Ca vargje nga unë,e panjohura!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga e panjohura, 8 Dec 2015.

 1. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---------Sonte---------
  Sonte do të doja
  Të bëhem një re e zezë
  T'ia zë dritën e hënës
  Asgjë mos të shof mbi dhe
  Pasi nuk shof fytyrën e Nënës!
  Në mes të një pyelli të dendur
  Në zgavrat e lisave të futem thellë
  Mos të dalë fare nga aty
  E mbyllur të rrij në terrë,
  As dritë as diell nuk dua të shiqoj
  Dua vetëm edhe një herë
  Në ëndërr ta përqafoj
  ....
   
 2. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------Me zemrën bisedova!------


  Dua- të dehem sot,të bëhem tapë
  Dua- të qëndroj me ty në kujtime
  Dua- sot ti harroj vuajtjet që kam patë
  Dua- të bisedoj me ty,zemra ime

  E- dij që s'jamë e drejt me ty
  E- dij që shpesh herë të mundoj
  E- dij që ta ndrrova ritmin e punës
  E- dij zemër por duro,s'mundem të ndryshoj!

  S'mundem- të t'premtoj moj zemër
  S'mundem- të t'genjej për jetë
  S'mundem- pa e kujtua atë emër
  S-mundem- të ndryshoj,e till kam mbet!  Dua-
  Dua-
  Dua-
  Dua-

  E-
  E-
  E-
  E-

  S'mundem-
  S'mundem-
  S'mundem-
  S-mundem------------------------------
   
 3. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  --Urime ditelindja Zemer!----(Urim nga varri)

  Urime ditelindja zemer
  Nga varri te uroj
  Kam shum dhe mbi vehte
  S'mund te t'perqafoj!

  Edhe po te kisha mundesi
  Nuk do ta puthja ballin
  Buzet i kam te ngrira
  S'do ta shuaja mallin!!

  Edhe duart i kam te ngrira
  Nuk mund te t'ledhatoj
  Syt me jane shterr moti
  S'mund as te lotoj!

  Eh pra shpirti ime
  Ky eshte urimi nga une
  Nje mbaje ne mend
  Se te dashta shum!
   
 4. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  --Edhe te gjallet me uruan----

  Hmmm......
  Me than:Urime urime
  Me uruan jete te gjate
  Eh,i thash vetes sime
  Per kend te jetosh moj e ngrat?

  Ata qe i dashta shum
  Iken dhe me lan ne vetmi
  Kujtim te vetem me lan
  Vetem ca fotografi!

  Shpesh c'mallem me dheun
  Qe moti i ka mbulua
  Pergjigjeje nuk marr kurr
  Athua me kan harrua?
   
 5. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----O qiell.....---


  O qiell i uruar
  C'po ndodh me ty sot
  Ti leshon shi nga lart
  E une s'po i ndal kta lot!

  Me sy nuk po shof
  Koka me dhemb shum
  Trupi me eshte renduar
  Vuajtje,a ke fund?

  Nje rreze dielli kerkoj
  Athua gjendet kund per mua
  Apo edhe dielli e hena
  Me mua jane hidherua!?


  Pse nuk jame e fort
  Si shkembi i kalas
  T'i harroj te gjitha
  S'e keshtu dua me plas!
   
 6. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Dhëmbje-Mikja ime!------


  U bëra mike me dhëmbjen
  Kurr nuk më tradhëtoj
  Ju betova pasi është besnike
  Kurr s'do ta largoj!

  Më mban në duart e saj
  Gjithmonë pran e shterngoj
  Edhe atëherë kur qaj
  Edhe ndojherë kur,,këndoj''!

  Nuk ju merzita e përlotur
  As në gjum nuk më le vet
  Pra dhëmbja ime është
  Një mike e vërtet!
   
 7. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Mos Qani Kur Iken Dielli...  Jo nuk do te qaj per diellin
  Kur iken nga une
  Pasi nuk i nxen fare
  Ata qe i dashta shum!

  As per henen nuk trishtohem
  Nese fare nuk bene drite
  Pasi thelle nene toke
  Ajo nuk shendrit!

  As shiun nuk e dua
  Me merziti aq shum
  S'dij pse s'pushon ai
  E te vazhdoj une!

  Bora e bukur duket
  Por e merzitshme eshte per mua
  Mi mbyll te gjitha rruget
  Varreve si me ju ofrua??
   
 8. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Më vran.....

  Më vran
  U zgjova
  Plaga u shërua
  Më gjuajtën në lum
  Notova
  Ja dola
  Prap shpëtova
  Eh,më ndan nga dashuria
  Për tokë u rrëzova
  Kjo qe më e rënd
  Nuk ja dola
  Ani,që e rrëzuar vazhdova!
   
  Dreamer likes this.
 9. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---------Rruga---------

  Netet pa gjum
  Ditet pa pushim
  Kto te gjitha ishin
  Per TY o miku im!

  Tani jam e semuar
  Dua te pushoj
  Dua keto dite
  Ne qetesi ti kaloj

  Kur ke mall per mua
  Dua te kujtohesh
  Asgje s'te premtova
  Duhet te pajtohesh!

  Nje jete te lumtur te uroj
  Une kam tjeter rrugetim
  I lutem Zotit shum
  Mos te jet nje rruge pa kthim!
   
 10. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Rrugë pa dobi------

  I lakmova dites me diell,rrugtova
  Ju erdha mbi kokat Tuaja te c'mallem
  Po per cudi asnjeri nuk me pershendeti,
  Athua ishin hidherua,a po menduan qe i harrova?

  Mbi ato ,,shtepit'' tuaja,nga nje lot ua dhurova
  E permalluar edhe me teper mbeta
  Asgje perveq pullazeve tuaja mbi ,,shtepit''nuk gjeta
  Veshtir ua ktheva kurrizin,me guret u perqafova!
   
 11. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ---------Pritëheshtja------


  Nese pritja eshte heshtje,heshtja c'fare eshte?
  A eshte si njera si tjetra e veshtire, apo mua me duket
  Qe te dyja duan kohe te mesohen,rezultati cili do jete
  Kete duhet pas durim e besim, pastaj ta mesosh vertet!

  Veshtir te perballesh me gjera qe nuk ke njohuri
  Me to do sjellesh probleme vetevetes dhe tjerve
  Me mire te strukem atje ku isha me pare
  Dhe c'fare te me servir kjo jete te pres per,,karshi''!
   
 12. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Një figurë kërkoj-----


  Ne qiellin e perhimt,kam drejtua shikimin
  Ne ato re te shkaperderdhura si shllunga
  Kerkoj te gjeje nje figur qe me ngjan mua
  Kerkoja me ato re te hinta,ta shuaj pikllimin!

  Nje rreze dielli ne largesi me duket
  E lodhur e rraskapitur mundohet te deportoj
  Largohu,i thash me denesje te shpirtit te lodhur
  Me le te qete te lutem o diell,nuk mundem te t'duroj!
   
 13. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -------Një jetë-------


  Një jetë të tërë u mundova të t'harroj
  Të ngjitem brigjeve të larta me shpejtësi
  Prap rrëshqitje të rënda pa dashje pësova
  Dhe kthehem e përlotur i themë vetes sime
  -Edhe kësaj radhe nuk ja dola,deshtova!

  Cdo gjë m'ep shenjë të mos hyj fare në këtë garë
  Dicka nga brendësija me thote,,Ndalo,nuk të shkon"
  E unë prap kokëfort,e padëgjueshme mundohem të arrij
  Mbi ato shkrepa të larta pran qiellit,me mendime të cuditshme
  Me shpresë që atje lart mbi re,lumturija ime qëndron!
   
 14. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Pse humbe???----

  Pse humbe nga endrrat e mia
  A e din qe u be kohe e gjate pa ty ne enderr
  Me lajmro..se paku ne enderr me thuaj
  Ku gabova,qe u hidherove,me mbyti vetmia!

  Eja ma ledhato ballin,koka po me qahet
  Me ato buze te ngrira akull,eja ma puthe ballin
  Edhe nese me kurr nuk do te zgjohem e gjalle
  Se paku ne enderr,do te ma shuash mallin!

