Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga FALKO, 22 Nov 2002.

 1. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Sido qe te jete martohuni.N.q.s merrni nje grua te mire,do te jeni te lumtur,nese do te merrni nje grua te keqe do te beheni filozof.Sokrati
   
 2. gentilushi

  gentilushi Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  [qb] Man soll keine Dummheit zweimal begehen, die Auswahl ist schließlich groß genug. (Jean-Paul Sartre, frz. Philosoph, 1905-1980)

  Gebildet sein heißt:
  Sich nicht merken zu lassen, wie schlecht man ist.
  (Friedrich Nietzsche, dt. Philosoph, 1844-1900)

  Als ich klein war, glaubte ich, Geld sei das wichtigste im Leben. Heute, da ich alt bin, weiß ich: Es stimmt!(Oscar Wilde, engl. Schriftsteller, 1854-1900)

  Wunder stehen nicht im Gegensatz zur Natur, sondern nur im Gegensatz zu dem, was wir über die Natur wissen.(St.Augustin, Apostel von England und erster Erzbischof von Canterbury, ?-604/605)

  Das Gesicht ist das Abbild des Hirns, die Augen sein Berichterstatter.(Cicero, Marcus Tullius, röm. Politiker, 106-43 v.Chr.) [/qb][/QUOTE]
  O OKAY ca do me thone gjithe keto fjale.Ky quhet ALB-FORUM dmth forum SHQIP e lal.Per gjermanisht shkruaj ne ndonje Deutch-Forum.
  Ok ???????????????????????????????????????????
   
 3. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  CYNIC noun

  A blackguard whose faulty vision sees things as they are, not as they ought to be. Hence the custom among the Scythians of plucking out a cynic's eyes to improve his vision.

  Ambrose Bierce (The Devil's Dictionary)
   
 4. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Riflessione: l'atto di esaminare il proprio pane per determinare da che parte sta il burro.

  A.G. Bierce
   
 5. Okay

  Okay Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj
   
 6. mostro

  mostro Putraku

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj
   
 7. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Jetojme te gjithe nen nje qiell, por askush ska te njejtin horizont!

  .:Konrad Adenauer:.
   
 8. zog

  zog Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj
   
 9. SEAWOLF

  SEAWOLF Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  ne ditet tona njerezit dine cmimin e cdo gjeje dhe s'dine vleren e asgjeje - Oscar WILDE.
   
 10. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  DEBAUCHEE noun

  One who has so earnestly pursued pleasure that he has had the misfortune to overtake it.

  Ambrose Bierce (The Devil's Dictionary)
   
 11. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  DECIDE intransitive verb

  To succumb to the preponderance of one set of influences over another set.
  Ambrose Bierce (The Devil's Dictionary)
   
 12. mostro

  mostro Putraku

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Ik ere lapanjoz....Tani i bushit
   
 13. Okay

  Okay Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Edhe keshtu edhe ashtu.
  Bujar Kapexhiu
   
 14. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  DEJEUNER noun

  The breakfast of an American who has been in Paris. Variously pronounced.

  Ambrose Bierce (The Devil's Dictionary)
   
 15. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Me mire mendjemadh se mendjevogel :lol: Kadri Roshi :thumbsup:
   
 16. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Nothing that is worth knowing can be taught.

  Public opinion exists only when there are no ideas.

  When truth becomes effective it loses all it's intelectual meaning.

  Science is the record of dead religions.

  Religions die when they are approved to be true.

  No crime is vulgar, the vulgarity is the conduct of others.

  To love oneself is the beginning of a life long romance.

  The old believe everything
  The middle age suspect everything
  The young know everything.

  by Oscar Wilde
   
 17. klevis_k.h.o

  klevis_k.h.o Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Tragjedia e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin,por se pushojne se dashuruari.
   
 18. HELENA

  HELENA Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Dashuria nis duke genjyer veten dhe mbaron duke genjyer te tjeret!-OSCAR WILDE
   
 19. HELENA

  HELENA Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Te lesh gruan ne instiktin e vet,eshte gjeja me e mire qe mund te behet!

  Pse e quajne feminilitetin"Seks i dobet"?Filozofet kane treguar se feminiliteti eshte po aq ne mos me i forte se maskiliteti!

  Grate jane seks magjik e kryenec.Cdo grua eshte nje rebele.Zakonisht grate ngrihen me force edhe kunder vetetvetes!

  Shume e vleresojne besnikerine!E cfare eshte ajo ne fund te fundit?Thjesht nje ceshtje fiziologjike,nje ceshteje qe nuk varet shume nga vullneti yne.Sa do te deshironin te rinjte te ishin besnike ne dashuri!Po s'mund te rrine dot pa bere mekate!Kurse pleqte sa do te deshironin te mos u qendronin besnike bashkeshorteve te tyre!Por s'munden sepse s'i tradhetojne dot ata!

  Misteri i dashurise eshte me i madh se misteri i vdekjes!

  Askush nuk mund te caje ne jete pa ndihmen e grave,te cilat sundojne shoqerine njerezore!

  C'eshte gruaja e martuar?-Pronare e burrit te saj!
   
 20. klevis_k.h.o

  klevis_k.h.o Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Vetem gruaja mund te qaje dhe te qeshe per te njejten gje. Moliere
   

Shpërndajeni këtë faqe