A me ndihmoni dot?(analize financiare)

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga fairy, 29 Mar 2004.

1. fairy

fairy Fillestar

A me ndihmoni dot?(analize financiare)

...problemi eshte qe kam nje detyre kursi mbas pak ditesh ne Drejtim Financiar dhe per ca gjera jam lemsh e nuk po di nga t'ia filloj.
    Me jane dhene te dhenat per nje shoqeri tregtare e krijuar si shoqeri anonime ne sektorin e lojrave elektronike me fitim ne cast. Me eshte dhene Paraqitja e bilancit per periudhen 1 vjecare; Gjendja dhe ndryshimet e aktiveve te qendrueshme(ne leke)si gjendje ne fillim, blerjet gjate vitit, gjendja ne fund; si dhe Pasqyra e te ardhurave dhe shpenzimeve. E keqja eshte qe nuk me jane dhene te dhenat per industrine(degen), por mund t'i gjej dhe ne kete pike kerkesa eshte: Te bej analizen financiare te pasqyrave te paraqitura dhe te marr vendim nese shoqeria duhet te marre kredi apo jo. Vendimi duhet te mbeshtetet ne ecurine e pergjithshme ekonomike te vendit, ecurine e ketij aktiviteti ne Shqiperi dhe ne analizen e treguesve financiare. Cfare informacioni shtese do ndihmonte ne marrjen e nje vendimi me te bezuar.
    Mua ketu me duket sikur mungojne shume te dhene pasi me jane dhene vetem pasqyrat, prandaj ju lutem me jepni ndonje ide se nga t'ia nis dhe cfare duhet te kem parasysh. :book: :eek:
  2. Prodigychild01

Prodigychild01 Fillestar

Re: A me ndihmoni dot?(analize financiare)

Keto lloj problemesh jane komplet relative. Pergjigja eshte komplet ne deshiren tende. Ne fund te fundit po i mbushe mire nja 4-5 faqe me llafe, ke per te mare nje 8 ose nje 9 /pf/images/graemlins/smile.gif Mos e merr me shume stres, vetem shkruaj...
  3. komino

komino Anëtar aktiv

pervec raportit te ek
    te duhen planet e firmes per te ardhmen per te pare nese parashikimet qe do te nxjerresh nga bilanci jane te pranueshme dhe per te interpretuar treguesit financiare
  4. Prodigychild01

Prodigychild01 Fillestar

O Gene,

Po ketij sikur kjo i kerkohet te zgjidhi: planet e firmes per te ardhmen.
  5. leo110

leo110 Fillestar

Sipas te dhenave qe disponon nuk mund te besh asgje me teper se sa nje "fotografi" te gjendjes economike-finanziare te shoqerise ne fjale.

Analisa finanziare duhet te nxjerre ne pah:
    1- SOLIDITETIN (sa varet nga te tjeret)
    2- REDITIVITETIN (ROI;ROE, etj)
    3- ZHVILLIMIN (variacioni investimet + ose -)
    4- LIQUIDITETIN (aftesia per te perballuar pagesat afatshkurtra).

Per secilen ekzistojne indikatore e nen-indikatore analitike qe une per momentin ne shqip kam veshterisi me linguazhin e sakte kontabel, sidoqofte behet fjale per raporte te zerave bilancit te riklasifikuar.

Duke pare resultatin numerik te indikatoreve(ne bashkeveprim) mund te jepet nje gjykim se cilat jane pikat e dobeta dhe te forces se shoqerise e keshtu percactohet edhe strategjia finanziare per tu ndermare.
  6. fairy

fairy Fillestar

Shume falemnderit te gjitheve se cdo gje me hyn ne pune dhe nese ju vjen ndonje gje tjeter ne mend jeni te mirepritur. Une e kam per ta dorezuar te premten dhe deri atehere jam duke punuar e akumuluar. :book: /pf/images/graemlins/wink.gif :thumbsup:
    PS: Do t'i kryqezoni gishtat per mua eee. :wave: /pf/images/graemlins/smile.gif
  7. komino

komino Anëtar aktiv

citoj nga hapja e temes

kerkesa eshte: Te bej analizen financiare te pasqyrave te paraqitura dhe te marr vendim nese shoqeria duhet te marre kredi apo jo.

per cfare i duhet kredia
    sa parashikon te shese
    si pse
    sa mendon te shpenzoje ne aktivitete te ndryshme
    sa mendon se do te jene te ardhurat (pse)
    cfare ndodh sikur te kemi nje parashikim negativ te shitjeve
    Cili eshte orientimi i shtetit ne lidhje me kete lloj aktiviteti
    cilat jane levizjet e konkurences
    etj etj etj
    Ne baze te planeve dhe parashikimeve behet bilanci preventiv per 3-5 vitet e ardhshme (bilanci, llogaria e fitimit dhe e humbjeve, likuiditeti) nxirren nga riklasifikimi treguesit financiare (per analizen e tyre shihet me mire ndonje tekst qe te ka keshilluar apo imponuar profesori)
    shihen ato qe tha leo (gjithmone duke i justifikuar me parashikimet e planet) dhe merret vendimi mbi kredine

NEQOFTESE ESHTE VETE BIZNESI AI QE PO MERR KETE VENDIM ( do te coje me vone plan biznesin ne banke) DUHET TE KEMI SHUME KUJDES NE LEVEN FINANCIARE

une nuk e di se ne c'lende po ben kete pune dhe se cfare programi ka por gjithsesi te ftoj te perqendrohesh tek leva financiare nese vendimin po e merr vete biznesi /pf/images/graemlins/wink.gif
  8. Durrsaku_King

Durrsaku_King Fillestar

o plako marrja e kredise behet per 2 arsye:
    - 1. Per zgjerimin e aktivitetit nese ecuria eshte positive edhe nuk ke fonde per te blere pajisje te kushtueshme ose
    - 2. kur ke dale me humbje me pak se 1/3 e kapitalit social te deklaruar ne statut dhe ve re se faji eshte i administrimit te brendshem..
    pas analizes do besh kedo mendoj se jane kushtet qe te nevojiten... nuk e di nese ne shiperi ku studion ti te lenda qe ben kete periudhe mbase ka shpjeguar ndonje kusht tjeter profesori kete nuk mund ta them pasi jam larg e nuk e kam ndjekur mesimin tend...
  9. Leopardii

Leopardii Fillestar

pyetjes nese shoqeria duhet te marre kredi apo joedhe sa do te jete sasia e kesaj kredie, duhet ti pergjigjesh duke pare se cfare free cash flow operativo te pritur (atteso) ka kjo nderrmarrje qe te eshte paraqitur.
    ne baze te saj mund te vlersosh parametrat e kredise se ardhshme.
    ky eshte nje nga parametrat qe vlersohet shume kur behet analiza e nderrmarrjeve te kotuara.
  10. aniegli

aniegli Fillestar

a me ndihmoni dot me materiale ose ndonje studim per evazionin fiskal?????
  11. aniegli

aniegli Fillestar

a me ndihmoni dot me materiale ose ndonje studim per evazionin fiskal?????
  12. a mund te me ndihmoni ju lutem sepse kam 1 detyre ne analize financiare...nuk kemi ndo1 teme te percaktuar...por nuk di nga tia filloj ju lutem nese keni ndo1 model te gatshem qe te di se cte bej sepse nuk e kam iden fare...ju lutem....flm shum nese do te me ndihmoni
  13. Delirium

Delirium Anëtar i njohur

Keni fitu nje refleks te cuditshme qe per gjithcka perpiqeni te kerkoni ndihme direkt.
    Hapni librin e fletoret njehere, perpiquni e pastaj kerkoni ndihme
  14. enkeleda159357

enkeleda159357 Fillestar

15. enkeleda159357

enkeleda159357 Fillestar

flm persugjerimin...gjithsesi te siguroj qe e kam bere...por nuk e kam iden se si mund ta organizoj...thjesht 1 model ...gjithsesi flm
  16. Delirium

Delirium Anëtar i njohur

Per modele shiko mos ka ndonje template te gatshem tek Microsoft Word

Shpërndajeni këtë faqe