Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga FALKO, 22 Nov 2002.

 1. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  "e duam shqiperine si gjithe europa"
  populli
   
 2. SkErDi

  SkErDi Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Nje diplomat eshte nje mashkull qe mban mend gjithnje ditelindjen e nje femre por asnjehere moshen e saj.

  Robert Frost
   
  Anasarande likes this.
 3. Timi

  Timi Administrator Anëtar i Shtabit

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Il giorno che non bruceremo più d’amore, il mondo morirà di freddo!( François Mauriac)
   
 4. Timi

  Timi Administrator Anëtar i Shtabit

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  "Quello che puoi fare è solo una goccia nell'oceano, ma è ciò che da significato alla vita" Albert Schweizer
   
 5. toro_loco

  toro_loco Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  In this world there two kind of people, my friend. There
  with loaded guns and there who dig. You dig.
  Joe to Tuco.
   
 6. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  The very ink with which all history is written is merely fluid prejudice. -- Mark Twain
   
 7. Piccolina

  Piccolina Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Per dashuri ndaj trendafilit, durohen gjembat...
   
 8. Piccolina

  Piccolina Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Me duaj ose me urrej, une perseri do te ndricoj!
   
 9. Piccolina

  Piccolina Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Nese do dike, lere te shkoje, nese kthehet te ka dashur perhere, nese jo, ska qene e thene te rrinit bashke!
   
  Anasarande likes this.
 10. Piccolina

  Piccolina Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Mik i mire eshte ai qe di kengen e zemres tende dhe te ndihmon ta kendosh kur ti ke harruar fjalet.
   
  abs and Sweety like this.
 11. Piccolina

  Piccolina Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Jemi engjej me nje krah.Kemi nevoje per dike tjeter qe te fluturojme!
   
  Anasarande likes this.
 12. mostro

  mostro Putraku

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  majmun sapun pirun

  suloja
   
 13. Piccolina

  Piccolina Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Dashurine nga urrejtja e ndan vetem nje hap!
   
 14. SyZeza

  SyZeza Grupi i të moçmëve!

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  "Njerezit jane te frikesuar nga vetvetja,nga realiteti i tyre, nga ndjenjat e tyre me shume se cdo gje tjeter!
  Njerezit flasin se sa e madhe eshte dashuria, but that's bullshit!
  Dashuria lendon! Ndjenjat jane turbulluese.
  Njerezve u eshte mesuar se dhimbja eshte e keqe dhe djallezore. Si mund ta perballojne ato dashurine,nese kane frike te ndjejne? Dhembja eshte bere qe te na zgjoje!
  Njerezit perpiqen qe te fshehin dhembjen e tyre, por e kane gabim!
  Dhembja eshte si dicka qe marrim me vete, si nje radio.
  E ndjejme forcen tone kur perjetojme dhembjen!
  Cdo gje varet nga menyra se si ne e mbartim ate.
  Kjo eshte ajo qe ka rendesi! Dhembja eshte nje ndjenje! Ndjenjat jane nje pjese e jona, e realitit tone!
  Nese turperoheni nga ndjenjat tuaja e i fshihni ato, atehere ju po lejoni shoqerine te shkaterroje realitetin tuaj!
  Ju duhet te ngriheni ne kembe per te drejten tuaj te ndjeni dhembjen tuaj!"
   
  abs likes this.
 15. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Mos e perplas asnjehere deren; mund te duash te kthehesh perseri prej andej. - Don Herold

  Kur nje mik eshte ne telashe, mos u be i merzitshem duke e pyetur nese mund te besh ndonje gje per te. Ajo qe mund te besh eshte te mendosh dicka te vlefshme dhe thjesht ta besh. - Edgar Watson Howe

  Kur genjehet, duhet te jemi empatike dhe te indinjuar, duke u sjelle sa me teper si femijet tane. - William Feather
   
 16. ^Ira^

  ^Ira^ Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Si ama solo cio' che non si possiede del tutto.
  Marcel Proust
   
 17. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Njeriu, per sa kohe qe mbetet i lire, nuk ka merak tjeter qe te jete aq agonik dhe i pandryshuar, sa meraku qe te gjeje sa me shpejt dike per ta adhuruar.
  <span style="font-style: italic">- Dostojevski -</span>
   
 18. *goddess*

  *goddess* Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  A ship in harbor is safe . . . but that is not what ships are for. -- Thomas Aquinas
   
 19. Crazy_Beautiful

  Crazy_Beautiful Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga

  Life is like an Hourglass..
  Eventually Everything Hits the Bottom,
  And all you have to do
  Is Wait it out
  until someone comes along
  And turns it Around...

  [​IMG]
   
  Anasarande likes this.
 20. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Aforizma, thenie te bukura

  "If people are good only because they fear punishment, and hope for reward, then we are a sorry lot indeed." -- Albert Einstein

  "Nese njerezit jane te mire vetem sepse kane frike nga ndershkimi, dhe shpresa per shperblim, atehere ne jemi vertet per keqardhje." - Albert Ajnshtajn
   

Shpërndajeni këtë faqe