Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga FALKO, 22 Nov 2002.

1. Erind

Erind Anëtar aktiv

Re: Aforizma, thenie te bukura, fjale te medha nga njerez te medhenj

Isotta per amante, e per sorella la Bell'Alda si, ma quella che avrei volutta per madre e una ragaza della legenda albanese, la moglie di un giovane fringuello di queste parti.... (rozafa)

Marguerite YOURCENAR.
  2. arun

arun Fillestar

Arti ështe pasqyrë e jetës.
    Tolstoi

Kemi artin për të mos vdekur nga e vërteta.
    Niçe

Arti është mënyra e njohjes së artistit me njerëzit.
    Çemisbevski

Njeriu i përcjell njeriut mendimet me fjalë, kurs me art njerëzit u tregojnë njeri-tjetrit përjetimet e veta.
    Plehanovi

Arti është krijuar që të përjetohet e jo të kuptohet. Andaj, çdo herë artet, kur dëshirojnë të jenë të kuptueshëm, çdoherë thonë budallallëqe.
    Drajzeri

Në art, para së gjithash, duhet ta shikosh dhe ta lcup-tosh të bukurën.
    Stanisllavski

Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
    Tarkovski

Arti i bukur ështe art i gjeniut. Gjenialiteti është talent që i jep artit rregulia.
    Kant

Kryeveprat shkruhen duke mohuar gëzimet e jetes dhe veten.
    Mani

Ka shumë raste kur krijimtaria artistike është mësuesja e vërtetë e popujve.
    Hegeli

Arti që nuk i sherben popullit ështe vetëm argëtim i njerzve të papune.
    Majakovski

Të flasësh dhe të shkruash të vërtetën ështe arti më i rëndë nga të gjitha artet.
    Gorki

Arti ka për detyrë të njohë e të shpjegoje jetën.
    Mani

Artin duhet dashur në vete, e kurrsesi vetem në art.
    Stanisllavski

Artisti i vërtetë duhet të jetë i lidhur ngushtësisht me natyrën, me jetën, sidomos me popullin.
    Shumani

Artisti së pari lind veten e pastaj të pranishmit.
    Olivie

Artisti i madh është gjithmonë një i plagosur i madh.
    Valesi

Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
    Ashi

Kur artisti zbulon realitetin e ri ai s'e bën këtë për vete, ai e ben ketë për të tjerët, për të gjithë ata që duan të dine në çfarë bote jetojnë, nga vijnë dhe ku shkojnë. Ai prodhon për bashkësinë.
    Fisheri

Të shpjere dritë në thellësinë e zemrës së njeriut, ja detyra e artistit.
    Shumani

Artisti duhet të jetë i vetmuar dhe i zgjuar të vësh-trojë atë që sheh, duhet të flasë me vete duke zgjedhur më të mirën.
    Da Vinçi

Budallai i veshur mirë ndrit, por vetëm pa e hapur gojen.
    Indiane

Njeriu më budalla, megjithatë, është më i mençur e me tërheqës se majmuni më i mençur.
    Pisarevi

Më mirë e njeh budallai shtëpinë e vet, se i mençuri shtëpinë e huaj.
    Spanjolle

Kush nuk e vlerëson veten nuk është i lumtur, e kush e vlerëson është budalla.
    Mopasani

Në qoftë se çon nëntë budallenj për të belerë diçka, ti je i dhjeti.
    Tuholski

Njeriu i mençur i mëson dhjetë gjëra dhe beson njërën; budallai mëson një gjë dhe beson se di dhjetë.
    Novalisi

Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.
    Ojeti

Kush nuk do gruan, verën dhe poezinë mbetet tërë jetën budalla.
    Luteri

Budallai është budalla, kur dëshiron të bëhet më i mençur.
    Hiçkoku

Gazetaria eshtë profesion tepër interesant, por duhet të braktiset me kohë.
    Çerçili

Gazetari është i vetmi shkrimtar, i cili kur merr lapsin nuk shpreson pavdekshmërinë.
    Ojeti

Gazetaria është krijimtari në duar të shpejta.
    Arnoldi

Gazetari i dobët nuk është filozof.
    Tuholski

Publiku i keq dëshiron gazeta të këqija.
    Ibseni

Lexuesit hyjnë në gazeta si në banjo të nxehta.
    Makluani

As teologët që predikojnë në kishë, as oratorët në parlament, as profesorët në shkollë nuk kanë aq ndikim sa ka shtypi.
    Vyn Tuholski

Nuk kam asgjë për doganë, përveç gjenialitetit.
    Uajldi

Të gjithë të mëdhenjtë janë modestë.
    Lessingu
  3. arun

arun Fillestar

Njerëzit gjeni i kanë biografitë më të shkurtëra. Familjet e tyre nuk mund të thonë asgjë për ta.
    Tuvimi

