Arkitekture

Diskutime tek 'Fotografia dhe Piktura - Artet Figurative' filluar nga shqiperiamadhe, 12 Nov 2002.

 1. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Arkitekture

  The Safat Square , Kuwait

  [​IMG]
   
 2. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Arkitekture

  National Assembly Mosque, Ankara, Turkey (1987-89)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 3. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Arkitekture

  Corniche Mosque, Jeddah

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 4. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: Arkitekture

  Musée des Confluences. Lyon (konkurs) [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  Coop Himmelb(l)au projekti fitues
   
 5. sita

  sita Primus registratum

  Re: Arkitekture

  Tema mbi arkitekturen eshte teme shume interesante megjithate do te behej me interesante nqs te interesuarit te shkruanin ndonje koment mbi objektet e prezantuara, mendimet personale sigurisht.
  Une vete jam nje arkitet dhe do te kisha deshire te lexoja mendimet e te interesuarve per imazhet qe prezantojne ne forum. Shume nga imazhet ne kete teme mund te interpretohen ne menyra nga me te ndryshmet, deri ne ate pike sa te diskutohet a klasifikohen si arkitekture apo jo.
  c'eshte arkitektura ne te vertete? C'eshte arkitektura e koheve te sotme, thjesht nje evolucion apo nje qenie krejt tjeter nga ajo e 100 vjteve me pare?
  Sigurisht qe "arkitekture" eshte nje koncept me nje histori te larmishme, nje histori e cila njeh nje zhvillim te ngadalte por konstant deri ne shekullin e 19-te. Mund te themi qe historia e arkitektures deri ne kete pike eshte arkitektonike, e ndertuar gur mbi gur.
  Per mendimin time arkitektura e modernizmit dhe me pas eshte reaksionare ndaj historise se meparshme. A mund te quhet ky zhvillim arkitekture? mbase ky zhvillim sjell nje kuptim tjeter ne fjalen arkitekture dhe i hap rrugen nje morie objektesh te tjera te quhen gjithashtu arkitekture. S'po e zgjas me teper. Mbase kjo hapje eshte pak a shume e pergjithshme megjithate keto jane disa pyetje qe per mua kane rendesi per te interesuarit drejt arkitektures.
  Shpresoj te lexoj komentet tuaja.
   
 6. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: Arkitekture

  te them te drejten jam matur disa here per te vene dicka mbi arkitekturen por eshte si te flasesh per pikturen dhe artin ne pergjithsi...

  nuk e di ne do e kishin problem moderatoret e forumit te artit te vendosja disa tema per arkitekturen

  psh:
  -egjitptiane
  -babilonase
  -greke
  -romake
  -bizantine
  -romane
  -gotike
  -orientale
  -rilindja
  -barok
  -rokoko
  -klasike
  -neo klasike
  etj etj
  me moderne dhe postmoderne

  nderkohe te kishte edhe nje teme te vogel mbi ark. shqiptare-ndofta kjo mund te behet tek shqiperia po nejse......
   
 7. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: Arkitekture

  o me se fundi nje person qe eshte i interesuar mbi kete teme, une ketu kam derguar thjesht vetem foto te ndertesave te ndryshme ose projkte fitues pjesa me e madhe te e cilve do te realizohen per mendimin tim kjo eshte drejtimi i ri qe ka mare architettura besoj se citim gur mbi gur i perket te kaluares tashme jo vetem kaq po zhvillimi teknologjik dhe menyra e reja per te ngriur nje ndertese i kan hapur rruge fantasise projektuse te shume arkitekteve projekti i me siper i coop himmelb(l)au qe eshte paraqitur dhe ne biennale di venezia eshte projekt qe se shpejti do filloj te ndertohet besoj se tashme dhe betoni po fillon ti perket te kaluares besoj se ne jemi brezi ne te cilin do ndryshojne shume gjera nje nga keto eshte dhe koncepti qe kemi mbi arkiteturen qe si do qe te jete ngel Arti i arteve
   
 8. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: Arkitekture

  ximi ç do kush nga ne mund te hapi teme ne se deshiron mund ta krijosh nje
   
 9. Ivan

  Ivan Primus registratum

  Re: Arkitekture

  Arkitektet, gare per qendren e Tiranes

  Kryebashkiaku Edi Rama shpalli konkursin nderkombetar per planin rregullues te qendres se kryeqytetit. Ftesa, per 300 studio arkitektesh, te huaj e shqiptare. Qeveria gjermane, per cmimin e pare jep 40 mije Euro dhe per te dytin 15 mije Euro. Fituesit do t'i zgjedhe nje juri nderkombetare, e kryesuar nga Kryeministri Fatos Nano

  Çmendoni, me ne fund edhe ne do te kemi nje kryeqytet te ndertuar prej arkitektesh te vertet
   
 10. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Arkitekture

  Pakistan


  [​IMG]
   
 11. Justine

  Justine Primus registratum

  Re: Arkitekture

  Pershendetje te gjitheve,

  Nuk jam arkitekte vete por arkitektura me pelqen shume. Dhe shembujt e sjelle ketu ishin me te vertete mahnitese. Por po te kishte mundesi, shkruani pak me shume per ate qe prezantoni, psh, jo vetem emrin dhe vendin ku ndodhet, kush eshte arkitekti/ja, por edhe funksionin qe kryen dhe disa mendime/ndenja qe ngjall tek ju kjo, ose cfare ju pelqen tek kjo ndertese. Per mendimin tim kjo do ta bente me terheqese objektin vete.

