C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Kordelja, 4 Nov 2002.

 1. zog

  zog Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  ju femrat jeni shume moraliste. ne kuptim qe pothuaj gjithçka e lidhni me vlera morale ose materiale. e madhe e vogel ose e mire e keqe, kjo ose ajo.

  ndersa une ato qe rrefeva i kisha ne kuptim sidhe vlere metafizike, dmth permbi te mires e se keqes.
  njeriu ne fakt nuk kerkon te beje mire, ngaqe kjo eshte shume relative. te bej mire ty psh duke te fut tek puna ime e ne te njejten kohe i bej keq nje kandidatit tjeter qe me njeh e qe kerkon te njejtin vend. ky thote, çfare maskarai zogu qe vendin ja dha absit e jo mua.

  mesa kuptoj une njeriu kerkon PERSOSJEN ESTETIKE sesa ate MORALE ne jete. nje person i bukur (kjo nuk ka lidhje me bukurine fizike vetem por me imazhin tone te pergjithshem estetik, robat, banesa, eleganca ne te folur, persosmeria ne gjestikulacion, e te tjera) eshte me i mirenjohur nga nje person i mire.
   
 2. abs

  abs nuk e di...

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  Nje version tjeter i lirise simbas meje eshte, arritja e pikes ne vetvehte te mos pasjes nevoj me i mbush mendjen kujt cfare aftesie ke :D
   
 3. zog

  zog Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  qe ti mbushesh vetes mendjen qe s'ke hiç nevoje ti tregosh gje tjetrit, eshte ne te vertete e kunderta, ajo qe ti duhet ti mbushesh mendjen tjetrit per ti mbushur mendjen vetes.

  kjo dotethote qe njohja e vetes vjen vetem prej njohjes se botes. ndryshe ngel nje cop gomar me syt hap.

  njeriu eshte qenie SOCIALE dhe si e tille ka nevoje per shoqeri (jo ne kuptimin e ngushte midis shokesh por societe, pra midis njerezish). çdo gje bile e arrin nepermjet kesaj.
   
 4. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  Pse duhet te jesh i lire patjeter , me mire ne roberi , jeta vete eshte nje burg duam apo sduam ne jemi te limituar nga dicka gjithmone .(me mire ta pranojme se sa ta luftojme)
   
 5. zog

  zog Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  sepse njeriu fiziollogjikisht eshte KAFSHE si te gjitha te tjerat e pyllit. vetem se i ka mbush mendjen vetes qe nuk eshte e tille dhe kjo i jep te drejten te mendoje ose imagjinoje sikur ka lind per nje qellim qe megjithese sado qe eshte rrekur nuk e ka gjetur dot, te pakten deri tani.

  pra e gjitha nuk eshte veç LOJE, me bere sikur, pra me e mbush mendjen vetes qe kemi nje far vlere e nuk kemi lind vetem ti bejme hije tokes.
   
 6. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  e thelle shum si pyetje skam kohe tani /pf/images/graemlins/booki.gif
   
 7. abs

  abs nuk e di...

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj
   
 8. antip

  antip Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  sepse njeriu fiziollogjikisht eshte KAFSHE si te gjitha te tjerat e pyllit.

  [/ QUOTE ]

  Ketu me duhet te te korrigjoj. Njeriu ndryshon nga kafshet e tjera sepse eshte i vetmi gjitar ne bote i cili e krijon vete habitatin e tij (qe jane qytetet dhe qendrat e banuara) pa patur nevoje ti pershtatet kushteve te mjedisit (pylli, shkretetira, savana, xhungla, oqeani, etj). Nga kjo pikepamje njeriu ngjason me shume me nje familje organizmash te tjere ne planetin Toke; me viruset ( /pf/images/graemlins/laugh.gif ).
   
 9. zog

  zog Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  fiziollogjikisht thashe. kjo do te thote qe kryejme ose kemi te njejtat nevoja fiziollogjike me kafshet. te hame, te pime, te bejme seks, te jemi ne te ngoht ose te ftohte sipas stines, etj.

  ndersa sa per ndertim qytetesh ketu nuk eshte ndryshimi. milingonat, bletet, shpendet (folete) etj, psh ndertojne po ashtu siç njerezit. sikur edhe kafshe te tjera te ishin po aq te numerta sa njerezit edhe ato do te detyroheshin te ndertonin si ne. (siç bejme milingonat psh).
   
 10. zog

  zog Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

  fjala bjen, gjenite thua do t'ken luftu me i mbush mendjen vehtes ose kujt tjeter?

  [/ QUOTE ]

  besoj se po. ne thelb te çdonjeres prej aksioneve tona (edhe ato me ordineret qe kam shkruar pak me poshte) ndodhet vetvetja, ose interesi yne personal.
  sidhe une me "i mbush vetes mendjen" e kisha me teper si forme figurative, si me e pas ne ne "thonjeza". pra mos e mirr fjale per fjale. kjo do te thote qe mund ti japesh kuptime sido ti kesaj shprehjeje psh po ta jap nje: ti tregosh botesh/shoqerise qe ti vlen e nuk ke lind kot. (e thash me duket lart ket), te kryesh detyren si njeri i edukuar psh, siç lahesh ne mengjes apo darke, mundohesh te vishesh bukur, te krihesh bukur, te stolisesh po ashtu, etj, etj. perse i bejme ne keto duhet pyet vetja.

  sidhe kryesorja nuk kuptoj pse mirreni me kapje fjalesh ose fjalish qe i vetmoni. per te kap mat ? kap kuptimin e pergjigjthem, kap idene e asaj qe thuhet po munde. jo fjale te shkeputura se nuk mbaron gje.

  blu psh ka ne nje tabllo te pikasos, po pastaj ? ku arrijme me ket ? tablloja duhet marre KALLUP per tu verrejtur apo vleresuar, asaj nuk mund ti hiqet asnje element se nuk i ka kot. e siç thashe prej tyre nuk nxjerr gje te madhe ne drite.
   
 11. abs

  abs nuk e di...

  Liria...

  them, i lire eshte Njeriu i cliruar nga Frika e te bamunit gabim.

  pa mendojeni njehere
   
 12. zacharia12

  zacharia12 Primus registratum

  Re: Liria...

  Mu kujtua Konica: "Qofte Vezir i madh i Stambollit apo bari ne vetmine e Pindit, shqiptari eshte nje aristokrat, njeri i lire, nje fisnik.... Ne Shqiperi edhe sherbetori trajtohet me respekt e dashuri nga i zoti i shtepise, duke e thirur "djale", "bir", "cun", "trim" dhe "guximtar". Konica “C’eshte liria”
   
 13. Dolores

  Dolores Primus registratum

  Re: Liria...

  Po ku eshte Zogu xhanem i miss him /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/frown.gif
   
 14. abs

  abs nuk e di...

  Re: Liria...

  Lule, shkrimet e Zogut kane tendenca rraksionare , prandaj asht'perjashtu nga partija!
  sa here i miss him, kaloj nga lagj'ja e tij.
   
 15. dajana

  dajana Primus registratum

  Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

  me pelqejn shprehit e tua un kam nje ese filozofike me kte teme dhe do doja ca shprehje te tjera te bukura te filozofeve per lirin nese ke mundsi do me beje nder ti publikoje ktu
  kalofsh bukur
   
 16. arsen saqe

  arsen saqe Guest

   
 17. Studenti

  Studenti Forumium maestatis

  " Qe te jesh i lire duhet te jesh sherbetor i drejtesise" Çiçero
   
 18. policia

  policia Forumium maestatis

  ti thua qe njeriu i ka mbushur mendjen vetes.... fakti qe i ka mbushur mendjen vetets do te thote qe ka mend per ta bere nje gje te tille, ndryshe nga kafshet apo jo...
   
 19. policia

  policia Forumium maestatis

  liria eshte e rrezikshme...
  jemi mire pa te ne llogoret tona...
   
 20. Artemisa

  Artemisa Guest

   

Shpërndajeni këtë faqe