Dedikime

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Dedikime

  Mireseuktheve [​IMG] [​IMG]
   
 2. giorgio

  giorgio Primus registratum

  Re: Dedikime

  Miresetegjeta, "kundershtimi i mendimeve te mija"

  Me dukesh si nje pjese e mendimeve apo e trurit tim"qe me shume e dua, se e urrej" javascript:void(0)urrejjavascript:void(0)"


  :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: Dedikime

  Une jetime e kesaj toke
  Kam nje nanë qe i thrras loke
  Lokja ime eshte Kosova
  Eshte Prishtina
  Eshte GJakova

  Une jetime e kesaj toke
  Kam nje nanë qe i thrras loke
  Lokja ime eshte Kosova
  Eshte Drenica
  Eshte Rugova

  Une jetime e kesaj toke
  Kam nje nanë qe i thrras loke
  Lokja ime eshte Kosova
  Dugagjini dhe Tetova


  Une jetime e kesaj toke
  Kam nje nanë qe i thrras loke
  Lokja ime Grykëholla
  Podujeva e tan Kosova

  [​IMG]
   
 4. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Dedikime

  Per Sailor

  The Paradox of Time [Paradoksi i Kohes]

  (A Variation on Ronsard)

  "Le temps s'en va, le lemps s'en va, ma dame!
  Las! le temps non: mais NOUS nous en allons!"

  TIME goes, you say? Ah no!
  Alas, Time stays, we go;
  Or else, were this not so,
  What need to chain the hours,
  For Youth were always ours?
  Time goes, you say?--ah no!

  Ours is the eyes' deceit
  Of men whose flying feet
  Lead through some landscape low;
  We pass, and think we see
  The earth's fixed surface flee:--
  Alas, Time stays,--we go!

  Once in the days of old,
  Your locks were curling gold,
  And mine had shamed the crow.
  Now, in the self-same stage,
  We've reached the silver age;
  Time goes, you say?--ah no!

  Once, when my voice was strong,
  I filled the woods with song
  To praise your "rose" and "snow";
  My bird, that sang, is dead;
  Where are your roses fled?
  Alas, Time stays,--we go!

  See, in what traversed ways,
  What backward Fate delays
  The hopes we used to know;
  Where are our old desires?--
  Ah, where those vanished fires?
  Time goes, you say?--ah no!

  How far, how far, O Sweet,
  The past behind our feet
  Lies in the even-glow!
  Now, on the forward way,
  Let us fold hands, and pray;
  Alas, Time stays,--we go!

  Austin Dobson
   
 5. Goca

  Goca Primus registratum

  Re: Dedikime

  :confused: /pf/images/graemlins/frown.gif :confused: /pf/images/graemlins/frown.gif :confused:
   
 6. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Dedikime

  For Iv

  "Don't walk in front of me, I may not follow
  Don't walk behind me, I may not lead
  Walk beside me and be my friend."

  Albert Camus


  "The glory of friendship is not the outstretched hand, nor the kindly smile, nor the joy of companionship;
  it is the spiritual inspiration that comes to one when he discovers that someone
  else believes in him and is willing to trust him with his friendship."

  Ralph Waldo Emerson

  Life drifted us apart, but you remain so important to me I cannot find words to express it. I chose two amongst all those that wrote about real friendship, one best liked by you, the other by me. The beauty of our friendship was and still is uderstanding each-other and listening without judgement, without prejudice, without malice, without interest apart from pure childlike love. I cannot wait the moment we will look into each-others eyes and know, feel and understand what words are poor to behold. Be always yourself, I will try to be mine.
   
 7. ameba

  ameba Forumium maestatis

  Re: Dedikime

  Per ish Alinosin:

  Une e dua babin tim
  the punon ne stampim,
  kur te rritem ene una
  thi babi do baj puna... /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 8. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Dedikime

  Vorrei essere una rondine, per dividere il mio cielo con te, in modo che divenisse il tuo cielo. Vorrei essere l' onda che muore in mille gocce sul tuo corpo senza chiedersi il perché. Vorrei essere il tuo sole, per riscaldarti senza bruciarti, e farei in modo che l'azzurro del cielo non prendesse mai sottobraccio l'infelicità. Vorrei essere la luna... per essere coperta sul tuo cuore per tutte le lunghe notti.

  Kete mesazh....

  [​IMG]

  ..dhe kete trendafil...

