Can You Freestyle...

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga RediRock, 4 Apr 2003.

 1. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  e para e punes a1, dua te te them fjalen e mire,
  urime qe ke mbijetuar, keto dite kjo eshte bere e veshtire,
  lexoj shume dhimbje dhe probleme, rimat e tua xixa po nxjerrin,
  ka raste qe eshte veshtire, nepermjet fjaleve te clirosh vrerin,
  problemet e tua une nuk i di, pasi ato ti je ai qe i ke jetuar,
  por di te te them kaq gje, kurre mos humb deshiren per te vazhduar,
  per te vazhduar te jesh kush je, me te mirat dhe te keqijat bashke,
  per te vazhduar te besh se cfare ben, i njejti person nga brenda dhe jashte,
  e di qe eshte e veshtire, te shikosh komplotet te te thuren para syve,
  per nje moment te ndihesh i pafuqishem, komplet ne meshiren e tyre,
  qofte athina apo nuk e di ku tjeter, dhimbja dhe urrejtja kane te njejten shije,
  ska rendesi vendi por ka rendesi akti, shperbeje problemin fije per fije,
  nganjehere nuk mbledhim dot vete, pasi gjerat i lejme te behen shume komplekse,
  por shperbeji ne elementin e thjeshte, pa dykuptime, pa kontekste,
  dhe rregulloji problemet duke filluar nga e vogla, pak nga pak, nga nje ne dite,
  besome mua or miku im, shume shpejt erresira do filloje te rrezatoje drite,
  mos e merzit vetveten, per gjera te pavlera, nje jete ke, tjeter nuk te vjen,
  nje dite e shpenzuar me merira dhe vrere, eshte nje shans gezimi qe kurre me se gjen,
  e di qe per momentin, ndoshta keto fjale ste ndihmojne, por momenti nuk ishte thjesht qellimi im,
  dua qe te me kuptosh para se te reagosh, nqs jo, me fal, ishte gabimi i im....

  pershendetje
   
 2. a1

  a1 Primus registratum

  Can You Freestyle...

  Pershëndetje B-More's Finest dhe respekte për ato që do lexojnë
  Me urrejte dhe inat gishtin e mezit për ata që me kërkojnë shpjegime
  duke ditur që do marrin vetem injorime
  E në p** te nënës ata që kërkojnë tolerime
  kur e din qe zemra time nuk munden ta gënjejne më
  Kur më shajnë filloj e gërmoj e vetveten mundohem të shpëtoj
  Nuk po e di se cfarë po bejë , nuk po kuptoj se cfarë po kërkoj ,
  disfatat shume po me mundojnë
  Dikur dikush tha, harroje vëlla
  dritë të bardhë , kurr ske me pa
  dëgjo këtu o plak, k***n hajde ma ha
  se ti ke vec xhelozi, prandaj ki kujdes se mamin në p*** ta q*
  Jam i mirë për ata që më kuptojnë
  Te tjerët në p*** te nënës të shkojnë se nuk me mungojnë
  Ky eshte stili ime dhe mënyra që jetoj
  E bardha qe shikon ti mu me duket errësirë
  E nata që të frikson ty per mu shkelqen si flori
  Jam besnik i parimeve te mija e në zemren vec kuq e zi
  Nga jugu ne veri ndisni ndonje cigare
  E degjoni se cfarë ju them , Bani G. e lexon ket teme
  Provat tregojn qe jam permisu dhe ne rima e askush nuk më sha më
  Poezit e Fishta edhe une i lexova , analizova
  Kuptoje mire o njeri se asnjeri nuk te ndihmon
  A e din ti që bota po vrapon!
  Kurse Shqiptari per mbijetes po lufton
  A e din ti që bota po përparon!
  Kurse ne Shqipëri akoma vriten per copën e bukës
  dikur ishim të ndar, e tani me te forte e të bashkuar
  jena plot si ushtri, e vim si stuhi
  Nuk dua të flas kot por dua t'më degjosh
  nga keto të mësosh gabimet ti përmirsosh
  sa nuk ke gabu asaj rruge sa ske shku
  sot nuk më degjon mu e neser s’ke me jetu
  Jam asi unik klasik pa dyshim fantastik
  edhe pse e teproj kur si korb i zi këndoj e engjullin e vdekjes kërkoj
  ndonjëhër më duket më e vështire me jetu se sa me vdek
  për hatër të nënës i lutem zotit që të me japi dhe pak mend
  të ndryshoj , të mos gaboj e vdekjen ta sfidoj
  e mendimet e TBA ti evitoj
  Ku janë ato trima që na tregonin gjyshet në përralla
  se armiku gjakun po na pin e djemt po na kthen ne kanibala
  Ku janë ato femrat te veshura me mini e me piercy ne kërthiz
  të dundin pak bythët duke bër striptiz
  Edhe pse harrova , ndryshova vdekjen e kam hak
  Dikur kisha emër , e potencial e tani vetem vec nje femër
  e një rrullë më shumë në ballë
   
 3. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  waaaaaaaaasssssssuuuuuuupppppppp....

  put your hands up, put your hands up,
  albforumi, put your fuc*ing hands up,
  and then you get up, and then you get up,
  albforumi, pay attention, get your a$s up,
  i reenter the stage, it ain't just another time,
  i've come to let you know, what's in this ill brain of mine,
  currently i'm just disgusted, from this fakea$s rap game,
  this industry is all about money, it has no f*cking shame,
  come on johnnyflex, i know you feel my pain,
  how the fuc* did jay z, took away my man's name,
  Nas signs with Def Jam, my lyrical life went in a coma,
  frymemarrja artificiale, sme ka sjelle ne jete akoma,
  queens bridge and brooklyn, all under the same hat,
  and then there goes some Bullsh!t, dissing lines from the dipset,
  this game is all a joke, no morals no values saved,
  Nas is all about the benjamins, and on that note enough said,
  i used to love this man, illmatic was my bible,
  all of his other albums, now he is just a dead idol,
  he crushed jay in the beef, but then he signed with him,
  just like mob deep and 50, but you know i hate him,
  i don't know what to say, but the news left me no words,
  i guess jay kelly and nas, gonna write the best of the three worlds,
  and make that easy money, while talking about money,
  while we spend our money, don't you think that's funny...
   
 4. Loveparad

  Loveparad Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  hej ju çuna qe rimoni,
  gjith boten po trazoni,
  shoh qe keni shum dhune ne shpirt
  dhe rreth jush keni bere prit,
  keni filluar luften me shoqerin
  por ça beni me vetmin,
  mendoni se jeta ju ka tradhetuar
  ska me rrugdalje ??? e e keni menduar ???
  si i behet kur urren boten ane e mbanë
  si jetohet kur shpresen e perçanë
  thua ska me asnje dyshim
  qe duhet pritur vdekja me pa durim,
  kush mendon se ka vdek ne shpirt
  a mund te jetoj si parazit ???
  hej ju çuna qe rimoni
  a ndjeni me ne zemer apo hidheroni....
  a e shihni diriten e djellit qe ngrihet ngadal
  apo gjithmon mendoni se eshte si nje perrall...
  luftoni kunder realitetit
  por eshte çeshtje e humbur dhe ashtu do mbeti,
  hej ju çuna qe rimoni
  mos harroni te jetoni
  gjithmon jetoni dhe mbijetoni...
  dhe keshtu çdo dite vazhdoni,
  nese rimat ju japin kurajo te luftoni
  atehere OK vazhdoni te krijoni.
   
