Ca vargje nga unë,e panjohura!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga e panjohura, 8 Dec 2015.

 1. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Me morri malli!

  Me morri malli te qeshem si dikur
  Athua kam qesh ndoj here
  Apo nuk buzeqesha kurr!

  Pse e harrova buzeqeshjen vall?
  Pse me iku nga buzet e mia
  Dhe mbeta vetem me vaj e mall!

  Asgje nuk ndryshova nga jeta
  Asgje as nuk do te ndryshoj
  E perlotur linda e perlotur mbeta!
   
 2. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Babi!---------( Festa e Fiter Bajramit)  Neser do te vij tek varri
  Por nuk do vij me lot
  Do ta uroj festen
  Qe ne e festojm mbi toke!

  Tavolinen festive Babi
  Une kur do ta shtroj
  Vendin ku ti u ulje
  Pjaten do ta servoj!

  Ndoshta s'jam e drejt
  Me Ty o Nena ime e shtrenjt
  Babin e kisha mbeshtetje
  Kete te gjithe e kan vrejt!

  Kur me qante zemra
  Ai qante me mua
  Koken ma vnonte ne preher
  Flokun duke ma lemua!

  Me mungon ajo dore
  Me mungon zeri yt
  Kur degjoj thirrjen BABI
  Dicka me ngulfat ne fyt!
   
 3. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------Një vizitë varreve----


  Sot tek varri Babi
  Unë kur u ofrova
  E perqafova gurin
  Por fare nuk lotova!

  Edhe ke Nëna ime
  Loti s'më pikoj
  Por ke Engjëllusha
  Zemra nuk duroj!

  Ju ula te koka
  Lotët me shkonin krua
  U mundova të shtërngohem
  Po s'munda me i ndalua!

  Tek Ti i dashuri im
  Erdha me lot në sy
  Ah sa e drejt do të ishte
  Të isha edhe unë me Ty!
   
 4. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Mu fikën dritat!----

  Më janë errësuar syt
  Shkronjat po më ikun
  Thuase të gjithë pas shpinde
  Dritat po mi fikun!

  As drita e hënës
  Nuk më ndriqon fare
  Iku edhe ajo nga unë
  Mbeta si qyqare!
   
  Balahk likes this.
 5. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Nuk dij------


  Nuk dij a te shkruaj
  Per vete a per ty
  Mu kan mbeshtjell shkronjat
  Vendet s'po ua dij!

  Nuk eshte hera e pare
  Qe keshtu po me ndodhe
  Mu ka ngatrrua jeta
  Truri me eshte lodhe!

  Edhe ditet e javes
  Mu kane bere njesoj
  Ne kohe te fundit shpirt
  As muajt s'i dalloj!
   
  Balahk likes this.
 6. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Zgjimë mesnate-------


  Ne mesnat u zgjova
  E perlotur shum
  Kisha pa nje enderr
  Me tronditi pa fund!

  Kinse kisha shkua
  Ne nje vend te huaj
  Kerkoja dicka te humbur
  Zjarin qe ta shuaj!

  Me pyeste dikush
  A mos kerkon pune
  Jo,i thash ne enderr
  E kam nje pune une!

  Iu lutja te huajit
  Deshiren te ma plotesoj
  Ne vend t'imin te me kthej
  Vetem ate deshiroj!

  I erdhi keq atij
  Deshiren ma plotesoj
  Me ktheu ne vend t'imin
  Rojtare e varreve te punoj!

  Ah thash me vetevete
  Sa u gezova sot
  Kur me doli gjumi
  Isha e lar ne lot!
   
 7. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---Dialogu me pasqyrën------

  Nje buzeqeshje u mundova,
  Syrit, t'ja fal në pasqyrë.
  U mundova unë e shkreta
  Dhe nuk ja dola dot' kurrë.

  Vet' pasqyra qe mësuar,
  Se çdo ditë shef vetëm lotë.
  Unë mendoja e nxituar,
  Kjo pasqyrë s'më shikon dotë.

