Besimi ne zot,frike apo jo?

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga Djali Adoloshent, 20 Aug 2015.

 1. Djali Adoloshent

  Djali Adoloshent Forumium maestatis

  Cfare eshte per ju besimi ne zot?
  Si mund t'a konceptoni ose shpjegoni?
   
 2. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Kamy e shpjegon besimin ne Zot si hasja e llogjikes njerezore me Absurdin. Ai shpjegon se sa here ne gjejme dicka qe eshte pertej perceptimit tone, ne ia mveshim misterin pas saj nocionit Zot!.

  Ne fakt perkufizimi i tij nuk eshte shume ndryshe nga disa mesime specifike teologjike qe thojne qe mendja e njeriut (megjithese nder gjerat me te fuqishme qe ka njeriu) ka kufizimet e saj ne perceptim. Ato kufizime ne perceptim mund te trajtohen si prove qe ekziston dicka me e pakufizuar...
   
  Lisa, gurax and Aki like this.
 3. dev

  dev Forumium maestatis

  Frika vetem tek imadhi Zot egziston :) ai na ka sjell ne jet ai na mer jeten ai na jep jeten e pa fund shpirtn, i yn eshte i pa vdekshem .. kjo bote eshte sporve e ecila jetojme ne sot dhe kemi dy engjuj ne dy supe qe na shenojne cdo veprim njeri te mirat dhe tjetri te keqiat , njeru me besim edi cdo te thote Krijues edi cdo te thote Frika vullneti Fuqia e te madhit ZOT . :)
   
  hurtlocker likes this.
 4. hurtlocker

  hurtlocker Valoris scriptorum

  besimi neZot=disipline shpirterore....
   
  dev likes this.
 5. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Dikush ka thënë: Nuk besoj në Zot por frikë e kam.
   
  Almaa'95, Lisa and Aki like this.
 6. katsune

  katsune cherry blossom

  frike, injorance dhe turbullim/paqartesi mendore ne rastin me pak te keq...
   
  gurax and Djali Adoloshent like this.
 7. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Ky dikush ne fakt eshte duke genjyer per pjesen "Nuk besoj ne zot". Ky pohim pergenjeshtrohet nga pjesa e dyte e fjalise, pas "por".
   
  Djali Adoloshent likes this.
 8. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Eshte edhe nje tjeter qe thote: Bindja është më e keqe se sëmundja ;)
   
 9. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Hah. Provo nje here rri me nje pankarte te tille ne dore perpara deres se ndonje kishe apo xhamie apo sinagoge. Mendon se do shohesh fytyra qe te buzeqeshin? :)
   
 10. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Lol.
  Te jap nje shembull koti ..
  Shkon te nje i "dijshem" ose nje qe "sheh filxhanin" etj etj se ka plot ne Alb te tille dhe thote qe neser do pesosh aksident me makine dhe ta thote me plot siguri e te jep edhe garanci per nje gje te tille... Ti te sigurte sdo i besosh ama te nesermen kur te ngasesh makinen do te te kujtohen fjalet e tij/saj :D
   
 11. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  Në shpirtin e njeriut mbretëron kaosi dhe hutimi , mendoj se njeriu është një qenie terësisht e dobët ,që tenton të gjeje "arratisjen" dhe zgjidhjen e problemeve përmes bindjeve si kundërpeshe e irracionalitetit, jo sepse beson vërtete
  por për të shmangur pikërisht atë traziren , histerinë shpirtërore , dyshimet torturuese që ai ndjen brenda vetes së tij!
  Nuk mund të shmanget dot nga dihotomia e ekzistencës së tij dhe të vetmen rrugëzgjidhja e gjen tek besimi i një figure imagjinare nga frika e humbjes apo zbulimit të së vërtetes.
  Unë nuk njoh asnjë fe që të kete ndikuar kaq shumë në arritjen e përsosmerisë së njeriut , apo të ketë arritur të realizojë parimet e saj.Vetëm ekstremitete të ndyra! Ja përse ky dështim dhe shumë forma të tjera të individualizuara primitive me të cilen shfaqet feja dhe cdo degë, më bën ti largohem parimeve të saj dhe ta ndjej atë si një "kërcenim".
  E përkufizoj si një interes i një grupi të caktuar njerëzish që e shikojnë si apriori apo si një mundësi zgjedhjeje përfundimtare të pakthyeshme kundrejt konflikteve të tyre emocionale.

  Kjo temë ka diskutime pafund.
   
 12. Balahk

  Balahk Locus omnem

  nqs ndjek udhezimet e Zotit asnjehere nuk te vjen asnje e keqe.
  une besoj.
  dhe te besuarit qe eshte dikush qe te shikon,gjykon veprimet,me ben pa diskutim njeri me te ndergjegjeshem/pergjegjeshem.
   
 13. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Ja dhe nje shembull tjeter perseri po kaq koti...
  Shkon te nje i "dijshem" ose nje qe "sheh filxhanin" etj etj se ka plot ne Alb te tille dhe thote qe neser do te propozoje per seks nje superfemer perpara nje nga dyqanet e Vodafone dhe ta thote me plot siguri e te jep edhe garanci per nje gje te tille... Ti te sigurte sdo i besosh ama te nesermen kur te kalosh perpara cdo dyqani te Vodafone do te te kujtohen fjalet e tij/saj.
  :)
   
 14. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  Une Besoj NE ZOT!Dhe mendoj se patjeter eshte nje FORCE e 'mbinatyshme' Qe na udheheq ne...!
   
 15. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Ne fakt kte te fundit do ta besoja me shume se per "aksidentin" :D
   
 16. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  Ne fakt @Dreamer Çupkat ne keto njesi jane vertet te bukura..:D
   
  Dreamer likes this.
 17. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Nuk ka absolutisht asnje gje te pavertete ne shprehjen e mesiperme te anetarit Dreamer. Eshte shprehja me perfekte e nenshtrimit ndaj nje qenie aq te fuqishme sa fakti qe ajo qenie mund te denjoje t'i hedhe syte do te ishte e paimagjinueshme. Me fjale te tjera ai ka shprehur : Nuk besoj se Zotit do t'i duhej te ndihej i detyruar te me ndihmonte. Frika e treguar eshte shenje e mencurise. Ne kete rast une do t'a ndihmoja.

  Nese frika te mungon atehere je jashte humbjes se kohes time me ty! FINAL
   

Shpërndajeni këtë faqe