A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Albinos, 10 Oct 2003.

 1. Albinos

  Albinos Primus registratum

  A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Mirembrema te gjitheve
  Neqoftese nuk ju ka marre malli per mua, mos u pergjigjni ketij debati, ndryshe jepni gaz /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Nje pyetje kam

  A eshte komunizmi, pasqyrim i mesjetes se hershme ose pasqyrim i mesjetes ne Rilindje?
  Faleminderit
   
 2. jula

  jula Primus registratum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Po ndonje shtjellim per ne qe s'kuptuam gje, do te kete?
   
 3. Albinos

  Albinos Primus registratum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Fujiko, komunizmin si teori e njohim se te pakten e perjetuam, mesjeten e dime nga librat e lexuar historike.
  Pyetja ime perseri:
  A eshte nje postulat mendimi i paraqitur me lart.
  A mund te jete nje mendim racional, iracional?
  Pershendetje Fujiko /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. Rrapatushja

  Rrapatushja Nelk@

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Cfare ka per te shtjelluar ketu? Mesjeta komunizem i gjalle ka qene, 99% pronesi feudalet 1% pesants. Pastaj si ligjet per barazi njerezore qe kane qene ne mesjete ne te gjitha mbreterite evropiane nuk ka nxjerre sot as Amesty Internacionalja.
   
 5. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  me fal e ke fjalen per komunizmin ne teori apo per ate ne praktik se me sa di une ndryshojne shume.
   
 6. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Albinos me mrekullon me analogjite qe perdor :shrug:
   
 7. Albinos

  Albinos Primus registratum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Uroj ta kesh seriozisht Kordele. /pf/images/graemlins/smile.gif
  Jimo, cfare komunizmi ju pasqyrua popullit shqiptar?
  Ishte komunizem teorik, praktik a komunizem diktatorial?
   
 8. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  mendoj se komunizmi ne shqiperi ishte krejt i vecante,por po them diktatorial.
   
 9. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Fluturako mos fluturo sa andej ketej po rri ne nje vend dhe na shkoqit pak me mire se ku e llafin se ose me duket mua se po loz kukamcefti ose do jesh ne nje gjatesi vale qe ky marresi im te pakten nuk e paska.

  Ke bere nje pyetje qe te duket sikur te zgjon me shpulla nga gjumi ne tre te nates. Ne, a thua se kemi ndjekur leksionet e tua per nja pese ore rresht dhe ti si perfundim pyet: pra si thoni, a eshte komunizmi...?

  Bera timen dhe u mundova te kapja dicka kur shkruan se komunizmin teorik e dime se e kemi perjetuar ne praktike por m'u duk shume kontradiktore dhe e lashe me aq. Gjithashtu ne rast se pergjigja qe kerkon eshte te dish cfare lloji komunizmi u aplikua ne Shqiperi, gje qe mua te pakten nuk me duket se korrespondon me pyetjen qe ke bere, me duhet te them se interesi i im per kete teme nuk do te vazhdonte dhe per shume gjate.

  Prandaj qe te mundohemi te themi ndonje gje rracionale per pyetjen tende do ishte me mire te na sqaroje pak qellimin e temes, linjat e tua te argumentit, cfare kupton ti me filozofine e mesjetes se hershme apo mesjete te rilindjes per te menjanuar sadopak irracionalitetin tone ne pergjigje.
   
 10. olti

  olti Neo

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Komunizmi mund t'i ngjaje me shume kohes se Likurgut dhe me pak Mesjetes. Tani me vjen ne trurin tim vetem nje paralelizem midis Feudalizmit dhe Komunizmes; Stanjacioni dhe hapat mbrapa (qenkan dy /pf/images/graemlins/laugh.gif )!
   
 11. Albinos

  Albinos Primus registratum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Pershendetje Delarge
  :lol: :lol: Kam qeshur me disa fraza qe lexova nga postimi jot i fundit dhe kishe te drejte.
  Por le te hyjme brenda ne teme dhe te behemi rracionale.
  Shqiperia me 1912 njohu pavaresine e saj.
  Disa vite me pare ajo ka qene nen pushtimin otoman sikurse shqiptaret kane qene nen pushtimin e disa popujve te tjere evropiane.
  Zhvillimi dhe liria e individit ne Shqiperi ka qene e cunguar per te mos thene se nuk ka pasur nje liri te tille dhe si rrjedhim nuk kemi njohur kurre metodat e zhvillimit njerezor ashtu sikurse i ka njohur Italia e quajtur djali i madh i femijeve te Evropes, ashtu sikur i ka njohur Greqia dhe ashtu sikur i ka njohur perandoria Otomane.
  Dime gjithashtu se si pasoje e pushtimeve te njepasnjeshme, kemi dhene romakeve disa perandore, grekeve shume dijetare, otomaneve shume vezire, pashallare e luftetare, ndersa sot largohen gjithnje e me shume shqiptare nga Shqiperia.
  Perse shtova pyetjen se a eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?
  Per te dalur ne nje pergjigje te sakte, me duhet te kaloj shume peripeci por edhe nje ndihme e juaja do nxjerre nje konkluzion te qarte.
  Shoqeria mesjetare ne Shqiperi arriti te mbijetoje si pasoje e atyre faktoreve te permendur me lart, pra pushtimeve, nderkohe qe ne Italine e shekullit e XII, shoqeria mesjetare u sherbe dhe lindi per here te pare individi.
  Shqiperia eshte fqinj i Italise dhe si rregull ndryshimet qe linden ne nje shtet fqinj, duhet te ndiheshin edhe ne Shqiperi.
  (kam dalur pak nga tema se shtypa nje buton gabimisht dhe fshiva nje shkrim te meparshem).
  Por interesant eshte se Shqiperia ne kohen e zhvillimit ekonomik dhe kulturor te Italise, ngeli ne vend numero.
  Nderkohe qe Greku u emancipua perballe Barbareve, po keshtu ne koherat e tjera Arabi u izolua nga fiset e Azise.

  Rilindja ishte qyteterimi i nje klase superiore te fuqishme te pasur, qe u gjend mbi majat e valeve te krijuara nga shtrengatat e forcave te reja ekonomike.
  Mbas fitores se pavaresise, ne Shqiperi eksistonin akoma fiset, bajraqet, principata, traditat e vjetra mesjetare dhe sikur e shohim nga ato qe dime nga historia, zhvillimi dhe liria e individit ne Shqiperi te krijonte nje pershtypje te vertete se shqiptaret akoma jetojne periudhat e shekujve te mesjetes.
  Feudalizmi ne Shqiperi eksistonte dhe cdo ndryshim radikal qe mund te nderrmerrej kunder cdo veprimi qe dukej i paarsyeshem ose irracional, do ishte nje gabim fatal te cilin ne e perjetuam ne fakt.
  Me Rilindjen e shqiptareve pas pushtimeve, lindi per here te pare Liria, kishim nje klase superiore e pasur por jo dhe aq e fuqishme.
  Shqiptaret sapo kishin dale nga pushtimi i fundit te vitit 1912 por dukej se ata sapo kishin dale edhe nga mesjeta.
  Ú shfaq despotizmi prane lirise se individit, Liria dhe Tirania ishin prane njera tjetres, Individualitetit dhe crregulli ishin pandalshmerisht te mpleksura(ashtu sikur ka ndodhur gjate ketyre 13 vjeteve te pluralizmit).
  Me ardhjen e komunizmit diktatorial, ne Shqiperi, shqiptaret humben te drejten me kryesore te cilen kurre nuk e paten, Lirine dhe zhvillimin e individit ose zhvillimin e shqiptareve ne trajtat dhe format qe shtetet fqinje kishin kaluar.
  Diktatura ne ndryshim e formes se zhvillimit ashtu si dhe ne vendet e tjera te Evropes Lindore, zevendesoi shtresen e nje klase superiore te fuqishme dhe te pasur dhe ne vend te zhvillimit ajo praktikoi denimin e shqiptareve te cileve historia u kishte servirur kete vend dhe kete histori.
  Veprimin qe klasa komuniste e rregjimit te kaluar, duhej te bente asokohe, e ben sot mbas 50 vjetesh, por me ndryshimin e vetem dhe mizor se populli shqiptar mbas vitit 1990 dukej ne mes te qyteterimit evropian, <ul type="square">
  [*]si nje popull i djallosur ose sikur ky popull kishte ardhur nga mesjeta
  [/list]
  Komunizmi i mohoi shqiptareve te drejten e zhvillimit ne menyre te natyrshme, pronen private, lirine, demokracine, domethene disa nga vecorite me kryesore per daljen e njeriut nga mesjeta dhe unifikimi i tij me mendimin e zhvilluar.
  Mund te theksoj ose mund te citoj nje cope nga libri i nje autori te madh boteror ne lidhje me pronen private:
  <ul type="square">
  [*]Prona private eshte nje institucion i domosdoshem per me se paku ne nje bote mekatare:njerezit punojne me shume dhe zihen me pak kur te mirat jane private se sa kur jane te perbashketa
  [/list]
  Ddelarge shpresoj se ke arritur te me kuptosh.
  Hajt tani se shkoi vone /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Naten e mire te gjitheve
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  albinos, po ta them serish:

  Tema jote ka nje analogji krejt absurde.
  Nuk paraqet asnje interes per vete menyren si e ke parahstruar.
  Jane bere kaq postime deri tani, por ti qendron akoma ne pozitat e tua bombastike.
  Shtjellimi qe ke bere me pas eshte asgje dhe vetem asgje (mund te te editoj per dalje nga tema edhe pse tema nuk e ka ende nje linje)
  Perpiqu te kthjellohesh se do ta mbyll po qe se akoma nuk je i qarte as vete.
  Me duket si copeza te grisura gazete apo librash te ngjitura gabimisht me njera tjetren.

  Kaq!...te pakten per tani.

  P.s.Po te jap dy alternativa si bonus mundesish:
  1-Komunizmi si alternative nga mesjeta e vonuar ne kapitalizmin edhe me te vonuar, gje qe nuk te lejon me ta shtjellosh temen tek Filozofia, teknikisht te pakten....dhe
  2-Komunizmi ideja e kalbur qe donte te zhdukte mesjeten me nje goditje "hyjnore" :lol: ....te deshtuar ne praktikimin e tij alla shqiptar :lol:
   
 13. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Albinos(koklopa) na dole filozof... /pf/images/graemlins/wink.gif

  Kot per kuriozietet Albinos kur e mendo se i ka fillimet komunizmi si ideologji dhe me cilet filozofe eshte pare ne skene per here te pare...

  Cilet jane ideloget dhe cfare propogandonin ata...

  Per sa i perket anes praktike eshte tjeter gje dhe mundesisht e lejme per nje zone tjeter te forumit... p.sh. do te te sygjeroja th&th.. /pf/images/graemlins/tongue.gif

  p.s. Po na zhgenjen pak kohet e fundit se ke filluar te "largohesh" pikpamjeve "majtiste" /pf/images/graemlins/tongue.gif ... s'po arrij ta kuptoj pse :rolleyes:
   
 14. jula

  jula Primus registratum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Uh, po c'te keqe ka te thuash "nuk kuptoj"? Vazhdoj te nuhas se kam para nje thes me rroba te lara e te palara, ideologji, politike, histori, devijime eterodokse, linja ortodokse... :confused:

  Megjithate nuk eshte shume cudi: mund te bej paralelizmin deri ne hollesi midis nje sallami bolonjez dhe nje politikani (jo Prodi, se do qe shume e lehte)! /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Pastaj, une s'e dija qe Fluturaku eshte Albinosi (dadaaa, per sot...fluturuam /pf/images/graemlins/tongue.gif ), kjo ma ndryshon prospektiven komplet.

