Ca vargje nga unë,e panjohura!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga e panjohura, 8 Dec 2015.

 1. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  BABI, JAM PËRMALLUAR

  Jam përmalluar shumë
  Të kërkoj me mallëngjim
  Të thërras me zë të shterrur
  Tek Ti kërkoj strehim!

  Më merr Babi atje
  Dua të të kam pran
  Dua të qaj në prehër
  Se shumë vuajtje kam!

  Asgjë nuk shof me sy
  Më janë errësuar
  Vetëm këto duar të zgjatura
  Më mbetën duke të kërkuar!
   
  Lisa likes this.
 2. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  MË THUAJ!

  MË thuaj shpirti im
  A ndjeve këaqësi
  Kur isha aq afër
  Të vija tek Ti!

  Athua u lute zemër
  Që toka mos t'më pranoj
  Pasi më ktheu në jetë
  Dhe prap duhet të jetoj?

  Pse s'më doni pran
  Ti dhe engjellusha ime?
  Pse më leni kështu?
  Pa Ju jam jetime!

  E Ti o babi im
  A s'ke mall si unë?
  A e di or Burrë
  Se të deshta shum?!

  Ti nënlokja ime
  E di që pran s'më don
  Gjithmon më ke thënë
  Se jeta vazhdon!

  Po vazhdon moj Nënë
  Po a jetoj unë?
  Ju më ikët të gjithë
  Që Ju desha aq shumë!
   
  Lisa likes this.
 3. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  e panjohura likes this.
 4. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Eh,nuk e kerkova une kete trishtim,me duket qe e gjeta te servuar,dhurate nga jeta.....:(
   
 5. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  NGA QYTETI I NDARË

  Shikoj e menduar
  Me shumë përmallim
  Atje lartë kalaja
  Athua mban një kujtim!?

  Në një gur të lartë
  Ka dy shkronja të shkruara
  A thua qëndrojnë ende
  Apo janë të demtuara?

  Po te isha zog
  Atje të fluturoj
  Vetëm një minut
  Shkronjat t'i përqafoj!

  Me krahët e lehtë
  Pluhurin t'jua fshi
  Ato ishin shkronja
  Që i shkruam UNË DHE TI!
   
 6. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Të mbushi një gotë raki..---

  A të mbushi një gotë raki
  Apo t'i mbushi dy
  Njërën ta pi gjerë në fund
  Tjetrën me lot ta përzi!

  A të ulem mu në skaj të detit
  Me dy gota të mbushura plot
  Njerën të mbushur raki
  Tjetrën të mbushur me lot!

  A të shkoj në rrëzë të malit
  Me një shishe të mbushur plot
  Të pi për Ty e për vete
  Se ndihem e mërzitur sot!

  O qiell i kthjellët si loti
  O diell qe fare s'më ngroh
  A thua do t'ia dal me jetën
  E ATË më mos ta shoh?
   
  Balahk likes this.
 7. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  E ti i dashur??
  ---------------------

  Athua ike me qëllim
  Ani qe të dashta aq shum
  Apo vdekja të rrëmbeu
  Dhe të ndau me dhunë!

  Pse nuk më berë një vend?
  Atu afër tek Ti të vij
  Të jetojm të bashkuar
  Atje nën tok vetëm unë dhe TI!

  Edhe pse s'jam atje
  E vdekur jam në këtë botë
  Nuk ka asnjë ndryshim
  Vetëm që jam mbi tokë!

  Nuk besoja kurr për jetë
  Se do të ikësh nga unë
  Ani që shum mirë e dije
  Që u dashtëm aq shum!

  Vdekje e mallkuar
  Pse na ndave në rini
  A nuk të erdhi keq
  Që ishte shum i ri!
   
  Jamie likes this.
 8. Balahk

  Balahk Locus omnem

  c'menyre te bukur te shkruari keni :)
   
  e panjohura likes this.
 9. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Nuk dijë!...--

  Nuk dij pse te dashta aq shum
  Nuk besova se keshtu mbaron
  Ti nen toke te zeze po prehesh
  E jeta per mua vazhdon!

  Nuk me shkonte mendja kurr
  Se do te ndahemi per jete
  Mendoja qe ata qe duhen
  Do jetojn gjithmon te qete!

  Ti gjete qetesin tende
  Po ku mbeta une moj zemer
  E vrar thell ne shpirt mbeta
  Gjithmon duke te thirre ne emer

  As loti nuk me ndalet kurr
  As fat tjeter nuk kerkova
  Nese ndojhere me shkon buza ne gaz
  Mos mendo qe te harrova!

  Tek varrezat e beje pushimin
  Ulem tek koka jote lotoj
  Qaj per fatin tend dhe timin
  Athua edhe sa do te vazhdoj?
   
 10. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Doja ndryshe-------

  Kaluan disa ditë pa shkruar
  Doja ndryshe të shkruaj
  S'po mund të ndryshoj
  Pasi me shpirt vuaj!

  Të gjithë ikën në pushime
  Unë me Ju kam mbet
  S'doja të ju lë vetëm
  Nuk do ndihesha e qet!

  Ju pushoni nën dhe
  Unë mbi tokë me lot
  Si atë ditë që ikët
  Ndihem edhe sot!
   
 11. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  DIKUR!


  Dikur isha e lumtur lozonjare
  Dikur isha plot jetë e gëzime
  Dikur isha një fëmi fatëlum
  Dikur kisha nënë e babë
  Dikur i kisha ata që i doja shumë
  Kjo ishte jeta ime
  Nuk më quanin JETIME!

  Tani u rrita
  Nuk kam më lumturi
  Nuk jam ajo vajzë lozonjare
  Nuk kam shkëlqim në sy
  Nuk kam në goje buzëqeshje
  Të gjitha më shkuan me Ty!
   
 12. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum


  ---Edhe unë.....

  Edhe une jam njeri sikur Ti
  Edhe une kam zemer e jo guri
  Edhe qe jam vetem nje femer
  Une kam nje bese Burri---(me dy RR)

  Te pabes nuk pata as fis as fare
  Ball hapur kokelart jetova
  Shume cka nga te paret trashegova
  Kurr nuk genjeva
  Kurr nuk mashtrova!

  Nuk trembem nga askush ne bote
  Perveq nga Ai qe me krijoj
  Me zemer te paster si loti jetova
  Keshtu do mbetem gjersa ket bote ta leshoj!
   
 13. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Nese....

  Nese nje dite me thua shko!
  Mos me kerko me kurr
  Edhe une kam nje organ ne trup
  Qe quhet zemer e jo gur!

  Nese don te me lendosh
  Mos me kerko per jete
  E lenduar jam qe moti
  Sherim nuk mundem me gjete

  Nese loti me rrjedh mbi fytyre
  Mos kerko t'ma largosh
  U mesova te jetoj n'kete menyre
  Nga sot je i lire te shkosh

  Nese kam gabuar me ty
  Dua te kerkoj falje
  Ne tunelin e erret qe u futa
  Gjeta hyrje pa dalje!

  Nga ti s'kerkova asgje
  As ti mos kerko nga une
  Plaga me plage nuk sherohet
  Vetem zgjerohet me shum!!
   
 14. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Peshku i arte!

  Ne breg te lumit e ulur
  E tretur ne mendime
  Nje peshk doli nga uji
  Me pyeti per deshiren time

  Me thuaj moj e perlotur
  A mund te te ndihnoj
  Une jam peshku i arte
  Deshirat do ti plotesoj

  Fshiva lotin nga syri
  Fillova ta kerkoj
  Nuk pash as peshk as njeri
  Qe me mua bisedoj

  Eh po te eshte e vertet
  Deshirat peshku t'mi plotesoj
  Do zija peshqit e botes
  Deshiren te ma realizoj...
   
  Dreamer likes this.
 15. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Pak ,,mix''!
  Permallimi!
  ---------------------

  Jo une nuk e urrej largesin!E urrej vdekjen!Largesija mund te ofrohet nese vetem pak i mundohesh.E cka te beje une si ta kthej at qe me nuk eshte?Kot permallohem,kot e therras,nuk me degjon!Pse nuk me zgjodhe mua,po vdekjen?Gjithmon i kthehem kesaj pyetje,edhe pse e dij qe pergjigjeje sdo kem kurr.Sot nuk do te doja fare te mendoj qe je i vdekur,po nuk po mundem,dicka ne mua sot eshte zgjua dhe ne cdo kend me duket qe te shof,po kursesi te besoj qe me nuk je!Pse,pse o shpirt me ike?
  Mora nje laps ne dore dhe nje leter,per cudi vetem emrin tend e shkruaja asgje tjeter nuk me shkonte dora te shkruaj.I lash te gjitha dhe erdha zemer tek ti se bashku me gjithe letren,thuase do ta shohesh!U ula atu pran veshtroja fotografin tende dhe mu duk qe me thoje"Pse shpirt me rendon?E si te beje moj zemer kur ti ike dhe me vete more te gjitha,asgje nuk me le!Sa shum e xhelozova at gur mbi varrin tend,ato lule qe ishin siper varrit i xhelozova,por edhe ju kisha lakmi qe gjithmone ishin me Ty!E une here pas here te vij por nuk me mjafton!Ndoshta nuk mund te qendroj aq gjate zemer,por te betohem qe kurr nuk do te ndaloj deri sa edhe une ti mbylli syt dhe ta mbylli kete kapitull te ,,jetes'sime''!Shum te dashta zemer!
   
  Lisa likes this.
 16. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Mengjesi!------


  U zgjova ne mengjes
  Dielli me ra ne dritare
  Mendoja ne vetevete
  Athua deperton ne varre?

  E perlotur u nisa
  Atje tek Ju ne vizite
  S'munda te duroj me
  Sa shum isha merzit!

  U ofrova ngadal
  Gurin perqafova
  Mu duk qe me the
  SA SHUM U GEZOVA!

  U ula pran varrit
  Me rrodhi nje lot
  Dashta te them Zemer
  Se te dashta fort!
   
  Lisa likes this.
 17. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Mesnatë...-----

  Mesnat pa yje sante me duket
  Erresire pa Yje e pa hene
  E ulur pran dritares se dhomes
  Per Ty mendoja o xhan!

  Kujtoja ato netet e lumtura
  Jo,keto sot qe i vuaj
  Sa te shkurta ishin ato nete
  Tani me duken si shekuj!

  Pse asgje nuk eshte e bukur
  Sikur qe ishte dikur
  Nuk po mund te pajtohem
  Qe nuk do te shof me KURR!

  Mundohem ti mbylli syt
  Te mendoj dicka tjeter
  Po me qfaqet vetem zeri Yt
  Dhe koha jone e vjeter...
   
 18. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Hënë!-----

  Me thuaj moj hene
  A tu bera e merzitshme
  Qe cdo nate nga ti kerkoj
  Varrezat te jen te zdritshme?

  Pa me thuj te lutem
  Nese e teproj
  Do te shkoj une me qiri
  Atje do te qendroj!

  Nuk e donte terrin
  Ishte e vogel shum
  Kur erresohen varret
  Vend nuk gjej askund!

  Nese ti me thua
  Do ta bejm me rend
  Kur ti te jesh e lodhur
  Une do ndriqoj ate vend!

  Do te ndezi qirinj
  Mbi ato varre te njoma
  Dua qe ata te dijn
  Qe si harrova akoma!
   
  Balahk likes this.
 19. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Leje ndertimi!-----

  Me erdhi te bertas
  Te ndihem ne kup te qiellit
  Te kerkoj nje leje ndertimi
  Per nje pallat pran diellit!

  Ndoshta ma nxen zemren
  Qe eshte ngri kahmot
  Te ma than edhe lotin
  Qe me kaploi sot!

  Te mi nxen kto duar
  Qe me jan ngri fare
  Te nisi te shkruaj ndryshe
  Te filloi... si ne abetare!

  Mos te shkruaj kurr me
  Per dashurin e humbur
  Leja nuk mu dha..
  Me than:Nuk eshte e mundur!
   
 20. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Eh sa......  Eh sa here te thashe
  Jo vetem nje fjale
  Por kur po ja nisi
  Spo di as me u ndal!

  Te them se jam merzit
  Nuk po mund te duroj
  Krejt cka kisha te mire
  Mi mori dhe shkoj!

  Te them se me dhemb shpirti
  S'po mundem me durua
  Krejt T'mirat e botes
  Me te me kan shkua!

  Te them se nuk kam fjale
  Eshte genjeshter e kulluar
  Kam shum cka te them
  Po kush me me degjuar!

  Ai qe me vemendje
  Gjithmon me degjoj
  Me shpejtesi te vetetimes
  Iku me la dhe shkoj!

  Tash kujt ti drejtohem
  Toka s'me degjon
  Atje thell nen toke
  Zeri nuk deporton....
   

Shpërndajeni këtë faqe