Cilin vend te huaj preferoni???

Diskutime tek 'Koktej Diskutimesh' filluar nga Zemra, 20 Feb 2004.

 1. Artin

  Artin Papirus rex

  Te shkosh si turist ne nje vend, e te punosh/jetosh atje, jane gjera te ndryshme.
  Kur je turist, gjerat te duken te lehta dhe të bukura.
  Sa per shtepite... për mendimin tim nuk ia vlen te paguash aq shume per te jetuar ne pallat.
  E ku ka si një shtepi përdhese, me bahçe dhe gardh.... qe te jete vetem e jotja :p
   
 2. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Fiks i ke rene. Nese jetesa eshte e veshtire, kushtet jo te favorshme, konflikte kulturore, cdo gje tjeter nuk ka vlere.

  Psh personalisht mendoj se nje qytet ideal nuk duhet te kete me shume se nje milione banore. Parisi, nje qytet qe me pelqen shume, vetem nga "cilesia" e njerezve e skualifikon ate si qytet, preferoj njeqind here me mire Düsseldorfin.
   
 3. Artin

  Artin Papirus rex

  Edhe 1 milion jane shume, Amilius, por deri aty mendoj që eshte kufiri maksimal
  Nje qytet ideal per mendimin tim duhet te jete 300-500 mije banore.
  Te ishte per mua, do te doja te jetoja ne ndonje qyteze te vogel, por e keqja eshte se në ato s'ka pune.
  I kane bere gjerat ne nje menyre te tille qe t'i mbledhin te gjithe njerezit ne qytete te medha.
   
 4. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  1 milione eshte maksimumi, 500mije idealja. Ne fakt Gjermania e ka kete standart. Pervec Berlinit dhe Frankfurtit gjithe qytetet e tjera jane poshte 1 milionit dhe te mendosh qe ka mbi 80 milione banore.
   
 5. Artin

  Artin Papirus rex

  Gjermania ka pak toke për popullsine qe ka, kështu që janë të detyruar ta shpërndajne kudo.
  Si është e mundur qe vendi më i fuqishëm i Evropës, me popullsine me të madhe dhe ekonominë më të madhe, te kete kaq pak toke ne krahasim me vende te tjera?
   

Shpërndajeni këtë faqe