 5. Chikita_Bonita

  Chikita_Bonita Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  tak tak erdha dhe une ne ket turm
  ta dini se prej meje do te gjeni vetem zhurm.
  Ne rradhe te pare do te doja te gjithve tju pershendes
  erdha une qe gocat nga xhelozia i boj gjithe stres,
  e cunat gushpellumbat e luajne lojen plot shpres.
  Nga juve te dhomes se talentit kam vetem nje kerkes
  Mire se ardhjen tma dhuroni, kte gjo nga ju gjithe qef e pres.
  Mos harroni se nuk jam thjesht nje anetare shtes
  jam ajo e omla, por po e krujte shume ate llapen ta pres.
  E mire se skom qef qe humorin me prezantim te pare ta tres
  edhe pse jam nje vajze e re, si nje burre e jap ate bes
  Tani kom qef tju freskoj pak memorine,
  se nga ato qe keni shkrujt mesiper, ua kam kuptuar trimerine.
  Pikerisht ne kte forum kom kuptuar pasionin per stilin e lire
  ishte para 3vjetesh kur me ca anetare me yje ktu, e kthve dhe nga gote birre (hah)
  Me ish-nickun goca_e_urte, tani me therrasin chikita_bonita
  mbaje mend mire kte nick, edhe pse me lezet e pershperita.
  Edhe pse jam goc, stilin e lire e adhuroj
  njerin qe ma ka futur me shume ne gjak, plot dashuri e perqafoj.
  Se mbaj veten per kengetare, se dhe aq mire sdi te kendoj
  sjam dhe rrepiste, se me shume rock dhe heavy metal degjoj, por ama nje gjo eshte e sigurte, se dhe me mire se ndonje cun di te rimoj.
  Do te kisha shume deshire, qe me shume te shkruaj ketu
  mos harroni se ne viziten tjeter, disa gjona mo me vlere kom me ju rrecitu.
  Si cdo anetare tjeter, i kom dhe une ca tregime mu ua tregu
  bouni gati, dhe mos harroni, se me kaq chikita_bonita nuk thot "kam mbaru"
  por per sot me kaq po e le, se kam ca pune per me bo
  ju pershendes te gjithve, dhe kur te vi prap,tabelat e mire se ardhjes nga ju dua te shoh...
  respekte nga ana ime
  futjani gjumit tani, se me kaq per sot mbaroj perralla ime(hah)
  peace out /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 6. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Can You Freestyle...

  nobody freestyle here ???

  ju paska hik frymezimi te gjitheve... /pf/images/graemlins/shrug.gif
   
 7. Agon

  Agon Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  Erdhem une me rima prej ULQINIT
  nese sna duani ju hajme nanen ne kokerr tgjinit
  ktu paska vec fillestare nga Tirana
  smotana e shmoklana
  me keq ska mujt me i fal nana
  e Tiranen si vend nuk du me e sha
  se vend ma te mir per ne s'ka
  vetem per Rap ma keq ska ku shkon ma
  e Loveparad e do tjer me do rima "perfekte"
  une me rima ju shtrydhi si insekte
  o Loveparad i ke rimat si fmi
  ktu eshte dicka tjeter seshte poezi
  eshte freestyle dicka qe per te ske ni
  kishte me tu dasht 1 gram nga trut e mi
  e kam nji heker jo shum te lehte
  kur gjuj me te ma con doren perpjete
  e kam ble tash 1 vjete nga firma berete
  ke me e pa prej afer kur vjen mu lare ne det
  kush mendon se eshte ma i forte tme cingrojne ne zile
  rap freestyle prej te dieles ne te dile
  e ska ktu me mi vjedh rimat me ba me hile
  po ndryshe ske shans kunder meje e kot provon
  nje garancion qe deshton po ta jep shoku Valon
  e Valoni sesht kerkush tjeter po jam un
  qe per rap e dollavere ma tfort ske kerkun
  qe palljeve tuaja ju jep fun
  pra me i ndegju me respekt rimat e Valonit
  se perndryshe tshtrydhi si paqet kartonit.

  Anthrax
   
 8. Loveparad

  Loveparad Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  hahahahahhaha
  je shum shakaxhi,
  edhe keto rrjeshta, i qun rima ti ???
  fillo i here me mesu shqip
  pastaj hajde me bo si garip,
  ndoshta un krijoj si femij
  por ti i kopjon rimat se vet nuk dij.
  Freestyle shpreh ndjenjat dhe thellesit
  dhe jo copy-past i unikkatilit,
  Rimat e tua direkt delete
  askush kuptimin s'arrin me ja dit.
  te thuash Un di di di eshte shum e lehte
  por mendo pak, para se ti japesh gishtave kaq shpejt.

