Ca vargje nga unë,e panjohura!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga e panjohura, 8 Dec 2015.

 1. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----,,Pse të deshta aq shumë!"-----

  U mundova të mos shkruaj
  U mundova të të harroj ngapak
  U mundova vuajtjen ta mundi
  Nuk ia dola, po vuaj prap se prap!

  U mundova të mos qaj mbi varr
  U mundova të të sjelli lule pa lot
  U mundova prap nuk ia dola
  Më rrodhën s'u ndalën dot

  U mundova të të thërras në ëndërr
  U mundova t'i ndali këa lot si lumë
  U mundova po prap nuk ia dola
  Thash me vete:,,Pse të deshta aq shumë!"
   
  Balahk likes this.
 2. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Të ikim,se u bë vonë!---

  Natën e fundit që u takuam
  Pse nuk ta vërejta lotin në sy?
  Te thash t'u ka ndërruar shikimi
  Eh!Me thoje:,,Po të duket Ty"

  Pse s'më tregoje o shpirt?
  Se do ikësh për gjthmon?
  Për t'a fshehur lotin nga unë
  Me thoje: ,,Të ikim se u bë vonë"!

  Ah sikur t'a dija e mjera
  Se kjo është ndarja jonë
  Do të vija bashk me Ty
  Të bashkuar do ishim gjithmon!

  Me një puthje në ball u largove
  Më thoje kokën mbrapa mos ta kthej
  Pse shpirt më thoje ashtu?
  A u frikësove lotin mos po ta vërej?
   
  Balahk likes this.
 3. Alephh

  Alephh Valoris scriptorum

  Uroj mos jene produkt i nje dhembjeje te tille keto fjale zemre...:(
   
  Lisa and e panjohura like this.
 4. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------Kjo natë..----


  Kjo natë me shi më la pa gjumë
  Shikoj nga dritarja dhe mendoj
  Athua të lagem edhe unë zemer
  Pasi Ty s'kam si të mbroj!

  Do bëhesha ombrellë mbi at varr
  Një pikë shiu mos të bie
  Po nuk kam forcë moj zemër
  Tek varri në mesnatë të vijë!

  Sa e dobët më duket vetja
  Pse s'mundem asgjë të veproj
  Shiun nuk mund ta ndali
  As Ty s'po mund të mbroj!
   
 5. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Flm.per leximin...
  99% te shkrimeve jane pjese e jetes sime..( nje ndjenje e shprehur ne forme vargu)
   
  Lisa likes this.
 6. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----------VETMIA-----

  Mos me trazoni ju lutem
  Më leni të vetmuar
  Askujt s'ii bëhem barrë
  Dua të mbes e harruar!

  Edhe nëse nuk harrohem
  Më kujtoni në fshehtësi
  Ndoshta do ju bijë ndermend
  Se edhe unë isha njeri!

  Edhe unë kam ndjenja
  Edhe unë kam lot
  Kështu isha tërë jetën
  Kështu mbeta dhe sot!

  E pa vërejtur erdha në këtë botë
  E pa vërejtur jetova tërë jetën
  E pavrejtur do shkoj ne amshim
  Nuk e njoha kurrë veten!

  I pa njohur të më mbetet varri
  As një shenj mbi të nuk dua
  Lëreni të zhduket si mos te ishte fare
  Askush mos të qaj per mua!
   
  Almaa'95, Balahk and Alephh like this.
 7. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----MIIKU IM-----

  Herë të kam mik
  Herë të kam mikeshë
  Herë më shtyen të qaj
  Herë më shtyn të qesh!

  Të çmoj shumë lartë
  Të dua më shumë se vetën
  Kurrë mos të genjehemi
  Ta njohim vetëm të vërtetën!

  Mos kërko shumë nga unë
  As unë s'kërkoj nga Ti
  Do jemi kështu afër
  Ani që jemi në largësi!

  Kur kam nevoj të qaj
  Prehërin tënd kërkoj
  Do mbështetem mbi gjoksin tënd
  Dhe ngapak do lotoj!

  Mos ma ndalo lotin
  Sepse do lëndohem
  E kam shok të shpirtit
  Vetëm me të pajtohem

  Mos ma fshij lotin
  Lere t'rrjedh rrugës së vet
  Nëse loti më ndalet
  Dije që s'jam në jetë

  Nëse nga jeta largohem
  Të lutem mos me qaj
  Shkruaj ndoj fjalë për mua
  Por pa lot e pa vaj!!!!
   
 8. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Ju lutem!----


  Nese vargu ime ju bezdis
  Ju lutem mos me lexoni
  Nuk shkruaj ti dhimbsem askujt
  Por kam dhembje me besoni!

  Edhe une do doja shum
  Te shkruaj per lumturin
  Por ku ta marr me iku
  Bashk me shpirtin tim!

