50 universitetet me te mira ne Evrope

Diskutime tek 'Rrjeti i Studenteve Shqiptare ne Bote' filluar nga alinos, 3 Jan 2005.

 1. alinos

  alinos Forumium maestatis

  50 universitetet me te mira ne Evrope

  Top 50 European universities

  1 5 Oxford University UK 560 57 18 30 45 731.8
  2 6 Cambridge University UK 541 65 19 31 46 725.4
  3 10 ETH Zurich CH 170 72 25 4 266 553.7
  4 11 London School of Economics UK 257 79 100 27 6 484.4
  5 14 Imperial College London UK 237 60 51 55 27 443.7
  6 27 Ecole Polytechnique FR 144 25 55 23 59 315.5
  7 30 Ecole Normale Suprieure Paris FR 105 11 22 100 51 298.4
  8 32 Ecole Polytechnique Fdrale de Lausanne CH 56 100 67 13 44 289.4
  9 34 University College London UK 108 48 40 44 36 284.2
  10 43 Manchester University & UMIST UK 130 40 23 19 19 238.5
  11 44 School of Oriental and African Studies UK 62 70 77 20 0 235.8
  12 47 Heidelberg University DE 124 11 33 12 41 228.3
  13 48 Edinburgh University UK 118 32 21 22 29 227.6
  14 53 Universit Catholique de Louvain BE 104 26 41 17 19 212.6
  15 54 Brussels Free University BE 54 41 57 10 36 205.1
  16 57 Paris VI, Pierre et Marie Curie U niversit y FR 99 7 39 15 33 198.7
  17 58 Sussex University UK 73 51 23 11 32 196.2
  18 60 Technical University Berlin DE 83 11 39 2 50 191.1
  19 63 Copenhagen University DK 111 18 14 19 22 188.7
  20 64 Erasmus University Rotterdam NL 70 27 11 11 63 188.4
  21 70 St Andrews University UK 39 42 57 19 19 181.0
  22 71 Sorbonne Paris FR 124 3 43 5 0 180.8
  23 77 Vienna Technical University AT 83 19 45 16 6 175.4
  24 78 Delft University of Technology NL 106 20 12 20 12 174.2
  25 80 Warwick University UK 70 49 25 9 14 170.6
  26 83 Eindhoven University of Technology NL 45 20 12 11 77 169.5
  27 85 Gttingen University DE 72 11 13 4 64 168.5
  28 87 Trinity College Dublin IE 57 45 29 8 24 167.0
  29 91 Bristol University UK 59 38 16 17 31 165.9
  30 92 Lomonosov Moscow State University RU 97 9 15 31 5 161.6
  31 94 Vienna University AT 77 19 30 5 25 161.2
  32 95 Technical University Munich DE 72 11 32 23 18 160.7
  33 97 King's College London UK 34 4 4 27 24 26 160.1
  34 98 Amsterdam University NL 68 17 14 10 46 159.8
  35 99 Munich University DE 82 11 26 12 24 159.7
  36 100 Queen Mary University of London UK 41 47 30 23 13 158.8
  37 101 Oslo University NO 81 21 18 13 21 158.5
  38 103 Bath University UK 25 45 39 22 21 155.5
  39 110 Chalmers University of Technology SE 71 17 22 11 25 150.2
  40 112 Glasgow University UK 59 33 10 15 27 148.5
  41 120 Utrecht University NL 58 16 9 11 45 143.9
  42 121 Paris XI, Universit Paris-Sud FR 47 11 31 10 40 142.6
  43 122 Royal Institute of Technology SE 37 19 30 4 47 142.5
  44 123 Maastricht University NL 24 20 51 20 23 142.0
  45 124 Stuttgart University DE 61 11 39 17 10 141.7
  46 125 Humboldt University Berlin DE 69 11 23 7 28 141.3
  47 126 Birmingham University UK 41 36 19 14 26 140.5
  48 127 Aarhus University DK 59 18 13 26 20 140.0
  49 128 Durham University UK 52 33 10 11 28 139.3
  50 129 Helsinki University

  marre nga albshkenca qe e ka marre nga "Times Higher Education Supplement"
   
 2. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  Sipas cilave kritere eshte bere kjo renditje?
   