  Ne vecanti, kerkesa e mesiperme eshte per Godfather, qe ka sjelle pamje mahnitese te arkitektures orientale, por personalisht do me pelqente te dija dicka mbi to, te pakten si quhen dhe ku ndodhen dhe cfare jane, ose per cka perdoren.

  Ne pergjithesi s'me terheq aq shume arkitektura moderne, edhe pse ka perjashtime. Psh. ato pamjet e sjella nga Faithless nga New Caledonia ishin fantastike. Megjithate bashkohem me AnaBlue kur flet ne nje postim ne faqet e para per ate shtepine enderr prej xhami me pamje nga oqeani. Njihemi ne AnaBlue? /pf/images/graemlins/wink.gif

  Po per W.T.C. ishte dhe nje propozim per nje projekt te bere nga Gaudi, qe e kishte pergatitur per ta ndertuar po ne ate vend ku qendronin kullat. Ka dikush me shume informacion dhe po e gjeti dikush ndonje pamje nga projekti i propozuar?

  Se fundi kisha deshire te postoja disa pamje nga arkitektura nga ndertesa Khmer, Thai, Franciscane dhe Norvegjeze, qe me kane pelqyer shume. Mund te me tregoje dikush si mund t'i postoj? S'e kam idene. (i kam dokumente dhe jo ne faqe interneti, si i behet?)

  Ju uroj gjithe te mirat dhe mirepres keshillat tuaja.
   
 12. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: Arkitekture

  ciao per sa i perket projektit te bere nga Gaudi ishte me shume nje kuriozitet nje projekt te cilin e gjeten pas shume kohesh dhe per me shume i menduar ne te njejtin vend ku ne 2005 do fillojne punimet per te ndertuar ndertesen e re projekt i Liberskind
  Per sa i perket pamjeve une nuk eshte se jam ekspert po besoj se duhet ti besh upload (duhet ti vendosesh ne nje server d.m.th ne interent ) besoj se kjo eshte menyra e vetme nuk e di ndoshta gaboj ,,,,,,,,,,,,,... booooo
   
 13. Guest

  Re: Arkitekture

  ku ndodhet kjo ?
  shume interesante
   
 14. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: Arkitekture

  Hej po me vika shume keq qe nuk paska me shkrime te reja sa keq asnje nuk paska me ça per te then ketu
   
 15. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: Arkitekture

  KY padiljoni i Daniel Liberskind ndodhet ne Londer ne oborrin e Serpentine Gallery.
   
 16. tedushi

  tedushi Primus registratum

  Re: Arkitekture

  si nuk e paskam pare me perpara kete teme!!!
  Me date 27 tetor dmth kete te hene nga ora 10.30 deri ner oren 12 Richard Meier ka dhene konference ne fakultetin valle giulia te romes. konferenca u mbajt me rastin e perurimit te kishes se tij ne rome( nje gje spektakolare qe vetem si kishe nuk duket)
  midis te tjerave tregoi dhe disa nga veprat e tij me te medhaja si Getty Museum etj. shpjegoi dhe fazat e projektit te tij per kullat binjake.
  gjeja e vecante e projektit ishte se ne ca do lloj ore te dites qe kisthe djell dhe hene hija ne toke e nje kulle binjake duket e plote kurse hija e kulles tjeter ishte me e vogel. me kete donte te tregonte momentin kur rrezohet kulla e pare dhe e dyta gjendej akoma ne kembe. donte qe bota mos te harronte ate qe ndodhi dhe te ishte gjithmone e kujdesshme. por pikerisht kjo ishte gjeja qe u kundershtua me shume dhe me ne fund fitoi projekti i Libeskind ( qe eshte gjithashtu nam fare). kaq kisha
   
 17. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: Arkitekture

  Le co. hej po ne qekemi ne te njetin fakultet lol ..................... ça viti je .................... jo per gje po te henen isha dhe une ne aula magna lol
   
 18. tedushi

  tedushi Primus registratum

  Re: Arkitekture

  ne vit te dyte. ti?
   
 19. TEA

  TEA Forumium maestatis

  Re: Arkitekture

  [​IMG]
   
 20. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: Arkitekture

  Ne vit te peste /pf/images/graemlins/smile.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe