Dashuri apo respekt????

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga zarathustra, 6 Jan 2010.

 1. zarathustra

  zarathustra Primus registratum

  Dashuri apo respekt????

  Shponhaueri ne filozofine e tij na thote qe dashuria eshte subjektive ndersa respekti eshte objektiv.Pra me nje logjike te thjeshte dashuria e vesh gjykimin me doza subjektiviteti ndersa respekti ndertohet mbibaza logjike dhe objektive.Megjithate ne njerezit kemi kaq shume nevoje per dashuri!
   
  Balahk likes this.
 2. Harris

  Harris Forumium praecox

  Re: Dashuri apo respekt????

  Ne te vertet dashuria edhe vazhdim jo domosdoshmerisht i perhershem i respektit, po qe se nuk rrespekton nje njeri nuk arrin ta duash dhe po mendove se e do ather do arrish ne nje dite qe shikon qe nuk ishte dashuri por tjesht nje lidhje pasionate e bazuar mbi epashin njerzor.
  Ne shkrimet qe kam pasur rastin te lexoj ne kete forum percaktimi i dashuris varion nga personi ne person dhe kjo deri diku eshte normale por baza mendoj un e cdo lidhjeje eshte respekti
   
 3. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Baza kryesore e nje lidhjeje eshte respekti,pastaj vjen dashuria.Kur nuk te respekton ce do dashurin e tij/saj?
   
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Te kesh thjesht dhe vetem respekt per dike, duhet te jete me shume se gjeni ta meritoje. Dashuria per ate person ben qe ta vleresosh edhe kur s'e meriton krejtesisht. Kemi respekt per dijen, por e duam dhe i mbulojme te metat dhe nga kjo procedure askush s'ka gjetur keq. Te dish te duash eshte art.
   
  Wise and The decatur like this.
 5. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  te dyja duhen sepse nese te tjeret nuk kane respekt per ty,atehere ndryshon komplet figura jote kur te tjeret kane respekt per ty,behesh i sukseshem dhe i rendesishem kurse pa dashuri nuk ka ''jete'' sepse njeriu ka nevoje per dashuri qe diten qe lind e deri diten qe vdes.
   
 6. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  RESPEKT,RESPEKT,RESPEKT!Ce dua dashurine une kur ai sme respekton :/ Ato jane femra pa dinjitet qe qendrojne edhe pasi ai nuk i respekton! ;)
   
 7. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  po pse dashurine e prinderit nuk e do ti?
  Te gjithe femijet e marrin dashurine prinderore qe ne ne lindje e pastaj deri sa jane gjalle.
   
 8. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  Po pa respekt,te me doje dhe mos te me respektoj nena ime???????
   
 9. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  nena sigurisht qe te do dhe te respekton.
   
 10. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  E pra e sheh eshte nje kombo perfekte :) sepse nena te do pa interes ;)
   
 11. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Un mendoj se te dyja duhet te egzistojn sepse pa rrespekt nuk ka dashuri,nese nuk e rrespekton nje person qe e do,nuk ai vlen ta duash kur nuk e rrespekton.
   
  The decatur likes this.
 12. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  tamam mirdita
   
  mirdita likes this.
 13. lady antebellum

  lady antebellum Forumium maestatis

  S'eshte e thene.Respekt nuk do te thote dashuri ,por vleresim per nje pune ,vleresim per disa norma morale ,vleresim karakteri ,sjelljeje ..ka shume arsye pse mund ta respektosh dike dhe pa ushqyer ndjenja per ate.
  Per mua me shume respekt ,se dashuri ,se nje nje njeri qe nuk te respekton ,por vetem te do,kur e humbet ate me kalimin e kohes ,behet shume i neveritshem kur vetem te poshteron.
   
  Sonia007 likes this.
 14. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Degjo un mendoj keshtu siq e thash me lart sepse nese nuk ke rrespekt per dike qe e do me zemer nuk ke dhe dashuri per te jo.
  Un te pakten mendoj keshtu.Ndoshta dhe e kam gabim dhe ndoshta me von e kuptoj se esht gabim ama nuk ma merr mendja se e kam gabim.
   
 15. lady antebellum

  lady antebellum Forumium maestatis

  Ne fakt,nuk dua te te zhgenjej ,por eshte gabim.Njeriu dashuron per gjera te ndryshme nga ato qe fitohet respekti.
  Nese je beqare ,do e kuptosh kur te martohesh.:)
   
  Sonia007 likes this.
 16. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Jam beqare por ndoshta do e kuptoj me von,por ne rregull e paskam pasur gabim por qe e mesova te verteten dhe me vjen shum mir.Flm shum
   
 17. lady antebellum

  lady antebellum Forumium maestatis

  Nuk ishte nevoja te pergjigjeshe me ironi.Une jam e martuar ,kam dy femije dhe kam nje pervoje jetesore me shume se ty.Nuk ta pata aspak me te keq.
   
  mirdita and Sonia007 like this.
 18. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  mos e ktheni temen ne chit chat dhe ju lutem bisedoni ne chat ose ne mesazhe me njerin tjetrin dhe te lutem shume lady antebellum verejtjet behen vetem njehere dhe jo disa here.
   
 19. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  Hapu dhe t futem brenda kush FLETTTTTTTTTTTTT :eek:ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Ketu behet bishti me i rende se sqepari :p
   
  lady antebellum and Wise like this.
 20. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Jo moj mua me vjen rend kur dikush me tregon nje gje te mir qe un nuk e di,me vjen shum mir sepse kam shum qejf te mesoj gjera te reja.
   
  joetisti_ and The decatur like this.

Shpërndajeni këtë faqe