A lindin njerezit te mire , te keqinj , apo neutral ?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga scadarsko, 26 Dec 2014.

 1. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Cfare e percakton kete perkatesi ne te ardhmen e nje njeriu , ambjenti ku rritesh , njerezit me te cilet rri , influenca jote apo faktore te tjere si instiktet ? Stadet e natyres - Cfare eshte , stadi i natyres ? Mire pra , le te heqim qeverine , le te heqim , heqim globalizimin , heqim institucionet sociale , heqim gjithçka qe na kontrollon ne dhe boten qe na rrethon. Te mbetemi pa rregulla , thjesht te na lejohet te bejme cfare te duam . Vetem ne gjendjen natyrale do te dime natyren e vertete te qenies njerezore . A do te ishte nevoje per njeriun qe te krijonte shtet apo konfliktet e interesave do ta shtynin ate te jetonte ne kaos ? Nga vjen e gjithe kjo nese bebet mendohet qe lindin ne trajte engjejsh ?
   
  Balahk likes this.
 2. Balahk

  Balahk Locus omnem

  njeriu lind i pa fajshem,i keq i mire behet gjate rruges se jetes
   
 3. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Njeriu lind ai qe me vone behet, mendoj. Po te veme re ne jete mesojme gjithcka dhe per miresine apo ligesine mund te "fajesojme" ata me te cilet patem kontakt, por jo gjithmone. Njeriu kur eshte i mire, mbetet i tille edhe ne mes te ligjsh te rritet dhe anasjelltas.

  Por sa te drejte kane te gjithe kur thone per veten se jane te mire, dhe disave u duken shume te keqij? Mendoj se shume te drejte kane.
   

Shpërndajeni këtë faqe