A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga Albinos, 3 Apr 2003.

 1. Albinos

  Albinos Primus registratum

  A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  Ne Shqiperi, praktikohet Kurani te njerezit dhe se shpejti ata qe jetojne ne Shqiperi do vene bombat ne brez dhe do bejne kerdine.
  A eshte e vertete qe myslimanet qe jetojne ne Shqiperi, jane shqiptare?
  Te gjithe shtetet pereth nesh jane ne origjinen e tyre dhe ne fene e tyre te pare.
  Vetem 20% e shqiptareve jane Ilire dhe Bibla predikohet ne menyre te rregullt.
  Myslimanet gjenden vetem ne kontinetin aziatik atj ku fara e kamikazeve ben kerdine.
  Iliret kane qene zoter te gjithe bregdetit te Adriatikut dhe Jonit dhe sot Iliret jane zhdukur si rrace, si pasoje e ardhjes se Kamikazeve nga kontinenti aziatik.
  A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?
  Serbet njihen si komb i forte dhe predikojne kristianizmin
  Greket njihen si komb i forte dhe te njejten gje bejne
  Bullgaret njihen si komb i forte, gjithashtu dhe predikojne kristianizmin
  Rumunet njihen si komb i forte predikojne kristianizmin gjithashtu
  Maqedonasit njihen si komb i forte dhe predikojne kristianizmin
  Ish Iliret ose Kamikazet e sotshem qe jetojne ne token arberore, duken qe jane rrace e pafuqishme per te eksistuar, predikojne Kuranin qe nga Dalmacia deri ne gjysme e Epirit.

  Cmendime keni ju?
  Duhet predikuar Bibla ne kete toke tashme Kamikazesh?
   
 2. Iliri

  Iliri Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  Kurani nuk praktikohet me aq pasion ne Shqiperi. Po te ishte e vertete, nga te gjithe anetaret e Albforumit, nuk do te kishte vetem 2 apo 3 fanatike qe vetem flasin per shkencen ne kuran tere kohen. Keta dy apo tre fanatike jane imigrante qe jetojne ne vendet kristjane dhe europiane apo edhe ne Amerike. Me duket se kane shume te meta personale, dhe nga te metat personale shpesh njeriu kerkon te gjeje nje fajtor te vertete ose te imagjinuar per fajet dhe problemet e tija personale. Gjithashtu, kerkon nje alternative te realitetit ne te cilen ai njeri jeton. Keta dy apo tre fanatike gjejne si fajtore boten perendimore dhe si alternative nje bote qe nuk e kane shkelur ndonjehere, pra boten arabe e aziatike. Nepermjet Kuranit dhe fanatizmit fetar, mendojne se mund te bejne ndonje revolucion hakmarres. Vuajne nga konflikti i iluzioneve grandioze me realitetin e jetes ne te cilen e gjejne vehten te pafuqishem dhe se Albforumi i ben te imagjinojne vehten si udheheqes te revolucionit islamik.

  Numerohen me gishta numri i fanatikeve te tille dhe per fat te keq disa jane edhe moderatore e ku di une, ndersa forumi ka mese 2000 anetare. Persa i perket Kuranit ne tokat Ilire, per mua seshte gje tjeter vecse nje shenje e dhunes te perjetuar nen sundimin e mongoleve turq. Dhe per mendimin tim, sic jam shprehur edhe mepare tek Historia, ushtaret turq ne Shqiperi nuk qendruan atje per vite te tera pa femra. Nje pjese e popullit e ka te perzier gjakun me ate te turqeve dhe kjo dihet shume mire nga te gjithe ashtu sic dihet lejimi i perdhunimit te femres ne popujt e pushtuar nga vete Muhamedi qe ka shkruajtur kuranin. Prandaj, disa nga perdhunimi, te tjeret nga frika etj., nje pjese e vogel e popullsise nuk jane vetem muslimane por jane ne te vertete turq. Por ne i pranojme si shqiptare dhe kemi respekt sepse ishin produkti i fatkeqsive historike.

