Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga FALKO, 22 Nov 2002.

 1. Ema

  Ema Goddes

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Ca do me banane ti mi se do rreskasesh?
   
 2. jona20

  jona20 big bum bam...

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  TE genjesh:eshte aktiviteti qe zhvillohet rregullisht para zgjedhjeve,gjate luftes e pas gjuetise.

  (Otto Von Bismarck)
   
 3. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Fjale te urta nga populli:

  Kush punon ha, kush s'punon ha e pi.

  Puna eshte nder, vjedhja eshte pune ( a zbatohet vetia e kalimit ketu ????? ).

  Fshati qe duket nuk do autobuz

  Guri i rende ne fund te detit
   
 4. dorina d

  dorina d Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Lojtaret e tjere ta bejne me hile ama. Duhet te jesh shume i vemendshem
   
 5. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  O zot ne qofsh me mua
  me jep nje grusht te forte
  ti bie ketij mali me hekur dhe beton!
  Me diellin perqafuar
  te puthet dhe njehere
  kjo toke e stermunduar, rilindje te ndjeje!
  O vella me nje emer
  jempa pra doren
  hapur mbaje zemren
  ti flasim sot botes
  mbi muret qe bien jemi ne!!!

  (Eshte refreni i kenges "Bunker" te Ardit Gjebrea, por se di kush e ka shkruar).
   
 6. fallen angel

  fallen angel Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  ketu eshte per te pare shprehje dhe aforizma te bukura shoke dhe zonja /pf/images/graemlins/smile.gif


  SMELLS LIKE TEEN SPIRIT


  Load up on guns, bring your friends
  It's fun to lose and to pretend
  She's overboard and self-assured
  I know, i know , a dirty word

  Hello, hello , hello how low,
  Hello, hello, hello,how low,
  Hello, hello, hello...

  With the lights out, it's less dangerous
  Here we are now, entertain us
  I feel stupid, and contagious
  Here we are now , entertain us
  A mulatto, an albino, a mosquito, my libido,
  Yeah

  I'm worse at what I do best
  And for that gift I feel blessed
  Our little group has always been
  And always will until the end

  Hello, hello, hello, how low
  Hello, hello, hello, how low
  Hello, hello, hello

  With the lights out, it's less dangerous
  Here we are now, entertain us
  I feel stupid and contagious
  Here we are now entertain us
  A mulatto, an albino, a mosquito, my libido,
  Yeah

  And i forget just why i taste
  Oh yeah, i guess it makes me smile
  I found it hard, it's hard to find
  Oh well, whatever, nevermind

  Hello, hello, hello, how low
  Hello, hello, hello, how low
  Hello, hello, hello

  With the lights out, it's less dangerous
  Here we are now, entertain us
  I feel stupid and contageous
  Here we are now, entertain us
  A mulatto, an albino, a mosquito, my libido,

  A denial (x9)
   
 7. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  [QUOTE SMELLS LIKE TEEN SPIRIT


  Load up on guns, bring your friends
  It's fun to lose and to pretend
  She's overboard and self-assured
  I know, i know , a dirty word

  Hello, hello , hello how low,
  Hello, hello, hello,how low,
  Hello, hello, hello...

  With the lights out, it's less dangerous
  Here we are now, entertain us
  I feel stupid, and contagious
  Here we are now , entertain us
  A mulatto, an albino, a mosquito, my libido,
  Yeah

  I'm worse at what I do best
  And for that gift I feel blessed
  Our little group has always been
  And always will until the end

  Hello, hello, hello, how low
  Hello, hello, hello, how low
  Hello, hello, hello

  With the lights out, it's less dangerous
  Here we are now, entertain us
  I feel stupid and contagious
  Here we are now entertain us
  A mulatto, an albino, a mosquito, my libido,
  Yeah

  And i forget just why i taste
  Oh yeah, i guess it makes me smile
  I found it hard, it's hard to find
  Oh well, whatever, nevermind

  Hello, hello, hello, how low
  Hello, hello, hello, how low
  Hello, hello, hello

  With the lights out, it's less dangerous
  Here we are now, entertain us
  I feel stupid and contageous
  Here we are now, entertain us
  A mulatto, an albino, a mosquito, my libido,

  A denial (x9)

  E madhe kenga e shekullit. kam provuar ta perkthej, po s'jam i bindur. Po pata kohe do ta postoj tek perkthime, forumi i letersise
  [/QUOTE]
   
 8. nike palkola

  nike palkola Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  - Mënyra më e mirë për ti realizuar ëndrrat është të zgjohej!- Marfi

  Shqiptarët kur i lë treni, kurrë nuk thojn se - u vonuam - por - na iku!- nikë palkola

  - Vdekje nuk ka. Ajo nuk ekziston. Kur trupi fizik nuk funksionon më, shpirti e lë dhe vazhdon me jetuar diku tjetër.- Dr. Keneth Ring

  - Liria të duhet apo të urrehet Perëndia, është dhurata e fundit e Perëndisë të cilën askush nuk do ia marrë njeriut!- Sheik Amidu Kane

  Religjioni i vërtetë nuk u mëson të shërbeni, ai u mëson të zbuloni pavdekshmërinë, të zbuloni Zotin në ju!- Osho

  -Mjer i paudhi! Të këqiat do e godasin. Do e gjejn të këqiat që i ka bërë.- Libri i Isaisë

  Çka ti bësh dikujt,
  prite prej tjetërkujt! E popullit

  E njohura bëhët shkencë, e panjohura filozofi, ndërsa ajo që nuk mund të njihet (kuptohet) është religjion. Osho

  Kushdo bën mëkat është skllav i mëkatit. Krishti

  Mos e lëni pasdore mikpritjen, sepse disa me anë të saj duke mos ditur i priten engjujt si miq.
  Letra drejtuar hebrenjëve,13:2
   
 9. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Tri detyrat më të rënda të kësaj bote janë: ta shpërblesh urrejtjen me dashuri, pranimi i të pamundshmës dhe thënia-unë isha gabim.


  Sydney J. Harris, gazetar anglez.

  Pushteti është gjithnjë pa dashuri, dashuria është gjithnjë pa pushtet.

  Nga „1717 witzige und Kesse Supersprüche“.

  Njeriu cinik është ai i cili i din çmimet e të gjitha sendeve, por jo vlerat e tyre

  Oscar Wilde

  Ku duhet të filloj? Bota është aq e madhe. Do të filloj me vendin tim që e njoh më së miri. Por vendi im është aq i madh.Po filloj më mirë me qytetin tim. Po qyteti im është aq i madh. Më së miri po filloj me rrugën time. Jo, me shtëpinë time. Jo, me familjen time. Ah, po! Po filloj me veten time. :shrug:

  Elie Wiesel, shkrimtar amerikan.
   
 10. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Oh, po pa fjale, se fuqi e bukurise,
  mund ta shndroje nderin ne panderesi,
  me shpejt se forc e nderit,
  ta shndroje bukurine, ne shembellsi te tij.

  Shekspir -tragjedia Hamlet.


  Dhe le te loze e pangare dhia,
  dhe le te qaje i plagosur dreri,
  se njeri fle dhe tjetrin e ha vreri,
  keshtu na qenka bota njerezia.

  Shekspir tragj. -Hamlet


  "Puthja e pare nuk behet me buze, por me sy"

  O.K.Berhard -Don Zhuan


  As me ty, as pa ty, nuk sherohen plaget e mia, me ty sepse me vret, pa ty sepse vdes.
  Anonim
   
 11. dolce_vita

  dolce_vita Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Dashuria ime per ty do te mbaroje atehere kur nje piktor i verber do te arrije te pikturoje zhurmen e nje petali trendafili qe bie mbi toke ngadale.
  Anonim


  Koha eshte ena qe peshon me shuem kur eshte bosh.
  Frojdi :thumbsup:
   
 12. Simpatikja.

  Simpatikja. Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Une doja te arratisesha nga realiteti,por fryma s'me mfjaftoi.Realiteti me kapi dhe ne u beme miq!

  (Alen Boske)
   
 13. AnilaM

  AnilaM Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Atdheu i nje njeriu eshte atje ku ai gjen Lumturin e vet
  U.Shekspir
  Mos kerkoni hua,mos jepni hua ,
  Sepse huaja shpeshhere te ben te humbasesh miqte
  U.Shekspir
  Pse valle si merimganga ta tjerrim
  Fillin e jetes kur prap do ta shtjerim
  C`do te fitojme kur aspak se dime
  Frymen qe thithim valle a do ta nxjerrim
  O.Khajam
  Budallenjte kane kete cilesi qe se kam njerezit
  E zgjuar,jane gjithmon
  Te kenaqur nga vetja e tyre
  B.Franklin
   
 14. Redi

  Redi Forumium praecox

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Tragjedia e jetes eshte se plakemi shume shpejt dhe te mencur shume vone.

  P.S. Nuk me kujtohet se kush e ka cituar.

  Mirulexofshim,
  Redi
   
 15. Simpatikja.

  Simpatikja. Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Jeta eshte bere prej shkallesh,kush eshte dinak mer ashensorin!

  (Anonim)
   
 16. Simpatikja.

  Simpatikja. Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  Vuajtje me te madhe s'ka kur kohen e lumtur ne mjerim kujton..,!

  (Anonim)
   
 17. eri03

  eri03 Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  La misura dell'amore e amare senza misura.
   
 18. AnilaM

  AnilaM Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  nuk ka dhimbje me te madhe
  se sa te kujtosh lumturin ne mjarim
  H.DE.BALZAK

  ne zemren qe digjet nuk hyet me qizme
  MAJAKOVSKI

  dhelpra eshte dinake
  por ai qe ze dhelpren eshte me dinak
  CALDERON

  dhe qe te ngjithsh ne sferat me te larta te kesaj bote, duhet medoemos qe ,zgjuarsin
  ta kthesh ne dikakeri te zhdervjellte
  vullnetin ne egersi prej bishe
  ambicjen ne cinizem
  moralin ne misjellje formale,dhe
  ndergjegjen ne librez cecesh
  L.UOLLER
   
 19. Xhaferr

  Xhaferr Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  sexual intercourse is but an internal rubbing and spasmodic exercion of mucus
  marcus aurelius
   
 20. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

  hahahaha, hajde marcus hajde, e paske bo ene nje thenie per seksin eh? lol

  Nejse, te vendos ca thenie qe i kam marre nga libri im me i preferuar.

  "Happines is a question of degree. When you know that, you're seldom completely happy. "
  Erih Maria Remarque
  "In your desolation you're grateful for the sound of breathing beside you- but then your imagination starts working again, and after a while nothing is left but an ugly feeling of having abused yourself. "
  "Hate is an acid that corrodes the soul, regardless of whether you or the other fellow does the hating. I had learned that in the course of my wanderings. "
  "It's memory that makes people feel that they've lost the good things without improving the bad ones..........
  Our memory is not an ivory casket in a dusty museum. It is an animal that lives and eats and digests. It consumes itself like the phoenix in the legend, so that we can go on living and not be destroyed by it. That's what you are trying to prevent."
  "We are living in an age of paradoxes. To preserve peace, we wage war."

  Te gjitha te mesipermet i kam marre nga libri Nje Nate ne Lisbone i shkruar nga Erih Maria Remarque.
  Kerkoj ndjese qe i kam shkruar ne anglisht por perkthimi do ishte ne nje nivel shume te ulet dhe bukuria e shprehjeve do humbiste shume.


  Odea
   

Shpërndajeni këtë faqe