  /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 9. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  nje minute more goniii djali,
  ngadaleso hapin, merre kadali,
  se eshte kthy tironsi qe e hapi temen,
  kam ardh me te kastru bolet, e ne bythe me ta fut penen,
  avash merr cun me keto rimat idiote,
  me ke kujton se flet, avash mos merr kote,
  ca me flet per bereta, ktheja kapelen gjyshin,
  se ketu perdorim desert eagles, morre vesh klyshi i klyshit,
  cfare rimash mbyt ti, fjalet e tua thjesht pa kuptim,
  me flet per ulqinin, avash pa rrembim,
  se kur u qinin a su qinin, se rru njeri per ulqinin,
  kur flet per tironsat, thuaji nenes te te filloje vajtimin,
  pse ske kurrfare respekti, pse te ha goja mut,
  pse shkon verdalle vjedh rima, pse te pelqen emri hajdut,
  pse te ha [ndaluar] kot, dhe do sherr pa sherr,
  pse do qe b-more's finest, te ta leje pragun pa nder,
  mendohu dy here idiot, para se te rimosh ketu,
  se nqs do probleme, ketyre repistave ti k...n i rru,
  para se te hysh shtepine time, hiqi kepucet tek dera,
  fshih vrimat e corapve, obobo filloji te bjere era,
  nuk flas per kembet idiot, po te flas per karakterin,
  ta trajtoj trupin e vdekur, sic bera bustin e enverit,
  te shurroj ne goje, dhe trupin ta terheq zvarre,
  te bej te me therresesh babe, se ta lej plaken me barre,
  mendohu dy here idiot, repliken mendoje mire,
  sepse ty dhe fyesat e tjera, ne b...e kam per tju q..e,
  b-more finest is back, so just like a b.tchas. fall back,
  before you get hurt, from crack to crack,

  ...

  ps. hajde gangstero nga ulqini, shof qe paske bo nji cike qejf ketu. hajde merru me tironsat klysh...
   
 10. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  duke degjuar tingujt e enigmes, mendova per pafajsine time,
  e humbur qe ne lindje, ideali i jetes time,
  fajet nuk i lava dot, as me baptizem as me lutje,
  sepse ndergjegjen se hoqa dot, as me te mira as me vuajtje,
  jetet qe une morra, nuk i rikthej dot ne kete jete,
  ndaj kam ngelur ketu, dhe kryqin tim verdalle e terheq vete,
  ngjis kodren pambarim, duke u lutur per nje vdekje pa dhimbje,
  por nuk meritoj cfare kerkoj, te plote e kam kete bindje,
  dhe kryqin vazhdoj te terheq, kur te tjeret gure me hedhin,
  disa me peshtyjne ne fytyre, familja lot po derdhin,
  shume skene familjare, valle ka ndodhur me pare,
  a isha une bebja, e mamase qe kurre spati barre,
  apo eshte thjesht nje iluzion, cmimi i pafajsise,
  misherimi i vuajtjes, me kryqin tim ne kurriz,
  mekate kam bere jashte mase, por se dija qe ishin mekate,
  genjeshtrat, vjedhjet, vrasjet, pushket, thikat, krevatet,
  por kur vjen fundi i fundit, gjithshka eshte njesoj,
  cdo mekat pafajsohet, sepse mekatin une se besoj,
  dhe ai eshte krimi i madh, te besosh ne mosbesim,
  te bindesh pafajsine, se e ardhmja eshte thjesht nje krim,
  rrobat me bien nga trupi, por nuk ndihem komplet i zhveshur,
  ndihem shume normal, pothuajse gati per te qeshur,
  fundi eshte i afert, eren e vdekjes e ndjej ne ajer,
  me hapa te padukshem ajo afrohet, afer, o sa afer,
  me mbeshtillet rreth trupit, si nje vello e padukshme,
  zot pse jam kaq i qete, pse kjo ndjenje seshte e frikshme,
  ka ardhur koha dhe momenti, me vetveten te bej paqen e fundit,
  te dorezoj cdo vullnet qe kam, pafajesia luften e humbi,
  fitoi urrejtja dhe inati, genjeshtra, lakmia dhe cmira,
  zot ma hiq kete jete, por me premto dite me te mira...


  to be continued...
   
