Aristidh P. Kola

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga kastriot, 27 Nov 2002.

 1. kastriot

  kastriot Primus registratum

  Aristidh P. Kola

  [​IMG]

  Aristidh P. Kola lindi ne Greqine e sotme me 1944 ne fshatin Kaskaveli afer qytetit te Fives ne rrethin e Tebes. Mbaroi studimet e larta ne Universitetin e Athines (Fakulteti juridik) dhe punoi per shume kohe si avokat.
  Me 1985 u detyrua te linte profesionin e avokatit per tu marre me studimin e aranitasve. Ne te njejten kohe iu besua detyra e kryetarit te lidhjes se Arvanitasve te Greqise.
  Beri te mundur me perpjekjet e tij personale rizgjimin e levizjes kulturore dhe kombetare te tradites arvanitase.
  Me 1995 nis botimin e revistes "Besa" dhe te revistes 2 mujore " Arvanon".
  Aristidh Kola botuar librin "Arvanitasit
  dhe origjina e grekeve", i cili eshte ribotuar 10
  here ne Greqi, "Gjuha e Perendive", "Greqia
  ne kurthin e serbeve te Miloshevic;it", "Fjalori
  krahasues i gjuhes arvanitase", "Antonio
  Belushi dhe magjia e traditave popullore",
  "Proklamata e lidhjes arvanitase te vitit lB99",
  "Zleusi pellazgjik dhe gabimi indoevropian".
  Kishte te pergatiturlibrin "Ditari i Kosoves" dhe
  libra te tiere.
  Aristidh Kola vdiq ne Athine ne rrethana
  te dyshimta e te perfolura. Ai njihet prej
  opinionit ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni dhe
  kudo ku jetojne shqiptare jo vetem si studjues i
  origjines se tij historike, por edhe si mbrojtes i
  denje i emigranteve te pambrojtur shqiptare
  ne Greqi, te cilet per shume vite jane bere
  objekt i nie diskriminimi te eger racial. Par mbi
  te gjitha, ai do te kujtohet gjithmone prej
  popullit shqiptar dhe prej miqve te tij kudo ne
  bote, per kurajon e pashembullt prej qytetari
  qe trego; ne ambientin ultranacionalist ne
  luften e drejte qe beri Aleanca Atlantike "
  kundra genocidit serb ne Kosove.
   
 2. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: Aristidh P. Kola

  Shume interesante...
   
 3. kastriot

  kastriot Primus registratum

  Re: Aristidh P. Kola

  [​IMG]

  Faqe 186 ARISTIDH P. KOLA

  ....Me sa pame, shqipja "siper", qe duket si hallke lidhese midis
  grekes "iper" dhe latines "super", ndoshta na tregon se shenja - ' - e
  greqishtes se lashte mund te mos jete "H" ne fillim te fjales, por
  ndonje tjeter. Le te meren parasysh dhe ato qe thame mbi Aristos
  dhe Paristos. J
  Parashtesa greke,:'para" ka ardhur nga shqiptaro-pellazgjishtja "per"
  me futjen e zanores a.
  Le te ulen pra, mbi shqipen " e varfer","barbare" dhe te mosperfillur dhe le te pushojne se perbuzuri gjuhen e tyre arbereshet dhe shqiptaret qe ndodhen jashte Shqiperise, te cilet kujdesen qe femijet e tyre te mos mesojne gjuhen shqipe.

  Le te kene, pra, parasysh se shqipja barbare eshte Nena e gjuhes se
  Homerit, Eskilit, Herodotit dhe Tukididit, si dhe e gjuhes se famshme,
  te njohur si dialekt i Atikes! Domethene, eshte gjuha e lashte e
  paraardhesve tane me te lashte pellazge, qe disa shkencetare duan ta
  zhdukin si me magji apo te vertetojne se kombi i heleneve nuk vjen
  nga malet e Shqiperise, por nga Egjipti e Mesopotamia. Dhe mendoj
  se teori te tilla do te ishin forcuar sikur te mos ekzistonte deri me sot
  kjo "shqipja barbare". E pra, krahas babait te madh DIAU (Dielli)
  dhe nenes se madhe DHEA (Dheu, Toka), prinderit e JETES, ketej e
  tutje do te adhuroj dhe gjuhen shqipe, qe me mesuan prinderit dhe
  gjysherit e mi.
  Ka rendesi (per helenet) te dish se ç'duhet te besosh dhe perse ta
  besosh. Ky eshte dallimi yne nga popujt orientale!

  5. INTERPRETIMI ETIMOLOGjIK I PERENDIVE -
  ADHURIMEVE ME ANE TE GJUHEs SHQIPE
  Pothuajse te gjitha perendite e lashta helene quhen "pellazgjike".
  Herodoti, i cili nuk ka nje mendim te qarte dhe te mire per pellazget,
  percjell mendimin e egjiptianeve se ata i njihnin emrat e pjeses me te
  madhe te perendive te heleneve dhe adhurimet e tyre erdhen nga Egjipti,
  por ne nje pike (B,50) le te kuptohet se dhe perendive te egjiptianeve, emrat ua dhane pellazget " Perseris ato qe thone egjiptianet, emrat e perendive qe thone se i njohin, mendoj t'ua kene dhene pellazget"......................................
   

Shpërndajeni këtë faqe