  Nuk shkruaj per lavdata
  As dekorata s'kerkoj
  Nese ju bejn me nerva
  Me thuani do ndaloj!

  Edhe kur nuk shkruaj
  Nje folder kam n'zemer
  Kur ta mbyll folderin
  S'do ti ve as emer!

  Kur t'me hargjohet ngjyra
  Me lot do ti shkruaj
  Eshte ngjyre e padukshme
  S'i bie ne sy askuj!
   
 9. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Gjumi mashtrues!-----


  Nje gjum i thelle me zuri
  Ne pike te dites mu mbyllen syt
  Te endrrova sikur qendroje
  Tek vendtakimi duke m'prit!

  Hapa syt dhe u zgjova
  Doja te vrapoj n'shpejtesi
  Por verejta qe ishte enderr
  S'takohem dot me ty!

  U ktheva tek shtrati
  Me sy te mbushur lot
  E pyeta veteveten
  C'po ndodhe me mua sot?

  Pse me mashtron kot
  Ti enderr e pa meshir
  Mos ma bjer ne enderr
  Edhe keshtu e kam veshtir!

  Jo qe nuk dua ta shof
  Por shum shpejt ik nga une
  Doja vetem t'a pyes
  ,,Pse te deshta aq shum"?
   
 10. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Me lot-----

  Po te shkruaj me lot
  Qe pranvera ka ardhe
  Nese pyet per mua
  Ndihem si mos t'isha e gjalle!

  Ne cdo ane gjelbrimi
  E ka mbulua token
  E une shpirti i nenes
  S'po mund ta ngris koken!

  Kur i veshtroj lulet
  Si dalin mbi dhe
  Don me m'pelcit zemra
  Ti nene toke qe je!

  Sikur te ishe lule
  Te dalesh mbi toke
  Ti s'do ishe e vdekur
  Une s'do kisha lot!
   
 11. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Erdha zemer-------

  Tek varrezat isha
  Mos mendo qe te harrova
  Kisha nje pervjetor zemer
  Tek Ti fare nuk u ofrova!

  U ula tek bija ime
  Dashta te c'mallem me te
  Mu duk qe nga varri me thoje
  ,,Rri aty ku je"

  E dij qe nuk do te doje
  Te me shofesh duke qa
  Po nuk kam c'te beje o shpirt
  Zemra cope-cope me eshte ba!

  Lulet mbi varr ia lash
  Engjellushes sime
  Tjeter s'mund ti dhuroj
  Perveq zemres sime!
   
 12. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---Mbeta jetime------

  Me nostalgji e ruaj
  Nje mall ne zemren time
  Atehere isha me prind
  S'me quanin Jetime!

  Atehere isha e lumtur
  Isha plot me jete
  Tani me quajn jetime
  Lumturia humbi, u tret!

  Mendoja kur te rritem
  Do mbetem me at lumturi
  Te gjithe qe i dashta me iken
  Mbeta vetem te mbaj zi!

  Lotin e kam shok
  Vetmin e kam mike
  Asgje s'me mbeti ne jete
  Te gjitha mi morre dhe ike!
   
 13. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---E flliqur eshte kjo bote!----

  Me mire te rrij symbyllur
  Mos t'shof asgje mbi kete toke
  Cdo gje eshte e hidhur
  E felliqur eshte kjo bote!

  As gojen nuk do e hapi
  Te mbyllur do ta mbaj per mot
  Gabim me thon po flet
  E felliqur eshte kjo bote

  As veshet nuk do ti hapi
  Me mire mos te degjoj kot
  Asgje e mire nuk degjohet
  E flliqur eshte kjo bote!

  Me mire sy,vesh e hund mbyllur
  Keshtu po u jetohka sot
  Me mire te rrij e mbyllur
  E flliqur eshte kjo bote!
   
 14. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----E shenjta dashuri!----

  Dashuri e shenjt ishte dashuria ime
  E kultivoja me tere qenjen qe kisha
  Athua nga qe e teprova shum me iku
  Me la vetem me vuajtje e kujtime!

  Viktim e gjalle mbeta ne kete bote
  Si nje lule e pa ujitur kurr
  E shoqeruar me ca fotografi te zbehura
  Mendoj per kohen e lumtur, qe kishim dikur

  Ah moj dashuri..ti mjalt e hidhur
  E shef qe edhe shkronjat me ngatrrohen
  E duart prap shkruajn duke u dridhur
  Zemer e shqetesuar,vuajtjet shum te lodhen!
   
 15. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------E zhgënjyer...----

  E zhgënjyer erdha në këtë botë
  Ashtu si ditën kur linda e përlotur
  Mbeta si atëherë edhe sot
  E zhgënjyer dhe e vuajtur!

  Pak kohe jetova e lumtur
  Me pak hare e gëzim
  Kjo jetë që tani e jetoj
  Është vetëm një zhgënjim!

  E zhgënjyer nga dashuria
  Që më iku nga kjo botë
  E zhgënjyer nga vuajtjet e mia
  Po humbi miq e shokë!

  E sëmurë jam më besoni
  Nga sëmundja që nuk ka shërim
  E kjo sëmundje është jeta ime
  Që ishte vetëm nje zhgënjim!
   
 16. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  BABI....

  Babi, më dhemb koka
  Të lutem më ndihmo
  N'ëndërr puthma ballin
  Ndoshta do më kaloj!

  Kërkoj të pamundurën
  Por të lutem shumë
  Kur unë t'i mbylli sytë
  Eja më puth në gjum

  Buzët tua BABI
  Do më freskonin ballin
  Do m'i ndalin dhembjet
  Do ma shuanin mallin!
   
 17. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  FJALA JOTE E FUNDIT


  Për femiun ishe fëmi
  Për të riun ishe i ri
  Për plakun ishe plak
  Ah, sikur të ngjaja pak

  Erdha tek varri Yt
  Me sy mbushur lot
  Të pyeta për atë që më mundon
  Por Ti nuk më përgjigjesh dot

  Më ka humb rruga Babi
  A thua nga mallëngjimi
  Tani nuk di as vet
  Ku është fundi e as fillimi

  Mendoj në vete si e marr
  Ah, sikur të isha gurë varri
  Të qëndroj te koka jote
  E vdekur për së gjalli

  I dashur Babi!!!!!
  Të gjithë shkruajnë
  Për Nena
  Prozë e poezi
  E unë këtë që shkruaj
  Ta kushtoj vetem Ty

  Te deshta për së gjalli
  Të dua edhe në varr
  Për fjalët që i shkrova
  Të lutem ma bënë hallall

  Kujt t'i ankohem babi
  Për atë që më mundon
  Të gjithë ma kthyen shpindën
  Askush s'më dëgjon
   
 18. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  --------EH BABI--------


  Mos mendo që të harrova
  Se nuk shkruaj për Ty
  Kam dhembje o Babi
  Kam shumë lot në sy!

  Më mungon ai prehër i Yti
  Ku kokën kam mbështet
  Kur qaja për të kaluarën
  E kisha shumë më lehtë!

  Ai zë i Yti i ëmbël më mungon
  Këshillat që i degjoja çdo ditë
  Bijë bëhu e fortë më thoje
  Nuk ia vlen me u mërzit!

  Nuk jam e dëgjueshme o Babi
  Askënd nuk po e dëgjoj
  Shpesh nga vuajtjet që kam në zemër
  Edhe miqt e mi i injoroj!

  Injorante nuk isha kurrë
  Si duket nga dhembja e fitova
  Nuk po mundem te pajtohem
  Me humbjet që përjetova!
   
 19. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------Stinët nuk i shof----

  As pranverë nuk shoh si dikur
  Verën s'e dua fare
  Të gjitha më janë bërë njejt
  Në këtë botë gënjeshtare!

  Me sy të përlotur më le
  Me sy të përlotur mbeta
  E përlotur do vij tek ti
  Kështu e paska jeta!

  Kur tek Ti të vij babi im
  S'do të kam më mëkate
  S'do të kem as lot në sy
  Të gjitha do t'i shly!

  Do ta vej kokën tek Ti
  Do të kërkoj të më falësh
  Për lotë që derdha pa nda
  Tani Ti do m'i ndalësh!

  Prap do të jemi bashkë
  Flokun do ma përkdhel si dikur
  Të betohem Babi im
  Lotin s'do ma shohesh kurrë!

  Edhe dhembje tjera
  Me Ty do t'i kaloj pa lot
  S'do t'i permendi fare
  Vuajtjet që pata n' këtë botë!
   
 20. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  PËR TY BABI.....

  Të shkruaj sonte Babi
  Nesër do të vij tek varri
  Të tregoj se bija jote
  Është e djegur nga malli!

  E di që s'të vjen mirë
  E di që ndryshe më mësove
  E di që jam gabim
  Po ndryshe s'mund të veproj!

  Besën që ta dhash
  E mbaj, nuk e shkeli kurrë
  Se gjithmon më thoje
  Ti je e fort, sii t'ishe burrë

  Nganjëherë Babi
  Kur biej në gjumë
  Në ëndërr më vjen Ti
  Më thua me zë të ëmbël
  ,,Bijë të dashta shumë"

  Tash të lutem Babi
  Mos më duaj mua
  Duaje mbesën ,afroje
  Në vend meje, ledhatoje!!
   

Shpërndajeni këtë faqe