 3. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  Top 500 World Ranking:

  http://ed.sjtu.edu.cn/ranking.htm

  Ky klassifikim eshte me me kredibilitet sepse e rendit unin tim ne ne vendin e 25 ne bote dhe te 4 ne Europe :cool: .

  Pak rendesi ka se financohet nga European Commission, sherben si renditje zyrtare boterore per British Council, apo kuotohet nga revista prestigjioze The Economist :sleep:

  "The Economist review below quotes a recent two-year world survey of 500 universities (Academic Ranking of World Universities 2003 Report) by the the Institute of Higher Education at Jiao Tong University, Shanghai, under the Europa grant-aiding body of the European Commission".

  Gazetat britanike The Times, Guardian dhe Telegraph publikojne vit per vit renditjen e unive duke perdorur kritere te ndryshme( psh. klasifikimi ne baze te birrave qe pihen te premteve :lol: ) qe edhe pse jane nje guide e mire, kuptohet ne varesi te atij qe i drejtohesh, duhen marre me pak kripe sidomos kur vjen puna per World Ranking.

  Mendimi im personal eshte se reputacioni i institucionit (klasifikim per te cilin rralle behet) vlen me teper ne real world se renditjet e ndryshme qe ndryshojne per vit qe jane totally biased ashtu si dhe vete reputacioni i krijuar.

  megjithate sesht keq me tbo qefin /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  Methodologjia e perdorur nga ai universiteti kinez me duket pak arbitrare me thene te drejten, sepse dy nga 2 nga 6 kriteret eshte per ish-studente ose staf qe ka marre Nobel prize dhe Nobel nuk me duket nje kriter deciziv per cilesine e institucionit. Numri i publikimeve dhe citimet besoj jane me te rendesishme.

  Ne fakt eshte THES qe kam vene une eshte ne baze citations dhe article publishing. Ato numrat jane perqindjet e kritereve Glamdring, mirepo nuk po i access dot per momentin per te te thene rradhen e atyre kritereve. Behet fjale per ndarjen ne nature and scince, computer science, social science, size e gjera te kesaj natyre. Do te mund te te sjell rradhen e kritereve me vone.
   
 5. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  nuk eshte problemi cfare eshte objektive apo jo. shpjegim te mire per kete ka dhene FAQ http://ed.sjtu.edu.cn/rank/2004/FAQ.htm ceshtja eshte pranimi i autoritetit me te larte. cdo studim ka kritiket e vet por ne fund te fundit merret si "official" ai studim qe kuotohet me teper dhe shikohet si autoritet me me kredibilit apo eshte i pranuar si i tille nga me shume intitucione apo employers. cfare vleresojne employers si autoritet eshte me e rendesishmja. Deri tani nuk kam hasur ndonje studim qe respektohet me larte se institucioni kinez. Dhe jo me kot eshte zgjedhur nga Commission nje institucion kinez per studim per te evituar sa te jete e munduar bias kundrejt USA UK institucioneve.

  kriterit Nobel i eshte dhene vetem 10% dhe me duket me se e aresyeshme te shikohet. studimet me te mira behen atje ku jepen fonde me shume. dhe fondet jepen atje ku cilesia eshte me e larte.

  times guide apo gazetave te tjera megjithate mbetet thjesht guide. nuk eshte as autoritet per klasifikim te uneve ne UK. Ne UK psh the official ranking mbahet Quality Assurance Agency for Higher Education qe ben klasifikimn cdo 5 vjet me duket.

  neper libraria tek reference section ka me dhjetra klasifikime qe i kthjejne klasifiket akademike me koke poshte. kriter zgjedhje mbetet cfare te intereson si psh, value for money, largesia, union social life parties etj.

  universitet qe renditen me poshte praise themselves me teaching quality kurse ato me lart me research quality. nganjehere ne keto me te miret IVY league (USA) apo Russell Group (UK) s'eshte cudi qe qe mesimdhenja kalon tek studente qe bejne PHD apo masters sepse kokat e medha skane nge te merren me studenta.

  pra duhen pare shume gjera dhe zgjedhja eshte me te vertet e veshtire. institucionet qe vleresohen lart jane me "posh" pasi kane me shume private schools guys dhe ne parking mund te shofesh vetem Porsche apo BMW. Problemi eshte a do te "fit in" ne kete kompani ku paraja seshte problem? Ti mund te jesh student i shkelqyer po jeta studentore nuk eshte vetem studim po nje nga periudhat qe mbahet mend tere jeten. dhe ne keto raste ka shume mundesi qe jeta shoqerore te vuaj shume dhe depresioni te kick in.

  ajo qe duA te them eshte se vrapimi pas numrave nuk duhet te jete i vetmi kriter per zgjedhjen e e unit por duhen te balancohen shume gjera. mbi te gjitha duhet shijuar :tipsy:
   
 6. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  Wow, per pak paskam qene ne 30-ec me te mire te botes /pf/images/graemlins/laugh.gif


  Mire mire Uni ime po kordinata s'jap...alinos /pf/images/graemlins/tongue.gif me perforcove zgjedhjen. :cool:
   
 7. ra_Faja

  ra_Faja Primus registratum

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  E vetmen gje te drejte qe ka kjo renditje eshte qe MIT eshte para CalTech, persa i perket Harvard, Berkeley, Stanford, Cambridge me te mire se MIT.............******** ! /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. ra_Faja

  ra_Faja Primus registratum

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  Edhe nje gje tjeter MIT eshte dhe do jet perhere #1.

  PS. siper: ******** = tihsllub (lexoje mrapsh)
   
 9. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  ok ok po kjo eshte vetem nje pjese e misionit te universiteteve, pra marrja e dijes. Pjesa tjeter eshte BERJA e dijes. Shumica e uneve qe qendrojne ne top japin perparesi research dhe po shnderrohen gjithnje e m eteper ne research institutions, prandaj njihen dhe si leading research instit. praktika ka treguar se nqse do te qendrosh ahead fondet publike do jene gjithmone te kufizuara dhe nuk te garantojne cuttin edge research.

  fatmiresisht unet nuk qeverisen me qellim maksimazim te fitimeve. prandaj eshte e nevojshme sigurim te fondeve dhe pavaresi nga shteti. prandaj usa dhe disa uk instit. qe kane siguruar kete pavaresi nga shteti jane ne top dhe ebjne ceshtee mundur te sigurojne kandidate qe paguajne high fees dhe qe garantojne scholarship per me te miret. high fees nuk duhet te shihet me si dirty word.

  disa pergjithesime mbi Oxbridge jane te drejta. po ato ne fakt pasqyrojne "the class run society" qe akoma fatkeqesisht mbizoteron ne Britain.
   