  A mund te behen kamikaze ne Shqiperi? Eshte e mundur nepermjet te importimit te extremizmit. E vetmja arsye qe ekstremizmi mund te importohet ne Shqiperi eshte Kurani dhe besimi musliman. Keto jane te vetmet shpresa qe kane ekstremistet Arabe persa i perket Shqiperise. Pra vete ato gjera qe na i shesin si te shenjta (Kurani, islami etj) jane te njejtat gjera qe behen vegla te shperndarjes se ekstremizmit dhe fanatizmit.
   
 3. Albinos

  Albinos Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  Ilir i dashur mik.
  Ne Shqiperi jane mbledhur rruspijat dhe plehrat e gjithe botes dhe kjo eshte nje e vertete qe do dale nje dite dhe me thote nje mendje, shume shpejt.
  Kur erdhen sllavet ne Ballkan, bashke me ta moren me vete edhe rraca te tjera qe nuk e di se nga e kane prejardhjen dhe u shtrine ne Dalmaci me shumice dhe ne token arberore gjithashtu pa permendur VorioEpirin qe sundohet nga sllavet greke.
  Me pas na erdhen pushtuesit osmane qe kishin nen zoterim shume popuj me prejardhje aziatike dhe keta i lane perfundimisht keta njerez ne vendin e shqiponjave qe eshte Shqiperia dikur Iliria.
  Pra vetem ne Shqiperi eshte perzierje multietnike qe nga bashkejetese e paarritshme, eshte kthyer ne nje vend qe quhet Mine me sahat ose me sigurese dore.
  Per kete arsye sot ne Shqiperi gjenden 44 fe te ndryshme qe predikohen ne te gjitha kontinentet e botes dhe Shqiperia eshte vendi jo i shqiponjave, por vendi i Kasaphanes.
  Bota na mashtron sepse ne jemi nje vend eksperimentimi i shkelqyer dhe duke bere eksperimente, arrin te te gjeje nje formule te pershtatshme jetese per veten e tyre.
  Ata lejojne Kuranin, Biblen dhe shume lloj librash te tjere te predikohen ne vendet e tyre, pasi kane eksperimentuar ne Shqiperi.

  Ilir ti ben mire kur permend fanatiket, por ata jane jeteshkurter sepse ka per tu dalur huq sa here ta mprehin shpaten.
  Mos ki frike se ke Nipat e Gjon Mark Gjonit qe u tregojne rrugen ketyre halldupeve qe e kane bere Shqiperine si Arabine.

  Ilir
  Peseqind vjete ne Shqiperi, keta turqit nuk lane gje pa bere, dhe grate i kane pasur jo nga nje per njeri por nga shtate se keshtu e thote rregullorja e Kuranit.
  Bin Ladeni kishte 50 gra.
  Mendo sa Bin Ladena kane dalur nga keto gra
  Dhe te marresh me mend nga shtate, jo vetem qe shqiptaret na u kthyen ne turq, por duhen 700 vjet qe rraca Ilire te rigjenerohet.
  Ketu kam parasysh debimin e te gjithe myslimaneve jashte trojeve Ilire, per te rigjenerouar edhe nje here rracen shqiptare qe luhatet ne humbjen e eksistences se saj.

  Ilir
  Per mua jane te gjithe joshqiptare pasi keta jane te asimiluar si shqiptare dhe % e shqiptarizmit qe gjendet ne to eshte shume e vogel si pasoje e asaj qe keta me shume kane mesuar te flasin se sa te jene shqiptare.
  Ti shiko Goranet dhe Gollobordasit qe sa erdhi demokracia, u kthyen ne origjinen e tyre dhe mohuan kombesine shqiptare.
  Na e futen sa krahu dhe ndoshta kane qene te gezuar kur kane punuar per Enver Hoxhen, pasi keta nuk kishn asgje te humbnin dhe denimet , fuksimet, spiunazhet dhe postet shteterore keta i kishin.
  Cfare do me?
  Behet Shqiperia me halldupa
   
 4. jula

  jula Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  Me diskutim ... me falni, idiot nuk mund te kete.
  Dikush nga ju arrin te kape idene e thjeshte se teresia e disa aspekteve jetesore, nder te cilat feja (aktualisht e profesuar, pavaresisht nga rruga qe gjeneroi aktualitetin), perfaqeson kulturen e nje kombi?
  Doni ndonje Leviathan ne stil "gervisht per te fituar" nepermjet te cilit te mohoni kete?
  Mahhh, une marr vesh perhere e me pak nga ky forum.
   