  Shkrova sa per te uruar fundjave te kendshme. Po deshet mund te me fshini, dmth.

  :kiss: :wave:
   
 15. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  revolting, ofending, dispeakable u name it!
  Do sth, bring back capital punishment apo gijotinen, just do it :smash:
   
 16. Albinos

  Albinos Primus registratum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Shiko Kordele
  Tema e merr kuptimin mbasi te shtrohen disa alternativa, thenie te shkrimtareve te medhenj, filozofeve te medhenj etj dhe ky diskutim mos tju duket si ajo "pema magjike qe prodhon fruta me nje te prekur me shkopin magjik".
  Diskutimi im nuk eshte propagande, por eshte nje pjese e nje studimi te filozofeve te medhenj prej te cileve kemi se cfare te mesojme
  Kordele mua me intereson alternativa e dyte dhe do ishte me interes te benim ndonje perpjekje per te krijuar "formen e rrumbullaket".
  Faleminderit per bonus-in.

  Per Fujiku-n
  Maaahh nuk kuptoj asgje se cfare lidhje kane rrobat e lara e te palara si dhe copat e gazetave.

  Kerkuat te jem rracional dhe ja ku jam.
  Diten e sotshme per diskutim e humba duke replikuar me ju dhe nuk kam asgje per te shtuar megjithese kam shume.
  Nuk me vjen te diskutoj.
  Ndoshta mund ta le fare pa zhvilluar dhe Kordelja mund ta mbylle temen pa marre dhe lejen time.
  Gjithesesi mos kujtoni se i dini te gjitha(Ramiz Alia)(per ximin).
  Shendetin.
   
 17. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Ti albinos sill ato theniet te shohim nga je frymezuar, me pas vendosim /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 18. Goca

  Goca Primus registratum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Me u cu Enveri n`kome e prap s`ka per te qene i zoti me dhone naj pergjigje marksiste.
   
 19. jula

  jula Primus registratum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  "All I know, is that I'm not a marxist!"

  Besoj se nga citimet e Karl Marx vetem kjo mund te depertoje ne kete teme. :smash:
   
 20. Albinos

  Albinos Primus registratum

  Re: A eshte komunizmi pasqyrim i mesjetes?

  Fujiko
  <ul type="square">
  [*]Edhe Stalini kur shihej para pasqyres, nuk e besonte se ishte ai vete.
  [/list]

  Por le te qendrojme ne shtjellim te temes.
  Komunizmi dhe perse lindi ai dhe ku ishte i nevojshem qe te predikohej?
  Komunizmi si nocion do te thote:
  <ul type="square">
  [*]Rend ekonomik-shoqeror me i larte qe vjen pas kapitalizmit, pas fitores se revolucionit proletar dhe vendosjes se diktatures se proletariatit, ku sundon plotesisht prona e perbashket,mbi mjetet e prodhimit dhe ku eshte zhdukur shfrytezimi i njeriut prej njeriut dhe shtypja kombetare: Faza e dyte, faza me e larte e ketij rendi(pas ndertimit te plote te socializmit) ku nuk ka me klasa e ku sundon teresisht prona e gjithe popullit mbi mjetet e prodhimit, ku mardheniet ne prodhim, forcat prodhuese e ndergjegja e njerezve arrijne nje zhvillim shume te larte, ku sigurohet barazia e plote shoqerore e te gjithe anetareve te shoqerise, zhduken dallimet thelbesore ndermjet qytetit e fshatit, ndermjet punes fizike dhe mendore dhe ku vepron aprimi" secili sipas aftesive, sicili sipas nevojave"
  [/list]