 10. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  Koncepti i klasifikimit eshte shume i ri per disa klasa shkollash ne Europe, kjo eshte nje metodike me shume amerikane per te cilat psh gjermani s'e can koken fare, pasi nje diplome e nje universiteti gjerman eshte i barazvlefshem (sipas gjermaneve) me nje diplome amerikane shtoi kesaj edhe nje Master. Pra si koncept eshte i ri. Une di qe Universiteti i Pisa-s ne Itali ben nje rankim te tille nuk di nje here ne sa kohe qe eshte nje nga me te besueshmit dhe me pak "biased" se te tjeret. Kjo gje vertetohet po te shohesh klasifikimet qe kemi me lart, njeri i ndryshem nga tjetri, ne njerin une s'e gjej shkollen time fare, ne tjetrin e gjeta diku ke 30 me te miret. Tashi mua qejfi me behet /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Para se te nisja kete shkolle bera dhe une nje kerkim per te pare kete punen e klasifikimet si "ne mode" qe eshte bere se psh s'ka nevoje njeri te pyese si vleresohet Oxford, Cambridge apo Sorbone apo Sapienza dhe shume te tjere ne Europe se dihet qe jane shkolla qe ishin themelet e dijes evropiane qe shekuj me pare, por per te tjera qe kane nje histori me te hershme ka nevoje (ndoshta!!!). Kuptohet qe vleresimet per Unin tim ishin nga me te cuditshmet, dhe sic e ka thene dikush me lart, kriteret e vleresimeve dhe te klasifikimeve ndryshojne nga njera perpjekje tek tjetra. Po te marresh per baze programin mesimor, stafin pedagogjik, pasurine e bibliotekes, lehtesirat administrative pika qe me duken me te rendesishmet ne nje klasifikim, do kishim nje tjeter rankim, po edhe ky do ish subjekt debati se nje shkolle qe ka zgjedhur nje program mesimor e ka bere duke menduar qe ka zgjedhur me te miren e do e mbronte ate program nderkohe qe per nje Uni tjeter po i njejti program mund te ishte i fryre ose i paqarte, ose jo i kohes duke rene prape ne subjektivizma. Egjitha eshte ceshtje reputacioni. Eshte ne nderin e shkolles te thote qe ketu ka mbaruar studiemt filani apo fisteku, te gjithe teper te rendesishem, njerez qe kane kontribuar ne zhvillime, qeverisje etj etj...shkolla krenohet sepse presupozon qe ka pjesen e saj ne formimin e ketij individi.

  Shkollat me tarifa hyrjeje (edhe imja ishte vetem me nje provim hyrjeje dhe me nje taxe administrative shume simbolike) jane dhe do mbeten atratktive sepse vete tarifa eshte nje kriter eleminues, jo cdo kush e perballon dhe keto universitete e mbajne jo pa qellim ate tarife te larte edhe pse mund te kene shume burime financimi, per shkollat e tjera qe jane shteterore merret vesh lehte qe eshte shteti ai qe subvencionon per mbajtjen e tij dhe Universiteti me pas "gjen" fonde vete qe te kryeje kerkime apo te tjera si keto.

  Personalisht mendoj qe nje shkolle me nje program te mire, nje staf pedagogjik shume i pregatitur, baza materiale e Unit e tille qe te kete nivel dhe nje fare standarti te larte, organizatat studentore apo administrata qe t'ja boje jeten studentit te thjeshte, mjaftojne per te thene qe nje Universitet eshte i mire, me pas ulni sumen dhe mesoni /pf/images/graemlins/laugh.gif se qypi qe eshte qyp jo ne Yale e Harvard ta cosh po ne te tera shkollat me te mira te botes, i atille do mbetet.

  Evald, nuk te eshte prishur shkrimi ty gjate kohes qe mbaje shenime ne shkolle gjate leksioneve?! Une athere e kam prishur kaligrafine, me pare e kisha te perkryer :shrug: Ta them kete se mendoj qe shkrimi i keq eshte nje detaj kaq i imet saaaaaaaa s'ka fare rendesi sidomos tani qe ka PC dhe kaligrafine s'e perdor me shume se nje firme tek fatura e CC...mbase e kam gabim.
   
 11. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  se qypi qe eshte qyp jo ne Yale e Harvard ta cosh po ne te tera shkollat me te mira te botes, i atille do mbetet.

  Jashte teme por desha te tregoja se eshte aq e vertete, shembulli qe njohim te gjithe eshte vete G.W. Bush qe ka mbaruar Yale. /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Emri i nje universiteti te shquar ne resume te hap dyert shume me shpejt dhe kollaj se emri i nje univ. qe nuk e njeh njeri. Vertet qe research eshte ajo qe ngre lart emrin e nje univ. vetem se niveli i mesimit nga ana e profesorit bie. Te gjithe profesoret hidhen me koke ne research, te bejne sa me shume dhe pa mbaruar nje te fillojne tjetren, por ana pedagogjike dhe nevojat e studentit ngelen ne tako.
   
 12. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  DDD ke te drejte qe kriteret varen nga ajo qe te intereson. Me pelqeu cfare ka thene nje tek tema me 50 me te mirat ne bote. Qe universitetet ne bote ndahen me shkolla, apo fakultete sipas vendit dhe secila prej tyre mund te kete nje ranking te ndryshme.
  Universiteti im ne ate liste eshte ne top 20, dhe ne 10 e uni-ve britanike, nderkohe qe eshte ne top 3 per shkollen qe kam bere une ne gjithe Evropen, dhe duke qene specialitet i Evropes top 5 ne bote.
  Sidoqofte, kriter tjeter eshte cilesia e mesimedhenies, qe ne ShBA nuk eshte paresore, dhe qe edhe ne vende te tjera te Evropes eshte duke u zevendesuar me research dhe publikimet. Kjo vjen dhe nga menyra se si financohen shumica e universiteteve.

  Persa i perket shkolles me pagese, une jam per shkollen me pagese dhe fort biles. Pagesa rrit cilesine e dhenies, por edhe kerkesat e atyre qe paguajne. Shume nga ato uni qe ju i perkufizuat si "posh", ofrojne bursa (qofte edhe thjesht per te qene trendy) edhe per ata qe nuk kane. Normale qe konkurenca per to eshte e madhe.
  Ka shkolla si European Institute University ne Firence qe te gjithe studentet e vet i ka me bursa, te paguara nga fonde te ndryshme. Dhe te marresh burse do te thote te jesh i afte te konkurosh, ku ekzistojne dhe kuotat ( /pf/images/graemlins/wink.gif )

  Se fundmi, une ne shkolle publike kam pasur nje bukurshkrim per t'u pasur zili. Tani ose duhet te shkruaj shume ngadale, ose shkrimi im mezi merret vesh. Kjo nuk me ben te papergatitur, perkundrazi ja ve fajin kesaj gjese me te cilen po shkruaj. Une vetem firmen hedh me dore /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 13. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  Lum si ju!

  Ktu te un jane minimumi AUS$12.000 viti.
   
 14. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  taken too far me duket!

  ajo qe eshte fakt eshte se leading inst. jo vetem qe klasifikohen top dhe per teaching quality, apo kane me te drejte krijuar kete reputacion por mendoj se e meritojne kete vleresim. u see kjo eshte vetem nje kritike qe inst. qe renditen poshte bejne per te terhequr kandidate per vete apo nje nga eshte pikat ku ato mund te ngrejne disi veten ne klasifikim. nje problem mbetet megjithate fakti i konferencave qe keta shpesh ftohen apo sabbatical leaves.

  por prape unet e mira te sigurojne nga dy prof per subject dhe me te shumten e rasteve te dy te pranishem, sidomos per masters courses.

  but hey, flitet per uni dhe jo per shkolle 8 vjecare. megjitmend mendoni se mesimdhenja apo leksionet ndikon ne arritjet e studentit? studenti eshte mjaft i pavarur dhe kontakti me techers eshte minimal. burimet e informacionit apo librat jane me te ik truri. ajo qe ka rendesi eshte independent work apo research. suksesi i kurseve on line tregon se teaching quality nuk eshte me kriter paresor.
   
