Ca vargje nga unë,e panjohura!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga e panjohura, 8 Dec 2015.

 1. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Engjëlli im.....

  Kam ngelur e zbehtë me pikëllimin ...
  me një pikëpyetje në gjoksin tim.
  mezi e mbaj drejtëpeshimin,
  ti nuk je me mua këtu....por....
  mendimet e mia për në parajsë kan udhëtimin.

  Errësira është kthyer në bebëzat e syve,
  në gjumë të përjetshëm ngadal po zhytem ,
  së fundi kam parë ditën e ne të dyve.
  Engjëlli i qiellit me ne duke luajtur,po mbytem...

  Edhe pse pas nesh tinzisht
  drapëri i vdekjes qëndron,
  nëse unë vdes...rastësisht...
  askush nuk ka pse t'më vajton'...

  Edhe pse u mundova,me vite të mbaj në zemër
  askush nuk besonte se është i pastër shpirti im
  flakë për së gjalli u dogja,ka kohë s'të thirra në emër
  vdekja me mua është hidhërua,atje do gjeja shërim...

  Po plakem shumë shpejt, zemra është e lënduar.
  shpirti i ri nuk mbetet gjithëmonë,kuptohet
  çdo ditë thurri iluzione,tërsisht jamë ngatrruar
  me ulërimet e mia e plagët e përjetshme,a jetohet?
   
  Hektor12 and gurax like this.
 2. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  shume prekese dhe me pelqejne shume shkrimet e tua te pergezoj @e panjohura
   
  Hektor12 and e panjohura like this.
 3. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Pikëllim..


  Në të ftohtë të mëngjesit një shëtitje me hapa të ngrirë ,
  Jeta pa ty më ka lodhur,jam gabim por....e kamë vështirë


  Çdo gjë më kujtohet për Ty dhe fluskat e borës më vijnë rëndë,
  një re e errët në qiell më duket e shëndritshme,m'ngjan në trupin tënd.


  Kur dëbora shkrihet dhe lumenjët rriten ngadal,
  dëgjoj zërin tënd nga larg,përsëri trishtim përsëri shum mall.


  Kam frikë natën si një fëmijë, në çdo ëndërr vjenë tek unë,
  Unë të puth butë, por k'to i merr era,si ta them?Të dashta shumë..


  Pyes veten se sa do jetojë e magjepsur pa ty,
  kur të jap një buzëqeshje ,apo do ngelem me lot në sy? ...
   
  Hektor12 and brenatohyseni like this.
 4. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Heshtja...

  (Gjëja jote e preferuar)

  Ma rrëmbeu errësira
  edhe at pak fuqi që kisha
  e futi në vellon e saj të pafajësisë
  edhe pse dëshiroja të mbetem s'i një fëmijë
  nuk ja dola,rrëshqita n'greminën e pafundësisë

  Kjo është arsyeja pse nuk dëgjoj
  shoh vetëm duart e mija ngritura nga qielli
  heshtja më ka vjedhur emrin
  buzët e ngrira,kot po mundohem
  emrin asesi nuk po mund t'a shqipëtojë

  Akoma........

  Heshtja, plot shpresë dhe ëndrra......
   
  Hektor12 and brenatohyseni like this.
 5. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Të njëjtën ditë të njëjtën dhimbje...

  Nuk ka asgjë në këtë botë
  që do të fshihet nga kujtesa ime.
  sikur ditën që u ndam,të kujtoj edhe sot
  na ngelen peng shumë kujtime....

  Dhe rrugët e dinë historinë tonë,
  dashurinë që në dysh e ndam
  vetëm dua të të shoh për një moment,
  pa ty nuk jetoj dot,dua të t'kam pran'

  Dhe të gjitha këto vite në të njëjtën ditë
  të njëjtën dhimbje ndiejn,athua mendoj kot?
  mendo të lutem,jamë duke të pritë....
  tek vendi ku u ndam me lot......

  Dua të jemi të bashkuar
  qoft'edhe për të fundit herë
  buzëtharë zemër përvluar
  me zemër të mbushur vrer'
   
  Hektor12 and brenatohyseni like this.
 6. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  *********

  Të lë këtë shkrim si një dhuratë nga unë,
  e di se jeta s'është një mrekulli në këtë botë,
  nuk dua asgjë në këmbim më shumë,
  vetëm më lejo, të marrë frymë edhe sot.

  Ndoshta do të ndjej në ajër erën e jetës,
  ajo që në jastëk më lë çdo agim,
  ndonjëherë më kujto tek cepi i shpresës,
  s'dua të mërzitem fare,ky është fati im.

  E çuditshme do ishte të zihemi unë dhe jeta ,
  ndonjëherë në mosmarrëveshje me veten time,
  por, kur të vije nata dhe ëndrrat të janë të qeta
  me jastëkun përqafohem,kjo është jeta ime.....
   
  brenatohyseni likes this.
 7. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Në ëndrrat e mia

  Nuk janë shkrimet e mia,
  vetëm vargje dhe rimim,
  janë të shkruara nga brendësia
  por nuk janë gabim....

  E pra nuk është kjo poezi
  vetëm nga fjalët dhe vargjet
  por ajo fsheh një magji
  është e vështirë mos të ndjehet.

  Dije se çdo poezije
  i jap një pjesë të vetes
  për mendimet e njerëzve të tjerë
  më intereson shum pak,
  dhe at pë hir të t'vërtetës

  E përgjumur shikoj në qiell dritë yjesh
  shikoj në yjet që shkëlqejnë aq shumë
  mundohem të relaksohem dhe të më ndjesh'
  në një ndjenjë të pafundësis zhytem në gjumë

  Imagjino një det blu dhe valët
  të cilat shkatërrojn shkëmbinj
  atëherë mos më harro!
  shijoje aromën në flokët e mi'
  mbyll sytë dhe më kujto....
   
  Hektor12, brenatohyseni and Dreamer like this.
 8. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Kilometra nga trishtimi....

  Se sa dhimbje mbante ajo dashuri.
  sikur mos te kishte ende do jetonte
  çdo natë ëndërroj për ty, të shikojë në sytë e gjelbër dhe :
  mendoj,athua dashuria ekzistonte?

  As këto kilometra të pikëllimit ,
  nuk janë kujtimet e një pranvere të re.
  por janë kilometrat e trishtimit
  që i fshijnë shumë gjëra,por jo edhe ne....

  Në rrugën se si ne u ndaluam
  as ëndrra të reja nuk parashikova
  nuk kuptova kurr ku gabuam....
  por....unë kurr nuk të harrova....
   
  Hektor12 likes this.
 9. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Një letër do doja....

  Më shkruaj një letër të modës së vjetër
  shkruaj me çfar të duash, nuk ka rëndësi
  stilolaps, gjak zemre ose diçka tjetër
  shkruaj me mjaltë blete,i çik ëmbëlsi...

  Shkruaj të dua e dashura ime
  shkruaj të lutem çfar të duash edhe pa emër
  një zarf blu ose të bardhë nuk bëj dallime
  postoje me një shigjetë dashurie,
  edhe nëse shigjeta më godet në zemër...

  Letrën e dua në kutinë postare
  thjesht dërgo fjalë e grafite dore
  nuk dua shkrime në mënyrë elektronike
  për shkak se ato janë pa shpirt...përbrenda
  shkronjat janë të vrazhdëta,e fjalët janë mizore...  Ishte një dëshirë për kohën e vjetër
  e dij që atje nuk ka,as laps e as letër....
   
  Hektor12 and brenatohyseni like this.
 10. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Vajzë....


  Jam ende ajo vajza që isha dikur
  kam menduar se një ëndërr është jeta
  vajzë që nuk ndryshova kurr,
  e thellë në shpirt më fshihet e vërteta...

  Jeta mund të jetë e bukur dhe e hidhur
  por fati është ai që s'mund ta parashikojmë ,
  megjithatë, ne mbetemi në një luftë duke u dridhur.
  e vështirë do të jetë rruga, gur e gjëmba duhet t'i kalojmë...

  Shpesh e gjejmë një arkë të mbyllur me dry...
  me thesar brënda, por çelësat janë zhdukur.
  shpresa të fshehura duam t'kërkojmë aty
  si gardhi i parajsës na duket,me tel gjembor' rrethuar....

  Atëherë isha një vajzë,tani shoh një hije të rëndë...
  në parkun tonë të braktisur asgjë nuk mbeti kujtim
  fantazmat e fëmijërisë nga era nuk ikën në këmbë.
  por...fluturuan pa lënë asnjë gjurmë,u zhdukën me nxitim.....
   
  Hektor12, brenatohyseni and Dreamer like this.
 11. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Faleminderit

  Faleminderit jeta ime....
  më fale çaste të bukura dikur,
  kujtimet e përjetshme dhe vitet
  ngelën sikur tatujat mbi lëkur'..
  Ti ishe gjithçka për mua.
  shoku im besnik, dielli im gjatë natës,
  bileta ime për në përjetësi
  gjithë jetën Ti ke qenë një plan,
  dëshira që kisha të jetoja me ardhmëri..
  realiteti im dhe ëndrra ime ishe Ti.
  Ndoshta nuk kisha ç'të jap'më shum
  veq vetes dhe shpirtit... o jeta ime,
  dhe këtë zemër që është lënë të vuaj pa ty...
  por kjo është jeta,është ngritja dhe rënia,
  një kohë e vështirë,
  në gojën time tani kam shijen e hidhur të mjerimit.
  at botë ishte lumturia,tani është zëvendësuar me shpresë
  shpresë që do të takohemi në një jetë tjetër
  atje do ta njohësh dashurinë time dhe mirësin...
  kërkova vetëm një jetë të lumtur,por m'u mohua
  dhe në kthim fitova vetëm vetëmin
  një hidhërim të pamerituar kam fituar...
  ngela mbi valë deti.....s'dijta për t'notuar
   
  brenatohyseni likes this.
 12. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Thuarje me ëndërra....

  Dua që të lërë përshtypje ky varg...
  këto fjalët lum që rrjedhin nga unë..
  shkruara me një zë të heshtur nga larg..
  në netët e zeza,atëherë kur më mungon shumë..

  Dua të të jap ëndrrën më të bukur
  marrur nga yjet e qiellit blu
  dhe një dielli të artë në ditët e zymta,
  kjo është e gjitha që kisha ëndërru'

  Në livadhet me vesë mbuluar
  lule shumëngjyrëshe,kudo gjelbërim
  i shikoj e përlotur duke menduar
  ti nuk i shohësh,ke ra në gjumë pa zgjim.....

  Do doja tani të isha e bashkuar
  në një shtrat të reve të buta me Ty
  ëndrrat më të bukura për të jetuar
  të shohim edhe njëherë,njëri tjetrin në sy....

  Me dafina do thur kurorë
  të dekoroj varrin tënd dhe t'imin
  vargje të buta pëshpëritje
  me këtë do ta zbusja ëndërrimin.....
   
  Hektor12, brenatohyseni and gurax like this.
 13. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  shume e bukur dhe pa dyshim qe le pershtyje me shkrimet e tua qe dalin nga thellesia e zemres shpirtit tend nuk kam cte shtoj me teper nga cflet shpirti yt nje big bravo @e panjohura
   
  e panjohura likes this.
 14. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  U mundova për ta shpëtuar dashurinë e përjetshme

  Shkova nëpër shkretëtirë,
  për të mbjellë farën e dashurisë së tij
  e ujita me lot, si lule të shpresës për mua...
  doja një pranverë të përjetshme të vijë,
  doja gjithë ujëvarat në botë me i ndalua.....

  Doja diellin në sytë e tu ta shof çdo ditë
  në qiell një formë zemre,në një re të zbardhur,
  doja që jeta jonë në çdo cep të shëndrit
  nuk doja të përjetoja humbje......
  edhe që nuk u pajtova kurr,ajo kishte ardhur......

  Dashurinë e përjetshme nuk e shpëtova dot
  më iku nga kjo botë ngela me shpirt të vrarë
  pa Ty po jetojë me sy të mbushur lot
  jeta ime nuk ndryshoj kurr drejtimin
  pra jemi të,,bashkuar''por fizikisht të ndarë....
   
  Hektor12 and brenatohyseni like this.
 15. Sweety_boy

  Sweety_boy Forumium maestatis

  Vete i shkruan...komplimente
   
 16. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Flm.Po gjithesesi jane te shkruara nga une,ndoshta jo aq cilesore pasi nuk jame poete :)
   
  brenatohyseni and Sweety_boy like this.
 17. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  mendoj se je mjaftueshem e afte per poete boshtin qe i jep poezis shume i fuqishem bravo big bravo. :D
   
  e panjohura likes this.
 18. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Mëngjes me shi...

  Në këtë fillim të ditës me qiellin gri
  kur shiu i mëngjesit bie me nxitim
  kujtimet u shpërndanë me shpejtësi
  ëndërroja zgjuar në orët e hershme.....
  ëndrrën që nuk i dëshiroja mbarim....

  Edhe zogjtë e dinin fundin e javës...pushuan
  pjesën tjetër të ditës qetë rrinin me mua sot
  heshtja ishte me vlerë,nuk më trazuan
  nuk flinim gjumë syhapur rrinim bashkë
  zogjtë në një anë..dhe unë që rrija kot....
   
  brenatohyseni and Hektor12 like this.
 19. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  E ke gabim ... jane thjesht qarte bukur origjinale dhe reflektim i asaj cndjen ... jam pa fjale
   
  e panjohura likes this.
 20. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Ti më thirrje..

  Kur njerëzit për ty më pyesin
  sytë e mi bredhin nga qielli
  ata shpirtin ngadalë ma mbysin
  pa ty nuk ndjej as kur djegë dielli

  Ëndërruam një jetë të tërë si dy të ri
  në gjysëm ngelëm,rrugët na u ndan
  ne që vetëm kërkuam dashuri ...
  u larguam shumë herët,gojët na u than'....

  Më thirrje engjull,mjaltë e drenushë
  më thoje që nuk ka forcë që na ndan
  forcën që kishte vdekja,s'mund ta ndali askush
  tani vetëm një kujtim për ty,në jetë më mban'
   
  brenatohyseni likes this.

Shpërndajeni këtë faqe