 11. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  ....
  syte ngadale i hapa, erresire verdalle meje,
  i braktisur nga cdo njeri, i mallkuar nga cdo lloj feje,
  i vetem jam tashme, thjesht une dhe vetja ime,
  te dy varur krah per krah, filluam nga pak biseden intime,
  thjesht une dhe ndergjegjja, biseda fillon shtjellohet,
  dhe cdo sekonde qe kalonte, e kaluara ime po shpjegohej,
  kuptova ku bera gabimet, ku e lashe veten ne balte,
  ku dyshova pa patur arsye, ku veprova me shpejtesi te avashte,
  kuptova se pse deshtova, ne "planin" universal per jeten,
  thjesht zgjodha armet e gabuara, lashe logjiken per bereten,
  lashe diplomacine per grushtin, sepse nga grushtat kisha frike,
  ndihesha i pamposhtur me antiplumbin, por ne kurriz hengra nje thike,
  pashe me shume kthjelltesi, se si jeta devijon rrugen,
  se si cdo gabim qe bera, mundesite e pastra mi zhduken,
  sa here qe kundershtova ndergjegjen, nje opsion tjeter une humb,
  dhe rruga fillon te erresohet, si nje tunel qe eshte i pafund,
  mire pra mire e kuptova, ndergjegjen kurre sduhet te kisha evituar,
  krime nuk duhet te beja, veshtiresite sduhen anashkaluar,
  por nje pyetje kam per ty ndergjegje, meqe denimin ti kurre se harron,
  NE QOFTE SE UNE S'TE KUNDERVIHEM, SI MUND TA DI QE TI EGZISTON...
   
 12. alb_girl82

  alb_girl82 Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  raga ma voi siete unici...

  spo them me gje se me shume prishet!

  uau!
   
 13. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  guess who's back, back again,
  it's b-more, your best friend,
  .............................
  i might be your worst nightmare, or your best lived fantasy,
  but when the sun goes down, all i will be is me,
  a really simple guy, who always speaks his mind,
  smooth as crackless marble, i never b|tch or whine,
  i'm as real as death, cause life could be a dream,
  been there, done it all, now let me blow off some steam,
  i'm writing this one in english, because my anger feels so strange,
  it's not an innate feeling, i'm confused, heated, and durange,
  i woke up this early morning, blunt hanging from my lips,
  god blessed me with a great night, in between 4 great tits,
  my bed was pretty crowded, 6 legs, 6 arms, 3 heads,
  quick mental note to myself, next year i need bigger beds,
  i woke up took a shower, breakfast they were cooking,
  i love it when they cook naked, and i just sit back looking,
  after we had our meal, they went their separate way,
  so here i am all dressed, ready to start my day,
  locked up, started my car, "what's beef" comes on the speakers,
  i switched to FM tunes, talking about football kickers,
  half way down the road, i see police driving behind,
  seemed very calm and easy, no trouble looking to find,
  after he ran my tags, he makes a right hand turn,
  i guess i was okay, but the blunt continues to burn,
  three light farther down, i stop at the red light,
  and that's when sh|t went down, i couldn't even fight,
  5 officers rush the cars, guns staring at my face,
  they must have come out of the bushes, i didn't have time to be amazed,
  dragged me out of the car, put me face down on the ground,
  one of them radios in, "Hey Major, i think one is found",
  now i'm getting heated, they going through my car,
  tearing up my spare, this sh|t has gone to far,
  after 10 minutes of mayhem, these fuckers found nothing,
  picked me up of the ground, i'm not saying a thing,
  i asked for my lawyer, they said i'm not arrested,
  i asked to be let go, they said they will adress that,
  i asked them why they stopped me, they said i stole my car,
  that's when i couldn't take it, the sh|t went way too far,
  i showed them all my papers, they said they were fake,
  and if i spoke again, in prison i will awake,
  around comes the officer, that ran my tags before,
  had the nerve to have a smile, that uniformed little whore,
  said they made a mistake, they went throught the wrong car,
  it was another blue BMW, driving before my car,
  so the cops stopped the wrong one, sorry for the delay,
  then they got in their cars and try to drive away,
  but if my car was stolen, why are you cutting my spare,
  why are you assaulting me, do you think that's fair,
  why do you degrade me, before you even check,
  why don't you ask a question, but are so quick to act,
  just came back from the precinct, that cop is placed on leave,
  i'm filing a lawsuit, now he gotta bob and weave,
  now the screwed up department, wants to settle the case,
  i'll tell them as a settlement, i want to sh|t on that cop's face,
  smirr it all over his badge, and remind him of his pledge,
  taking him to the hilltop, and push him over the edge,
  and until that's done, i ain't got sh|t to say,
  because my dignity has a price, IT'S TIME FOR HIM TO PAY...
   
