C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga shkrimi, 7 Nov 2002.

 1. shkrimi

  shkrimi Forumium praecox

  C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Na ka rene te dashur miq te ikim ,sepaku njeher ne jete ,apo jo ? Dhe ikja ,ah ,kjo ikja ka misteret e veta ,sdo mend ,andaj kush iku me shume se sa zogjet e shqipes , gati gati popull ikanak ,mbase ?!
  Vete jeta eshte ikje ,ose lufta per ekzistence ka rrenjet ne ikje si mbijetese ....e kthimi ,kthimi sikur i bene kuptimin me te mire ikjes , ikjes e cila na ndjek si hije si mall dhe na vie ne enderr si kthim ......paramendoni nje ikje nga nena dhe kthimin tek lokja ... paramendoni ikjen nga e dashura dhe kthimin ...

  C'eshte ikja pra ?Nese nuk ka kthim ,per veq rrjedhe e natyrshme e jetes ...

  te gjithe te mirat ,ikanake te cilet prisni te rrefeheni ...ju zogjet e shqipes ,krenare
   
  Solaris likes this.
 2. ^SHIU^

  ^SHIU^ Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  ikja pa kthim eshte vdekje...jam i sigurt
   
 3. mostro

  mostro Putraku

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  m'qafsh mu se me fute fryken,jom tu u nis neser jo per gjo!!!
  /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif :smash:
   
 4. ReA

  ReA Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  gjall qeke re PUTRAKO.pale kush i hap dyret per ty /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. Guest

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Po s'vajtiMuhameti tek mali do te veje mali tek Muhameti. Dhe ku ka ze s'eshte pa gje. Dhe nderkohe ne kemi te drejten te shpresojme deri ne minuten e fundit te biletes njedrejtimshe. Megjithate sot kthimi nuk eshte aq i pamundur sa ne kohen qe pershkruhet tek Lendina e Loteve, prandaj edhe metafora do te ishte me afer realitetit ne formen " Po s'vajti mali tek Muhameti do te veje ky i fundit ke mali).
  /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 6. ^SHIU^

  ^SHIU^ Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  po pate ndermend te ikesh dhe mos kthehesh kurre me takohu me njerezit per here te fundit,do ta shikosh se do jete njelloj sikur po nisesh drejt vdekjes...
   
 7. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Kur ika nuk e kuptova se do vdisja. Kur u ktheva e kuptova se kisha vdekur...
   
 8. ^SHIU^

  ^SHIU^ Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  ti u ktheve dhe u ringjalle,po ata qe nuk kthehen...?
   
 9. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  :eek: :eek: :eek: Qan :eek:
   
 10. mostro

  mostro Putraku

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Amon mi amon se mu ke qep moooo!!si me te pat thy zemren njiher e nji kohe!Jo se ndoshta ben vaki se me fton tia,se ja mbylla dyert ene ktyre ktu.u iki pa u thon gjo! :smash: /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 11. mostro

  mostro Putraku

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Tashme jemi nisur te gjithe dhe kthim nuk do te kete!por te pakten ti japim nota alegrie,tone jetesore plot ngjyra dhe shpresa.Keshtu nuk do ta ndiejme shume nevojen e nje kthimi dhe lodhjen,mundimin e nje ikjeje!!!!! :rockband: :rockband: /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. ReA

  ReA Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

   
 13. manjola semini

  manjola semini Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Kur iken te duket se gjithshka do te prese ashtu sic e ke lene,por koha kalon duke ndryshuar gjithshka dhe ty dhe ato qe le pas.Mundohemi te ecim perpara duke mbajtur gjall kujtimet qe na bejne te vdesim pak nga pak.
   
 14. ^SHIU^

  ^SHIU^ Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  nqs iken dhe nuk kthehesh me , ti nuk shikon ndryshimet,nuk e di si vazhdon jeta,nuk di kush lind e kuh vdes,ne mendjen tende eshte fiksuar vetem nje pamje,nje foto dhe kujton se do jete perseri ashtu...prandaj them se ikja pa kthim eshte vdekje sepse ti rron me nje kujtim...
   
 15. qershia

  qershia Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  NESE NUK DO TE KISHTE IKJE NUK DO TE KISHTE AS ARDHJE
   
 16. ^SHIU^

  ^SHIU^ Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  ok per kete jam dakort por ama ikja eshte gjithmone e dhimbshme
   
 17. qershia

  qershia Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Dhimbja dobeson trupin, por forcon shpirtin ama.
   
 18. enderr e njomet

  enderr e njomet Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Nuk ke vdekur akoma... perkundrazi... ke rifilluar jeten.
   
 19. ^SHIU^

  ^SHIU^ Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  po e forcon por kur eshte ikje pa kthim ka raste qe e shkaterron shpirtin
   
 20. qershia

  qershia Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  ^SHIU^

  nese ti i mallkon nje here ikjet une i mallkoj tere jeten, po ja qe nganjehere them qe (me karar ama)te provojme dhe tu ikim te dashurve tane,ose te na ikin dashurit, largesia ndonjehere te jep pergjigje te cilat nuk mund te gjenden ne ate rreze veshtrimi qe te fal e qenura prane dikujt.
   

Shpërndajeni këtë faqe