Gjeni është ai që zgjidh probleme, të cilat nuk kemi ditur se ekzistojnë.
    Grasi

Posa dyshoj në gjenialitetin tim bëj ndonjë marrëzi, të cilën bota e quan gjenialitet.
    Dali

Talenti punon e gjeniu krijon.
    Shumani

Kryelartësia e të vegjëlve shprehet në të folurit e pareshtur për vetveten, kurse madhështia e të mëdhenjve në faktin se ata kurrë nuk flasin për vete.
    Volteri

Mundet miu edhe të jetë gjeni, por po të jetë në kurthë, mbaroi puna e tij.
    Kërlezha

Gjeniu i ngjan çdokujt, e atij askush.
    Balzaku

Kokat më të fuqishme të botës shpesh janë ato nga të cilat bota e zëshme dëgjon më së paku.
    Uordsvorti

Më mirë të kesh një historian se dhjetë gjeneralë. Me gjeneralët mund të mos humbasësh luftën, por me historianë i fiton të gjitha betejat.
    Kallamata

Çka do të shkruajë historia? Historia, zotëri, do të gënjejë si zakonisht.
    Shoi

Historia e botës është vetëm biografia e njerëzve të mëdhenj.
    Raseli

Historia e një morri dhe historia e Aleksandrit të Madh mund të jenë njësoj interesante për literaturë.
    Floberi

Talenti i historianëve ka të bëjë me atë që të krijojnë një tërësi të vërtetë nga dromcat pjesërisht të vërteta.
    Renani

Historinë mund ta krijojë çdokush, por ta shkruajë vetëm njeriu i madh.
    Uajldi

Kritiku duhet të thotë vetëm të vërtetën. Mirëpo, më parë, këtë të vërtetë duhet ta njohë mirë.
    Renardi

Ku e heton se kritika nuk shkruan budallallëqe për ty, mos shkruaj më. Do të thotë, ke filluar të biesh dhe të përsëritesh, e kjo është fillimi i mbarimit.
    Ibseni

Ne jemi të gatshëm të bëjmë vetëkritikë, por me kusht që askush të pajtohet me ne lidhur me këtë.
    Ebner-Eshenbahu

Letërsia është republikë ku çdokush do që të jetë mbret.
    Kestneri

Letërsia nuk e ka pasuruar botën vetëm duke i dhënë libra, por duke zhvilluar një tip të ri të njeriut-shkrim-tarin.
    Borhesi

Frymëzimin nuk e kemi çdoherë para duarve. Pse të shkruajmë pra edhe kur nuk e kemi fare.
    Gribojedovi

Tregomëni trimin, unë do ta shkruaj tragjedinë.
    O'Henri

Punoni, kryeni, publikoni.
    Faradeji

Drama jeton vetëm në skenë. Pa skenë ajo është si shpirti pa trup.
    Gogoli

Ka nja njëzet a tridhjetë kryevepra letrare, të cilat njeriu s'duhet të vdesë para se t'i këndojë.
    Noli

Leximi e ushqen mendjen.
    Seneka

Njeriu s'bëhet i mirë dhe i mësuar nëse lexon shumën, por nëse lexon shumë e shpesh gjera të mira.
    Lorka

Leximi për mendjen është si gjimnastika për trupin.
    Stali

Lexoni! Mos lejoni që t'u kalojë as një ditë e jetës suaj pa lexuar, të paktën një faqe nga libri i ri.
    Paustovski

I kam frikën njeriut që ka lexuar një libër.
    Latine

Si s'lexojnë libra, njerëzit s'mendojnë.
    Didro

Ai që mban shënime gjatë leximit, ka lexuar dy herë.
    Latine

Mos fol për atë që ke lexuar, por për atë që ke kuptuar.
    Azerbejxhane

Të lexosh e te mos kuptosh, kjo është si të shkosh në gjueti e të mos gjuash asgjë.
    Goldoni

Libri që nuk meriton të lexohet dy herë, nuk vlen të lexohet as edhe një herë.
    Bushi

Unë jam pjesë e çdo gjëje që kam ndeshur në jetë, së këndejmi jam edhe pjesë e asaj që kam lexuar.
    Tenisoni

Leximi i librave të mirë është një lloj bisedimi me njerëzit më të mirë të kohërave të kalura (autorëve të librave), një lloj bisedimi me ç'rast na komunikojnë mendimet e tyre më të mira.
    Dekarti

Të lexojmë, të ecim një hap me njerëzimin, me mendjet e tij më të ndritura, ku hyjnë edhe shkrimtarët më të mirë, me përparimtarë, të kaluar e bashkëkohës.
    Elyari

Ndonjëherë lexuesit ndahen nga librat tërësisht të transformuar.
    Hygo

Njerëzit e rëndomtë dinë pak se sa kohë dhe ç'përpjekje i duhen njeriut për të mësuar leximin. Kam tetëdhjetë vjet që lexoj dhe ende nuk e mësova.
    Gëte

Kur lexoj librin interesant mund të harroj çdo gjë rreth e rrotull dhe të zhytem në lumturi.
    Momsoni

Zbavitja më e bukur për njerinë është leximi, shoku më i mirë libri.
    S.Fmshëri

Libri është mikeshë e zemrës.
    Lavica

Shpesh mund të konstatosh se libri është shok më i mirë se njeriu.
    Setembrini

Libri është pykë që duhet të thyejë akullin e detit në ne.
    Kafka

Ka libra prej të cilave mësojmë gjithçka, por në fund nuk kuptojmë asgjë.
    Gëte

Mjaft vlerë ka ari, por vlera e librit ia kalon arit.
    Kineze
  4. Hey Joe

Hey Joe Fillestar

Une keto shprehjet dogmatike te njerezve qe kane qullosur dicka ne jete , i urrej . "Aforizmat me i llaf ".
    Secili ka ardhur ne kete bote per te kontribuar dicka , e pse kshu se e ka thene "i madhi", i bie qe ta perdor dhe bej une . Po jo mer daje , gjeja me e veshtire eshte te jeshe kundra rrymes dhe kjo e bazuar ne argumentim, informacion dhe njohuri ne cdo fushe .
  5. mostro

mostro Anëtar aktiv

...
  6. Florus

Florus Anëtar aktiv

...
  7. mostro

mostro Anëtar aktiv

Kshu eshte kur tallesh me Niçen!

/pf/images/graemlins/laugh.gif
  8. Darien

Darien Fillestar

FUTURE, noun

That period of time in which our affairs prosper, our friends are true and our happiness is assured.

- Ambrose Bierce, The Devil's Dictionary
  9. ZeroCool

ZeroCool Fillestar

Adolf Hitler

The great masses of the people... will more easily fall victims to a great lie than to a small one.

What luck for rulers that men do not think.

...obstacles do not exist to be surrendered to, but only to be broken. (te Mein Kampf kjo)
  10. Financieri

Financieri Fillestar

The Red Baron is the greatest living German!
    ... which is no great achievement if your consider that the competition consists entirely of very fat men, in shorts, singing Schubert's "I'm Coming Down the Mountain"!

Captain Blackadder /pf/images/graemlins/laugh.gif
  11. Rambla

Rambla Fillestar

Ashtu eshte, duhet te ecesh perpara duke vene ne pune trurin tend, jo te besh majmunin. Aftesia qendron te kuptosh ç'ka dashur te thonte 'i madhi' dhe te shohesh nese je dakort me ate 'filozofi'.
    Ndodh shpesh pastaj, qe diçka te thene nga nje 'i madh' ta kesh menduar vet perpara, dmth te kesh arritur vet tek ai konkluzion.
  12. arun

arun Fillestar

Mbi shkencën

Ndenjja larg shkencave pozitive duke pasur frikë se mos çojnë në ateizëm, është foshnjarake; po ashtu, edhe trajtimi i tyre si pretekst që çon në mohim duke i parë ato në tërësi si antagoniste të fesë dhe besimit, është injorancë dhe paragjykim!

* * *

Shkencat janë të dobishme me aq sa na e garantojnë lumturinë dhe na lartësojnë në vlerat njerëzore. Në të kundërt, shkenca dhe teknologjia që e bëjnë njeriun të përjetojë ëndrra të frikshme, janë një shtrigë që na ka zënë udhën e një djall!

* * *

Në krye të shekullit të kaluar, dikush, në kundërshtim me një pjesë materialistësh mëngjarashë që e patën hyjnizuar shkencën duke ia kushtuar çdo gjë asaj, i godiste në formën më delikate përçartjet e çuditshme që patën mbështjellë një shekull të tërë, duke thënë: “Shkenca pa fe është e verbër, feja pa shkencë, e çalë!” S’e di se ç’do të thoshte, po t’i shihte, këta tanët sot edhe të verbër, edhe të çalë!”

* * *

Pretendimi se shkencat pozitive s’janë asgjë, është fanatizëm dhe injorancë, ndërkaq që hedhja poshtë e çdo gjëje jashtë tyre, është sektarizëm naiv, kurse njohja dhe pranimi, nën dritën e çdo njohurie të re të mësuar, se janë edhe male të tëra të vërtetash të panjohura, është mendësi shkencore dhe orientim mendimi!

* * *

Shkenca dhe teknika janë në shërbim të njeriut dhe s’ekziston asnjë shkak serioz për t’u trembur prej tyre. Rreziku nuk është te shkenca dhe ngritja e një bote sipas shkencës. Rreziku është te injoranca, pavetëdijshmëria dhe shmangia nga marrja e përgjegjësisë!
  13. arun

arun Fillestar

Kombi

Po qe se individët të cilët kanë vendosur të jenë nga një shtyllë e mirë për kombin e vet, janë të sinqertë në këtë gjë, duhet t’i harrojnë interesat e veta ndërkohë që edhe interesin më të vogël që ka të bëjë me kombin, nuk duhet ta nxjerrin qoftë edhe për një çast nga mendja!

