Cila vjen e para DITA apo NATA..

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Sahit Rexhepi Keca, 9 Nov 2013.

 1. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Cila vjen e para DITA apo NATA..
   
  joetisti_ likes this.
 2. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  per mua dita eshte e pazevendesueshme
   
 3. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  s'e di.
   
 4. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  as kam me te voglin dyshim, e adhuroj diten...
   
 5. dr love

  dr love Locus omnem

  Dita dhe nata vijne e ikin bashke
   
  Hektor12 and joetisti_ like this.
 6. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Si dy shoqe te ngushta :)

  Une kam lindur diten e keshtu per mua erdhi e para dita pastaj nata.
   
 7. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  me diten jam pazgjidhshmerisht i dashuruar
   
 8. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  e sigurt qe po te jete nate... dita.
   
 9. katsune

  katsune cherry blossom

  C'eshte kjo? Filozofi jashtetokesore? :confused:
   
  Airbourne likes this.
 10. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Aty ku duket ndricimi,pikershit aty eshte terri!
   
 11. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  e kam vrare edhe une mendjen... Por, me tha dikush: "te kam thene disa here, mos e vri mendjen, vri veten" :p [lexuar diku]
  Lind nje pyetje: kujt i shtrohet pyetja? Nese njeriut... varet se kur u krijua. Po te jete per mua personalisht, kam lindur duke u gdhire. Pra..., nate ishte, erdhi dita... Nata, e para.
   
 12. agim40

  agim40 Valoris scriptorum

  te dyja bashke..kur ketu behet dite dikund behet nate dhe anasjelltas
   
 13. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum
  Sa eshte ora ne Japoni? Ku lind Dielli? Ne Lindje. Dita ka lindur e para.
   
 14. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Cfare eshte ndergjegjja e paster dhe e paforme? Mjafton te imagjinosh nje njeri i cili ka lindur i paralizuar, i verber, i shurdhert. A eshte e mundur per ate njeri te imagjinoje formen e tij. Ai nuk e ka idene.
  Ndergjegja e paster para se te manifestohet materialisht ka nevoje per shoqeri. Asnje gje nuk lind nese nuk ka perplasje. Qofte ne mendim qofte ne trup. Nese nje ndergjegjje e tille e vetmuar ndjen perafersi, pas nje kohe te paimagjunueshme ne VID (boshesi) me dicka te ngjashme me te, ajo e cila nuk ka organe shqisore por vetem sensin e gjashte (qe eshte i parelinduri dhe i humbur me kalimin e kohes ....ose me mire i ndare ne pese shqisa) kerkon te takohet. Kerkon kontakt. Shperthimi material i universit ka ardhur nga kjo deshire dhe nga ky kontakt. Nqs une e imagjinoj veten si nje top mendimi dhe dua te afrohem me dike, me mendjen time une do te bej lindjen e imagjinates se ecjes. Nese dua te takoj ose perqafoj dike atehere kjo domosdoshmerisht do te shkepuse nga ky top mendimi ato pjese qe e shquajne nga kembet e keshtu me rradhe. PERPLASJE! BOOM! Gjithcka eshte DITE.

  Nevoja per lindjen e NATES erdhi si rezultat i mosrezistences se gjallesave te para ndaj kesaj DITE ose drite te forte. Sistemi nervor nuk mund te perballoje korentin qe kalon ne te. Lindi nevoja per gjume, dobia e pare e se ciles eshte riperteritja e sitemit nervor dhe trupit.

  Sa kohe mund te rezistoje nje njeri pa fjetur?

  Dhe kush jane mundesite qe gjallesa e pare ka patur formen e njeriut?

  EL
   
 15. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Nata nuk vjen. Ajo gjithmone eshte.
  Dita vjen e shkon.
   
 16. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Njihet edhe e interpretuar si : « Nata nuk ekziston. Ajo qe quhet nate eshte mungesa e drites»

  Drita eshte gjithmone. Ajo thjesht vendos te fiket.

  I bet, dikujt qe mban nje simbol te caktuar te Lindjes, duhet t'i jete mbushur mendja se eshte Dite. Sa qesharake!


  EL
   
 17. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Kur pergatis dreken e djalit te cilen ai e merr me vete ne shkolle (rrallhere e lejoj te haje ne mence) BLT-in ose sandwich-in e tij para se t'a vendos ne kutine perkatese e pres me dysh, ne forme trekendeshi ose ne forme drejtkendeshi, here-here me katersh, here-here e le te pandare. Ne nje dite te tille me lindi mendimi i formes se trurit te njeriut. Tek e shihja sandwich-in te ndare me dysh si puna e dy aneve te trurit majte-djathte, thashe me vete po sikur t'a le te pandare fare cfare do te ndodh? Eshte njesoj sikur mos te ekzistonte kordinata majtas-djathtas apo dite-nate.
  Nese truri nuk njeh ndarje te tille atehere nuk ka mur ndares midis ndergjegjes dhe nen-ndergjegjes.

  Do te ishte njesoj sikur vetem DITA te ekzistonte. Per ate pune nuk do te kisha problemin me te vogel te thoja sikur vetem NATA ekzistonte.


  Fakti qe shpeshhere kur ngrihem ne mengjes, pergjigjet te cilat nuk i kisha nje dite me pare qartesohen dhe marrin forme, me siguron qe nje pjese e trurit tim rri zgjuar naten dhe organizon, kategorizon dhe gjen te gjithe ingredientet qe gjenden ne trurin tim per te gatuar ate lloj pergjigje (gjelle) qe eshte shume e thjeshte dhe e qarte.

  Ky proces funksion ndryshe tek nje person i cili ka njohuri te tjera. Sa me i komplikuar njeriu dhe njohuria e tij aq edhe me e komplikuar pergjigja. Sa me amalgame njohuria e tij aq me amalgame edhe pergjigja ose zgjidhja.

  Kur nje pjese e trurit punon tjetra fle dhe e kunderta. Qe, si rrjedhoje, kur une ngrihem me teper e lodhur nga gjumi se sa e clodhur, aty, ne ate moment, e kuptoj qe kur ngrihem ketu fle diku tjeter dhe kur fle ketu ngrihem diku tjeter qe perfundimisht do te thote «QE UNE NUK FLE GJUME»

  EL
   
 18. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Sipas meje, nata ekziston, eshte normalja/ordinerja. Drita eshte duhet te krijohet qe te ekzistoje,
  dhe eshte ekstraordinerja.
  Nata eshte pa mund, ajo thjesht eshte. drita ka shume pune pasi duhet te krijohet.
  Sa tonelata gaz digjen perdite ne diell qe te krijohet drita, e cila do 8 minuta me shpejtesi drite te arrije tek ne.

  Dhe kjo gje nuk eshte vetem fenomen natyror, eshte dhe ne human.
  Nata eshte norma, njerezit jane 85-95% pesimiste, negative, mizerabel, pa qejf, dembele, te plogesht, mosmirenjohes
  Dita eshte supernormale, jane pjesa optimiste, pozitive, plot qejf, punetore, plot energji, mirenjohes

  ne praktike - elekriciteti
  qe te mund te ndezesh llamben disa minuta, sa litra uje, jane derdhur, ta here eshte rrotulluar turbina, ne sa tela ka kaluar energjia, ka kilometra ka pershkruar, sa elektriciste merren me mirembajtjen...
  askush si mendon keto, merren te mireqena

  ne praktike - dija
  te gjithe lindim ne erresire jemi praktikisht ne terr
  dija qe te na ndricoje do mund, pune pa pushim, dhe prape ka shume raste te mos jete drite cilesore
  por nga ajo qe te verbon dhe te qorron syte.
  padija eshte nate, eshte e lehte, pa mund, nuk kerkon asgje nga ty.

  ne praktike - mireqenia
  varferia eshte norma, rri mos bej asgje & ske per te patur asgje, eshte e lehte, nuk kerkon gje nga ty. eshte nata.
  mireqenia eshte shume here me e mire se varferia por do pune dhe vetem pune, nuk do qe te jesh parazit.
  do sakrifica, lodhje dhe djerse. eshte dita

  ne shoqeri Konkludim
  ka vende qe jane per se mbari se jetojne njerez optimiste qe kane dijen, qe punojne, qe kane elekticitet dhe kane drita.
  ka vende mysybet se jetojne njerez pesimiste qe nuk kane dijen, nuk punojne nuk kane eletricitet dhe skane drita
   
 19. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Me pelqen sensitiviteti yt Aimilius. You have chosen a side and you are loyal to it. That is what I want to see!
  Perfect!

  Jam gati pa problemin me te vogel t'i kundervihem ketyre pikave te shprehura shume bukur prej teje. Njekohesisht te justifikoje dhe te jap arsyet e duhura per ekzistencen e asaj qe ti quan nate.

  Ti je pikerisht ajo qe duhet te jete. Mungesa e njohurise se plote. Nese vime nga nje e ardhme atehere qellimi i ardhjes tone ketu eshte qe te mos «e dime kete te ardhme». Qe ndryshon katerciperisht edhe rezultatin final te vleresimit te nje individi.

  Sa per diellin ti nuk e di nese eshte planet apo jo. Le te them se jo kushdo mund te jete aty. Nje shtrese e zjarrte qe e rrethon e mbron nga vizitoret e padeshirueshem.


  EL
   
 20. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  paralysis by analysis
   

Shpërndajeni këtë faqe