 14. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  i'm back my fellas, with new rhymes my fellas,
  my days ain't done my fellas, so move out of my way fellas,
  cause i've cum to cause trouble, like a broken rubber,
  mine don't take nine months, i make buildings out of rubble,
  make rubble out of buildings, it ain't gotta be nine eleven,
  cause without me you are bored, monotony twentyfour seven,
  it's been a while since i dropped a line, beside one sweetheart, none of you were concerned,
  well f.uck it then, i don't care, besides one sweetheart, all of you are burned,
  one assumed before, said you ain't writing cause your life is good,
  assumptions are assumptions, i'm still living in the hood,
  it's not that i ain't writing, it's where i'm writing at,
  i tried to keep it here, but the rest didn't appreciate that,
  i'm still writing sweetie, next time i'll email you a rhyme,
  what for to post it here, so some d.ckhead can b.tch and whine,
  and yes life has got better, or i've got better at life,
  everyday i wake up single but for two years i've had a wife,
  i'm alone in my world, just me myself and I,
  the holy trinity that makes everyday go by,
  i don't need much more, but a coke and a smile,
  this ain't a McDonalds commercial, but yeyo and an arrest file,
  the reality of life, we all claim black or white,
  spend most of it in gray, in between day and night,
  oh life ain't really better, i'm just growing older,
  my heart is beating faster, but my blood is getting colder,
  i think a bit more now, before i do wild out,
  making smart decisions, that's what this life is about,
  is life about longitude, or is it about quick success,
  that question i'm still pondering, while living in duress,
  but i'm determined to make it, in the short and the long run,
  so come run with your boy, let's suffer while having fun...
   
 15. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Can You Freestyle...

  Kete teme sec po e shkel une vertete per here te pare
  dhe ketu me fjal't e mia do ju dukem magjistar
  sepse rimen une e kam sic ka Zeusi rrufene
  shume te forte shume te fuqishme, acaruese si gangrene ( per armiqte e mi per armiqte e mi /pf/images/graemlins/laugh.gif ).

  Me kujtohet kur dikur dilja rruges kokeperpjete
  dite per dite zihesha dhunshem, me ate ku*rve qe quhet JETE
  here fitonte here e mposhtja dhe gjithnje isha krenar
  hallet sherret dhe problemet me zgjodhen mua Kryetar.

  Pas ca kohesh te paqarta ku une dhunen mike kisha
  pas ca castesh turbullues ku une veten desh e prisha
  pashe nje drite te bardhe hyjnore qe me ftonte ne parajse
  shkurt e bukur, thjesht e qarte, dashurova une nje vajze
  /pf/images/graemlins/laugh.gif


  --------------------------


  Kaq per sot /pf/images/graemlins/tonguee.gif
   
 16. teab

  teab Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  B-More's will be proud of you /pf/images/graemlins/lol.gif
   
 17. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Can You Freestyle...