Kombi me nivel më të lartë është kombi që, duke i menduar të gjitha punët në unitet, i jep peshë vështrimit të shumicës. Natyrisht, është shumë e rëndësishme që individët e atij kombi, në veçanti të tilla jetësore si feja, gjuha, vetëdija historike, të kenë marrë të njëjtën edukatë!

Gjëja që do të na kënaqë më shumë, duhet të jenë kritikat e ardhura nga njerëzit që duam dhe për dashurinë e të cilëve jemi të sigurtë. Në të kundërt, ashtu siç do të ndodhë që, si pasojë e disa të metave tona, të humbim shumë miq, nuk do të dimë edhe t’i rregullojmë shumë prej të metave e dobësive tona!

Njëra prej veçantive më të rëndësishme që na ka dobësuar ne, si komb, është naiviteti ynë ndaj hileqarëve me fytyrë miku që na kanë rrethuar gjithandej. Kurse njeriu s’duhet mashtruar nga çdo premtim, s’duhet t’i besojë çdo udhërrëfyesi...

Po qe se mes individëve të një kombi vjen puna që dredhia, gënjeshtra dhe mashtrimi të quhen zgjuarësi, do të thotë se atë komb e ka zënë një sëmundje, tashmë, e pashërueshme. Ndërkaq, gjërat që në një trup të tillë duken si shenja përmirësimi, s’janë veçse një vetëmashtrim sikurse pandehja se majmërimi i gungave në një trup që e ka zënë veremi, është shërim...

Po qe se mes të gjithë individëve të një kombi ka një lidhje si të ishte familjare, në saje të kësaj lidhjeje fati, pa diskutim, do të spërkatë ujë në rrugën e atij kombi drejt majave. Kurse kombet, individët e të cilëve nuk e duan njëri-tjetrin, të cilët punojnë kundër njëri-tjetrit e, që, për pasojë, nuk ndjejnë besim dhe siguri te njëri-tjetri, jo vetëm që s’janë kombe në kuptimin e vërtetë të fjalës, por dhe as që bëhet fjalë të kenë të ardhme!..
  14. arun

arun Fillestar

PASURIA

Në çdo fatkeqësi fati mund të ta hapë derën, që të tërhiqesh.
    Servantesi

Fati i tepërt është i rrezikshëm.
    Ruse

Çdokujt ia cakton fatin karakteri i vet.
    Nepoti

Unë do ta kap fatin për fyti dhe nuk do ta lë të më mposhtë.
    Bethoveni

Sa herë që të shikoni njeriun e pat ta dini se është aq i pafat vetëm për shkak të imagjinatës së vet: derisa ai ka menduar, të tjerët ia kanë marrë fatin.
    Cezari

Trimave u ndihmon fati.
    Plini

Me ar mund të blihet vetëm mesatarja.
    Shopenhaueri

Ata që kërkojnë ar gërmojnë shumë dhe, por gjejnë pak.
    Herakliti

Balta mund t'i përlyejë diamantet, por nuk mund t'i kthejë në baltë.
    Tagora

Nuk është ar çdo send që shkëlqen. Por, edhe nuk shkëlqen gjithçka që është prej ari.
    Prisli

Kashta noton mbi sipërfaqe, ndërsa gurët e çmuar bien në fund.
    Buda

Goja pa dhëmbë është si mulliri pa gur. Për këtë arsye më shumë duhet çmuar dhëmbi sesa diamanti.
    Servantesi

Sikur të mos ishte femra, diamanti do te ishte një gur i rëndomtë.
    Hygo

Gëzimi nuk është asgjë tjetër përveç fundi i brengës.
    Seldeni

Për të pasur gëzimi vlerë të njëmendtë, duhet të kesh shokë ta ndash me ta.
    Tueni

Gëzimi më i madh vjen nga gjëja që nuk e kemi pritur.
    Sofokliu

Gëzimi i tepruar dhe pikëllimi i tepruar kufizohen me çmendurinë.
    Evasa

Edhe qarja ka kënaqësi.
    Ovidi

Nuk duhet t'u besohet lotëve të pleqve, të grave dhe të fëmijëve.
    Kalderoni

Të gjitha idealet e botës nuk vlejnë sa lotët e një fëmijë.
    Dostojevski

Ai që ka dëshirë të korrë lot, duhet të mbjellë dashuri.
    Shileri

Sa më pak krokodilë, aq më tepër lot krokodili.
    Kërkleci

Sa më tepër që derdhen lotët, aq më lehtë edhe teren.
    Gogoli

Sikur njeriu të mos qante do të çmendej dhe do të vdiste.
    Mopasani

Lotët e ndihmojnë femrën shumë, edhe pse qëndrojnë pak.
    Ciceroni

Vaji është strehimi i femrave të shëmtuara, kurse për të bukurat është greminë.
    Vilde