  ...ma kish cuar "dikush" (nuk e di s'e kush) sot ne nje perkushtim special . /pf/images/graemlins/smile.gif


  P.s.Me ka pleqyer shume dhe ma ka mbush zemren plot. /pf/images/graemlins/smile.gifDo doja te dija kush ishte :confused: /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. CaSaBlAnCa

  CaSaBlAnCa Primus registratum

  Re: Dedikime

  Per Te Gjithe Ata Qe Ne Keto Momente Ndodhen Larg Dashurise Se Tyre


  I Want You Beside Me
  Being apart from you isn't easy...
  I find myself missing you so often,
  in so many ways...
  but even though we can't be together right now.
  gentle thoughts of you fill my days
  and dreams of you fill my nights...
  No matter what I'm doing,
  I know it would be so much nicer
  if I could be sharing it with you...
  I keep imagining things you'd say
  if you were with me now,
  or the way you would laugh
  if something funny happened,
  and next thing I know,
  I'm daydreaming about all the things we'll do
  when we're together again...
  Although the miles
  come between us now,
  I still feel so close to you,
  and I just keep hoping
  the days will fly by
  because I want you beside me
  to talk to,
  to hold,
  to love.
   
 10. Goca

  Goca Primus registratum

  Re: Dedikime

  Non sò se scriverlo, non sò in qualle lingua sarebbe più facile!
   
 11. Ema

  Ema Goddes

  Re: Dedikime

  Per Jeten:

  E shemtuara ime,je si geshtenje flokepirshur,
  e bukura ime,e bukur je si era
  e shemtuara ime,me gojen tende mund te besh dy.
  e bukura ime,te fresketa jane puthjet e tua.
  E shemtuara ime,ku jane fshehur gjinjte e tu?
  jane te vogelza si dy kupa drithi.
  Do me pelqente te shoh dy heneza mbi gjoks:
  kulla madheshtore te sovranitetit tend.
  E shemtuara ime,deti nuk i ka thonjt'e tu ne bitegat e veta,
  e bukura,lule me lule,yll me yl,
  vale per vale kam numeruar trupin tend.
  e shemtuara ime,te dua per mesin tend te arte,
  e bukura ime,te dashuroj per nje rrudhe te ballit,
  dashuri,te dashuroj,sepse e kthjellet dhe e erret
  je...

  Neruda
   
 12. Goca

  Goca Primus registratum

  Re: Dedikime

  Per *****!

  Hiç, hiç.....
   
 13. Ema

  Ema Goddes

  Re: Dedikime

  Penelke mire,po s'e ke mire!
   
 14. trendeline

  trendeline Primus registratum

  Re: Dedikime

  I came alive when I met you, thanks my love.
   
 15. Guest

  Re: Dedikime

  Per veten dhe per njerin /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/smile.gif

  Ti qave

  Ti qave dhe me the me zë te ulet
  Se une te trajtoja si prostitute.
  Athere loteve te tu s'ua vura veshin
  Te desha, pa ditur se te desha.

  Vec nje mengjes te befte kur u gdhiva
  Pa ty dhe bota krejt e zbrazet m'u duk,
  Athere kuptova c'kisha humbur,
  C'kisha fituar kuptova gjithashtu.

  Me rrezellinte si smerald merzitja,
  Dhe lumturia ngrysej si nje muzg me re...
  Nuk dija ke te zgjidhja nga te dyja
  Sepse seicila m'e bukur se tjetra qe.

  Se ish i tille ky koleksion bizhush
  Qe drite e terr leshonte njekohesisht,
  Qe njeqindfish etjen per jeten shtonte,
  Por dhe qe vdekjen ndillte njeqindfish.
   
 16. Guest

  Re: Dedikime

  Hapësirë X


  Diçka të mirë më jep oj jetë,
  diçka të mirë...
  Mos kërko teper nga unë,
  bëju e dlirë...

  Shumë pak më jep oj jeta ime,
  si një njeri që u hedh ushqim zogjëve.
  Diçka të bukur më jep oj jeta ime,
  që të mund' t'ju buzëqesh motmoteve.

  Më fal diçka jeta ime,
  më fal pakëz dritë, e jo errësire.
  Kam pasur gjithmonë burgje e dhoma çmendurie,
  po tani më duhet pak hapësirë...
   
 17. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Dedikime

  Vetes!

  I kam dy fjale me ty
  fytyre e shperfytyruar,
  e keqja fytyre,
  qe nga pasqyra me sheh me cudi!

  I kam dy fjale,
  per ato qe ngaterrove e dreqose,
  per te turpshmet fjale qe i the,
  e per te rendat sharje qe degjove,
  e mbi te gjitha,
  dy fjale ti kam
  per te shemtuarat mendime qe mendove,
  te pavertetat ndjenja qe ndjeve,
  te mbrapshtat dhimbje qe i vuajte!

  I kam dy fjale me ty!...

  E trishta vete qe vuan papushim,
  budallaqe e kokeforte deri ne pabesi.
  Kerkon e nuk rreshtesh,
  te jepesh nuk di,
  e humbur nder endrra,
  ti pjelle e perbindsht!