  Keshtu u ndodh fansave me idhujt e tyre /pf/images/graemlins/lol.gif

  PS : Vajza je ti /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 18. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  ...por mos kujto se mbarova, se dhe shqipen se harroj,
  ska lezet gjuha e nenes, me pelqen me te ta mbaroj,
  sikur ta kisha mundesine, gjithe diten thjesht te rimoja,
  te shprehja dhimbjen nepermjet vargut, dhe dhimbjen ta harroja,
  sa bukur do te ishte, duke lundruar diku ne nje varke,
  dielli zhytet ne adriatik, dhe nga deti del nje arke,
  e terheq deri ne breg, i frikesuar ta hap apo jo,
  truri me thote ki kujdes, por zemra me thote vazhdo,
  hap arken e qiparisur, dhe nga fundi nje xhind me del,
  me thote o i braktisur, faleminderit qe ne det sme le,
  te plotesoj tre deshira, por me pas sdo me shohesh me,
  i trembur zvarritem ne rere, kujtoj se mendja po me le,
  me tha mos u frikeso, e mira te ka ardhur ne dere,
  behu djale i zgjuar, shansin mos humb ne ere,
  fillova te mendohem, cilat ishin tre deshirat,
  dhe egoja idioteske, me mundonte me gjithe te mirat,
  e para thashe me jep shendet, te lutem ma shero mamane,
  se spo duroj dot me, semundja saj po ma heq davane,
  e dyta i thashe, eshte per babain, te lutem hiqja merzine,
  ka femijet ne kurbet, perpjekjet tona jeten ja nxine,
  e treta i thashe eshte per mua, te lutem zgjidhma jeten,
  ku do te perfundoj ne jete, me thuaj te verteten,
  mamane ta kam sheruar, babain e ke shume mire,
  por kjo deshira e trete, eshte shume e veshtire,
  jeten tende e kontrollon ti, ti i merr gjithe vendimet,
  je ti i pergjegjshmi, kur i zbaton apo mohon parimet,
  cohu nga gjumi me tha dhe jepi drejtim jetes,
  se keshtu si e ke nisur, bezdi do i behesh vetvetes,
  varka u tund nga dallga, dhe rashe ne ujin e ftohte,
  nga gjumi shpejt u zgjova, kisha enderruar nje tjeter bote,
  mamaja akoma e semure, dhe babai akoma eshte i merzitur,
  por deshira e trete mu mbush, qellimit kam per tja arritur,
  morali i kesaj rime, mrekulli ne kete bote nuk ka,
  korr cfare te mbjellesh, shpetim nga ky rregull s'ka,
  si komb kemi ngelur, duke gjykuar njeri-tjetrin,
  ofendon mashkulli femren, shan i riu te vjetrin,
  shpejt do ta kuptojme, se cfare te mbjellesh do te korresh,
  se gjithe kjo kohe e humbur, do te na djege si acid zorresh,
  mjaft me negative, te mendojme pozitivisht,
  mjaft me the cfare ske bere, mjaft me the cfare eshte prish,
  thuaje llafin e mire, se kurrgje nuk te kushton,
  ndihmoje nje fakir, se jeten per mire ja ndryshon,
  ndryshon dhe veten tende, se e mira sjell te miren,
  deshironi permiresimin, dhe zoti na e shtofte deshiren...
   
 19. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: Can You Freestyle...

  mostwanted mireserdhe, rima jote e goditur,
  ishallah ke ardhur per te shkruar, dhe jo thjesht per te soditur,
  me fol per perplasjet me jeten, e di qe sjam vetem une,
  por kur vetem nje shkruan, veten e vej ne gjume,
  nejse respekte mik vllai, ishallah te shtohen rimat,
  dhe te tjeret le te lexojne, si xhepshpuaret tek vitrinat...
   
 20. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Can You Freestyle...

  Bukur foli ky Finesti, dhe Migjenin ma kujtoi
  per nje Moll' dikur t'ndalueme, qe nje lyps e dritheroi.
  Ish atehere nje kohe e eger, qe mjerim mbillte kudo
  te gjithe njerezit krejt njezeri ulerisnin : Obobo!!!

  Kshu u rrit populli jone, me fytyren pas vitrines
  kurre s'arriti lumturine, begatise i erdhi anes.
  Fat mizor qe s'ka as floke, per ta kapur e shtrenguar
  deshmitare te dhimbjes sone: rrudhat dhe plaget ne duar...
   

Shpërndajeni këtë faqe