  Komunizmi ngeli ne formen e nje ideali pasi ne shume vende te Evropes lindi Liria, Individualizmi kishin arritur majat me te larta qe krijonin kushte per kalimin nga kapitalizem ne komunizem.
  Por edhe komunizmi doli si pasoje e padrejtesive si dhe revanshit ekstremist te kapitalisteve drejt parase.
  Ne Shqiperi mbas fitimit te pavaresise si dhe problemeve te medha dhe shume te mprehta qe la kolonizimi otoman, mendoj se pikesepari Shqiperise dhe shqipetareve i nevojitej nje klase politike qe duhej te vendoste rregulla dhe ligje ne varesi te kohes.
  Ne Shqiperi ne ate kohe, nuk kishin dhene shenja se Liria dhe Individualizmi, kishin lindur sepse edhe pas fitores se pavaresise ne Shqiperi nuk dukej se eksistonte ndonje shtrese te pasur qe dominonte tregun ose klasa qe kishin ne varesi punishte te vogla te ndryshme etj.
  Pra nuk kishim shtresen e varfer, nuk kishim shtresen e mesme dhe nuk kishim nje shtrese te pasur.
  Varferia e shqiptareve si dhe kolonizimi i gjate pereth 500 vjet nuk kishin bere te mundur daljen e shqiptareve nga kushtet e mesjetes se Erret dhe te lashte.
  Edhe pas daljes se nga kolonizimi, fatkeqesisht fatura qe populli shqiptar duhej te paguante, ishte lindja e komunizmit ne disa vende.
  Fitorja e PKSH mbas luftes se dyte boterore si dhe izolimi total i shqiptareve, mungesa e Lirise, Individualitetit pavaresisht krijimit te disa perparimeve ne ndonje fushe tjeter, mbajti shqiptaret te izoluar dhe gjithnje nen frymen e despotizmit dhe klases ne pushtet qe ne kundershtim me cdo rregull boteror Zhvillimi, predikonte diktaturen ne popull, duke krijuar edhe brumosur edhe gjenerata te tjera me sistemin e pakuptime diktatorial.

  Vazhdojme me tutje
  Sot e vini re se ne Shqiperi po krijohet shtresa e pasur duke shfrytezuar popullin, duke e lene ate ne skamje dhe varferi te plote, pa kushtet me elementare te jeteses.

  Sot vini re gjithashtu se ne Shqiperi ka probleme te ndryshme me karakter etnik dhe qe ne kohen e regjimit komunisto-diktatorial, ngelen te pa konsumuara.
  Shembuj jane minoritetet, tokat shqiptare, irredentizmat etj.

  Problemi i trete eshte problemi i historise se kombit te shqiptar.
  Akoma shqiptaret nuk dine historine e tyre, nuk dine se cfare nacionaliteti jane, cfare historie kane, pra popullata shqiptare akoma nuk ka nje ndergjegjesim kombetar.

  Shkenca mbetet nje tjeter fenomen shqetesues pasi ne Shqiperi nuk u krijuan kurre kushtet per zhvillimin e shkences, sepse edhe neqoftese shqiptaret do te ishin shume fetare, shkenca do te arrinte krijonte kushtet e distancimit te qarte te shqiptareve nga dogmat te cilat predikojne mohimin e shkences.

  Pra po te qendroj shume para pc, do te arrij te shfaq shume probleme thelbesore qe bota e zhvilluar i ka kaluar, por qe ne Shqiperi, ato ngelen status dhe u tkurren kaq shume ose shohin ndryshime jo shume te medha per momentet qe kalojme.

  Nuke di ne se me keni kuptuar apo jo, te pakten momentalisht me kete permbledhje per rastin e zhvillimit te shqiptareve.
  Ne shkrimin tjeter mund te permend tek tuk shqiptaret por me shume do merrem me fenomenet e zhvillimit te vendeve te industrializuara.
   

Shpërndajeni këtë faqe