 5. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  shshshsttttt jula,
  leni mos i luj, mos i ngacmo se po i studioj,
  si ne laborator kavjesh...


  te aldo giovanni e giacomo.

  -Perche non l'hai fermato( l'altro stava delirando)???
  -Perche mi affascinano gli abissi della psiche umana!!!

  me falni se ju shqetesoj ee ma boni hallall
  po iliret merrnin ç'ju jepnin helenet i sollen nje lloj paganizmi romaket nje tjeter...
  me pas kristianizmin.
  bizanti nje pjese e roma nje tjeter pastaj turqit sollen islamin...nesje jo me te kthy argumentin mrapsh re...se s'mundem po me te sqaru se s'i bihet fyllin nga ajo ane....je tu e majt mrapsh.
   
 6. mizi79

  mizi79 Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  Më vjen keq, por diskutime më bajat se ky deri më tani nuk kam lexuar në këtë forum. Nuk ju kuptoj fare se si keni guxim që pjesën tjetër të shqiptarëve që janë të besimit islam ta quani joshqiptarë. Për të qenë shqiptarë nuk luan rol përkatësia fetare.

  Nëse jeni të sinqertë ju duhet të kërkoni falje publike këtu për marrëzirat tuaja që i keni postuar këtu.
   
 7. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  mos o burr se e kuptojn pastaj....
   
 8. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  -Tema nuk permban ndonje piste per diskutime te natyres Teologjike, ndaj transferohet tek forumi Shqiperia!
   
 9. antihero

  antihero Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  MODERATORET po qe se jane korekt ,duhet ta heqin kete teme sepse kjo eshte teme teper ofenduese per shqipetaret mysliman dhe per gjith kulturen shqipetare ne pergjithesi.
  Ky albinos i perzien shum leshin dhe dhite ashtu qe nuk e quaj te vlefshem per komunikim dhe diskutim.Teme kaq pa baza dhe ofenduese nuk kam pare,dhe njeri me personalitet dhe intelekt kaq pak te zhvilluar nuk kam hasur.
  Nuk ja vlen ,ju lutem nuk ja vlen te vazhdoj,kjo me duket si pralle femijsh dhe jo forum serioz.
   
 10. Albinos

  Albinos Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  Postuar nag Antihero

  <ul type="square">
  [*]MODERATORET po qe se jane korekt ,duhet ta heqin kete teme sepse kjo eshte teme teper ofenduese per shqipetaret mysliman dhe per gjith kulturen shqipetare ne pergjithesi.
  Ky albinos i perzien shum leshin dhe dhite ashtu qe nuk e quaj te vlefshem per komunikim dhe diskutim.Teme kaq pa baza dhe ofenduese nuk kam pare,dhe njeri me personalitet dhe intelekt kaq pak te zhvilluar nuk kam hasur.
  Nuk ja vlen ,ju lutem nuk ja vlen te vazhdoj,kjo me duket si pralle femijsh dhe jo forum serioz.
  [/list]

  Ky tjetri zoti Antihero cfare firme ka se nuk po kuptoj
  Lexoje me vemendje
  <ul type="square">
  [*]Ilahì, ente Rabbi ue enèl abdu
  Enter Rezzaku ue enèl merzuk
  Entel Azizu ue enedh dhàlimu
  Entel Hajju ue enèl mejjitu
  Entel Gaffaru ue enèl mudhnibu
  Entel Kauuiju ue enedh dhàifu
  Entel Eminu ue enèl hàifu
  [/list]

  Do me thuash mua se kjo eshte vetem nje firme e personit ne fjale.
  Gabohesh sepse duke ecur me keto lloj fjalesh ne fillim, e me pas duke studiuar Kuranin ne token shqiptare se si mund tja u fusim me thelle ne mendje njerezve, krijon situata te padeshirueshme.
  Une dhe ato paraardhesit e mi as e kemi rruajtur ndonjehere per ju dhe as nuk do ta rruajme.
  Nderin, lavdine, dinjitetin, kombesine dhe shume gjera te tjera nuk ja u detyrojme as turqve dhe as italianeve dhe as grekeve.
  Kete ja detyrojme vetvetes.
  Ty po te dogji, ik futu ne ndonje teme tjeter dhe mos u shqeteso se cshkruajme ne..

