Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga FALKO, 22 Nov 2002.

 1. aristokratja

  aristokratja Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Nuk e di nqs eshte thene:
  Injoranca dhe universi jane te pafund, por per kete te fundit, nuk jam shume i bindur.
  Einstein
   
 2. Mirsa

  Mirsa Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Per diventare angeli, non servono le ali, basta essere piu uomini, e meno animali.
  Me falni per gjuhen jo meme, por keshtu tingellon bukur.

  [/ QUOTE ]

  Vertet e bukur kjo /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 3. ^Ira^

  ^Ira^ Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Kush thote te verteten heret a vone zbulohet!
  Oscar Wilde
   
 4. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Thënie nga Robert Lembke*):

  Të plakesh s'është ndonjë kënaqësi e madhe, por le të mendojmë se s'kemi rrugë tjetër.

  Ka dy periudha në të cilat burri nuk e kupton gruan e tij: Para martese dhe pas martese.

  Një koleges sime i bënë para pak kohësh propozim për martesë. I erdhi aq e papritur, sa për pak më ra nga krevati.

  Një i njohuri im edhe mbas njëzet vjet martese, ka mbetur akoma dashnor romantik e i vëmendshëm. I mjeri ai po e mori vesh e shoqja!

  Shumica e burrave e dinë me saktësi se kur dhe ku janë martuar. Mirëpo kanë harruar se përse janë martuar.

  Martesat e vona kanë avantazhin se nuk mund të vazhdojnë gjatë.

  Shumë fejesa kanë fund të lumtur. Por ka edhe të tjera që përfundojnë me martesë.

  Lumturi prej nëne është ajo çka nëna ndjen në darkë, kur të gjithë fëmijët janë shtrirë në shtrat.

  Alkooli është i vetmi armik që njeriu ka mësuar ta dojë.

  Ka mysafirë që të vijnë gjithmonë në kohën më të papërshtatshme, atëhere kur je në shtëpi.

  Puthja përhap mikrobe që bëjnë të dobësohet rezistenca.

  Dashuria është sëmundje e lezetshme. Duhet të shtrihesh vet'i dytë në krevat.

  Kur dikush thotë se ka dhuruar zemrën, në të vërtetë ka humbur mendjen.

  Beqarët kanë haber nga gratë më shumë se burrat e martuar. Po të mos ishte kështu, do ishin martuar edhe ata.

  Një burrë në gjunjë para gruas është dikush që synon për më lart.

  Burrat kujtojnë se buzëqeshja në buzët e nuses tregon lumturinë; në të vërtetë është shenjë e triumfit.

  Një nga problemet e futbollit është se të vetmit që dinë si duhet luajtur, rrinë ulur në tribunën e gazetarëve.

  S'ka njeri që të jetë i zënë me punë deri në atë masë sa të mos ketë aq kohë sa të tregojë kryq-e-tërthor se sa i zënë me punë është ai.

  Ngushëllimin ta dhurojnë, zilinë duhet ta meritosh.

  Të të duan, mund të jetë ndëshkim. Të mos e dish se të duan, është toturë.

  Vegjetarianët nuk hanë kafshë, por ua hanë atyre ushqimin.

  Një nga mangësitë më të mëdha të disa librave, është distanca shumë e madhe prej titullit, deri në faqen e fundit.

  Ka burra që i ka krijuar Zoti me qëllimin e vetëm që të lenë pas tyre vejusha të pasura.

  S'është e vërtetë që të gjitha gjërat po shtrenjtohen. Provo vetë të shesësh diçka.

  Në aeroplan, kur ka tronditje të mëdha, s'gjen kund ndonjë ateist.

  Në fillim njerzit prishin shëndetin që të fitojnë para, pastaj prishin paratë me shpresë të rifitojnë shëndetin.
  *)Robert Lembke (17.09.13-14.01.1989) ishte gazetar i mirënjohur gjerman dhe njëkohësisht edhe drejtues programesh televizive.
   
 5. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Gjenialiteti nuk është garant i suksesit.

  Kondrapedali (po qe se nuk e ka thon njeri para meje /pf/images/graemlins/shrug.gif)
   
 6. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  e ka thone ai qe shpiku llamben elektrike: eshte 1 gjeni dhe 9 pune /pf/images/graemlins/winkwink.gif
   
 7. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Po pse faji im është që kemi lind kaq vonë? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  po ky robi ka nje keshille per ata si puna jote qe kane lind vone:

  If there is a way to do it better ... find it.
  Thomas Edison
   
 9. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Vallaj ate që du me bo un nuk e di se kush e ka bo isoj si mu apo mo mir se un po di me t'thon që jom tu shku drejt perfeksionimit /pf/images/graemlins/rolleyes.gif.

  Modestin e kam armën ma t'fort timen. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Kondre, ec t'msoj un' me ken' perfekt /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Nje tjeter shprehje per sot:

  Modesty is not a virtue!
   
