C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Kordelja, 4 Nov 2002.

 1. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  Liria eshte nje mundesi veprimi dhe jo mendimi.
  Liria qendron ne vetevendosje.
  Liria gjendet ne fuqine e arsyes sone, te vullnetit tone mbi qenien tone mbi jeten tone.
  Vetem jeta e lire mund te kete nje vlere morale.

  Te jesh i lire eshte nje pasuri; te behesh i lire eshte te zesh qiellin me dore-(Fihte)
   
  princ likes this.
 2. aMoku

  aMoku Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  liri-ja eshte per mua eshte shume abstrakte
   
  princ and abs like this.
 3. ^SHIU^

  ^SHIU^ Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  liria nuk ekziston eshte vetem nje iluzion i krijuar nga njerezit.sorry per ata qe besojne ne liri dhe u zhgenjyen
   
  princ likes this.
 4. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

   
  princ likes this.
 5. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

   
  princ likes this.
 6. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

   
  princ likes this.
 7. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

   
  princ likes this.
 8. piktori

  piktori Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  QE NE MOMENTIN KUR TI MENDON SE JE I/E LIRE FILLON DHE KUPTON SE JE SHUME LARG SAJ
   
  princ likes this.
 9. piktori

  piktori Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  PASTAJ DHE NJE GJE TJETER NUK KUPTOJ. SI MUND TE ZESH QIELLIN ME DORE?
   
  princ likes this.
 10. Dajaku

  Dajaku Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  Lirin e ka marre Berisha.
   
 11. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  Piktori: me mire pyet Kontin e Monte Kristos ose ndonje qe e ka provuar privimin e lirise edhe pse diten qe e kreu ate qe kreu nuk e mendonte demin qe i shkaktoi vetes.

  Ne fakt vlera dhe qellimi i kesaj teme jane dicka me shume se liria fizike. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 12. ADRIA

  ADRIA Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  Liria eshte gjeja me e vyer qe njeriu mund te kete. Veçse besoj se kurren e kurres s'mund te kesh Liri te Plote, Absolute, sado te perpiqesh, ta kerkosh, ta duash, etj. Liria vertet eshte shume abstrakte. Ekziston me shume ne mendjen e njeriut sesa ne shpirtin e tij. Mendoj se te jesh i lire shpirterisht eshte edhe me mire, me e nevojshme sesa te jesh i lire fizikisht. Eshte njesoj si puna e atij abuzimit qe shpesh here nje fjale e rende dhe e hidhur, banale ta vret shpirtin me shume sesa nje shuplake apo nje e goditur. :confused:

  ADRIA :cool:
   
 13. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  LIRIA ESHTE LUKS, JO TE GJITHE MUND TA GEZOJNE!
  BISMARK
   
 14. magic

  magic Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  Bashkohem me mendimin e dy parafolseve me siper dhe si gjithmone Dajaku ia ka futur kot. Ky djale fle upside down cdo nate me duket dhe mengjeseve zgjohet pa jorgan. Ftohet i ziu, ska faj prandaj flet keshtu si nje femije cerdheje.
   
 15. nike palkola

  nike palkola Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  Vlera e sajë është e madhe! Mund të fitohet dhe jetohet me Dashuri, mëshirë, zemërmirësi, zemërgjërësi, zemërbutësi, me zemërpërvuajtësi! Ekzistenca - Zoti ua ka lënë njerëzve në vullnetin e tyre lirinë e zgjedhjes për çdo gjë, dhe njerëzit për fat të keq kanë zgjedhur negativen.
  Liria është në gjithë universin. Liria mund të jetë edhe në shpirtin e një të syrgjynosuri, dhe mund të mos jetë në shpirtin e një njeriu që jeton në shoqëri të lirë! Liria nuk është anarshi.
  P.sh. Komunistet shqipfolës thanë pas luftës dytë bot. se e çliruan Shqipërinë nga okupatori dhe sollen lirinë, çka nuk është aspak e vërtetë! Ata sollën robëri nga ata dhe nga ideologjia hegemoniste-kolonialiste pansllave me emër komunizem!
  Për Liri edhe Zoti e lejon luftën, kur nuk ke rrugë tjetër!
   
 16. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  Liria eshte ajo pasuri tokesore te cilen jo te gjithe njerezit jane gati ta shijojne dhe ta perdorin. Keshtu, nje pjese e mire e tyre shpik zoter imagjinare, ne gjendje qe te kontrollojne lirine e tyre...
   
 17. Herkuli

  Herkuli Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  Liria e vertete eshte te njohesh Krijuesin tend dhe ti jesh rob atij.
  LIria eshte ti shpetosh kurtheve te jetes toksore.
  Liria vjen vetem duke ditur kufirin tone ne kete jete.
  Meqe asnje njeri nuk di se ca te bej me lirin e vet ose do ishte shume i rrezikshem per lirin e te tjereve, gjeja me mire eshte t'ja dorezoj lirine e vete Krijuesit, dmth te ndegjoj urdherat e tij, te ndjek rrugen e profeteve te tij dhe vetem atehere ai nuk do jete skllav kesaj jete. Shume njerez qe pretendojne se jane te lire nuk jane vecse pengje te ides se tyre per lirine. Te burgosur ne ide te tilla se mund te bejne c'te duan, ata nuk bejne asgje pervetem se shkatarojne veten e tyre. Zoti i drejtofte! AMIN
   
 18. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  "Liria eshte te jesh rob i dikujt..." Pa hyre ne fyerje e ironi, kjo eshte vetkundershtia me e madhe qe me kane zene syte ne forum! Se si mund ta shpjegoni ju kete...
   
  abs likes this.
 19. nike palkola

  nike palkola Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  Pajtohem që nuk duhet të jemi robër të askujt. Zotin duhet me e dashur, edhe duke dashur çdogjë që të rrethon. Zoti nuk do të jemi robër të Tij. Ai dëshoron të jemi të lirë, të ndershem, të mirë, të ditur, të lumtur etj. Të bëhemi DASHURI!
  Klerikët duan të jemi robër, dhe jo të ditur!
   
 20. ADONSINIEGC/AUGEN/fractio

  ADONSINIEGC/AUGEN/fractio Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  Liria = Te japesh aq sa mundesh, te marresh aq sa ke nevoje.

  Think about it.
   

Shpërndajeni këtë faqe