  Ilir
  Filluan te dalin prej kafazit keta qe ngrohin Vezet dhe sic duket nuk ju vjen mire se cfare shkruajme ne.
  Keta edhe turqit nuk i quajten pushtues por ketyre u thane vellezer, ashtu sikur jane ne te vertete.
   
 11. Albinos

  Albinos Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  Postuar nga Mizi'

  <ul type="square">
  [*]Më vjen keq, por diskutime më bajat se ky deri më tani nuk kam lexuar në këtë forum. Nuk ju kuptoj fare se si keni guxim që pjesën tjetër të shqiptarëve që janë të besimit islam ta quani joshqiptarë. Për të qenë shqiptarë nuk luan rol përkatësia fetare.

  Nëse jeni të sinqertë ju duhet të kërkoni falje publike këtu për marrëzirat tuaja që i keni postuar këtu.
  [/list]
  Cfare guximi thua ti more qe edhe nuk e di se kush je?
  Pse ne token e Ilireve gjetet shtrat ju te beni cte doni?
  Pse toka Ilireve qenka toka e turqve dhe toka e grekeve dhe italianeve dhe toka e Eksperimenteve?

  Ti thua shqiptare te besimit Islam?
  Nuk e di nese ne origjine kemi besim Islam dhe nuk e di ne se keta qe predikojne Islamin jane shqiptare
  Megjithate futja kot se del plot

  Për të qenë shqiptarë nuk luan rol përkatësia fetare.
  Per te qene shqiptare nuk luaka rol perkatesia fetare?
  Hahhahahahhahahaaaa cfare genjeshtre dhe mashtrimi beke ore Mizi
  Ti thua njehere shqiptare te besimit islam me pas nuk luan rol perkatesia fetare dhe mos na dil me at fjalen qe Feja e shqiptarit eshte pushtuesi, me fal Shqiptaria.
  Cuditem qe merrni ju guximin te beni gjera te tilla cmendurore ne token e Ilirive.
  Kush ju a dha kete te drejte te beni cte doni dhe me pas na dilkeni shqiptare?
  Qofshi ju, pa ne te tjeret
   
 12. Albinos

  Albinos Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  Pyetja shtrohet
  A duhet medoemos te predikohet kurani ne Token e Shenjte te Ilireve dhe Perse?
   
 13. antihero

  antihero Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  A duhet te predikohet nje fe udheheqesi i te ciles para 2000 vitesh denohet me vdekje per aktivitete joligjore nga pushteti atehershem romak ,dhe kryqezohet ne te njejten menyre sic kryqezoheshin banditet,hajdutet dhe kriminelet e asaj kohe?
  Si mendojsh a duhet ti besojm njeriut i cili se bashku me nje grup banditesh kryqezohet ne ate kohe?A mendoni se pas 2000 vitesh Al Kaponen te fillojm ta besojm si perendi dhe profet?
  Kjo eshte nje pergjigje adekuate per pyetjen tuaj.
  Te me falin forumistet tjere por kete gje e kam drejtuar Albinos.
  Sa me perket mua une nuk i besoj askuj,as Allahut dhe as jezusit dhe per mua mund te jene shqiptaret edhe Budist po qe se duan,kryesorja eshte te jene atdhedashes,te pagujn taxat,te punojne,mos meren me krime dhe ti respektojn kushtetuten dhe ligjet e shtetit shqiptar.
   
