Azilkërkuesit Në Gjermani, Schmidt: Nuk Kanë Asnjë Mundësi, Mund Të Kthehen Vizat

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga Agjenti_007, 20 Sep 2015.

1. Balahk

Balahk Locus omnem

ai? Ai eshte qen bir qenje:D lexon lexon;)

2. Lisa

Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

Ncncncncn!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3. MysteriousMan

MysteriousMan Valoris scriptorum

E kemi si natyre forumiste kete zgjuarsine ne :D
    Po pate ndonje shoqe qe do cuna inteligjent sille ketu, ja e sheh ti? Ti dole mir, gjynah te qahesh :p

Jamie likes this.
  4. Lisa

Ti fol naj gje ne lidhje me temen lere se cka bo ai ;)

5. h3o

h3o Papirus rex

Perfundimosht?

6. Lisa

Sbohet SHQIPRIA ME SHQIPTARE :)

7. MysteriousMan

Kush ca ka bo? Per ke fola un?

8. Lisa

Shhh..Dukesh me mire kur ngjan si Mistrioz :D
    Nuk te shkon ky roli ;)

9. h3o

h3o Papirus rex

Sidomos kur nuk din as ta shkruajne fjalen Shqiperi. :p

10. Balahk

Balahk Locus omnem

kush eshte ai? Une po flisja per kusheririn tim,e njeh ti?

11. Lisa

He pra he..I thone AL :p

12. Lisa

Se kisha me ty :)

13. MysteriousMan

Un sbej role qe te pelqejn ty por dhe ty ste shkon roli kopetentes pa lidhje :)
    Te pakten te kete sens :)

14. MysteriousMan

Per ta ber me konkrete per cfar e kisha fjalen

15. Solaris

Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

Që situata është e vështire në vendin tonë pavarsisht potencialeve të mëdha që ekzistojnë për të mos qenë kaq "mbrapa" gjendja është vërtet për të ardhur keq! Më vjen keq ta them megjithë sforcon e madhe për ta zbukuruar e për të qene optimiste , nuk e gjej një vend të tille motivues dhe shpresëdhënes! Përkundrazi , sa vjen edhe më shumë rendohet...e vetmja zgjidhje që na ka mbetur të largohemi.

gurax likes this.
  16. Solaris

Unë se di Lisa por kam njohur gra , familjare që punojne me 150 lekë. A mbahet një familje me një rroge kaq të ulet!

17. Balahk

Balahk Locus omnem

une mendoj se ti/ju e keni keqkuptuar temen.tema eshte per ato persona qe zgjedhin azilin si menyren me te gabuar,sepse eshte e qart si e zeza mbi te bardhe,qe nuk do perfitojn kurre leje qendrimi.edhe qe nuk duhet te largoheshin masivisht si "delet".por nese cdo kush gjene nje rruge te ligjshme qe mund te perfitoj leje qendrimi,pse jo,gjithkush ka te drejte te kerkoje me te miren per veten,por ne rrugen e duhur,jo duke mbushur kampet,e te jetosh me nje asistence qesharake,dhe ne kushte jo normale...

gurax likes this.
  18. MysteriousMan

ti rrofsh qe na hap syte por temat marin zhvillim dhe ndonjehere pak transformim ne te kunderten do thoshim te gjithe nga nje mendim statik dhe do i mbyllnim si tema.
    Azilantet ikin per nje arsye dhe nje demostrim te mire e ke ne video, nese te gjithe do permbushnin kushtet e nje kontrate qe ketu perfshihet dhe gjuha atehere te gjithe qe do largoheshin do ishin inxhiniera, un se ve ne dyshim qe shumica e kane nje diplome por diplome "kristali", nje pjese e mire e tyre ikin dhe per murator, hekurthyes, magazinier, kopeshtar etj, keta mbase skane nje profesion ne Shqiperi por shpresojne qe te zhvillohen andej, ka dhe persona qe kane nevoje per hapesira te reja per tu shprehur, psh si nje hu gardhi qe atje mund te vlej si nje Security ne ndonje lokal nate etj... shembuj te tjere do?

Megjithate per Lisen apo "Lisat" e tjera mendoj se kane folur per veten apo per komshinjte e tyre ne mes te tiranes por jo te gjithe kane te njejtin realitet, informacion apo kushte emigrimi.
    Pastaj shpresa eshte gje e madhe :)

Solaris likes this.
  19. Solaris

Në fakt mendimi i shkruar është rrjedhë e asaj cfare është shkruar nga parafolësit sepse i lexova.
    Nuk me duket se dola nga tema nëse e vëren mirë po flitet për një tematike shqetesuese , një faktor nxitës që në thelb po ndikon masivisht në psikologjinë e njerëzve që jetojnë këtu dhe sidomos atyre qe po largohen me shpresa për një të ardhme më të mire ,
    pra varfëria!
    Unë mendoj se shumë gjëra janë përcjellur në mënyra të ndryshme nga mediat gjë që nuk e përforcon shumë argumentat e mia personale pa e kaluar apo parë vetë këtë situate. Jam mjaftuar me disa artikuj me disa foto edhe kaq.

Shumica janë edhe "gënjyer" apo janë edhe ata që kanë shfrytëzuar rastin duke perfituar në kurriz të tjerëve (flas për ata që kanë mundësuar transportin i kanë marre lekët i kanë keqinformuar)...Dhe ata që janë larguar janë nga zona të varfëra ,. nga fshatrat , nga qytetit gjithashtu sa më siguron ti mua që andej ka jetë?Ka investime?Ka punë në fshat?!
    Gjithsesi me vjen keq por nuk është faji i tyre përse ky vend ofron disavantazhe kaq të madheja sa i detyron njerëzve të ndërmarrin inciativa të tilla plot dëshperim!

Ka një hendek kaq të madh , të pasur dhe të varfër dhe kjo nuk është shenjë e mirë jo!

20. Balahk

Balahk Locus omnem

une nuk jam kunder asgjeje qe ke shkruar,por jam kunder te shkuarit si azilant,sepse u pa qe qe nje hap qe i ktheu dy hapa pas,edhe te jene edhe me keq se kur iken.

Shpërndajeni këtë faqe