptare dolën besëlidhjet e krahinave, si e Lezhës, Bregut te Matit,
  Dibrës e tjera, deri te Kuvendi i Junikut (21-25 maj 1912).

  Me inisiativën e Hasan Prishitnës aprovohet programi i kryengritjes e që
  parashihej :
  1. Caktimi i kufijëve,
  2. Krijimi i një administrate shqiptare,
  3. Ngritja e flamurit kombëtarë,
  4. Njohja e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare,
  5. Në Shqipëri të sundojë guvernori shqiptare i zgjedhur nga përfaqësuesit e popullit, etj.
  Si dhe për zbatimin e këtyre kërkesave të jenë garantues fuqitë e mëdha.
  Këto kërkesa, de facto, ishin për pavarësinë e Shqipërisë. Mirëpo ato nuk u aprovuan nga Porta e Lartë e Stambollit, prandaj kryengritja e
  përgjithshme shqiptare vazhdoi në të gjitha trojet shqiptare.

  ....
   
 7. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: ~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~

  Kuvendi i Vlorës

  Duke mos marrë parasyshë rrethanat, se edhe në mos arrinin të gjithë
  përfaqësuesit e krahinave të ndryshme shqiptare, më 28 nëntorë 1912, në orën
  14.30, u hap Kuvendi Kombëtarë i Vlorës, në të cilin morën pjesë përfaqësues të
  shtresave të ndryshme të popullit shqiptarë.

  Ismajl Qemali :

  "populli na zgjodhi dhe na dërgoi në këtë tubim historik që të ndërmerret
  shpëtimin e atdheut, e shpëtimi i vetëm është liria. Prandaj, duke mbështetur
  mbi dëshirat e shenjëta dhe me vullnetin e patundur të gjithë popullit, dhe me
  përfaqësuesit e tij e shpallim Shqipërin të mëvetësuar, të lirë dhe të pavarur.
   
 8. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: ~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~

  Në Kuvendin e shpalljes së Pavarësisë nuk morën pjesë:

  Hasan Prishtina
  Idriz Seferi
  Nexhip Draga
  Sahit Hoxha
  e të tjerë për shkak se u internuan në burg
  dhe u mbajtën deri në prill të vitit 1913.

  Shpallja e Pavarësis së Shqipërisë është një nga ngjarjet më të rëndësishme në
  historinë tonë kombëtare.
  Megjithate nga ajo ditë e deri më sot më se gjysma e trojeve shqiptare
  mbetën jashtë kufirit të shtetit.

  RROFTË SHQIPËRIA ETNIKE !
  RROFTË KOMBI SHQIPTAR !
   