 14. Nadia81

  Nadia81 Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  FEJA E SHQIPTARIT DUHET TE JETE SHQIPTARIA
  por mqs nuk ka qene asnjehere neve u lame vend te huajve te na japin fene e tyre 500 vjet te shkuara.Tani ajo qe eshte bere eshte bere.Cdo njeri ka te drejte te zgjedhi dhe besoje fene qe do por per mua eshte bere teper e veshtire te besosh ne nje fe cfaredo lloj qofte kjo, qe me teper e percan njerezimin sesa e bashkon ate.Sa per ne Shqiperi po me shkqeteson fakti i ketyre sekteve te vogla qe jane krijuar qe po i cojne njerezit ne cmendine.Vetem para pak ditesh degjova per nje studente anglishteje qe ishte hedhur nga dritarja sepse i kishin predikuar per nje jete te pertejme me te mire.Larg ekstremisteve
   
 15. edda

  edda Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  nqse kto sektet behen te medha duke afruar sa me shume adoleshente atehere do jene problem. Duhet te mendoje qeveria (per ate qeveri qe kemi, merre me lang se mishi u hang /pf/images/graemlins/frown.gif ) se si te evitoje kte.
   
 16. olsen7

  olsen7 Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  per mendimin tim jo duhet por mundet eshte me e sakte.kurani predikohet me popullsi te madhe ne vendet me te fuqishme te botes sic jane amerika,anglia,franca etj.cdo njeri ka te drejten e tij,por jam shume kundra idese ne menyren si predikohet .
   
 17. hEEbiE_jEEbiEs

  hEEbiE_jEEbiEs Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  E pse je kundra menyres se si predikohet??
  :confused:
   
 18. usastudent

  usastudent Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  Albinos!!!
  Cfare te predikojme sipas teje?

  Cjane mer kto llafe qe nxirrni!Leri ore njerzit te besojne ku te duan.Ca te keqe po shef ti nga predikimi Kur'anit?
  Te duket vetja me patriot se ne te tjeret ty kshu?
  Ti sje patriot mer cun , ti je nacionalist i terbuar qe ka kaluar ne rracizem!

  Kalamoja!!!
  Po pretendojme se kemi demokraci ne shqipri.Ateher mos i bini me shkelm te drejtes se predikimit praktikimit te cdo lloj besimi!

  Feja e shqiptarit eshte shqiptaria!!!Ky eshte gomarlliku me i madh ! Po he pra ku jeni me kte shqiptarine?Car na meson kjo shqiptaria qe spaska nevoje te marre nga asnje fe idera ?Ku jane vlerat hyjnore , te pakrahasueshme te kesaj feje ?
  Iliret nuk kishin shqiptari , iliret morren ca u dhane te tjeret.Ne kemi nevoje te ndergjegjesohemi qe kemi nevoje te marrim vlerat me te mira te cdo lloj feje e kulture e jo te marrim pozicionin e dhise se zgjebosur me parrula te tilla!
  Kemi njerez teper te zgjuar por kemi edhe tipa si Albinosi qe jetojne akoma me perrallat e gjyshit!
  Kur'ani Bibla etj jane predikuar e do predikohen ne shqipri persa kohe do existojne shqiptare te zgjuar e te urte!

  Peace!
   
 19. Klinton

  Klinton Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  <ul type="square">
  [*]Albinos
  [/list]

  Bej cudi more mik qe ke hapur nje teme ketu e nje diku tjeter me te njejtin postim hapes.
  Dicka me ka pelqyer te ti sepse kur hape temen" <ul type="square">
  [*]Deklaroni se jeni shqiptare"
  [/list]
  ne kete teme ke mare 71 pergjigje ndersa per temen <ul type="square">
  [*]A duhet predikuar Kurani ne token e Ilireve
  [/list]
  aty ka pasur replika deri ne 137 pergjigje me venie e kundervenie dhe ne asnje pergjigje (perjashto nje apo dy replika te cilat kane pasur nje domethenie te perbashket)nuk ka pasur bashkepunim per te thene nje fjale te perbashket dhe te vendosur, ashtu sikur te gjithe ju thate apo deklaruat se jeni shqipetare.
  Mendoj se ke te drejte por ai emri Kokelope te shkon

  Billi
   
 20. Esy

  Esy Primus registratum

  Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

  une mendoj se Kuran duhet te predikohet
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe