Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga ledioni, 23 May 2005.

 1. dr love

  dr love Locus omnem

  Pa dhune..me mirkuptim..me i nda fifty fifty..s'ka?
   
  scadarsko likes this.
 2. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Qa marr met et personale 50_50 ska se biem n sy...
   
 3. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Dashuria eshte burri urrejtja eshte femra sepse kurre nuk eshte e kenaqur gjithmon qet marifete reja.....
   
  dr love and Hektor12 like this.
 4. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Une kam degjuar qe nje urrejtje shume e madhe eshte kthyer ne nje dashuri, pasion te zjarrrte, per te anasjellten jam vete deshmitar ... tjeter nuk di si i ndani ju
   
 5. Wishmiss

  Wishmiss Valoris scriptorum

  Kahe te ndryshme mund te themi per nocione te tjera, me te zbutura se kaq.. por jo per dy pergjithsuese te MEDHAJA sic mund te jene dashuria dhe urrejtja, qe jane as me pak e as me shum se sa e kunderta e nj-tj .( Ekziston 1 dhe 2, pastaj 1.5 apo 2.5 , ekziston MENGJEZI dhe DARKA pastaj vine mesdita apo pasditja).

  Jane dy ndjenja qe dhe kur shperbehen midis tyre shkaktojne nje reaksion "shkaterrues"
   
  scadarsko and Hektor12 like this.
 6. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Thjesht mendoj qe mun te kthehet ne dashuri nje urrejtje e madhe, varet ama e sigurtw eshte qe kur perfundon nje dashuri jo qe kthehwt ne urrejtje por akoma me teper ne neveri dhe percmim
   
 7. Dr. Shpetimi

  Dr. Shpetimi Forumium praecox

  dashuria kthehet ne urrejtje te tmerrshme, ama urrejtje ne dashuri si shume e veshtire me duket
   
 8. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Problemi ne kete teme eshte cila eshte me forte.. e sa per ate qe thashe une njoh plot persona qe jane urryer ne maximum dhe sot duhen ne maximum... emra spo them se edhe ti thoja nuk I njihni... per rastin e kundert jam shembull vete...
   
 9. Dr. Shpetimi

  Dr. Shpetimi Forumium praecox

  une nuk thashe qe eshte e pamundur, por thashe qe eshte e veshtire, cdo gje ndodh ne jete,asnje gje nuk perjashtohet
   
 10. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Shkruajme bindjen tone dhe japim argumentat tona mbeshtwtur ne fakte. Eshte si ajo shprehja historia nuk shpjegohet nga deshira e njerezve por mbeshtetur ne fakte...
   
 11. princ

  princ Valoris scriptorum

  urrejtja esht shum me e fort se dashurija por me fjal e jo me vepra
   
 12. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Varet si reagon ajo ne njerez te ndryshem. Ka reagime te ndryshme ne njerez te ndryshem.
   
  princ likes this.
 13. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  dashuria ose urrejtja.tmos ishte dashurija nuk do te ekzistonte as urrejtja dhe anasjelltas.
   
 14. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Po ne fakt ne kemi urryer tere jeten ameriken tani e dashurojme pa fund seshte fakt ky
   
 15. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Qe te dyja ne mase te forte/tepert , jane te rrezikshme..... Nga dashuria e tepert njerezit kane bere krime/dhunime/gabime ... e njenta gje edhe nga urretja / e - tepert .

  Fjalen urretje ne pergjithesi se perdor kundrejt njerezve , nese s'me pelqen/terheq dikush i rrij larg...

  Urrej Gjarperinjte pshm... zakonisht e perdori ne k'te forme, dhe kur e perdor ne k'te forme do te thote qe nese me del para e/te vras pa hezitim... nese do urreja njerezit, imagjino do behej kasaphane :p
   
  scadarsko likes this.
 16. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?
  Pyetje per 1 mil $ :)
  Ne ditet tone besoj se urrejtja,inati,zilia mbivlejne ne ate qe ne quajme dashuri
   
  scadarsko and Roberto_uk like this.
 17. Roberto_uk

  Roberto_uk Valoris scriptorum

  Urrejtja ne fillim mund te shendrrohet ne Dashuri e pqs ndodh nje e till ska gje ma te bukur e me te fort se ate dashuri !! Kurse shum Her ndoll e kunderta nje dashuri kalon ne Urrentje e ajo urrentje esht shum shum e keqe !!! Sic tha parafolsi 1mil$ pytje !!
   
  Dreamer likes this.
 18. abs

  abs nuk e di...

  simbas meje me e forte eshte kush jeton, shton jeten, dhe ajo eshte Dashuria!
   
  Al-Punk and scadarsko like this.
 19. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  tek un urrejtja esht me emadhe se dashuria
   
 20. IL__SANTO

  IL__SANTO Valoris scriptorum

  Thjeshte doja te dija pse tek ty eshte ndryshe pasi mendoj se ne 90% te botes eshte dashuria. Dashuria eshte me e forte sepse ne shume raste edhe pse gabojme persero hidhemi me vrull ne te njejta situata e rrethana.Na zhgenjen njeriu qe duam?? OK mund te ndodh. Nuk urrejme femrat per pak momento. Aspak nuk ndodh keshtu. Hidhemi ne sulm te fitojme pak dashuri NGA nje femer tjeter. Urretja te largon e ndoshta ne momente kyce te jetes te ben te jesh me realist. Dashuria eshte me e forte.
   

Shpërndajeni këtë faqe