Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga ledioni, 23 May 2005.

 1. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Ajo..Dashuria !
   
  IL__SANTO likes this.
 2. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  un flas per veten nuk me intereson bota apo mendimewt e ttjereve
  gjithsecili thot ate qe mendon
  kam dhuruar dashuri tpaster me sinqeritet...por kam marr vuatje e tradheti asgje me shum
  nuk me intereson dashuria...urrejtja e hakmarrja mbejn qe teec perpara
   
 3. IL__SANTO

  IL__SANTO Valoris scriptorum

  Spo vej ne dyshim qe eshte ideja jote edhe e respektoj e normalisht kjo ide ka dal nga eksperienca jote qe ke pasur gjate jetes. Thjeshte do isha kurioz per nje shembull. :)
   
 4. Universal

  Universal AnonymouS

  Besoj se shum shpesh ajo qe japim nuk eshte dashuri e vertete, por nje pasqyrim e asaj qe do donim te mernim.

  Me nje fjale duam te marim dashuri te vertete kur ne te njejten kohe ne nuk kemi mundesi te japim.

  Quajm shpesh si akte dashurie gjera qe burojne nga pa siguria ne vetvete, nga xhelozia, komplekset e shum gjera te tjera negative.

  Eshte llogjike qe zakonisht nuk japim dashuri te atij lloji qe ne do donim te mernim sepese ajo lloj dashurie buron nga nje person qe eshte dashur si femi edhe njekohesisht ka nje karakter te pjekur edhe human!

  Por prap se prapi si do qofte ajo qe ka rendesi eshte qe njeriu te mos jet vetem, ndac me gabime ndac me te meta duhet te jet me dike se vetem atehere mund te perparoje edhe te behet me i mire!

  Zakonisht vet vetja jone nepermjet ndjenjave negative te informon se dicka nuk po e ben mire..

  Dashuria nuk kthehet ne dicka negative, eshte sikur te kthehesh nga universiteti ne kopesht... nuk mund te jesh sot professor dhe neser mos te dish alfabetin! Nuk mund te jesh sot nje njeri qe jep dashuri te vertete dhe neser te shnderoesh ne nje person tjeter.

  Ajo qe ndodh eshte se kur jan kushtet te tilla, sillesh si nje person i pjekur qe jep dashuri te sinqerte.. por kur nderojne kushtet del ne siperfaqe e verteta.

  Kurse njeriu qe eshte i afte te japi dashuri te vertete ka pjekuri te tille qe vendos vet sjellen edhe jo si pas kushteve!
   
 5. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  ok po te jap nje shembull
  ne moshen 13 vjec im at vdiq..para se tvdiste te gjith than do te te ndihmojm
  por pasi ai vdiq asnje nuk e cau koken per ne kan kaluar 6 vjet nga vdekja e atij e asnje 1 shishe qumesht sna e ka pruar askush
  humba babain
  humba njeriun qe doja shum
  tani do hubas edhe veten
  ja cfar jete kam un sipas teje duhet te dhuroj dashuri?
   
  IL__SANTO likes this.
 6. IL__SANTO

  IL__SANTO Valoris scriptorum

  Me vjen keq per humbjen tende edhe per rastin drastik qe prezantove. Mendoj se tema referohej ndjenjave te ndryshme e jo dashurise ndaj familjareve. Ndoshta te isha gjendur ne rrethanat e tua do sillesha ndryshe te tregoja sa nivel te dobet kane pasur ata qe me rrethojne. Pastaj cdo kush reagon sipas momentit edhe per ty momenti ka qene i tille qe te ka cuar ne te tille reagim.
   
 7. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  edhe familjare edhe personale dashuria nuk ekziston per mua
  shpresoj tme mirkuptosh
   
 8. IL__SANTO

  IL__SANTO Valoris scriptorum

  Te mirekuptoj ne kontradikt me idene time. :)
   
 9. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  nga ti kerkoj mos mparagjyko nga emri
   
 10. IL__SANTO

  IL__SANTO Valoris scriptorum

  Sinqerisht nuk te paragjykova nga emri por idene tende pasi sipas meje nuk ekziston njeri pa dashuri ne vetvete. Emri qe perdorim nuk nenkupton se na identifikon. :)
   
 11. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  epo tashi jeta tben egoiste edhe skemi qa me bo
   
  Hektor12 likes this.
 12. IL__SANTO

  IL__SANTO Valoris scriptorum

  Eshte e drejta jote te sillesh si te duash. Si te thashe me lart mendoj se situatat ne te cilat je gjendur te kane cuar ne te tille zgjedhje.

  P.s sjam aq cinik sa te vleresoj persona nga nje emer ne forum :)
   
  Narkomane likes this.
 13. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  idiferenca eshte me e forte nder te dyja!
   
 14. abs

  abs nuk e di...

  padashje me ra rruga knej, dhe mu kujtu Tushi "drite past"
   
 15. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Po te ishte e mundshme qe te benin nje ndeshje, do te dilte barazim. Jane te dyja shume te forta. Vetem se urrejtja nuk te vjen gjithmone kurse dashuria s'te iken kurre.
   
 16. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Urrejtjen Gjithmon njeriu e ka me Prane se Dashurin.. kurse Dashurin e fiton me Sjellje dhe me Zemer.
   

Shpërndajeni këtë faqe