Ca vargje nga unë,e panjohura!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga e panjohura, 8 Dec 2015.

 1. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Pse?

  Nuk te erdha ne vizite
  Forca me mungoj
  Shum isha merzite
  Me dimrin smund t'luftoj!

  Bora m'i mbylli rruget
  Qe me shpienin te Ti
  U mundova te vije
  S'ja dola asesi....

  Mbeta e perlotur
  Me zemer te thyer
  Athua mos mendove
  Qe shpinen ta kam kthyer??

  Edhe po te vija
  Cfar do shihja mi zemer?
  Nje varr te mbuluar me bore
  Mbi gur te gdhendur nje Emer!


  As dheun s'do mund ta prekja
  Do me pelciste kjo zemer!
   
  Hektor12 and Sweety el like this.
 2. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Kot sa jetoj..........


  Për shpirtin tënd po shkruaj vargje,
  O Engjëll drite,ku më le?!
  Rri e brengosur në këto pragje
  Dhe pika e lotit grryen dhe.

  S'gëzoj dot' festë,nuk më qesh buza,
  Ty të kujtoj çdo çast e ditë.
  Për ty më vjen si ëndërr muza
  Atje më prit,o shpirt më pritë.

  Çfar potret dheu?!..S'paska mëshirë...
  Çfar mban mbi tok- s'po e kuptoj!
  Të vi tek ty më ardhka mirë,
  Të rri e gjallë,kot sa jetoj.......
   
  guest17, Hektor12 and Sweety el like this.
 3. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Nuk festuam kurr,,Shën Valentinin''!------


  Unë dhe Ti i dashuri im
  Nuk e festuam kurr këtë ditë
  Për ne ishte gjithë jeta,,Shën Valentin''
  E jo, vetëm një herë në vit!

  Sa shkurt jetuam bashk zemër
  Ani që u dashtëm aq shum
  Shuaj mallin duke t'thirr në emër
  E lotët më shkojn si lum!

  Tek varri sot kur erdha
  Një lule ta lash dhe ika
  S'doja të më duket loti
  Ah,sa shum u mërzita!
   
  Hektor12 and Sweety el like this.
 4. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ----Jo nuk pres....----

  Nuk pres dhurate nga Ti
  Shum vite keshtu me gjene
  Kjo dite e te dashuruarve
  Tek une nuk e ka folen!

  Une tek Ti do vije
  Kete dite te jemi bashk
  Le te din edhe toka
  Sa shum jemi dasht!

  Nje lule mbi varr
  Dhe dy pika lot
  Malli me ka marrë
  Veshtirë e kam sot!
   
  Hektor12 and Sweety el like this.
 5. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  -----Nënë!-Urime ditelindja!-----17-shkurt......

  Dite-data e lindjes Nene
  Te lidhet me fitore
  Nena ime e shtrenjt
  Ne shpirt engjellore!

  E pervuajtura ime Nene
  Cfar te beje a s'me thua
  A te qaj per Ty qe nuk je
  A festen me e festua??

  Tani kur po shkruaj
  Syt i kam me lot
  Neser do festojm
  Ditelindjen t'uroj sot!

  Neser do te sjelli lule
  Por nuk do lotoj
  E dij qe keshtu do me thoje
  Qe tjeret mos ti lendoj!
   
  Hektor12 likes this.
 6. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ------Urime Nena ime!-------

  Kam mall per thirrjen tende
  Nuk me beson askush
  Nene,sa embel me thrrisje
  Me emerin perkdheles-Drenushe!

  Drenusha jote o Nene
  Mbeti me dhembje e pikllim
  E Ti ke mbesen pran vedi o Nene
  Thirre Drenushe,eshte pjese e trupit tim!

  Nje lule mbi varr
  Nje lot mbi ate dhe
  Asgje tjeter nuk mund t'dhuroj
  Keto dy gjera, nga une i ke!
   
  Hektor12 likes this.
 7. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  U mundova....

  U mundova mos t'shkruaj per Ty
  Te t'le t'pushosh i qete
  Nuk ja dola zemra ime
  Dicka ne shpirt me vret...

  Pranvere,
  Gjelbrove cdo skut te tokes
  Mos harro t'gjelbrosh mbivarret
  Ani qe jane ne anen tjeter t'botes!

  E ti bilbil,
  Kendo me zerin tend
  Mos vajto te lutem
  Vajtimi shum me dhemb...
   
  Hektor12 likes this.
 8. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  5.04......


  Engjëllushë.....


  Sot unë bashkë me qiellin
  U zgjuam me lot ne sy
  Eshtë ditëlindja jote
  S'i ta festoj pa Ty?

  Në vend të urimit
  Shkruaj një përkujtim
  Ti gjithëmonë do mbetesh
  Engjulli i shpirtit tim...

  Ngrita duart drejt qiellit
  Një ofsham lëshova
  A me shefë o Zot
  Për së gjalli u përvlova..

  Tani zemër e nënës
  Lotin ta lash kujtim
  Deri në takimin tjetër
  Mbaje në përqafim.....
   
  brenatohyseni, Hektor12 and Sweety el like this.
 9. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Në drithërimën e qiriut....

  Sikur të mbështetësha mbi supet e tua,
  frymë thellë të marr të t'them': arrita në shtëpi;
  e zjarri në oxhak të kërcet vetëm për ty e mua
  dhe muret e dhomës së zjarrit të na falnin nxehtësi!

  Të shikojmë thellë në perla mëndafshi,
  me rrahjet e zemrës të pëshpëriti ngadal'
  mbarti mbi vete lotin e kripur nga afshi
  sa do që mundohem,asesi t'i ndal'

  Të t'prek shpirtin me buzët e tharë,
  fryma e mjegullt ofshan: Për ty kamë etje;
  dashuria jote e pafund ka për t'u mbyllur në sirtar'
  nuk kam dy zemra, është vetëm një..e lodhur për vdekje!

  Për mua, ngele dashuria ime e shtrenjtë...
  ngela duke përsëritur me mija herë "Unë të dua'';
  po dridhem s'i qiriu i vetëmuar, tek vendi i shenjtë .....
  një jetë e tërë si një qiri digjem,athua digjesh ti për mua?!
   
  Hektor12 and Lisa like this.
 10. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Do iku....

  Nëpërmjet erërave e stuhisë së zemrës
  fiken dritat kudo,tani është errësirë
  pika të mëdha të shiut si vesa e ftohtë
  por unë nuk mund të qaj,qëndrojë sikur e ngrirë...

  Nuk ktheja kokën t'mi shohësh lotët si shkojnë
  rrugëtojë ngadalë poshtë rrugës pa mbarim
  imagjinoja sytë e tu blu përgjumur që m'shikojnë
  krijonin në shpirtin tim edhe më shumë trishtim...

  Kamë ardhur në fund....çdo gjë thuase ndalon
  nuk kamë kohë më shumë,vështirë e përballoj
  çdo gjë që kishim ndërtuar...mbi ujëra noton
  edhe penda ndalon shkrimin..thuase n'vend numroj'..
   
  Hektor12 likes this.
 11. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Më kërko.......

  Më kërko nën qepallat e mbyllura
  atje do ta gjesh dashurinë time!
  më kërko në duart e lutjes,
  ndoshta edhe atje do më gjesh'
  më kërko tek yjet në qiell,
  tek dielli më kërko ....
  në pikat e shiut që më përkëdhelin...
  edhe atje mund të jem'....
  më kërko në dëborë,
  tek pëshpëritjet e erës!
  ndoshta më gjenë tek një buzëqeshje
  sikur të një fëmiu të butë.
  më kërko në çdo gjë që shikonë,
  në qetësi e në zhurmë...
  mos thuaj se një engjëll
  humbi diku në një turmë...
  më kërko tek ëndërra që nuk do të ndalet.
  natën dhe ditën,
  në fshat dhe qytet ...
  më kërko tek tekstet e bukura të këngëve,
  tregime zanash,filma dashurie,
  valle me hapa pa kuptim,
  në pyjet, lumenjtë, detet
  në liqene malore, lulet,
  në krahët e fluturave shumëngjyrëshe,
  në burime,e parqe kombëtare!
  në të fshehtat e rrugëve të ndriçuara,
  jam diku dhe unë e fshehur,
  për këtë thirrje,kam nevojë,

  Diku jamë duke pritur,më gjej'...
  mua dhe gjithë dashurinë time!
   
  Hektor12 likes this.
 12. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Momente.......

  Vetëm në një moment..
  Yjet i hudhe mbi mua..
  Unë shkëlqeja nga gëzimi,
  Kur më pëshpëritje-Të dua.

  Athua e din-je duke më munguar?


  Në vetëm një moment
  Vezulloje me buzëqeshje pafund
  Kurse unë shkrihesha e tëra...
  E dije që të doja aq shumë...

  Athua e din që jeton brenda meje?


  Në vetëm një moment....
  Më sill' një ëndërr të plotë nga Ti
  Do t'i duroj të gjitha goditjet e jetës
  Më lejo...Tek ti dua të vij'.

  E dij që ma ndjen zërin e heshtjes.....
   
  gurax, Hektor12 and Dreamer like this.
 13. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  S'të titullova këtë herë...

  Jeta në historinë tonë të fatit të lidhur
  faqe e konsumuar,libra të reja zbulime
  çdo fletë tashmë është shkruar,hidhur
  sikur fati i lumenjve të thar'..jeta ime

  Pa marrë parasysh sa e hidhur, kjo jetë
  vetëm at kamë në mes të ngjyrës së gjallë
  at nuk mund askush vec meje ta ket'
  e mire e keqe,kështu e ruaj me mall'

  Më thonë se mes të yllit është shkruar
  që fati ynë është vetëm mes nesh
  mund të mbaj atë si syrin e verëbuar
  por fati përfundimtar,nuk doli dot në shesh'

  Gjithëmonë e hidhur,asnjëherë ëmbëlsi
  pjesa prej nesh, fund i jetës sonë
  vdekja vjedhi fatin me shumë pabesi
  por...prap do bashkohemi,herët apo vonë...
   
  Dreamer and Hektor12 like this.
 14. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Kërkoj zemrën e humbur....

  Në zemër të kam,po zemra ku më mbet?
  ishte e mbushur plot me dashuri.
  një dritë e besimit tim u shua,çdo gjë u tret'
  shpirt trazuar ngela, duke qetësuar këtë aritmi....

  Nga të qarët në dritë të hënës ...
  si në mjegull syt gadi t'verbuar,
  dëgjoj bilbilin që vajtonte,apo ja thonte këngës
  për një dashurie të pambaruar.

  Faqet e lagura nga lotët rrëke...
  pikllimin nuk mund ta ndali dot
  dua zemrën time,kërkoja pandërpre
  të doja aq shumë,të kërkojë por...kot...
   
 15. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  ''Shpirtit të vdekur''

  Forcë nuk të ngeli,e dijë
  zemra në heshtje po vdes,
  pran teje s'mund të vijë
  shpirt i urtë e i pashpresë....

  Nëse sonte mund të shkosh
  nisu të lutem sa më parë,
  dhembje zbehur do frymosh
  dëshirë e madhe,por shpirtvrarë

  Jam duke pritur me besnikëri
  vdekjen si një buzëqeshje e hidhur.
  e ardhur për mua n'errësirën gri
  brënda meje duke u dridhur....,

  Je i mashtruar me shpresë dashurie
  guximi i lumturisë një kohë humbur ,
  ku vetëm në paqë të një përjetsie
  qëndron plagosur...shërimi i pamundur.

  Tani të flas me një zë të mekur
  nuk di a e shef ditën e agimit
  shpirti që është kaq gjatë i vdekur...
  në heshtje pret vuajtjen e mallkimit
   
 16. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Dy gota e jetë

  Nëse pyesni pse kurrë nuk jamë dorëzuar
  ndjenjat nga të tjerët pse i fshihja gjithëmonë
  rebelimin e ndaloja duke u kufizuar
  një shenjë të vetme s'të japë herët as vonë.

  U largova nga e keqja e mëkateve të njeriut,

  Nëse s'të shoh me plot admirim
  Perëndia më dha forcën e hekurt
  kështu futur në thellësi të shpirtit tim
  të dashta shumë...por shkurt...

  Ngelën gotat të zbrazura...pa asnjë jetë..

  Sikur u përqafove me dashurinë e quajtur,Tokë,
  jam e sigurt se e din... le zemrën pa rehati..
  të dashta të dua edhe në at botë...
  s'do ndalojë rrugëtimin,destinacioni je TI...

  Për mua atëherë gotat mbushen jetë.....

  Me një lutje të butë pëshpëris tëndin emër.
  vetëveten mundohem t'a ngushëllojë....
  edhe që mbaj plagë të madhe në zemër....
  pyes veten time: Jetojë apo frymojë??

  Sikur të mbushja ato gota me Dashuri....

  Fjala jote e fundit ishte...,Përjetësi...
  nuk e mbajte dot të shkretën këtë herë..
  shpirtin e zemrën e kishe plot mirësi...
  ike për të mos u kthyer kurr,as dimër as verë.....

  Çfarë është tani? Gotat të mbushura vrerë....
   
  Dreamer and tropojanja like this.
 17. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Kujtime..

  E bllokuar në mjegull
  fytyre zverdhur sillem vërdall
  vetëm një lëvizje e lehtë e dobët
  jep shenja që jam ende e gjallë,

  Edhe pse nuk ndij të ftohtit,
  kohëzgjatja që shkon më ngriu
  si hije mundohem të luaj nga vendi
  mes gishtërinjëve shof,silueta njeriu...

  Kjo më kujton të kaluarën
  dhe ngadal më le të mbytem,
  në varrin e kujtimeve qëndroj
  dhe aty përgjithmonë po zhytem.....
   
  Dreamer likes this.
 18. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Dikush gjithmonë ëndërron'

  Gjithmonë dikush syhapur ëndërron
  në natën mbushur plot trishtim ....
  dikush duke thirrur emrin tënd jeton
  përplasje dyersh,dhomë e ftohtë..ç'mjerim...

  Mes katër mureve duke u shtrydhur...
  zemra papritmas ndjen ftohësi..
  prangat e vetmisë më mbajnë të lidhur
  dikush me qëllim,të vran me pabesi...

  Sytë gjysëm të mbyllur pa shkëlqim..
  mysafir të vuajtjes ngelën përgjithëmonë..
  vetëm tek zëri yt do gjeja shpëtim..
  këtë natë të zymtë,n'kët orë të vonë..

  Fjala jote këtë barrë do ma largonte..
  krahët i kamë të lodhur,nuk arrij t'përqafoj..
  shpesh ndihesha keq, askush s'më dëgjonte..
  mundohem vetëveten me focë ta ngushllojë..
   
 19. Rimseb10

  Rimseb10 Valoris scriptorum

  Na pikellove....
   
  e panjohura likes this.
 20. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Mëshirë

  Kam qenë e ,,verbër'' që nga lindja,
  më mësoi jeta për mua shum e gjatë
  çdo gjë më erdhi nga bindja
  që duhet pajtouar me këtë shtërngatë..

  Unë dhe Ti athua jetuam?
  pyetje e shtruar nga mendja ime
  kam qenë gjithmonë e bindur....
  s'e nuk do ngelin vetëm kujtime....

  Oh, sa miq të rinjë e të vjetër!
  na shikonin me plot lakmi
  Ideal ishim me gjithë zemër...
  por...ja që ngelëm pa ardhmëri

  Asgjë të pamundur nuk kërkova,
  doja të isha e buzëqeshur edhe unë
  gjithësesi që kurr nuk u dorëzova.
  edhe që të humba,ende të dua shumë

  Ke mëshirë për mua pse po më mundon?
  dikur do shëndrrohem në hi e në pluhur...
  e dijë që thërras kot,askush nuk dëgjon'
  ndoshta duhet pritur momentin e duhur....
   
  brenatohyseni and Dreamer like this.

Shpërndajeni këtë faqe