 15. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  dicka per idene e ketyre klasifikimve

  pas viteve 60 ne britain apo usa me sa di ka patur nje huge expansion te uneve. deri atehere vetem 5% e atyre qe mbaronin te mesmen shkonin ne uni. klsifikimet ishin te panevojshme per nje grup te vogel elite unesh.

  tani shkojne gati 50% apo keshtu synohet. shume une te reja ofrojne vocational courses, kurse me karakter praktik qe te pergatisin per pune dhe jo shume per akademia. dhe jane unet me karakter vocational qe renditen me poshte. prandaj tani klasifikimet jane me te nevojshme. per te dalluar unet me karakter te theksuar akademik me ato vocational. fondet qe marrin unet me karakter vocational jane me te pakta dhe kriteret e pranimit jane me te ulta, prandaj rradjiten me poshte. Mirepo jo te gjithe studentet jane te interesuar per akademia po preferojne vocational courses qe mund te vlejne me teper ne workplace. ka employers qe vleresojne me teper nje vocational course se sa nje akademik, prandaj zgjedhja duhet bere nga ineresi yt.

  per klasifikimet by subject, duhet treguar kujdes me kane thene. nqse nje employer nuk e shikon unin tend ne top 20 apo 30, varet cfare kriteri ka vene ai, eshte unlikely se ai do shikoje klasifikimin per subjekt. klasifikimi per subjekt vlen per ty si student kur dy univ. psh qe ti nuk vendos dot atehere mund te zgjedhesh ate me te larte. otherwise /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. mengjesi

  mengjesi Primus registratum

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  Diskutimi shume interesant, dua te kthehem me vone. Po duhet te them se me pelqen klasifikimi i sjelle nga DDD-ja /pf/images/graemlins/laugh.gif .
  Shkurtimisht per punen e pageses, eshte e vertete qe te motivon (studentet me burse te garantuar apo ne shkolla pa pagese ja shkelin njecike), po e keqja eshte qe motivimi ngelet brenda kontekstit ekonomik. Shkolla mund te te motivoje edhe me menyra te tjera, psh me profesore te shkelqyet ne klasat e te cileve/ave te vjen zor te mos punosh.
  elo forumi
   
 17. teab

  teab Primus registratum

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  Let me guess y u like it so much.. /pf/images/graemlins/laugh.gif

  PS: E paske sjelle koken ??
   
 18. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  I klasifikimi eshte kot fare, nuk eshte koherent dhe as i sakte.
   
 19. Guest

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  Universiteti me i mire eshte ai qe te jep ate cfare ti kerkon per te permbushur nevojat e tua.
  Nese ty te kerkohet emer per professionin qe do ushtrosh zgjedh nje yale , stanford, oxford apo ku ta di une.Nese kerkon nje universitet te vogel me pak shpenzime zgjedh ate.e shume gjera si keto.
  Secili nga ne ka bere nje zgjedhje qe per te eshte e perkryera per momentin qe e ben kete zgjedhje. Cdo universitet te jep ate cfare ti i kerkon.
  Dhe per keta persona qe kane bere kete vlersim e rendesishme eshte cmimet dhe kultura qe ai perhap neper bote.
  Une jam e mendimit qe universiteti te jep nje metode per te ushtruar profesionin...pjesen tjeter e mban ti mbi shpatulla. Eshte personaliteti ai qe i jep forme pregatitjes tende.
   
 20. gentilushi

  gentilushi Primus registratum

  Re: 50 universitetet me te mira ne Evrope

  universiteti im qe eshte ne CEMS dhe eshte shkolla e 11 ne Europe per Ekonomics nuk gjendet fare as ne 500 e botes.si ka mundesi???

  pastaj nuk mund te krahasosh nje univ ekonomik me nje universitet politeknik dhe ti bashkangjisim ne ranking edhe nje universitet mjekesor.

  this is just ********
  .

  per mendimin tim duhet ta kishin bere renditjen sipas llojeve te shkollave (specialiteteve te universiteteve) dhe neqoftese jane univ te pergjithshme atehere te bejne krahasimin me FAKULTETET.

  kush eshte dakort??? :cool:
   

Shpërndajeni këtë faqe