Të lumtur janë vetëm ata që nuk presin asgjë. Nuk do të zhgënjehen.
    Buhe

Askush nuk ka të drejtë të më mësojë si do të jem i lumtur.
    Kanti

Nëse lumturia nuk ka masë, atëherë ajo shembet vetëvetiu.
    Seneka

Kënaqësia mund të bazohet në iluzion, ndërsa lumturia bazohet në të vërtetën.
    Shamfori

Lumturia e vërtetë është të menduarit aktiv.
    Suarezi

Gota e lumturisë asnjëherë nuk duhet pirë me fund. Fundi ka gjithmonë fundërrinë.
    Biasi

Kush dëshiron të jetë i lumtur, duhet të rrijë në shtëpi.
    Konfuçi

Ai që urren pasurinë, padyshim që i ka humbur të gjitha shpresat se do të pasurohet ndonjëherë.
    Bekoni

Mjaft i kënaqur është ai që kënaqet me atë që ka.
    Fmnceze

Do të dëshiroja të kem aq sa lypset për mos më pasur lakmi, por jo aq pak sa të zgjoja ndjenjën e mëshirës së të afërmve.
    Istrati

E tërë bota vrapon pas punëve dhe profesioneve që do të sillnin pasuri më të mëdha.
    Buceri

Po qe se pallatet janë të shkëlqyer, hambarët janë të zbrazur.
    Lao Ce

Pasaniku edhe në shtëpi të huaj ndihet si në të veten, ndërsa i varfëri edhe në të veten ndihet i huaj.
    Rukerti

Njerëzit sa më shumë që kanë, aq më shumë dëshirojnë.
    Latine

Kush i kufizon dëshirat e veta, gjithmonë është i pasur.
    Volteri

Kur i ke të gjitha, nuk sheh asgjë: i sheh vetëm kur nuk ke asgjë.
    Shekspiri

Sa më shumë të japësh, aq më shumë ke.
    Lao Ce

Nuk ka dhe nuk mund të ketë pasuri të drejtë.
    Çehovi

Ka njerëz që nga pasuria nuk kanë asgjë, veç frikës se do ta humbin.
    Didroi

Jemi të dënuar të vdesim, ndaj o burrani të harxhojmë.Mirëpo, para nesh është jeta e gjatë, prandaj o burrani të kursejmë.
    Gribojedovi

Duhet të ketë oreks varfanjaku për t'u kënaqur me pasurinë e të pasurit.
    Fokneri

Pasuria e vetme është jeta.
    Toro

Kush do që të pasurohet, në të njëjtën kohë, duhet të peshkojë në tre lumenj.
    Madagaskarase

Ka shumë mënyra që njeriu të pasurohet, por të shumtat janë të liga.
    Bekoni

Ai që kërkon shumë, humb edhe ato që ka fituar.
    Bibla

Kur qesh nuk mund të bërtas.
    Buriani

Duhet të qeshim sa të mundemi. Kurrë nuk e dimë se kur do të na ndërpritet gazi.
    Keceli
  15. arun

arun Fillestar

Qeshja më ka tingëlluar çdoherë si muzika më e civilizuar në botë.
    Justinovi

Qeshni dhe bota do të qeshë bashkë me ju. Qani dhe do të qani vet.
    Uilkoksi

Njerëzit nuk i japin asgjëje rëndësi më të madhe se asaj që është qesharake.
    Gëte

Gjithçka është qesharake derisa u ndodh të tjerëve.
    Rogjersi

Njerëzit që qeshin rëndomë janë ata, zemra e të cilëve vuan gjithnjë.
    Gorki

Më i lumtur është shpirti më i thjeshtë në trupin e shëndoshë, se ai i të sëmurit të mençur.
    Xhefersoni

Shëndeti nuk çmohet pa qenë i sëmure.
    Fuleri

Si mund ta vlerësosh shëndetin në qfotë se nuk ke qenë i sëmurë asnjëherë.
    Lajbnici

Trupi i shëndoshë është produkt i shpirtit të shëndoshë.
    Shou

Shëdneti tejkalon tërë pasuritë e mundshme, aq sa një lypës i shëndoshë eshtë shumë më i lumtur se një mbret i sëmurë.
    Shopenhaueri

Më e madhja marri është të flijosh shëndetin për çkado qoftë.
    Shopenhaueri

Shëndeti është një fat i madh, të cilin duhet ta shijojmë çdo ditë.
    Karajani

Shpresa është e fundit që vdes: ajo vdes vetëm kur vdes vetëdija për domethënien e saj.
    R.Qosja