 9. B

  B Primus registratum

  Re: ~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~

  Vellezer te mij shqiptare.
  Sot ne shqiptaret e gjithe trevave shqiptare qe nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia po perkujtojme diten e paharrueshme ne historine shqiptare ate te krijimit te Shqiperise shtet.
  28 Nentori 1912 eshte dita kur Ismail Bej Qemali ngriti flamurin shqiptar ne Vlore.
  Ne kete vit te ngritjes se flamurit shqiptar, Shqiperia po perjetojnte dite te veshtira te saja.
  Shqiperia ne ate kohe shikohej jo si nje Alenace e mundshme por si objekt copetimi.
  Serbia synonte te merrte nje pjese te madhe te Shqiperise se Veriut dhe te Verilindjes(Kosoven).
  Greqia kerkonte Shqiperine jugore, kurse Mali i Zi donte te merrte Shkodren me krahinat e saj pereth.
  Lufta e pare boterore u drejtua jo vetem kunder synimit osman ne Ballkan por edhe per te realizuar planet shoviniste te qarqeve sunduese ne Ballkan.
  Aleanca politike dhe ushtarake(Serbi, Greqi Bullgari dhe Mal i Zi)thyen ushtrite osmane ne te gjitha frontet dhe filluan te marrshonin ne tokat shqiptare.
  Forcat serbe pushtuan Kosoven dhe ju drejtuan Shqiperise se Veriut dhe te Mesme.
  Forcat malazeze pushtuan krahinat veriore dhe rrethuan Shkodren.
  Kurse ushtrite greke rrethuan Janinen dhe pushtuan Sazanin, Himaren dhe disa fshatra pereth.
  Keto pushtime u shoqeruan me veprime terrorriste e gjakatare kunder popullsise shqiptare.
  Me 14 Tetor te vitit 1912 patriotet organizuan nje mbledje ne Shkup qe ishte qendra e Vilajetit te Kosoves.
  Mbledhja e Shkupit caktoi dhe nje delegacion qe te merrej vesh me krahinat e tjera per organizimin e nje kuvendi kombetar qe te shqyrtonte dhe te vendoste per fatet e atdheut.
  Ne te njejten kohe Hasan Prishtina, Bajram Curri etj po organizonin mbrojtjen e tokave shqiptare dhe u bene nje qendrese te vendsour ushtrive pushtuese te Alenaces Ballkanike.
  Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi nga Stambolli shkuan ne Bukuresht ku me 5 nentor moren pjese ne mbledhjen e kolonise shqiptare te atjeshme.
  Kjo mbledhje vendosi te formohej nje komitet drejtues qe te merrte ne dore qeverisjen e vendit.
  Para se te ktheheshin ne Shqiperi I Qemali dhe L.Gurakuqi shkuan ne Vjene ku paten takime me personalitete politike, si me ministrin e jashtem te AustroHungarise, me ambasadoret e Italise dhe te Anglise etj.
  Ceshtja shqiptare gjeti mbeshtjetje te madhe atje.
  Me 21 Nentor I.Qemali ariti ne Durres dhe sebashku me delegatet e Shqiperise se mesme dhe te Kosoves, arrit ne Vlore ku do te mblidheshin perfaqesuesit e kombit shqiptar.
  Duke kujtuar kete cast I.Qemali ka shkruar:
  Nje zjarr i shenjte patriotizmi kishte pushtuar qytetin ku kisha lindur dhe populli me pershendeste kudo me entuziasem dhe gezim .
  Duke pare perparimin e shpejte te forcave serbe drejt Shqiperise se mesme, rrethet patriotike te Elbasanit,te Tiranes ,te Durresit ,te Kavajes ,te Peqinit dhe te Lushnjes NGRITEN FLAMURIN KOMBETAR pa pritur mbledhjen e Kuvendit te Vlores.
  Ne oren 14 te dates 28 nentor te vitit 1912 u hap Kuvendi Kombetar i Vlores.
  Kryetar i saj u zgjodh Isamil Qemali dhe sekretar Luigj Gurakuqi.
  Te dashur vellezer.
  Shpallja e Pavaresise perben nje nga ngjarjet me te rendesishme ne historine e popullit tone.
  Ajo ishte fryt i perpjekjeve dhe lufterave shekullore kunder zgjedhes se huaj,per te mbrojtur teresine tokesore te atdheut dhe per te formuar shtetin e pavarur shqiptar..
  Kjo dite eshte dite e shenuar per te gjithe qe nga Kosova e deri ne Cameri, qe nga Adriatiku dhe Joni deri ne Kercove, ne Shkup, Kumanove si dhe per te gjithe shqiptaret anembane botes ku jane.
  Vellezer shikimin duhet ta kemi perpara, por nuk duhet te harrojme historine tone Shqiptare qe sot beri 90 vjet.
  Ky 90 vjetor edhe ketu ne Suedi u festua nga shume shqiptare te Kosoves dhe Shqiperise,ku shpesh here nga trokitja e gotave Uronim per nje Shqiperi etnike.
  Te rroje Shqiperia Etnike dhe te gjithe shqiptaret.
  Qofshi te lumtur dhe le ti gezohemi kesaj feste kaq te madhe qe paraardhesit tane sakrifikuan per ne.
   
 10. eM

  eM Paper Moon

  Re: ~ 28 Nëntori- Dita e Flamurit ~

  rifreskim
   
 11. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Dita e Flamurit esht nje fest kombetare qe festohen ne te gjith Kosoven e gjith Shqiperin Urime dita e 28 Nentorit per gjith Shqiptaret an e kend botes :)
   
  Sonia007 likes this.
 12. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  E vertete nje dite qe te gjithe shqiptaret e festojne.Uroj te gjithe shqiptaret Gezuar28-29 Nentorin.
   
  mirdita likes this.
 13. Aquarius

  Aquarius Valoris scriptorum

  Shume teme e vjeter por hajt me.
  Kemi 100 vjetorin e pavarsise dhe seshpejti 1913 do jete viti yne
   
  mirdita likes this.
 14. abs

  abs nuk e di...

  Albania is a mysterious and unknown country.
  The November 28 is the Albanian Independence day, the most important day for all Albanians, and this year we will celebrate our 100 Year of independence.
  All Albanians will be happy and proud to see a Google doodle on November 28, and to convince Google doing that we need clicks…

  Please, take few minutes of your time to make happy million of people during a whole day!

  http://www.change.org/petitions/google-have-a-doodle-for-albania-s-100-year-anniversary-of-independence?utm_campaign=new_signature&utm_medium=email&utm_source=signature_receipt#share
   

Shpërndajeni këtë faqe