C'duhet bere per nje Mjedis me te paster?!

Diskutime tek 'Planeti Im - Jeta rreth nesh' filluar nga Diavolessa, 9 Nov 2003.

 1. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  C'duhet bere per nje Mjedis me te paster?!

  Aktualisht krijimi i mbeturinave të ngurta industriale është i kufizuar, megjithatë problem serioz mjedisor përbëjnë mbeturinat industriale nga e kaluara të cilat nuk janë mbledhura në mënyrë të pershtatshme, por janë hedhura drejtperdrejt në territoret pranë uzinave.
  Shqetësuese paraqitet gjendja e vendeve te grumbullimit te të mbeturinave në industrinë minerare të bakrit e të kromit, veçanërisht në rrethet ku janë ndërtuar fabrikat e pasurimit të xeherorëve të bakrit. Pasojat shfaqen në zonat përreth këtyre industrive ku uji, flora e fauna janë ndotur e dëmtuar nga shkarkimet në mjedis të mbeturinave të ngurta pa iu bërë atyre asnjë lloj trajtimi paraprak.
  Një problem i madh janë vajrat e përdorura te cilat perbejne nje rrëzik te madh mjedisor. Në vendin tonë operojne dy impainte të trajtimit të vajrave të përdorura të transformatorëve. Teknologjia është e vjetër dhe nuk garanton rigjenerim cilësor. Administrimi i traversave hekurudhore të amortizuara, te cilat janë të imprenjuara me krezol përbën një tjetër problem.
   
 2. korcari12

  korcari12 Primus registratum

  Re: C'duhet bere per nje Mjedis me te paster?!

  se mos jane vetem ato probleme ne shqiperi,
  ne shqiperi punohet sot per sot dhe nuk duan tja dine per te arthmen, /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: C'duhet bere per nje Mjedis me te paster?!

  Qė nga viti 1993 prodhimi i industrisė kimike nė vendet evropiane ėshtėr ritur mė shpejt sesa rritja e PPB-sė, por nė Shqipėri mė 1997-1998 ky prodhim shėnoi rėnie tė theksuar nė krahasim me vitin 1989, ndonėse gjatė vitit 1998 u vu re njė rritje mjaft e lehtė nė degė tė tilla si prodhimi i detergjentėve. Llogaritet se nė sistemin e industrisė ka nė gjendje ruajtjeje nė tė gjithė vendin njė sasi tė konsiderueshme, rreth 1500 ton kimikate dhe lendė tė tjera tė rrezikshme. . Nė sasitė e mėsipėrme tė evidentuara pėrfshihen 60,2 ton kimikate shumė tė dėmshme qė klasifikohen "helme me efekt tė fortė", si cianure, kripėra tė merkurit, etj. Gjithashtu, pėrveē tyre janė evidentuar edhe sasi tė konsiderueshme produktesh tė tjera qė janė mbeturina industriale ose produkte jashtė pėrdorimit e mjaft tė rrezikshme, midis tė cilave rreth 800 m3 tretėsira arseniakale qė gjithashtu klasifikohet nė helmet me efekt tė fortė. Ndër produktet kimike të rrezikshme të evidentuara mund të përmenden: kripëra të acidit cianhidrik, tretësira arseniakale, alkool metilik, komponime të merkurit, bromure, flurosilikat natriumi, katalizator vanadi, sulfur karboni, dimetilaminë, komponime arseniku, komponime me bazë kromi, etj. Këto janë edhe produktet që zënë pjesën më të madhe në shkallë vendi. Ato ndodhen kryesisht në rrethet ku ka qenë përqendruar industria kimike në të kaluarën, si Fier, Vlorë, Durrës, Laç, Lushnjë etj.


  pS: Korcari, E ardhura jane femijet tane!
   
 4. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: C'duhet bere per nje Mjedis me te paster?!

  Pesticidet - Vitet e fundit pėr shkak tė shndėrrimeve qė po ndodhin nė bujqėsi pėrdorimi i pesticideve nė pėrgjithėsi ka rėnė; kėshtu, sasia e pesticideve tė pėrdorura mė 1998 ka qenė e vogėl. Shkalla e pėrdorimit tė tyre nė bujqėsi ka rėnė edhe pėr shkak tė ndryshimit tė strukturės sė tokės. Rrethet ku janė pėrdorur sasitė mė tė mėdha janė Fieri, Tirana, Vlora, etj. Nė bazė tė vlerėsimit tė kryer nga specialistėt vendas konstatohet se nė vend ka njė sasi prej rreth 1 000 ton pesticide stoqe. Rrethe tė ndryshme tė vendit. Rreth 45% e tė gjitha pesticideve nė vend vlerėsohet se janė nė "klasėn e rrezikshme". Vlen per tu permendur se asnje prej pesticideve te klasifikuar si Ndotes Organike te Qendrueshem (NOQ) nuk perdoren ne Shqiperi. Gjithashtu, gjatė vitit 1998 nė bujqėsi janė pėrdorur 124 488 ton plehra kimike, ose mesatarisht rreth 1.8 kv/ha tokė bujqėsore.
   
 5. kooli

  kooli Primus registratum

  Re: C'duhet bere per nje Mjedis me te paster?!

  Paperina mos shko aq larg deri te mbetjet toksike e kimikate te uzinave e te fabrikave, dil per nje xhiro neper rruget e tiranes ku kazanet e plerave jane te stermbushur dhe gjysmen e plerave e ke ne toke. Nuk po them qe mbetjet e uzinave jane me pak te rendesishme, se efektet e tyre po ndihen dhe kan per tu ndiere akoma me shume te femijet tane. Po me mire eshte t`ia nisesh nga qytet te cilat kane me verte nje nevoje te madhe per pastrim. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 6. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: C'duhet bere per nje Mjedis me te paster?!

  Eh mundohem me pa edhe icik larg, pasi eshte vendi yne. Jeta jone e gjithcka do ja leme femive tane.

  Ka vite pa shkuar ne Shqiperi, por ne nje foto qe kam pare...Kishte fotografuar Drini Shqiperine (Tiranen) Ishte fotoja e bukur shume aty tek liqeni, por pas gjithe asaj bukurie. Mbeturinat /pf/images/graemlins/frown.gif Shishet e ujit te hedhura pa pike rrespekti as per veten , me qe ishin ulur duke ngrene!
  /pf/images/graemlins/frown.gif

  Eshte kaq veshtire te shkosh deri tek Koshi i pleherave, te hudhesh mbeturinat qe vete ke bere /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 7. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: C'duhet bere per nje Mjedis me te paster?!

  [​IMG]
   
 8. Wii

  Wii Grupi i të moçmëve!

  Re: C'duhet bere per nje Mjedis me te paster?!

  paperina asaj pyetjes tate mund ti pergjigjesh thjesht fare:
  -duhet te edukosh njerezit.
  po si e kane keta :tra il dire e il fare c'è in mezzo il mare.dmth gjew qe sbohet se po te behej do kishim ecur perpare ne si shtet.keshtu qe secili per vete bota per te gjithe
   
 9. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: C'duhet bere per nje Mjedis me te paster?!

  rri, ha, pi, fli, hudhi plenat ku te teket kto gjojne me mo jane....
   
 10. antip

  antip Primus registratum

  Re: C'duhet bere per nje Mjedis me te paster?!

  Do te rreshtoja 3 shtylla ne baze te te cilave duhet te procedohet per permiresimin e gjendjes se mjedisit ne Shqiperi:
  1- Sensibilizim/Edukim i popullates
  2- Forcim i implementimit te ligjeve mjedisore
  3- Ndjekja e politikave ekonomike me zhvillim te qendrueshem
  Asnje nga keto nuk vepron sot ne Shqiperi, ndaj dhe jemi ketu ku jemi... /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 11. ilir sukaj

  ilir sukaj Guest

   

Shpërndajeni këtë faqe