 12. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Thënie nga futbollistët:

  Infermjerët më bënë një invazion.
  Fritz Walter, Shtutgart

  Po, FC Tirol ka një obduksion për mua.
  Peter Pacult, 1860 Munchen

  Ne duhet të fitojmë. Çdo gjë tjetër është primare.
  Hans Krankl, komb Austrisë

  Unë atë vetëm sa e retushova pak.
  Olaf Thon, Shalke 04

  S'më kujtohet asnjë lojë tjetër ku të kenë dalë kaq shumë lojtarë me barrierë nga fusha.
  Mishael Lush, FC Kaizerslautern

  Ne jemi një trupë e intriguar mirë.
  Lotar Mateus, Bajern Mynih

  Kemi potencë të mjaftueshme për Bundesligën.
  Stefen Baumgart, Volfsburg

  Në këtë biznes ka vetëm një të vërtetë: Topi duhet të përfundojë në rrjetë.
  Oto Rehagel, tr. Verder Bremen

  Ofsajt është kur gjygjtari i bije bilbilit.
  Franc Bekenbauer

  Futbolli është një lojë e thjeshtë, 22 lojtarë ndeshen me njëri-tjetrin, në fund fiton Gjermania.
  Geri Lineker

  Po të më shohin duke ecur mbi ujë, kritikët e mi do thonë: As të notojë s'di ai!
  Berti Vogts, tr.komb. Gjermanisë
   
 13. S6T6N6

  S6T6N6 Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  nje bie, mijra ngrihen

  (daja im per dashnoret e veta) /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 14. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Thënie futbollistësh

  Thonë se kroatët ia ngjeshin me shkelma çdo gjëje që lëviz.
  Përse duhet të kenë frikë mesfushorët tanë?
  Berti Vogts, para çerekfinales së '98 me Kroacinë

  As më hyn në punë nëse është brazilian, kroat, polak, gjerman i veriut, i jugut,...Përcaktues është aftësia për të luajtur, jo grupi i gjakut.
  Kristof Daum, tr. Bajer Leverkusen

  Derisa e mësojnë se në futboll duhet edhe punë, është shumë vonë. Atëhere bëhen trainerë.
  Luis Arragines tr. Valencia, për mentalitetin e futbollistëve spanjollë

  E vetmja kafshë shtëpiake që kemi ne, jam unë.
  Oliver Kahn, Bajer Mynih

  As dua t'ia di se çfarë do jetë. E rëndësishme është që ai të lindë i shëndetshëm.
  Mehmet Sholl, ndërsa priste të bëhej babë

  Shumë para kam harxhuar për alkool, femra dhe makina të shpejta. Pjesën tjetër e kam bërë rrushekumbulla.
  Xhorxh Best, Portieri i mirënjohur i komb. Anglisë

  Në shkollë, kam pasur të përpjeta dhe të tatëpjeta. Të përpjetat ishin futbolli.
  Tomas Hesler, KSC

  Në vija të përgjithshme, ishte një lojë që po të kishte rrjedhur ndryshe edhe përfundimin do ta kishte ndryshe.
  Ike Imel, Shtutgart

  Unë desha të gjuaja topin, por ai s'ishte aty.
  Antoni Jeboa kur qëlloi M Shulc

  Ia ka ngjeshur dikush diellit me top.
  Mario Basler duke shpjeguar eklipsin

  Ishte një sezon i lodhshëm. Më duhet sëpari të rigjenor...rigjeren...Do shkoj për pushime.
  Karl-Hainc Ridël

  Njëra fjalë solli tjetrën - ne s'kishim ç'i thoshim njëri-tjetrit.
  Lotar Mateus

  Trainimi ynë ishte aq sekret, saqë nganjëherë s'kishim të drejtë as vetë të shihnim.
  Bernd Hëlcenbah, trainer

  Suedezët s'janë hollandezë, këtë e pamë qartë.
  Franc Bekenbauer

  Urimet më të përzemërta për Marko Kurc. Gruaja e tij u bë për të dytën herë babë.
  Tomas Hesler

  Duhet të kontrolloj a i kam të gjitha.
  Oliver Kahn, kur Ganea e qëlloi me top në to..

  Po mendojmë të bijem këtu dikë nga zyra e punës që t'u tregojë futbollistëve tanë alternativa të tjera punësimi.
  Kristof Daum
   
 15. Qerratai

  Qerratai Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Shumë para kam harxhuar për alkool, femra dhe makina të shpejta. Pjesën tjetër e kam bërë rrushekumbulla.
  Xhorxh Best, Portieri i mirënjohur i komb. Anglisë

  [/ QUOTE ]

  MakC, te lutem shume, George Best nuk ka qene anglez, nuk ka qene as portier. Ishte sulmues irlandez qe luante me Manchester United. Nje nga futbollistet me te medhenj te te gjitha koherave /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
   
 16. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Hate traps us by binding us too tightly to our adversary.
  Immortality by Kundera
   
 17. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

  MakC, te lutem shume, George Best nuk ka qene anglez, nuk ka qene as portier. Ishte sulmues irlandez qe luante me Manchester United. Nje nga futbollistet me te medhenj te te gjitha koherave /pf/images/graemlins/thumbsup.gif

  [/ QUOTE ]

  Në kohën që e shkrova, në mendje kisha Gordon Benks (Banks). Kërkoj falje. (Dje s'kam qenë fort në rregull). Po deshe më jep borxh të paktën për nja dy javë atë përcaktimin tënd "Krejt hajvan". E meritoj.
   
 18. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Friedrich Nietzsche

  "Whoever fights monsters should see to it that he does not become a monster in the process."

  /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
   
 19. hawk

  hawk Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Shumica e njerezve jane njerez te tjere.

  Oscar Wilde.
   
 20. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Në jetë do zgjedhur: ose të fitojmë para, ose ti prishim; për të dyja njeriu nuk ka kohë.
   

Shpërndajeni këtë faqe