''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga belisa, 1 Feb 2006.

 1. belisa

  belisa Primus registratum

  ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  <font color="blue"> </font>

  "Parashqevi Simaku bën Hollivudin të flasë shqip"

  (Gazeta Sot - 31, Janar 2006)  Hollivudi këtë rradhë do të flasë shqip nëpërmjet këngëtares së njohur Parashqevi Simaku. Kjo për arsyen se këngëtarja shqiptare, Simaku ka bërë një kontratë në Hollivud me studion diskografike ku kanë nxjerrë albumet e tyre edhe Majkëll Xhekson, Mariah Carey, Britney Spears e shumë nga gjigandët e muzikës botërore. Kjo CD e Simakut do të jetë në shqip dhe për herë të parë një këngëtare nga vendi ynë ka mbrritur deri në këtë kulminacion. Kjo arritje është në saj të punës shumëvjeçare të këngëtares nga Kavaja e cila me zërin e saj brilant ka çuditur audicionin ndërkombëtar.

  Simaku është një ndër këngëtaret më të njohura në Shqipëri deri në vitet 90-të, por pas këtij viti ajo emigroi në SHBA, ku kërkoi me ambicie profesionale të lartë, bashkëpunimin me shtëpitë diskografike më të njohura të globit. Dhe më në fund shpërblimi i punës shumëvkeçare të saj nuk ka vonuar. Titulli i albumit të Simakut është gjithashtu plot kuptim, njëlloj si kumbimi i këngëve shqiptare që interpretohen plot vitalitet nga ylli i muzikës sonë. Muza Records dhe Hollivudi i bazuar në Lunaticworks and Reincarnate Music, kanë lançuar një album të ri të artistes së njohur shqiptare Parashqevi Simakut. Albumi i saj është i gjithi në gjuhën shqipe dhe titullohet <font color="red"> </font> Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ky album do të shpërndahet nga distributori Sony BMG.

  “Jam shumë e lumtur që më është dhënë kjo mundësi, që të shfaq muzikën time në arenën ndërkombëtare. Dua të falenderoj Robert dhe Jason Whittington që më dhanë këtë mundësi. Për mua Shqipëria do të mbetet gjithmonë vendi i poetëve, heronjve dhe i muzikës”,-thotë Simaku.

  Whittington nga Lunaticworks/Reincarnate thotë: “Jemi me të vërtetë shumë optimistë ndaj këngëtares Simaku, e cila është një artiste unike. Muzika e popullit të saj, është e padëgjuar në botën moderne dhe zëri i saj së bashku me muzikën bëjnë një thirrje globale.

  ” Albumi <font color="red"> </font> përmban 10 këngë origjinale në shqip e miksuar me muzikën Folk dhe muzikën amerikane moderne. Këngëtarja Simaku ka shkruajtur dhe ka qenë producente e këtij albumi, me ndihmën e bashkëshortit të saj Robert Nolfe. Albumi është realizuar nga studioja Sony/BMG, ku do të shpërndahet nëpër dyqanet diskografike më 21 shkurt të këtij viti dhe do të lançohet për shitje në disa webside si: Tower Records, Amazon, Best Buy, Circuit City dhe shumë të tjera.

  Kënga e titulluar “Haxhireja”, do të lançohet në adresën e internetit muzarecords.com, e cila bazën e ka në NeëYork. Studioja diskografike Sony BMG, është një nga distributorët më të mirë të muzikës në botë dhe zyrat e tij i ka në Neë York. Kurse Lunaticëorks rend mes industrisë së muzikës së Jason Wihhtington dhe Reincarnate Music, të cilat bazën e tyre e kanë në Hollivud.

  www.muzarecords.com <font color="red"> </font> <font color="red"> </font>
   
 2. InaRocks

  InaRocks Primus registratum

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  Neser Del Album I ri i parashqevi simakut une do e blej /pf/images/graemlins/smile.gif go simaku go go go
   
 3. GJYSHI

  GJYSHI Gjyshi

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  Di njeri a mund ta gjejme kete album ne Uk
  Pershendetje
   
 4. TEO

  TEO Primus registratum

 5. InaRocks

  InaRocks Primus registratum

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  une se gjeta gje kundi or vlla duhet me e ble online me duket
   
 6. Prespa

  Prespa Primus registratum

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  PO PSE NUK SHITET NE SHQIPERI KY ALBUMI I PARASHQEVI SIMAKUT. ME SIGURI QE DO TE KETE KENGE MJAFT TE BUKURA.
  www.plus2radio.com.al
   
 7. InaRocks

  InaRocks Primus registratum

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  kenget ishin shume te bukura te perpunuara shume bukur /pf/images/graemlins/smile.gifkombinimi zerit shume i bukur me pelqen parashqevi simaku shume /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. Prespa

  Prespa Primus registratum

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  PARASHQEVI ESHTE DHE E BUKUR.
   