  Dhe ti,
  e cmendura zemer!
  Eh, ta dish ti
  qe per ty dhe vetem per ty
  u nisen dy fjale
  dhe kurre nuk t'u thane!
  Pafund e pabindur,
  kokeshkrete,
  e pacipe,
  o zemer e keqe-
  fole e brishte
  drithmash,
  magjepsjesh,
  lumturish!

  Ah, fytyre - xhungel,
  pa fund e pa ane,
  e eger,
  e ashper,
  o rruge pa kthim
  qe me sy me perqesh
  mua - udhetarit te humbur
  qe me dy fjale
  prane te therret
  se te do
  dhe te perket!

  I kam dy fjale me ty!
   
 18. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Dedikime

  Lonely in Loving A Star
  ------------------------

  A rising star needs time and space
  To gleam, to glow and shine.
  Let the world behold, adore, embrace –
  Warm memories are mine.
  Away from the light
  I moved,
  So there might
  Be more for the world to see.
  Alone at night,
  I long for the bright
  Star who belonged to me.

  Shimmering, shining,
  Your gilded glow is
  Luminescent and coruscating.
  Remembering and pining here below,
  My star will see me waiting.

  Into the skies
  A million eyes
  Look to you for truth.
  While I alone
  Have truly known
  The brilliance of your youth.

  ~Anonymous~


  Shall I Compare Thee, (Sonnet XVIII)
  -------------------------------------
  Shall I compare thee to a Summer's day?
  Thou are more lovely and more temperate:
  Rough winds do shake the darling buds of May,
  And Summer's lease hath all too short a date:
  Sometime too hot the eye of heaven shines,
  And often is his gold complexion dimm'd;
  And every fair from fair sometime declines,
  By chance or nature's changing course untrimm'd:

  But thy eternal Summer shall not fade
  Nor lose possession of that fair thou ow'st;
  Nor shall Death brag thou wander'st in his shade,
  When in eternal lines to time thou grow'st:
  So long as men can breathe, or eyes can see,
  So long lives this, and this gives life to thee.

  ~William Shakespeare~


  Because She Would Ask Me Why I Loved Her
  ---------------------------------------------
  If questioning would make us wise
  No eyes would ever gaze in eyes;
  If all our tale were told in speech
  No mouths would wander each to each.

  Were spirits free from mortal mesh
  And love not bound in hearts of flesh
  No aching breasts would yearn to meet
  And find their ecstasy complete.

  For who is there that lives and knows
  The secret powers by which he grows?
  Were knowledge all, what were our need
  To thrill and faint and sweetly bleed?

  Then seek not, sweet, the "If" and "Why"
  I love you now until I die.
  For I must love because I live
  And life in me is what you give.

  ~Christopher Brennan (1870-1932)~


  ------------------
  "When God created sunrise, He was trying to copy your smile."
   
 19. Rrapatushja

  Rrapatushja Nelk@

  Re: Dedikime

  Guraxit

  Besimi i pergjithshem i studiuesve te thelllle te literatures britanike eshte se Pirua (shekspiri) anonte nga meshkujt persa i preferencave dashurore. Soneta 18, "Shall i compare thee..." qe me ke postuar me larte jepet gjithmone si shembull ilustrues ne pothuajse cdo diskutim per shijet e Piros. Mos ke dashur te thuash ndonje gje mes reshtave me kete dedikim qe ke bere? /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. Goca

  Goca Primus registratum

  Re: Dedikime

  Per gjyshen time ( H.XH)!

  Mundimet e tua s'do di t'i vleresoj kurre ashtu sic duhet, e megjithate ti qendroje me trupin drejt , si te ishte trupi i njezetvjecareje. Gjyshi nuk pati mundesi te te shihte te plakur, por jam e sigurte qe do ish martuar me ty per se dyti. Ai u largua shume heret , ndersa xhaketa e tij mbeti varur ne raftin tend per tridhjete vjet rresht. Sa here qe hapje raftin, mundohesha te shikoja brenda, por s'pata kurre kurajon te te kerkoja ta prekja me duart e mia. Ti ishe aq xheloze per ate xhakete, madje edhe per lotet qe derdhe per gjyshin ne tridhjete vitet e fundit te jetes tende. Momente te shkurtra, episode qe u nguliten ne kujtesen time, ashtu si aroma e karafilave te tu, qe rriteshin ne vazot e oborrit. Ato karafila qe nuk te kam sjelle keto vitet e fundit te pervjetorit tend. Ndoshta aty ku je tani, ka shume te tille e s'te mungon aroma e tyre, por mua me mungon ti, ndonese ne enderr me puth shpesh.

  Te puth , UNE!
   

Shpërndajeni këtë faqe