Shpresa është ëndërr e të zgjuarve.
    Aristoreli

Njeriut mund t'i ndalohet çdo gjë, veç shpresës për të ardhmen.
    Gambeta

Ditë e re, shrpesë e re.
    Xcxa

Shpresa është parapagesë, të cilën e jep fati.
    Rivaroli

Të shpresuarit është mëngjesi i mirë, por darkë e keqe.
    Bekoni

Kush ushqehet me shpresë vdes i uritur.
    Italiane

Të shpresuarit në zemrën e njeriut ngjan me tapën në ujë. Ndonjëherë mund ta shtypim deri në fund, por gjithmonë del në sipërfaqe.
    Dyma i Riu

Më pak kënaqemi me atë që kemi arritur, sesa me atë që shpresojmë.
    Ruso

Më mirë është të rnos shpresojmë në asgjë dhe të krye-jmë atë që është e mundshme, sesa të shpresojmë e të mos kryejmë asgjë.
    Keleri

Kur shpresa bën gosti, të gjithë janë të ftuar.
    Gaskoni

Shpresa në tërësi është udhëheqës i keq, edhe pse gjatë rrugës është mik i mirë.
    Halifaksi

Shpresa nuk është çdoherë prijës i mirë, mirëpo prapë është kënaqësi të jesh me të në shoqëri.
    Kroçe

Humbja e iluzioneve është normale; humbja e shpresave është tragjike.
    Jevtushenko

Gjëja e fundit që humb njeriu është shpresa.
    Metastazi

Shpresa është një nga ato ilaçe që fare nuk shërojnë, por vetëm zgjasin vuajtjen.
    Ashardi

Në secilin prej nesh ekziston pritja që e quajnë shpresë.
    Platoni

Kush jeton nga shpresa, më së paku trashet.
    Durio

Shrpesa është një lloj fati dhe ndoshta fati më i madh që mund të na japë kjo botë.
    Xhonsoni

I ngopuri të pangopurin s'e kujton.
    Shqipe

Uria, qoftë mërguar, sa të liga ka punuar.
    Çajupi

Uria është mëlmesa më e mirë e ushqimit.
    Servantesi

Ai që ha me stomak të plotë, vetvetes ia gropon varrin me dhëmbë të vet.
    Turke

Tryeza na rrëmben më shumë se hajni.
    Herberti

Nuk ka dashuri më të sinqertë se dashuria për ushqimin.
    Shou

Bukën e fotografuar nuk mund ta hash.
    Koreane

Varferia është shkëlqim i madh i brendshëm.
    Rilke

Varfëria është fatkeqësi vetëm për atë që i kundërvihet.
    Seneka

Të gjithë varfanjakët janë zemërmirë.
    Zafari

Nuk më vjen keq pse jam i varfër, por pse e di bota.
    Shmiti

Varfëria dhe shpresa janë mëmë e bijë. Derisa argëtohesh me të bijën, harron të ëmën.
    Moriaku

Lum të varfërit sepse do të ngushëllohen; të uriturit sepse do të ngopen; mjerë ju të pasurit.
    Tolstoi

Lëmosha e përul në mënyrë të njëjtë si atë që merr ashtu edhe atë që jep.
    Fransi

Ana më e bukur e varfërisë qëndron në faktin se i varfëri nuk ka frikë prej hajdutëve.
    Ale

Uria i shpie në grep edhe peshqit më të mençur.
    Gëte

Varfëria nuk ia zvogëlon fisnikërinë njeriut, por vetëm pasurinë.
    Bokaçio
  16. arun

arun Fillestar

Pasuria është shërbëtor i të mençurit e zotëri i budallait.
    S.Frashëri

Ta formojmë lumturinë me zemër, e jo me para.
    Spasse

Kush është i pasur? Ai që është i kënaqur me fatin e vet.
    Talmudi

Lumturia personale është e pamundur pa lumturinë e të tjerëve.
    Çernishevski

Mos u jep para miqve, sepse do të mbetesh pa para ose do t'i humbasësh miqtë.
    Shqipe

Kush thotë se me rëndësi është të kesh para? Me rëndësi është të kenë të tjerët.
    Shou

Paratë shkojnë gjithmonë tek ata që nuk dinë t'i shfrytëzojnë.
    Gaga

Kur kam qenë i ri,besoja se paratë janë gjëja më e rëndësishme në jetë. Tani, kur u plaka, këtë e di.
    Uajldi

Në jetë do zgjedhur: ose të fitojmë para, ose ti prishim; për të dyja njeriu nuk ka kohë.
    Burde

Krenohemi me talent, trimëri, me detyra të mëdha, kurse respektojmë vetëm paratë.
    Beketi

Paratë janë si gruaja: që ta ruash, duhet të merresh me të, në të kundërtën do të bëjë të lumtur të tjerët.
    Safiri

Paratë janë si iriqi: shumë më lehtë është ta zësh, sesa ta mbash.
    Mrozheku

Paratë nganjëherë i evitojnë konfliktet, mirëpo edhe i krijojnë.
    Grasi

Kur është fjala për para, atëherë të gjithë kanë një fe.
    Volteri

Ku ka njeri pa dëshira dhe ku ka dëshirë që mund të plotësohet pa para.
    Balzaku

Ka të tillë që dinë të fitojnë para dhe të tillë që dinë të jetojnë. Mirëpo, janë të rrallë ata që dinë edhe njërën edhe tjetrën.
    Moravia

Paratë i vlejnë fare pak atij që ka mjaft.
    Shou

Eshtë shumë lehtë të jesh galant me të holla të huaja.
    Platoni

Paratë na ndihmojnë të përballojmë më lehtë barrët e skamjes.
    Ale

Kurrë mos i jep këshilla atij që i nevojiten para.
    Kaldroni

Kurse kohën e jo paratë, se me kohë mbërrin paratë, kurse me para s'mund ta blesh kohën kurrë.
    Gjermane

Nderi dhe paraja nuk mund të rrinë në një thes.
    Spanjolle

Në qoftë se paratë, vërtet, nuk ju sjellin fat, atëhere kthejini.
    Renardi

Asgjë nuk do të thotë të ketë dikush para. Ato nuk të shpëtojnë. Mirëpo, askush nuk mund të të ndihmojë po s'pate para.
    Brehti

Pa shëndet nuk ka pasuri.
    Shqipe

Kush është i kënaqur është i pasur.
    LaoCe

Unë nuk marr parasysh përfilljet e çastit, por ngrihem e vërej qindjvetët e ardhshëm.
    N.Naço

Trimëria nuk mësohet në shkollë të qëndresës. Mjerë ai që të ardhmen e vë në bisht të shpresës.
    E.Gjerqeku

Në qoftë se nuk mendoni për të ardhmen, do të mbeteni pa të.
    Golsuorti

Në se nuk i besojmë ardhmërisë, e kaluara nuk do të jetë më plotësisht e jona: do të bëhet e kaluara e civilizimit të vdekur.
    T.S.Ehoti

Duke njohur ardhmërinë nuk fitojmë asgjë, sepse është shumë keq të frikësohemi nga gjëja së cilës nuk mund t'i ikim.
    Ciceroni

Vetëm ai që beson ardhmërinë, beson edhe të sotmen.
    Neruda

Mos u lavdëro me të nesërmen, sepse nuk e di se ç'do të sjellë e sotmja.
    Bibla

Sikur të jetoja edhe njëqind vjet, dita ime më e mirë do të jetë e nesërmja.
    Neruda

E ardhmja i takon vetëm atij që harron urrejtjen dhe mbjell dashurinë.
    Gëte

Dhëmbja e gjithë njerëzimit më pushton.
    Gëte

Asgjë nuk na madhëron më shumë se dhembja e madhe.
    Myse

Njeriu duron me lehtësi vetëm një dhembje, kjo është dhembja e tjetrit.
    Larishi

Sa më lart që ngjitet njeriu në pemë aq më shumë dhembje ndjen kur bie që andej në tokë.
    Q.Bttxbeli

Në qoftë se të zë ndonjë dhembje, qëndroi i qetë dhe pyete se çfarë kërkon prej teje.
    Geibëli

Fati i popullit tim është fati im.
    P.Bogdan

Fati është det pa brenga
    Suinburneu

Fati nuk ekziston. Prandaj, të përpiqemi të jemi të lumtur edhe pa të.
    Luisi

Nuk është e mjaftueshme t'i jepet fati njeriu, duhet edhe t'i shpjegohet si do shfrytëzuar.
    Katajevi

Fati është si tregu: vetëm në qoftë se mund të presësh ulet çmimi.
    Montvia

Njeriu është më i fuqishëm se fati vetëm derisa nuk dorëzohet. Kjo është rregull ushtarake.
    Remarku

Fati nuk është vendi drejt të cilit udhëtojmë, por mënyra e udhëtimit.
    Taso

Fati është shëndet i mirë dhe kujtesë e dobët.
    Shvajceri

Në fat nuk ka partnerë.
    Franceze

Shenja e njerëzve të papërvojë është se i besojnë fatit.
    Konradi

Le të vejë fati në djall të mallkuar, me rëndësi është të mbes unë.
    Shekspiri
  17. arun

arun Fillestar

Njeriu

Njeriu është një qenie e pajisur me ndjenja të larta, e aftë për virtyt, e shtënë pas përjetësisë. Edhe në shpirtin e një njeriu në dukje si më i mjeri, madje, është e pranishme një klimë si ylber e formësuar prej idesë së pavdekësisë, pasionit për të bukurën dhe ndjenjës së virtytit, prandaj edhe lartësimi i tij gjer në arritjen e pavdekësisë varet prej zhvillimit dhe daljes në shesh të këtyre dhuntive në natyrën e tij.

Njerëzorja te njeriu duhet kërkuar jo në trupin e tij shtazor e të vdekshëm, por në shpirtin e tij të shtënë e të pasionuar pas të përjetshmes. Prandaj ka ndodhur që, kur njeriu është trajtuar vetëm si trup duke iu mohuar ana shpirtërore, assesi nuk ka arritur të ngjitet në pikën e ngopjes dhe kurrë nuk ka mundur të kënaqet.

Njeriu më fatbardhë e i lumtur është njeriu me ndërgjegjen gjithënjë të dehur me dëshirën dhe ashkun për përtej. Ata që e kalojnë jetën në errësirën e kufizuar, të ngushtë e mbytëse të trupit, edhe nëse ndodhen në saraje, në fakt janë në errësirë...

Detyra e parë dhe numër një e çdo njeriu është ta zbulojë dhe njohë veten dhe, në saje të këtij zhvillimi cilësor, të orientohet kah Zoti i vet. Fatkeqët që nuk e njohin veten, pra, s’e dinë se ç’janë, për çka edhe nuk munden të krijojnë lidhje me Krijuesin e Lartë, jetojnë si hamallët që bartin, por nuk e dinë se ç’bartin dhe, po ashtu si ata, ikin nga kjo botë pa kuptuar gjë!

Eshtë e vërtetë se njeriu në vetvete është një qenie e dobët, por është gjithashtu e vërtetë se, në saje të mbështetjes te Fuqia e Pafundme, zotëron një pushtet të jashtëzakonshëm. Sigurisht, është në saje të kësaj mbështetjeje që njeriu është një pikë uji e bëhet përrua, është një molekulë e bëhet diell, është një lypës e bëhet mbret!..

Në atë masë që njeriu të bëhet i afërt me ekzistencën dhe librin e ndodhive e të njësohet me ta, në atë masë shfaqen në botën e tij të brendshme vezullimet e urtësisë. Për rrjedhojë, ai njeh esencën e vet, arrin aftësinë për ta njohur dhe ndjerë Zotin e, më tej, shkon e bashkohet me Të! Mjafton që kjo ecuri e ky udhëtim që kërkohet të realizohet në planin ideor, të mos jetë i varur nga mohimi dhe ateizmi!

Njerëzit e vërtetë, aktet e përbashkëta me kafshët, vazhdimin e llojit dhe brezit, i kryejnë dhe plotësojnë me vetëdijen e detyrës dhe brenda kufijve të domosdoshmërisë. Kurse ata që jepen pa masë pas kënaqësive trupore, e ngushtojnë distancën mes tyre e qenieve të tjera dhe i cënojnë kufijtë njerëzorë!
  18. Guest

Arun..vertete duhesh pergezuar..
    Ke hedhur goxha material.. /pf/images/graemlins/smile.gif

Edhe Libri me i keq,ka faqen e tij te mire..
    Te fundit!!

Goethe

Jeta jone quhet Dashuri,dhe te mos duash eshte te mos jetosh..

George Sand

Njerezit Gjenial,jane rralle te rregullt,
    te rregulltit jane rralle Gjeniale...

Albert Einstein

Humor ist Mjekimi me i mire,qe nuk kushton,
    dhe me lehtaz merret...

Populli (gjerman)

Cfare dime eshte nje Pike,cfare nuk dime nje Oqean..

Isaac Newton..
  19. William Wallas

William Wallas Anëtar aktiv

In generale accetto senza problemi le chiacchiere di tutti e senza problemi le lascio perdere.

Se la gente capisse a cosa penso, non potrei più imbrogliarla.

Solo le persone noiose si annoiano. Devono pungolarsi in continuazione per sentirsi vive.

Io al cinema ci vado poco, il mio tempo lo so ammazzare per conto mio e non ho bisogno d'aiuto.

Non mi piace rubacchiare. Voglio tutto o niente.

Le due più grandi invenzioni dell'uomo sono il letto e la bomba atomica: il primo ti tiene lontano dalle noie, la seconda le elimina.

A momenti mi sono scordato come si chiava. Ma dicono che è come andare in bicicletta; non si disimpara mai. Però è meglio che andare in bicicletta.

Ogni tanto ho delle donne, ma non dura. Le donne sono un lavoro a tempo pieno. Bisogna scegliere.

Non essere giù perché la tua donna ti ha lasciato: ne troverai un'altra e ti lascerà anche quella.

Qual è la differenza fra un tizio che sta in galera e il tizio qualunque che incontri per strada? Il tizio che sta in galera è un perdente che ci ha provato

Charles Bukowski !!!!
  20. Hey Joe

Hey Joe Fillestar

Ju nuk jeni normale !!!!!

Shpërndajeni këtë faqe