cfar eshte jeta???

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Andon Kazaqi, 11 Apr 2012.

 1. Andon Kazaqi

  Andon Kazaqi Forumium praecox

  si mendoni???
   
  princ likes this.
 2. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Sa per mua jeta esht nje vizatim pa gom, ku me kohen prapa nuk mund ta kthesh,ku e kaluara mbetet e kaluar dhe me mir jetojeni jeten te lumtur dhe mos mendoni per te kqija qe ka jeta,jeta esht e shkurter jetoje sa me mir
   
  princ, Iliro Dardan and Megg like this.
 3. Hank

  Hank Valoris scriptorum

  Ngjitu ne nje pallat te larte, e shih njerezit poshte teje qe levizin, komunikojne, diskutojne, zihen, puthen .... ajo eshte jeta. Kur futesh dhe ti pjese e turmes nuk e ndjen dhe aq :)
   
  joetisti_, mirdita, GENIU$ and 2 others like this.
 4. turi1

  turi1 Primus registratum

  pershendetje, jeta eshte nje detyre, qe sejcili nga NE ka formuar per tia paraqitur komunitetit i cili duhet ta vleresoje .........;)
   
  princ, Sweety el and Megg like this.
 5. Megg

  Megg Carpe Diem

  Jeta èshtè ajo periudhè e shkurtèr midis Lindjes dhe vdekjes :confused:
  Nje periudhè e èmbèl !!! :D
   
  joetisti_, GENIU$ and mirdita like this.
 6. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  Jeta e nje njeriu eshte monotone
  Jeta e dy njerezve mund te jete e bukur
  Jeta e shume njerezve behet me e veshtire
   
  princ and mirdita like this.
 7. draizer

  draizer Forumium maestatis

  Jeta eshte nje labirinth nga materniteti ne varreza.......
   
  princ and Sweety el like this.
 8. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Eshte e rendesishme t'i shtojme me shume jete viteve dhe jo me shume vite jetes.
   
  princ and Megg like this.
 9. P.N.SH

  P.N.SH Forumium maestatis

  Jeta është një emërtim i shumanshëm që mund të lidhet me ecuritë (proceset) vazhduese që gjallesat janë pjesë ndërmjet pllenimitose mitozës dhe vdekjes.
  Si jetë përcaktohet një qenie metafizike, të dhënë atëherë kur vetitë e një gjallese janë të vëzhgueshme, siç janë vetërregullimi,riprodhimi, dhe tek format më të ndërlikuara edhe ndjekja e qëllimit. Nuk ka ndonjë përcaktim të përgjithshëm të emërtimit.
   
  princ and The decatur like this.
 10. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem


  • eshte nje qenie e cuditshme qe krijon ndjenja te pafundme

  • eshte nje cast qe u iken me pak te vemendshmeve

  • eshte nje magji e universit

  • eshte nje ndjenje e paperceptueshme kthjelltesie perziere me peshtjellim

  • eshte.........................................., mund te ishte.
   
  princ likes this.
 11. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  jeta eshte ajo qe njohim. por jeten nuk na lene ta jetojme sepse askush nuk di cfare ka mbas saj. frika... eshte pengesa qe sado te jete e nevojshme nganjehere, ka dobine e gabuar qe vleren askush nuk ia pranon pervecse nga frika. e. agif al aviv !!
   
  princ likes this.
 12. Hipocrati

  Hipocrati Hipocrati

  Jeta eshte egzistenca jone,por ne nje menyre kjo vazhdon edhe pasi ne nuk egzistojme, edhte trashegimia...
   
  joetisti_, princ and lonni like this.
 13. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Vajza qe kam dashuruar dhe qe... nejse.
  Jeta eshte nje gje e bukur. Ajo s'ka nevoje per askend(qe ta mbeshtese e gjerash). Une e dua jeten dhe e di qe edhe ajo me do. Dhe po them dicka pak te cuditshme por une brenda meje keshtu e besoj: Nuk e duam vdekjen por... ajo na do. Jete te gjate e te lumtur te gjitheve(urime sepse s'ka mbaruar mire festa :p)
   
  princ and Sweety el like this.
 14. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  jeta eshte nje sfide shume e bukur
   
  joetisti_ and princ like this.
 15. princ

  princ Valoris scriptorum

  jeta esht sfid qe duhet sfiduar jeta esht pron qe duhet
  treguar
   
 16. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  nje dhurate e bukur
   
  princ likes this.
 17. Soul

  Soul Forumium praecox

  Jeta eshte sfide, sfidoje! Ka thene dikur Nene Tereza.

  Per mua eshte nje sprove per gjithesecilin, dicka kalimtare. Nje mundesi qe i jepet njeriut ne dore, nga ku varet sesi do ta perdore gjithsecili.
   
  princ and joetisti_ like this.
 18. abs

  abs nuk e di...

  Hi Soul :engjell:

  Jeta eshte URA ne mes dy Pafundesive!
  Jeta eshte e dashura ime :D dhurata me e bukur!:kerce:
   
  princ and joetisti_ like this.
 19. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Kur je i lumtur eshte mjalt e shkuar mjaltit por, kur je i merzitur
  :( <(keshtu e shume me keq se keshtu), eshte ......
   
  princ likes this.
 20. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  kur nje qenie merr fryme,queht jete
   
  princ and joetisti_ like this.

Shpërndajeni këtë faqe