 9. InaRocks

  InaRocks Primus registratum

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  PARASHQEVI ESHTE DHE E BUKUR.

  [/ QUOTE ]

  ka ndryshuar pak qe kur ka lindur cunin por si yll eshte /pf/images/graemlins/laugh.gif i love her
   
 10. InaRocks

  InaRocks Primus registratum

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  me mire futja nje te bler ne ebay se sa te rrish te kerkosh neper dyqane oo dushku
   
 11. GJYSHI

  GJYSHI Gjyshi

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  Ina ja vlen apo jo ta blesh
   
 12. Prespa

  Prespa Primus registratum

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  PARASHQEVI ESHTE DHE E BUKUR.

  [/ QUOTE ]

  ka ndryshuar pak qe kur ka lindur cunin por si yll eshte /pf/images/graemlins/laugh.gif i love her

  [/ QUOTE ]
  PO MIRE MO NJE CIKE DO TE NDRYSHOJ SE ESHTE BERE NENE, PO PRAPE KA NGEL SH E MIRE. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 13. belisa

  belisa Primus registratum

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  Albanians take over Borders Books &amp; Music in Manhattan


  Simaku perfromed and autographed copies of new
  album “Echoes From Iliria” inside Borders at 7PM Thursday, March 9th, sponsored by Sony/BMG, Borders and Muza Records.

  The Albanian song has never shined brighter as over 100 people gathered for a special night to be remembered in Manhattan, NYC. This was a celebration of the new album by Simaku and her husband/producer Robert Nolfe and what it means for Albanian music and culture.

  “We want to thank everyone who participated in coming to this event including many Albanian celebrities in America as well as fans of our music and all those who share our love and dedication for Albanian music as we introduced it to the world.” - Parashqevi Simaku and Robert Nolfe

  Details of the event:
  Simaku's new CD 'Echoes from Iliria" (Jehone nga Iliria) was played inside Borders all day long in preperation. Over 100 people attended as Simaku perfromed songs from the new CD live for 45 minutes with her husband Robert Nolfe on guitar. Prominent Albanians and celebritities were on hand as Simaku and Robert perfromed and then autographed copies of the new CD. This event was organized by Sony/BMG Music Entertainment, Borders Books &amp; Music, and Muza Records.

  ---------------------------------------------------------------------
  For more information/photos please visit www.muzarecords.com and www.simaku.com.
   
 14. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  Dashuria ime e pare!
  Albumi eshte shume i bukur.
  Xhesti me domethenes eshte se Parashqevia dhe i shoqi kishin te drejtat ekskluzive te diskut te tyre per ballkanin dhe ia kane dhene falas te drejtat publikut dhe mediave. Nuk presin asnje perfitim nga shitjet e albumit ne ballkan dhe kane bere me dijeni cdo stacion radio/tv qe jane te lire ta luajne diskun e ri Parashqevise pa droje ndaj te drejtave te autorit.
  "Kjo eshte muzika e popullit tim, qe me ka bere kete qe jam sot" shprehet Parashqevia.

  www.simaku.com
   
 15. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  Dashuria jote e pare ? Ku ta dha mo ? Ke ajo videoclipi me ate ate burrin dhe 'fustanin qe ta sooooooooooolla mbreme, moj po a e vesh moj per hatriiiiiiiiiin tiiiiiiiiim; moj a e vesh per hatrin tiiiiiiiiiiiiiiiiim se jam rritureeeeeeeeeee jeeeeeeeeeeeeeeetiiiiiiiiiim"...

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. wow

  wow Primus registratum

  Re: ''...bën Hollivudin të flasë shqip..."

  kavaja ka ca goca te bukra por c'e do qe meshkujt i ka me zipperin nga mbrapa
   

Shpërndajeni këtë faqe