Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga ledioni, 23 May 2005.

 1. ledioni

  ledioni Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  Nese nuk do te ekzistonte urrejtja nuk do te dinim vleren e dashurise dhe e kunderta. eshte nje ligj i thjeshte fizike. ekziston veprimi si dhe kunderveprimi. jane ligje natyrore qe e mbajne boten ne kembe. imagjinoni se sa e merzitshme do te ishte bota pa urrejtjen dhe sa e pangjyre pa dashurine!
   
 2. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  Dashurojm dhe Urrejm te njejtat gjera... egotizem puro,ktu qendron forca!

  Dashurojm te tjeret sepse nxjerrin nga ne pjesen me te bukur .
  Urrejm te tjeret sepse nxjerrin/shohim nje pjes qe ne duam te mbajm brenda ndaj frikes qe kemi kundrejt nje pjese te erret qe "jeton nen heshtje" brenda...dhe fakti qe te tjeret e nxjerrin, sepse ndoshta dhe e kontrollojn ,na ben t'urrejm te tjeret per t'mos "ul" veten.

  idem , kur dum/urrejm vet-veten ===> ktu del nje tregjedi greke. Esht me e leht t'flasesh per te tjeret!
   
 3. olololol

  olololol Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  <font color="red">Aurora </font> /pf/images/graemlins/kiss.gif /pf/images/graemlins/kiss.gif te kam xhan
  Sa qef te kam ne postime.

  Teme shume e bukur /pf/images/graemlins/thumbsup.gif

  OK ja nisim <font color="blue">Bismilah </font>
  Te dyja lidhen me njera tjetren.
  <font color="red">Dashuria </font> zgjat me shume se si themi ne kam pas dasht /pf/images/graemlins/wub.gif ne nje bisede tregojme me shume per dike qe duam/kemi dashur se sa per dike qe urrejme.
  Urrejtja per nje person merr fund kur gjen dike tjeter qe ta duash zgjat me pak eshte kalimtare , dashuria zgjat deri sa mbyll syte dhe pse ngel vec nje kujtim. /pf/images/graemlins/thumbsup.gif /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
   
 4. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  Bab Lymi paska ra n'dashni se ka fillu me i ndrru t'gjitha /pf/images/graemlins/laugh.gif.

  Hajt për hajër ishalla /pf/images/graemlins/rolleyes.gif
   
 5. olololol

  olololol Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  LOL Kontre ncuq sa jom nda plako /pf/images/graemlins/frown.gif:(
   
 6. The_Meditator

  The_Meditator Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  imagjinoni se sa e merzitshme do te ishte bota pa urrejtjen dhe sa e pangjyre pa dashurine!

  [/ QUOTE ]

  se imagjinon dot derisa ti jetosh botera te tilla /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 7. The_Meditator

  The_Meditator Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Dashurojm dhe Urrejm te njejtat gjera... egotizem puro,ktu qendron forca!

  Dashurojm te tjeret sepse nxjerrin nga ne pjesen me te bukur .
  Urrejm te tjeret sepse nxjerrin/shohim nje pjes qe ne duam te mbajm brenda ndaj frikes qe kemi kundrejt nje pjese te erret qe "jeton nen heshtje" brenda...dhe fakti qe te tjeret e nxjerrin, sepse ndoshta dhe e kontrollojn ,na ben t'urrejm te tjeret per t'mos "ul" veten.

  idem , kur dum/urrejm vet-veten ===&gt; ktu del nje tregjedi greke. Esht me e leht t'flasesh per te tjeret!

  [/ QUOTE ]

  esht gjithmon interesante kur kerkon te sqarosh karakterin e njeriut sadopak,duke i futur nje tragjedi greke prapeshtese nga mbas dhe si perfundim rrezohesh ne nje hymnere te pafund kotesie.

  good introduction, bad conclusion /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  une mendoj se keto dy ndjenja jane ne qenien e njeriut se bashku me 100 ndjenja te tjera. per mua ka njerez qe ndjenjen e dashurise e kane ne doza me te larta dhe sado te urrejne, fiton dashuria. po keshtu ndodh edhe e kunderta. mendoj se cdo njeri i ka provuar keto ndjenja qe ne dukje jane kaq te kunderta, por qe mund te kalosh nga njera te tjetra pa e kuptuar fare...
   
 9. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  dashuria e kthyer ne urrejtje
   
 10. alb_girl82

  alb_girl82 Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  une them qe urrejtja ja mer ne kthese dashurise... si shumakeri atij te mc laren se ja harroj emrin gjithmone /pf/images/graemlins/tonguee.gif
   
 11. terepervetezotipertegjith

  terepervetezotipertegjith Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  fallsiteti e be njeriun qe te urreje jasht mase /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 12. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  Bravo Albi! Uroj qe urrejtja te krahasohej me "shumakerin" dhe dashuria me "ate te mc laren". Atehere bota do ishte e permbytur nga dashuria. Shumakeri ka edhe nje jave e del ne pension, kurse ai i mc laren do ia zeje vendin vitin tjeter.Nese behet keshtu, ndonse jam tifoz i shumakerit, them megjth zemer: Rrofte ai i mc laren!
   
 13. eddantes

  eddantes Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  me e forte eshte dashuria qe kthehet ne urrejtje
   
 14. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  Dantes, dashuri, entuziast, nazist!!! Me paradoksal s'kam pare. Du bist längst gestorben, Kotzkopf!
   
 15. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  Kush urren s'njeh asgje ...
   
 16. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  Per MUa Un them se Jane Pak a Shume Njesoj.Sepse e Dashuron dhe e Urren Njekohesisht dhe muk mund ti ndash dot .Flasim nga ana e Pergjithshme por ka gjera ose Persona qe i Urren me Shpirt po Prape do Sdo do i respektosh per Inat te te Tjereve .
   
 17. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  Jo,s'esht aspak e vertet!

  Dashuria esht...[...],
  urrejtja esht vetem mungesa e saj.
   
 18. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  Pra Moter e Vlla ...
   
 19. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  X


  /pf/images/graemlins/lol.gif
   
 20. fiona20

  fiona20 Primus registratum

  Re: Dashuria dhe Urrejtja! Kush eshte me e forte?

  urrejme kur dashurojme megjithe shpirt...dashuria eshte gjithnje me e forte..bota vertitet rreth dashurise e jo rreth urrejtjes...
   

Shpërndajeni këtë faqe