A ndikojne rrjetet sociale ne perdorimin e drograve?

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga Poshnjari, 13 Sep 2018.

 1. Poshnjari

  Poshnjari Forumium praecox

  Duke lexuar kete artikull, Perdorimi i rrjeteve sociale, tregonte se sipas nje studimi rjete sociale mund te ndikojne ne nxitjen ndaj substancave narkotike.
  Si mendoni a mund te jete e vertete nje gje e tille?
   
 2. Artin

  Artin Papirus rex

  Qe ndikojne per shume gjera, ndikojne, sidomos tek moshat e vogla.
  Por edhe po te mos ishin rrjetet, mjafton shoqeria e shkolles, e lagjes, si dhe televizori per te ndikuar e per t'i nxitur njerezit ne drejtime te ndryshme.
   
 3. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Nuk mendoj se ndikojnë me shume se ndikimi normal i një shoqërie të keqe.

  Megjithatë artikulli thotë që rrjetet sociale janë si drogerat dhe jo që ndikojnë në përdorimin e drogerave
   
  Poshnjari likes this.
 4. Scientist

  Scientist Tech Science

  Varet se ca rrjetesh sociale ti frekuenton se ka dhe grupe sociale te mbledhuar vetem per kte lloj kategorie njerzish dhe normale qe ndikojne.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 5. Artin

  Artin Papirus rex

  Nëse është kështu, atëherë duhet ta ketë dhe kjo një shpjegim,
  Pse rrjetet sociale bëhen si drogëra? Është faji i teknologjisë, apo kushtet e jetës janë të tilla që sjellin mungesë të jetës sociale? Mendoj se është kjo e dyta.
   
 6. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Te frekuentosh nje rrjet social ne internet nuk eshte njesoj sikur te frekuentosh nje rrjet social ne shoqeri. Te paret jane qenie mizerabile, te vetmuar, te shkeputur nga shoqeria per nje arsye apo per nje tjeter. Mund te jene burgaxhinj, mund te jene te shemtuar, te bukur, te deziluzionuar apo mund te jene edhe agjente te vendosur nga qeveri te ndryshme per vjelje dhe vjedhje idesh.

  Nje njeri qe mbyllet brenda eshte nje njeri i cili e sheh armikun jashte. Nje njeri i cili del jashte eshte nje njeri i cili e sheh armikun brenda.

  Te paret jane te trishtuar dhe ne dhembje te madhe. Ata nuk kane problem me veten. Ata kane problem me te tjeret. Ne rast se ata deshirojne te harrojne nje mekat qe i'u eshte bere apo nje mekat qe ata kane bere atehere ata do te gjejne nje zgjidhje momentale per te harruar. Droga.

  Droga perdoret nga te dytet. Te gjithe njerezit sociale perdorin drogen me qellim arritjen e nje gjendje ekstazie. Per t'a seksi eshte primar. Ata nuk kane ne vete ndonje ndjenje detyre apo misioni. Ata nuk jane mendimtare dhe ideatore. Ata jane thjeshte hajdute dhe korres te mendimeve dhe ideve te njerezve pasionante te cilet ne nje fare menyre kerkojne "to make a difference". Ne qofte se te dytet perzihen me te paret ata e bejne sepse jane te ngarkuar nga organizma private dhe organizma shteterore.

  Hollanda eshte vendi ku shit blerja e droges eshte ligjore.
  Kohet e fundit droga u be legjitime edhe ne Kanada. Kete e them me dhembjen me te madhe.

  Keto jane praktika shteterore per te mbushur arken e shtetit. Me nje ane ata e denojne fenomenin dhe ne anen tjeter ata e lejojne. To eat the cake and have it. Kjo eshte shprehja e pershtateshme per ata qe duan te miren e dy boteve.

  Po keshtu edhe "provat" e shumta te vrasjes nga duhani nuk jane gje tjeter vecse nje metode per rritjen e cmimit te tyre. Keto perseri perfundojne ne arken e shtetit.

  Vrasjet me te medha i ben me teper mjeku se sa duhani. Vrasjet me te medha i ben autosygjestionimi.

  Ne qofte se te rinjte sot nuk perdorin cigare, kjo tregon nje "fitore" te madhe te fushates kunder cigares e cila sjell si rezultat kerkimin e substancave te tjera narkotike si drogat e lehta deri tek drogat e prodhuara ne laboratore shteterore te cilat jane shume te shtrenjta.

  Kjo bote eshte satanike. Duhet te rrish me drite ne dore per te identifikuar disa kokrra te mira.

  Sa per agjentet qeveritare, do t'i le te gjithe tullace. Kjo do t'i ndaje nga ideatoret.


  El
   

Shpërndajeni këtë faqe