Burra dhe gra

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga S6T6N6, 29 Oct 2004.

 1. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Burra dhe gra

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  shkencerisht femra eshte me intuitive ,ndersa mashkulli me sistematik e analitik.

  [/ QUOTE ]

  Po normale, jane me nge te analizojne ceshtje pune ne rehati te plote, se mos kane femije e tenxhere per tu marre ata! Po te kishin edhe rroba per te hekuros do ishin bere praktike e intuitive edhe meshkujt po ja qe ju ra per ise me pa tv duke analizuar ceshtje qe si hyjne ne pune njeriu!
   
 2. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Burra dhe gra

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  femra se mban dot alkolin sa mashkulli /pf/images/graemlins/laugh.gif eshte kjo pertej feminizmit?

  dhe filozofja me e madhe eshte hmmm... prit icik te bej nje search ne google /pf/images/graemlins/tongue.gif

  pse nuk filozofojne femrat /pf/images/graemlins/idea.gif ? a kane facility per te filozofuar /pf/images/graemlins/lol.gif ?

  [/ QUOTE ]

  Kane po nuk e shohin te arsyeshme te harxhojne kohen me petulla me uje /pf/images/graemlins/laugh.gif Se nderkohe qe filozofon femra ty te mbetet barku thate /pf/images/graemlins/smash.gif! Pastaj kur meshkujt nuk tregojne interes per femrat qe filozofojne, keto te fundit kane zgjedhur ta bejne ne heshtje dhe per gjera te rendesishme jo e lagu s'e lagu /pf/images/graemlins/winkwink.gif

  Po s'ke faj ti, kane faj 'ato' qe te pershtaten ty dhe tipave si ty /pf/images/graemlins/madie.gif
   
 3. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Burra dhe gra

  Sepse meshkujt flasin me pak dhe fjalit i kane me te perqendruara. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Burra dhe gra

  Po normale, jane me nge te analizojne ceshtje pune ne rehati te plote, se mos kane femije e tenxhere per tu marre ata! Po te kishin edhe rroba per te hekuros do ishin bere praktike e intuitive edhe meshkujt po ja qe ju ra per ise me pa tv duke analizuar ceshtje qe si hyjne ne pune njeriu!

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Po pse mi te keqen xhaxhi i ke kaq inot meshkujt? Ti mos harro se s'jon te gjithe filozofa. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Burra dhe gra

  Xhaxhi mire je ti /pf/images/graemlins/cooli.gif? Kush tha qe i kam inat /pf/images/graemlins/rolleyes.gif? Kam inat Dickun kur ben si maskilist i thekur /pf/images/graemlins/lol.gif Ja ty psh si thua ti te kam inat une? /pf/images/graemlins/devil.gif
   
 6. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Burra dhe gra

  Jo po m'ki po deshe. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 7. jona20

  jona20 big bum bam...

  Re: Burra dhe gra

  Qe ne mjes me inot ti, duaji femrat ashtu sic do veten /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. Landa

  Landa Forumium praecox

  Re: Burra dhe gra

  Me ke e ko moj gjithe kete teme
   
 9. jona20

  jona20 big bum bam...

  Re: Burra dhe gra

  Esper se kam me asnji, eshte waw qe ben sikur e ka me te gjithe.
   
 10. Landa

  Landa Forumium praecox

  Re: Burra dhe gra

  Lene me ka jeten e vet
   
 11. @d@

  @d@ Primus registratum

  Re: Burra dhe gra

  Ka shume ndyshime midis vete grave(si puna e ktyre dyjave m'siper psh /pf/images/graemlins/laugh.gif )jo me midis burrave dhe grave !!
  (mendimi im qe nuk ja imponoj asnjerit /pf/images/graemlins/laugh.gif)


  esper, po flet per jeten time forumike?? ...Cilesoja zevzekes please, se osht shume e thjesht tjetra /pf/images/graemlins/laugh.gif


  /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 12. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Burra dhe gra

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  femra se mban dot alkolin sa mashkulli /pf/images/graemlins/laugh.gif eshte kjo pertej feminizmit?

  dhe filozofja me e madhe eshte hmmm... prit icik te bej nje search ne google /pf/images/graemlins/tongue.gif

  pse nuk filozofojne femrat /pf/images/graemlins/idea.gif ? a kane facility per te filozofuar /pf/images/graemlins/lol.gif ?