  Eja nuk do te zgjohem,syt te mbyllur do i mbaje
  Vetem edhe njehere me prek,me ledhato dhe hesht
  E dij qe Ti vuan por lot nuk ke,te jane ngrir
  E pra me lejo edhe nje enderr,ne preherin tend te qaj!
   
 15. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----------Pse?-----------


  Me thoje te dua shum
  Nuk me paske dashur fare
  Po te me doje moj zemer
  S'do m'leje n'kete bote genjeshtare!

  Vendin ku takoheshim shpirt
  E pagezuam,,Fole e lumturis"
  Tani kur Ti nuk je me
  E quaj,,Fole tragjike e dashuris"

  Druri qe e mbollem se bashku
  Eshte rrite eshte bere lis
  Qdo mbremje qdo mengjes i ofrohem
  Pa me degjua askush,emrin tend peshperis!!!

  Deri sa te jame gjalle mbi toke
  Me lotin tim do ta ujis
  E kur edhe une iku nga kjo bote
  Mekat!Do te thahet ky Lis!
   
 16. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Pika shiu.....------
  Ma lagun fytyren
  me perkdhelin
  i fshijn gjurmat tuaja...
  kurse era e leht mi zgjon mendimet
  ndihem e lodhur
  po frigohem....
  E ti shetit
  nga nje enderr ne tjetren
  Ma viziton vetmin
  Fytyren e ke te shtangur
  Pse hesht??
  Bertit...piskat thuaj qe po shkon
  Por prap ne gjysem bertim ndalu...
  dhe behu endrra ime
  Leshoje nje lot
  e dij qe nuk te del loti
  nga ajo fytyr e shtanguar
  por behu te lutem
  Pjese e endrres sime....
   
 17. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----,,Femij te llastuar''-----


  Sonte nuk kam gjume
  Sonte dua te t'kujtoj
  Asnje detaj qe kaluam se bashku
  Nuk dua ta harroj!
  Te lidhur dore per dore
  Vraponim te gezuar
  Athua njemend ishim
  Si c'na quanin
  ,,Femij te llastuar''
  Jo jo nuk ishim
  Te llastuar as Ti as une
  Ishim dy te dashuruar
  Eh,pse u dashtem aq shum??
  Mengjezi dua te me ze te zgjuar
  S'dua t'i mbylli syt
  Nga friga qe me humbin kujtimet
  Mbetem prap e vetmuar
  Pa kujtimet qe i mbaj ne gji
  Ajo do me mbyt!
   
 18. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Nje lot----

  Ai lot ne syrin tend
  ma ndryshoi ritmin e jetes
  Vetem at lot mos ta shihja
  Kah rrokulliset mbi faqen tende
  Ishte lot plot dhembje
  Ishte lot plot dashuri
  Ishte paralajmrim i ndarjes
  Ishte fund-per mua e per Ty!
  Ato pika loti,qe mbi fytyre na rane
  Ishin lotet e dhembjes
  Dy zemra qe u dashten aq shum
  Njehere e pergjithmon-U ndan!
   
 19. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Mos më ngushlloni!----

  Nuk dua te me ngushlloj
  Njeri i gjalle mbi kete toke
  Do ta ngushlloj veten time
  Njashtu si bera gjere me sot!

  Askush mos te brengoset
  Per dhembjet qe kam ne zemer
  Une do t'i perballoj ballehapur
  Ani qe mendon dikush-

  -Nuk mundet se eshte femer-!
   
 20. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------Me mbaje!-----

  Me mbaje si engjullin nen sqetull
  S'mendova se do me largosh fare
  Sa shum i besuam moj zemer
  Kesaj bote genjeshtare!

  Tani kur mbeta e vetmuar,kam mall
  Nganjehere mendohem ne vetevehte
  Athua cfar mbeta une ne kete jete
  Engjull apo djall!

  E djallezuar nuk isha kurrnjehere
  Te betohem ne kta dy sy
  Ani qe u munduan te me djallezojn
  Do mbetem prap-engjellush....

  Ashtu sikur me quaje Ti!
   

Shpërndajeni këtë faqe