Alarm!!! Motive greke dhe ne kenget serioze shqiptare.

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga VIMAR, 16 Mar 2004.

 1. VIMAR

  VIMAR Forumium praecox

  Alarm!!! Motive greke dhe ne kenget serioze shqiptare.

  besoj se e keni degjuar kengen "Ja ku jam" te Ardeit Gjebrese. Ne dukje nje kenge shume e bukur por po ta vesh re aty vetem motive shqiptare qe nuk jgen.
  Eshte perdor ne mase "buzuku" grek dhe "qypat" qe ketu tek ne nuk perdoren. Gjithashtu dhe ritmi dhe vija melodike i ngjan me shume nje kenge greke.

  Gjithashtu ne koncertin e kenduar ne Tirane u rikenduan disa kenge te koncertit te pare te Arditit kur vura re qe per cudi çiftelija ishte zevendesuar me nje instrument qe nuk e njihja si shqiptar.

  Me beri pershtypje akoma me shume kur pashe qe ishte arditi qe e kendonte i cili njihet per perdorim te gjere te Folkut Shqiptar.

  Mora si shembull Arditin por kam degjuar dhe shume kenge te tjera qe po ndikohen ngga motive greke.

  Per sqarim nuk e kam fjalen per melodite e vjedhura por per motivet dhe instrumentat e perdorura ne nje kenge.
   
 2. mostro

  mostro Putraku

  Re: Alarm!!! Motive greke dhe ne kenget serioze shqiptare.

  Sa per instrumentat qe perdoren ne per kenget shqipetare nuk me duket ndonje cudi e madhe pasi ne nje program per vendet ballkanike kultura jone,greke,sllave kishin shume ngjashmeri..
  Fakti qe tekstet ne gjuhen shqipe te vetquajturve artistet shqipetare,shoqerohen nga melodi kengesh greke te ben te mendosh se sa pak bagazh kane keta artiste.Ne nje festival 10 a 12 vjet te shkuar Nertila koka kendon nje kenge qe thote"te dua SAGAPO ZEMRA PRANE TE DO"
  ******** ....
  Prandaj eshte e kote te ankohemi jo greket keshtu dhe ashtu,ne s'kemi art,nivel,dinjitet.Me shume na marin neper kembe dhe me shume qejfi na behet duke degjuar neper diskot shqipetare hopa sagapo themistiliolapus,jasu etc etc...
  Ma mire po nigjoj NEW KIDS ON THE BLOCK.. /pf/images/graemlins/tongue.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe