Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga FALKO, 22 Nov 2002.

 1. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Jo tamam. Me nje ndryshim te vogel por te rendesishem perkthimi ekzakt i kesaj thenie eshte:
  "Ka dy menyra per te jetuar: Mund te jetosh sikur asgje nuk eshte mrekulli; mund te jetosh sikur cdo gje eshte mrekulli."
  “There are two ways to live: you can live as if nothing is a miracle; you can live as if everything is a miracle.”

  Ne keto dy lloj grupimesh filozofike, cdokush ben zgjedhjen e vet per menyren e jeteses, p.sh. Soul ka zgjedhur te dyten.
   
  *goddess*, Wii and Sweety el like this.
 2. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Me mire i pari ne nje fshat,sesa i dyti ne Rome.(Julus Cezar)
  Se bota u prish prapesine e ndreq une paskam lindur qe ta ndreq(Shekspir)
  Genjeshtra ka 7variante,e verteta vetem1(Shekspir)
  Arrita te behesha i sukseshem sepse cdo gje qe me thoshin dhe me jepnin te beja e merrja seriozisht.(David Copperfield0
  Eshte nje trishtim i madh te mendosh qe natyra flet nderkohe qe qenia njerezore nuk degjon.(Viktor Hygo0
  Te mendosh se je i lire do te thote te harrosh shkaqet e veprimeve(Spinoza)
  Nuk ka gje me te tmerrshme se fantazia e pakontrolluar(Gete0
  Nuk ecet perpara me koken pas(Greket e vjeter0
  Te besosh eshte fuqia e dyte,e para eshte te duash(Viktor Hygo)
  Ku duhet te filloj?Bota eshte aq e madhe.Do te filloj me vendin tim qe e njoh me se miri.Por vendi im eshte aq i madh.Po filloj me mire me qytetin tim.Po qyteti im eshte aq i madh.Me se miri po filloj me rrugen time.Jo,me shtepine time.Ah,po filloj me veten time(Elie Wesel)
   
  Narkomane, mirdita and Sweety el like this.
 3. *goddess*

  *goddess* Forumium praecox

  Kam falur gabime gati te pafalshme, kam provuar te zevendesoj persona te pazevendesueshem dhe kam harruar persona te paharrueshem. Kam vepruar sipas momentit dhe jam zhgenjyer nga persona qe nuk e mendoja kurre se mund te zhgenjehesha, por edhe une kam zhgenjyer.

  Kam mbajtur dike mes kraheve te mi per ta mbrojtur, jam bere mik perjete. Kam qeshur kur nuk ka qene e nevojshme, kam dashuruar, me kane

  dashuruar, por edhe me kane refuzuar. Me kane dashuruar dhe nuk kam ditur si t'jua kthej dashurine.

  Kam bertitur dhe jam hedhur perpjete nga gezimi. Kam perjetuar dashurine e kam bere premtime te perjetshme, por me eshte thyerzemra kaq e kaq here!

  Kam qare duke degjuar muzike e duke pare disa fotografi te mbushura me kujtime. Kam telefonuar thjesht per te degjuar nje ze. Jam dashuruar perseri me nje buzeqeshje. Kam besuar perseri me nostalgji dhe kam patur frike te humbas nje person shume te vecante, te cilin kam perfunduar duke e humbur... por kam mbijetuar!

  Dhe jetoj akoma! Dhe jeta nuk me lodh! Dhe ti nuk duhet te lodhesh nga jeta. JETO!

  Eshte mrekulli te perpiqesh me bindje, te perqafosh jeten dhe ta jetosh me pasion. Te humbesh me klas dhe te fitosh me guxim. Sepse bota i perket atij qe guxon...

  [Charlie Chaplin]
   
  alban zeme and Sweety el like this.
 4. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Eshte me e lehte te thyesh nje atom sesa nje paragjykim,
  Derisa te kete njerez do te kete luftra,
  Cmenduri eshte te besh gjithmone te njejten gje dhe te presesh rezultate te ndryshme,
  Semundje shume e keqe racizmi. Por mbi te gjitha e cuditshme: semur te bardhet, por vret te zinjte.
  Bota eshte nje vend i rrezikshem, jo per shkak te atyre qe bejne veprime te keqija por per shkak te atyre qe shikojne pa thene gje,
  Nuk e di se me cfare lloj armesh do te luftohet ne Luften e Trete Boterore, por di qe ne te Katerten do te luftohet me gure dhe me shkopinj,
  Paqja nuk mund te mbahet me force, por mund te arrihet vetem duke kuptuar njeri-tjetrin,
  Nuk mendoj asnjehere per te ardhmen. Ajo arrin aq shpejt…
  (ALBERT AJNSHTAJN)
   
 5. *goddess*

  *goddess* Forumium praecox

  Te rrish me budalla eshte humbje kohe po me e keqja eshte se behesh budalla edhe vete.....Winston Churchill

  Jeta eshte fillimi i sfidave dhe vdekja eshte vendimi vleresues.Hidherimi nje dite mund te kthehet tek ti me nje buzeqeshje prej se ciles perfundimisht nuk do mund te largohesh dot kurre,sepse ne jete jo gjithmone do te te ndodh te jesh protagonisti kryesor i shkaktimit te vuajtjeve,por edhe bashkudhetar me vuajtjen...Grit Frausal
   
 6. *goddess*

  *goddess* Forumium praecox

  Kjo ishte shume e bukur: Kur mungon Tigri, edhe
  Majmunet behen mbreter!!!
   
  gurax likes this.
 7. Arber Halili

  Arber Halili Guest

  "Do not defeat your enemy, but reather win them over, win their hearts, win their minds." Dr. Zakir Naik
   
 8. wveulopd

  wveulopd Guest

 9. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Zoti Kur e Krijoi Njeriun Ishte Shume i Lodhur ... Kjo Shpjegon Shume Gjera... Mark Twain ...
   
  Wise and gurax like this.
 10. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  po ket nga e gjete?
   
 11. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  E Maj n Arkive dhe e Perdor RRalle Ne Jeten e Perditshme ... 2 3 Here e kam Perdor ...
   
 12. Shkrimtari

  Shkrimtari Forumium maestatis

  Buzeqesh edhe pse buzeqeshja juaj eshte e trishtueshme, sepse me e trishtueshme se nje buzeqeshje e trishtueshme, eshte trishtimi kur s'buzeqesh kurre.Jim Morrison
   
 13. tHENIE.ORG

  tHENIE.ORG Primus registratum

 14. tHENIE.ORG

  tHENIE.ORG Primus registratum

 15. tHENIE.ORG

  tHENIE.ORG Primus registratum

 16. tHENIE.ORG

  tHENIE.ORG Primus registratum

 17. tHENIE.ORG

  tHENIE.ORG Primus registratum

  “Ti jeton vetëm një herë, por nëse e bën siç duhet, një herë është mjaft.” ~Mae West

  “Disa njerëz janë shumë të varfër, gjithçka që ata kanë janë paratë.” (anonim)

   
 18. tHENIE.ORG

  tHENIE.ORG Primus registratum

 19. tHENIE.ORG

  tHENIE.ORG Primus registratum

  404 | The page does not exist.
  http://thenie.org/asd#ixzz2LjXeYgcL
   
  The decatur likes this.
 20. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  kjo faqe ka nevoje per me shume thenie
  gjithsesi me pelqen shume
   

Shpërndajeni këtë faqe