Ambivalenca

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Kordelja, 4 Nov 2002.

 1. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Ambivalenca

  Kam qene e mrekulluar kur kam degjuar te flitej per here te pare per kete term te cilin lexova me vone qe e kish zbuluar Dostojevski.
  Eshte karakteri njerezor, qe kerkon pasterti pikerisht ne castin kur individi jepet pas shthurjeve, qe urren ne castin kur dashuron etj.

  C'na ben te ndjejme dy ndjenja kaq te kunderta ne te njejten kohe?
   
  joetisti_ and The decatur like this.
 2. HeavenBesideHellWithin

  HeavenBesideHellWithin Primus registratum

  Re: Ambivalenca

  interesante
   
 3. Anasykaltra

  Anasykaltra Primus registratum

  Re: Ambivalenca

  Pavendosmeria!!!
  Do te thote qe nuk do te jesh i shthurur sikurse do dhe sdo te jesh i paster.
  Do te thote se do te dashuroje por qe e ben ate ne menyren e gabuar...duke urryer
  do te thote dhe sdo te thote asgje se nuk e bejme me ndergjegje jemi pra te pasigurte ne ndjenjat tone nga dhe derivon gjithe ky kontradicion!!!
   
 4. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Ambivalenca

  :thumbsup:

  Pavendosmeria, kersheria ose edhe prirja per konfuzion.Shume njerez kane nevoje ta kene shpirtin te trazuar, madje shumekush e ndjen te nevojshme pasi keshtu e ndjen te balancuar.
   
 5. HeavenBesideHellWithin

  HeavenBesideHellWithin Primus registratum

  Re: Ambivalenca

  deshira per te jetuar
   
 6. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  gjetja e nje ekuilibri.
   
 7. h3o

  h3o Papirus rex

  Sa mbrapa botes qe jam. Dostojevskin tani po e lexoj. :(
   
 8. Ameliè

  Ameliè Forumium maestatis

  Cilen veper?
   
 9. h3o

  h3o Papirus rex

  Veprat e Enverit. :p
   

Shpërndajeni këtë faqe