  Dëshiroj të jem e lumtur,
  Pak e lumtur në pasqyrë.
  U mendova e pa bindur
  Dhe nuk ja dola dot' kurrë.

  Pse moj pasqyrë e uruar,
  Buzëqeshjen s'ma pranon!
  E kupton që e kam fallco,
  E kupton që nuk më shkon?!..
   
 8. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------Një zë!--------

  Nje plogeshti ma kaploj trupin
  Dicka me therri ne zemer
  Papritmas nje ze pas meje
  E thrriste tendin emer!

  Lotet me rridhnin krua
  Kur koken mbrapa e ktheva
  E pash nje moshatare tenden
  Sa shum qe u mallengjeva!

  Dashta te i ofrohem pran
  Flokun t'ia ledhatoj
  Prap ndalova veten
  Nga friga se mos po e trazoj!

  S'po mund ta bind veten
  Qe duhet Jetua pa ty
  Sa shum qava sot
  Si nuk mu verbuan keta sy!
   
 9. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Me mungon!

  Me mungon buzqeshja
  E kerkoj ne cdo skut
  Athua ma moret me vete
  Nen toke te zeze e keni fut?

  Kerkoj me vite mbi toke
  Buzqeshjen nuk e gjeje dot
  Goja ndojhere kur me qesh
  Syt me mbushen me lot!

  Ne nje fshat kishte nje krua
  Me than qe nuk rrjedhe,eshte shterr
  Nuk pati fuqi as ai krua i uruar
  Te shtyhet me lotin qe une derdh!

  Cdo nate e heshtur lutem
  Ne enderr te me vini ngadal
  Me thell ne vuajtje po futem
  Ah,se c'me dogji ky mall!
   
 10. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Porosi!

  Kur une sdo jem me ne jete
  mos me vajto
  kendoje nje keng te lehte
  per mua jeto

  Kur te varri me qoni
  lot mos derdhni per mua
  dy fjal te mi thoni
  vdiq per te jetua

  Kur nata te bije mbi varrin
  nuk do te kem me frig
  tani ktu do shuaj mallin
  nuk kam nevoj per drite
  ..
   
 11. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -------Kur me nuk do te jemi!-----


  Edhe nese na vajtojn
  S'do ti degjojm dot
  Edhe nese na thrrasin
  Do na thrrasin kot

  Atje kur te shkojm
  Eshte nje rruge pa kthim
  Nuk dua te qaj askush
  Atje do gjejm pushim

  Zogut mbi varr te kendoj
  Nuk mund t'ia ndali
  Le ta kendoj ate kenge
  Qe e degjonim per se gjalli
   
 12. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ________NJE MALLE!!!__________
  Kam nje malle ne zemer
  Nuk dije as ta tregoj
  Diqka me ka zane frymen
  S'mundem te duroj

  E shtrire pran dritares
  Nje zoge ngadal troket
  Jam une thot zogu
  Kam ardhe me te pershendet

  U mundova te ngrihem ngadal
  Por syte mi kaploj terri
  E zogu iku kraheleht
  Nuk arrijta ta perkdheli!!!!!
   
 13. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Mos me thuani!!!!-----

  Mos me thuani harroje
  E keni te Kot
  Mos me thuani ka vdek
  Nuk do bindem dot

  Me lejoni ta qaj
  Me lejoni ta vajtoj
  Mos ma ndaloni ju lutem
  Te vdekur ta perqafoj

  Si te perballoj??
  Ju lutem me thoni
  Behuni real me mua
  Mos me mashtroni

  Pse moj vdekje e bekuar
  Ma more driten e syrit
  Pse me le mua ne jete
  Ta vuaj te zijt e ullirit
  ...
   
 14. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Jetë--------

  Mu servove njashtu si deshte vet
  Nuk të prita kaq te hidhur kurr
  Të kerkoj po s'të gjeta askund
  Ti jetë e pashpirt më mbeshtete për mur!

  Athua nuk dijta të t'jetoj
  Apo ti vet nuk më lejove
  Apo ishte dikush që të shtyu
  E mua fare s'më dëgjove?

  Jetoj prap jetoj në këtë botë
  Por sdij si ta quaj jetë
  Një gjë u binda shum herë
  Se po u jetohka edhe nëse ndjenja ka vdek!
   
 15. Aki

  Aki Paint It Black

  E njohur, apo e panjohur ka pak rendesi, je e mrekullueshme :)
   
  e panjohura likes this.
 16. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---Nuk jamë e njejt....----

  Sa shum me merr malli
  Te shkruaj vargje gezimi
  Po ku ti gjej e mjera
  Nuk me len pikllimi!

  Ku ta marr gezimin
  Qe ne varg ta shkruaj
  Bashk me ty eshte tret
  Tani vetem vuaj!

  Kur ishim se bashku
  Qeshnim me embelsi
  Tani s'kam buzqeshje
  Vetem lote ne sy!

  Si su shterren lotet
  Po quditem shum
  Kur ne vazhdimesi
  Rrjedhin si nje lum

  Kur do te ndalet loti
  Kur s'do kam merzi
  Ateher mbaron jeta
  Tek ti do te vij!

  Me prit shpirti ime
  Se te dashta shum
  Ndoshta s'do me njohesh
  Kam ndryshua shum!
   
 17. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Edhe......!!


  Nese me kerkoni ndonjehere ...
  Do t'jem e merzitur plot mall
  Nga dhembja qe kam ne shpirt
  Nuk do jem ajo qe me mbani ne mend
  Do t'jam nje grua e mplakur
  Nga vuajtja e mallengjimi
  Vitet me iken aq shpejt
  Sepse me shkatrroi pikellemi
  Pra mos me kerkoni kurr
  Me mbani ne mend si dikur
  Kur isha e hareshme,plot jete
  E jo si nje grua statuj!!
   
 18. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Mos me ngushlloni....----

  Sot mos me ngushlloni
  Dua te qaj ne vetmi
  As dritat nuk i ndezi
  Po rrij ne terr te zi!

  Sot mos mi trazoni kujtimet
  Dua t'i mbledhi ne nje vend
  Dua vetem te kujtoj te kaluaren
  Per asgje tjeter s'kam vend!

  Sot me mua mos qani
  Dua te qaj e vetmuar
  Dua qe loti te derdhet lirshem
  Tek vendi i deshiruar!
   
 19. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Rrugëtova gjatë!----

  Ditë të tëra rrugëtova
  Qiellin me re ta kaloj
  Të kërkoj pak diell të ngrohem
  Kot u mundova,rrugëtimi dështoj!

  U ktheva në pikënisje prap
  Me re të zeza të shoqërohem
  Pasi nuk gjeta diell të ngrohem
  Më duhet me re e me shi të pajtohem!

  Këto i kam besnike gjithmonë
  Nga unë nuk largohen për jetë
  Vonë është me kërkua diellin
  Ka kohë të gjatë nga unë ka tretë!
   
 20. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -------Nënës sime-----

  A më ndin o nëna ime e shtrenjt
  Kur të thërras e zgjuar dhe në gjum
  Athua m'i degjon thirrjet e mija o e shenjtë
  Pa Ty mbeta si një dru-cung!

  Pse ditët kaq të gjata pa Ty
  Pse netët me kalojn pa i mbyll syt
  A thua është malli që më kaplon
  O nënë! më beso,më mungon përqafimi Yt!

  Më mungon fjala jote e ëmbël
  Këshillat tuaja më mbajn në jetë
  Po mos të i kujtoja ato fjalë
  Qysh moti do isha tretë!

  Edhe tani kur përballem
  Me vuajtje e mundime
  Me fjalët e tua c'mallem
  Ishe dhe mbete krenaria ime!

  O duar-buta ime nënë
  Më mungon ledhatimi yt
  Më mungon thënja jote
  ,,Të dua moj flokë-art"

  As floku më nuk shkëlqen
  I mungon ai ledhatim
  Eh sa vështirë qenka o nënë
  Të mbetesh jetim!
   

Shpërndajeni këtë faqe