C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga shkrimi, 7 Nov 2002.

 1. marko

  marko Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  ec e ja shkoi kjo pun o ti qershie.
  Si thojn kto amerikonet.
  Nese e do dike, lere te lire te iki,
  Po tu kthye, mbaje fort pergjithmone.
  Me verte qe largesia te ben te shohesh ane te karakterit qe kur je prane nuk i ve re, ose nuk i vlereson sa duhet.
   
 2. shkrimi

  shkrimi Forumium praecox

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Ikja dhe kthimi jane nje ...per me shume cka ne te vertete eshte IKJA?!... rrjedhe e natyrshme apo jo ? tek e fundit jeta eshte proces ikanak ...

  te gjitha te mirat ,Qer-shi /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 3. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Fizikisht? Jo shpirterisht...
   
 4. qershia

  qershia Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  ku po iken?
  shoh supet e tu tek u derdhen ikjet dhe duart e shtrira t'miat tek presin ardhjet...

  ik , ik po vec nje germe tenden ma ler ta lexoj n`prillin e eger...
   
 5. enderr e njomet

  enderr e njomet Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Nese e mendon si vdekje, do e trajtosh si te tille dhe e tille do mbetet per jete, tamam si ish e dashura ime ne Boston...
   
 6. ^SHIU^

  ^SHIU^ Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  kete lloj ikje qe thua ti nuk eshte ikje pa kthim sepse ti flet per nje ikje te perkohshme per tu kthyer pergjigje disa pyetjeve eshte thjesht nje meditim ne vetmi dhe jo ikje pa kthim...
   
 7. Guest

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Nuk mund te them qe une vete jetoj tamam me te tashmen dhe se largimi me le indiferente, por dicka ne fjalet e tua me le pershtypjen qe me braktisjen e se shkuares ti Shiu ke adoptuar nje qendrim pesimist per te ardhmen. Mos me keqkupto por jam e mendimit qe there is more to life than just memories.

  -------------------
  Kur te tjeret jetojne per vete dhe ti per ta
  Pikerisht atehere dekorohesh "Budalla"
   
 8. ^SHIU^

  ^SHIU^ Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  nuk eshte se jam pesimist per te ardhmen jam thjesht realist dhe nuk eshte faji im nese realiteti eshte pesimist...
   
 9. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  E trajton apo e ndjen? Une e ndjeje si vdekje... kush ka fuqine shpirterore ta trajtoje eshte me fat. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 10. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Lexova diku sot;
  "Cdo dalje te drejton ne nje hyrje te re"

  ...per mua dhe vdekja eshte ikje per te arritur diku..
   
 11. shkrimi

  shkrimi Forumium praecox

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  C'eshtja e ikjes,ose misteriziteti i ikjes (ne te gjitha kahjet) na vie si hije mbi shpatullat tona te lodhura te perdishmerise ...

  andaj ka dicka te mistershme ne jeten , tone apo ne pjesen e saj qe quhet IKJE... ne ikim sepse mendojme se kemi te drjejte te bejme ate,ikim sepse e vemi veten para nje sfide e cila na kerkon nje tjeter faktore (kohe)per nje qellim apo jo ?!

  ... o Zot. vetem te mos jemi te detyruar te ikim ,sepse atehere Ikja (misterioziteti i
  ikjes) pjell vetem tmerre ... dhe dhembje ...

  p.s,
  mu kujtua ikja biblike e popullit te kosoves

  te gjitha te mirat njerez te mire
   
 12. Guest

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Shiu, realitetit koloritin dhe dritehijet ja japim ne qe e jetojme dhe te them qe je pesimist pasi me duket se e ke leshuar veten te besosh se te pakten ne kete aspekt te jetes freret e kontrollit te kane shkare nga duart. Me fal te te bej nje pyetje (nese ndjehesh me rehat mu pergjigj ne MP), sa vjec je?

  Keep smiling
  ------------------
  Kur te tjeret jetojne per vete e ti per ta
  Pikerisht atehere dekorohesh "Budalla"
   
 13. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Ikja eshte nje lamtumir,
  kthimi ska me kuptim!
   
 14. disku

  disku UNI

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  ikja mund te jete edhe nje mirupafshim...ne kete rast kthimi merr kuptim shume te madh
   
 15. ^SHIU^

  ^SHIU^ Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  ke te drejte ne i japim jetes dritehijet dhe koloritin por ama nuk i ndryshojme dot formen e pamjen.Ne jete disa jane "piktore" te mire e mbulojne pamjen pesimiste me ngjyra optimizmi ndersa te tjere jane "piktore" te keqinj nuk mund ta mbulojne dot , e lene ashtu bardhe e zi...
   
 16. Guest

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Cdo lloj piktori me pak praktike e arrin perkryerjen, megjithese arti nuk me duket nje analog i mire i temes qe po trajtojme pasi ne te nuk ekzistojne kufij konvencjonale per forme, ngjyre apo tonalitete. Shpesh here extreme abstraksjonesh te ketyre parametrave kane rezultuar ne kryevepra, por jeta eshte realitet. Afer mendjes qe tani thua me vete "Nga e thena ne te bere eshte ne mes nje det i tere" dhe eshte normale, e themi te tere. Sidoqofte oreksi vjen duke ngrene dhe me le pershtypjen se tek ti ekziston nje vater e ngrohte ku optimizmi mund te ngreje krye kendshem.
  ----------------
  P.S.Lexo MP.
   
 17. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Nuk e imagjinoj se si kjo teme mund te klasifikohet ne nje dimension Filozofik. :confused:
   
 18. shkrimi

  shkrimi Forumium praecox

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  Qeshtja e imagjinates eshte mesele ne vehte ,por preambula e adresimit te temave te tilla tek hapesira filozofike sikur na heq dilemat per postim te drjejte .Natyrishte ju mund te keni nje dimension tjeter te klasifikimit, sepse fundja , ekziston me shume se nje dimesion i te shprehurit te lire te mendimit
   
 19. disku

  disku UNI

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  ikja eshte e kunderta e ardhjes
   
 20. ^SHIU^

  ^SHIU^ Primus registratum

  Re: C'eshte Ikja, nese nuk ka kthim...

  te jesh pesimist nuk do te thote mos e jetosh jeten tende,un e jetoj jeten time me optimizem po ama a e jeton jeta(realiteti) vetveten me optimizem???
  nuk besoj...
   
  Solaris likes this.

Shpërndajeni këtë faqe