Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga FALKO, 22 Nov 2002.

 1. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  1. Sillu ne at'menyr si t'sillen tjeret me ty.

  2. Çfare eshte e jotja eshte edhe e imja,
  çfare eshte e imja eshte vetem e imja.
   
 2. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  "A concentration camp is a world in which people live crammed together constantly, night and day. Brutality and violence are merely secondary (and not in the least indispensable) characteristics. A concentration camp is the complete obliteration of privacy. Porchazka, who was not allowed to chat with a friend over a bottle of wine in the shelter of privacy, lived (unknown to him - a fatal error on his part!) in a concentration camp. Tereza lived in the concentration camp when she lived with her mother. Almost from childhood, she knew that a concentration camp was nothing exceptional or startling but something very basic, a given into which we are born and from which we can escape only with the greatest of efforts."
  -"The Unbearable Lightness Of Being", Milan Kundera
   
 3. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Kane thene per femren

  Nuk duhet te flasesh per grate. Duhet te merresh me to.
  Napoleon Bonoparte

  Feminiliteti eshte ajo cka e vlereshoj me shume tek grate.
  Oscar Wilde

  Nese nje burre mban hapur deren e makines qe te zbrese nje grua, atehere eshte ose gruaja e re, ose makina.
  Henry Ford

  Ne fillim gruaja i ben rezistence sulmit te burrit, ne fund pengon me cdo mjet terheqjen e tij.
  Oscar Wilde

  Edhe grate jane te zonjat ta ruajne sekretin, mjafton te mos ua thuash.
  August Strindberg.

  Gruaja eshte e vetmja dhurate qe paketohet vete.
  Jean-Paul Belmondo

  Edhe mbas studimit tim tridhjetvjecar, s'munda ta zbuloj c'duan grate ne te vertete.
  Sigmund Freud

  Peshperitjen e lehte te gruas e degjojme shume me larg sesa me te forten thirrje te detyres.
  Pablo Picasso

  Burrat do t'ua linin me shume deshire grave ta thoshin ato fjalen e fundit, nese do ta dinin se ajo do te ishte e fundit vertet.
  Sir Peter Ustinov

  Shumica e grave zgjedhin me me mend kemishen e nates, sesa burrin e tyre.
  Coco Chanel

  ...vijon...
   
 4. Enkelena

  Enkelena Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Dy gjera jane te pafund ,idiotesia njerezore dhe universi.Per kete te dyten kam akoma dyshime.
  Einstein
   
 5. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Kane thene per femren (Vijim)

  Ne, femrave, na duhet bukuria qe t'i bejme burrat te na dashurojne; budallalleku, qe t'i dashurojme ne ata.
  Coco Chanel

  Me te bukurat gra jane ato qe na duan.
  Gabriel Laub

  Pesimisti eshte nje njeri qe mendon se te gjitha grate jane te pamoralshme, optimisti shpreson te jete keshtu.
  Barbara Streisand

  Dame eshte ajo grua, e cila vetem me prezencen e saj ben qe burrat te sillen si zotninj.
  Henri Louis Mencken

  Gruaja qe e mbyll njerin sy per ato cka ben burri i saj, ne fund e ben te njejten gje vec per te marre shenje.
  Humphrey Bogart

  Grate jane me te arsyeshme se burrat. Apo mos keni pare ndonje grua qe t'i shkoje pas nje burri per hir te kembeve te tij te bukura?
  Marlene Dietrich

  Nje grua e mencur ka miliona armiq te lindur; te gjithe burrat budallenj.
  Marie Freifrau von Ebner-Eschenbach

  Sigurisht qe s'ka rendesi vetem pamja e jashtme e gruas. Edhe veshja luan rolin e saj.
  Karl Kraus

  Grate do ta kishin shume te lehte te mesoheshin me burrat qe u vijne vone ne shtepi, vetem nese do ishin te sigurta qe ata nuk do vinin para kohe.
  Colette

  Ndryshe nga burrat, grate do t'i pranonin menjehere gabimet; nese do te kishin.
  Robert Lembke

  ...vijon...
   
 6. olololol

  olololol Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  <font color="red">Se di a eshte me e mire Vdekja , </font> <font color="blue">se Jeta </font> <font color="black">Por DAshuria ishte gjeja me e bukur </font>

  Marre nga Filmi Tristani dhe Isolta
   
 7. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  ajo qe kam mbajtur si firme dikur: ....uno è più auttentico quanto più assomiglia all'idea che ha avuto di se stesso... (shkeputur nga filmi "tutto su mia madre" i te paaritshmit perdro almàdovar)
   
 8. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Kane thene per femren (vijim)

  S'kam mundur ta kuptoj asnjehere pse grate tek burrat e talentuar vene re ne fillim te metat e tyre, ndersa tek te paaftet meritat.
  Pablo Picasso

  Une mund te them "jo" ne 12 gjuhe te ndryshme.Kjo eshte krejt e pamjaftueshme per nje femer qe udheton shume.
  Sophia Loren

  Nje grua eshte ne gjendje te dashuroje nje burre vetem e vetem se nuk do qe ate ta marre dikush tjeter.
  Tennessee Williams

  Duhet hequr dore nga deshira per t'i njohur grate.
  Pierre AmbroiseFrancois Choderlos de Laclos

  Grate nuk duan shume sqarime, por veprime.
  Erich Maria Remarque

  Burrat per ceshtjet e huaja dhe grate per te vetat jane diplomatet me te mire.
  Sigmund Graff

  Nje vajze beqare eshte nje femer qe ka thene "jo" nje here me shume se c'duhej.
  Inge Meysel

  Nje grua e mencur nuk pyet se ku ishte burri.Nje grua e mencur e di se ku ishte burri.
  Marcel Achard

  Emancipim eshte arti per ta zvogeluar burrin sa ka mundesi, vec jo ne ate vend qe s'duhet.
  Evelyn Blythe

  Tek grate ka shanset me te mira vec ai te cilit ato s'i kushtojne vemendje.
  Marcel Prevost

  Sa kohe qe rend mbas nje gruaje, mos kij frike. Rreziqet fillojne kur e ke arritur.
  Burt Lancester

  Kush ka fat, takon nje shok, kush s'ka, takon nje grua te bukur.
  Fjale e urte kineze

  Kush s'ka perkrahjen e grave, s'ka askurre sukses.
  Oscar Wilde

  Ai qe e ka nenvleftesuar njehere nje grua, s'e perserit me gabimin.
  Alec Guinness

  Si mund ta dije burri se c'eshte e mire tek nje grua, kur ajo nuk e le te provoje.
  Robert Lembke

  Nese burri do qe gruaja ta degjoje se c'thote, mjafton qe ai te flase me nje grua tjeter.
  Liza Minelli

  Nese nje grua harxhon shume para, kjo tregon se ka gjera qe per te jane me te vlefshme se parate.
  Michele Morgan

  Punet qe kane te bejne me koken, per burrat quhen mendime. E njejta gje per grate e ka emrin permanent.
  Anna Magnani

  Te martohesh me nje grua sepse e dashuron, eshte nje justifikim, por jo arsye.
  Robert Lembke

  Kur nje grua fillon te ta shpjegoje pse te tha "jo", ne te vertete fillon te terhiqet nga ajo qe ka thene.
  Sigmund Graff

  Kur flasim me nje vajze te re dhe fillojme e i tregojme sa i mire po mban moti, me siguri ajo thote me vete se ne kemi nder mend dicka tjeter.Dhe ka te drejte.
  Oscar Wilde
   
 9. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Kane thene per burrin...

  Te gjithe burrat jane ne kerkim te gruas ideale; sidomos mbas marteses.
  Helen Rowland


  Beqaret i njohin grate me mire se burrat e martuar.Po te mos ishte keshtu, do ishin martuar edhe ata.
  Robert Lembke

  Burrat me te vertete te mire jane ose te martuar, ose punojne shume.
  Juliette Greco

  S'ka kuptim te grindesh me burrat. Ata s'kane asnjehere te drejte.
  Zsa Zsa Gabor

  Eshte shqetesuese per nje burre, neqoftese prania e tij i qetson grate.
  Jean Gabin

  Sa kohe nuk jane martuar, burrat te thone c'u ndjen zemra.Me vone te tregojne se c'ndjejne ne melci e ne shpretke.
  Trude Hesterberg

  Burri behet njeri vetem nepermjet gruas.
  Oswald Bumke

  Nje burre ne gjunje para gruas eshte nje njeri qe synon per me lart.
  Robert Lembke

  Burrat jane si dhembet. Ne fillim dalin te shtrember. Kur fillojne e vijne ne rregull, te shkaktojne dhimbje. Nese i heq qafe, lene nje vend te zbrazet.
  Ingrid van Bergen

  Ata burra qe pretendojne se jane zot ne shtepine e tyre, genjejne edhe ne raste te tjera.
  Mark Twain

  Kur burrat thone se duan t'i shkojne punes deri ne fund, nenkuptojne gjysmen e poshtme.
  Helen Vita

  Kush pretendon se i njeh grate, nuk eshte xhentelmen.
  George Bernard Shaw

  Bashkeshorti ideal dallohet, sepse eshte martuar me nje grua tjeter.
  Faye Dunaway

  I vetmi burre ne bote qe s'ben dot pa grate, eshte doktori i grave.
  Arthur Schopenhauer

  Burrat besojne se buzeqeshja ne fytyren e nuses tregon lumturi; ne te vertete tregon triumf.
  Robert Lembke
   
 10. durres_fr

  durres_fr Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  I semuri kerkon shendetin,i plaku rinine, i varfri parane, kursi i pasuri gjithcka!
   
 11. durres_fr

  durres_fr Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Dashuria mbeshtetet mbi gjera te cuditshme, te rinjte duan te jene besnike por s`munden, te vjetrit duan te tradhetojne por s`munden! (franceze)
   
 12. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Martesa eshte i vetmi denim me burgim te perjetshem, ne te cilin mund te falesh per shkak te sjelljes se keqe.
  Alfred Hitchcock
   
 13. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Wer kämpft, kann verlieren, wer nicht kämpft, hat schon verloren.
  Bertolt Brecht

  Kush lufton, mund te humbe, kush nuk lufton, ka humbur.
  Bertold Breht
   
 14. mostro

  mostro Putraku

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  So fucking what...Metallica
   
 15. olololol

  olololol Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Njerzit shpiken Zjarrin per te djegur Furrat ....................ZOTI gjinjte e Grave per te djegur burrat /pf/images/graemlins/thumbsup.gif <font color="blue">Arben Duka </font>
   
 16. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Vdiq nje Pape, zgjedhim nje tjeter...
   
 17. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Martesa eshte e vetmja aventure qe e ndermarin edhe frikacaket.
  Voltaire
   
 18. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Askush nuk e di peshen e vetes sepse gjithkush e peshon me peshoren e vet te INTERESIT
  ( _Arcobaleno_ )
   
 19. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Martesa eshte nje denim i merituar: Gruas i duhet cdo dite te pergatise ushqimin, burrit i duhet ta haje ate cdo dite.
  Alberto Sordi
   
 20. ^Ira^

  ^Ira^ Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Shume njerez ulerasin te verteten, por pa stil eshte e kote, nuk sherben!
  Charles Bukowski
   

Shpërndajeni këtë faqe