  [/ QUOTE ]

  E paske "bere te vdekur" Shopenhauerin mor bir. /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Nje prej argumentave te tij per te nxjerr me larte zgjuarsine e meshkujve ne krahasim me femrat eshte fakti qe historia njerezore nuk ka njohur ende nje filozofe femer. Dhe ky eshte nje fakt i pakundershtueshem. /pf/images/graemlins/shrug.gif
   
 13. saimir08

  saimir08 Primus registratum

  Re: Burra dhe gra

  Burra dhe Gra !!!


  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Pertej maskilizmit dhe feminizmit, cilat jane ndryshimet objektive midis dy sekseve?

  [/ QUOTE ]

  Ne qofte se lexon me kujdes temen dhe nenshkrimin tend, dhe te thellohesh, do shikosh se do dalin dy tema.  Nderime


  .
   
 14. ilirjan

  ilirjan Primus registratum

  Re: Burra dhe gra

  kush eshte me i bukur LUANI apo LUANESHA?
   
 15. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Burra dhe gra

  aaaaaahhhhhhhh kjo tema burra edhe gra...
  personalisht akoma nuk kam arritur te kuptoj menyren e tyre e te funksjonuarit, neve grat dihet qe jemi te komplikuara per vet faktin qe i bejme shum pytje vetes, edhe sepse jemi natyra te tilla kurjoze dhe qe duan te dine shum gjera, ndersa burrat...gjithmon do te ngelen nje mister per mua sepse edhe kur mendoj qe i kuptova vjen nje cast, nje xhest, ne fjale, nje mendim qe ata thone ose qe ata bejne dhe ja prap rikthehem ne fillim edhe duhet serisht ti gjesh anen atyre...
  por nejse sic na duan ata per disa arsyje qe as ata si njohin edhe per ne eshte e njejta gje...i duam por ata por nuk kemi arrit ti kuptojme /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
  /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 16. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Burra dhe gra

  Te analizosh "femren" eshte pune qe sbehet...ndersa te analizosh "gruan" ne njeren ane dhe "gocen/vajzen/qiken/cupen/cucen" ne anen tjeter do ishte me e kollajte.
  Gruaja nga goca/vajza ndryshon rrenjesisht!
   
 17. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Burra dhe gra

  ja e shef...dalim tek ajo qe thash me siper
  un kisha kujtu se te kisha kuptu,
  por me kete te fundit qe the...me duket se jam gabu.

  spo me rrihet pa ta bere pytjen, por ma thuj i here ku eshte ndryshimi midis "femres", "gruas" edhe goces te lutem!!!!!
   
 18. @d@

  @d@ Primus registratum

  Re: Burra dhe gra

  tek virgjeria, pinkyyyyyyy /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 19. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Burra dhe gra

  Aty vertitet e gjitha /pf/images/graemlins/mad.gif .

  /pf/images/graemlins/idea.gif Une shpresoj qe evolucioni i papare qe na ka perfshire te arrije nje dite te realizoje lindjen e femrave te zhvirgjera. Do isha kurioze te jetoja ne ato kohe /pf/images/graemlins/lol.gif
   
 20. @d@

  @d@ Primus registratum

  Re: Burra dhe gra

  Iola, ishte pergjigje per pyetjen e pinkyt ajo e imja /pf/images/graemlins/wink.gif

  Sophiiiiiiiiii /pf/images/graemlins/kiss.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe