Depresion.

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga Diavolessa, 31 May 2003.

 1. albanian

  albanian Primus registratum

  Re: Depresion.

  Depresioni vjen si rrjedhoje e xhindeve qe shumica e juaj nuk edi.Kam qene prezent ne disa kurime te tilla dhe kam pare njerez qe me forcen e tyre ngrejn ne peshe shume burra apo te flasin gjuhe te paktueshme.keto qe them jane te verteta.
   
 2. semi hoxha

  semi hoxha Primus registratum

  Re: Depresion.

  Mendimi im rreth depresionit por edhe me ate qe kam lexuar depresioni vjen nga shum shkaktar po shkaktare nr nje eshte vet njeriu me moral te dobet qe qdo pune ia bie vehte ngusht dhe ngadal bie ne depresion.
  Keshtu qe njeriu sikur te ket besimin tek ZOTI dhe te mbeshtetet tek ai por edhe te ket vetbesim ne aftesin e tij kurr nuk do te bie ne depresion dhe do te jet njeri optimist :wub:
   
 3. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Re: Depresion.

  ME behet qejfi qe je optimiste per jeten, dhe ajo qe ke thene eshte ajo cka dueht vertete qe dikush te besoj ne menyre qe te perballet me depresionin, apo semundje te tjera mendore.

  ka nje limit ketu ama, predispozita, aspekti biologjik, i qendrueshem, kufizimet indviduale, mudn ti quash si te duash. depresion ka baze te qendrueshme tek kakrateristikat idnividuale dhe prandaj nuk eshte e lehte per kedo qe te luftoje me kunder vetes dhe aftesive te tij.

  Ndonese pritshmerite ne depresion ose aspekti kognitiv mund te jene te demtuara, shpesh crregullimi rrjedh dhe nga probleme ne jeten reale.

  p.sh. vdekja e dy femijeve te vetem dhe bashkeshortit ne nje aksident, per nje shtepiake jane burim i vertete dhe real per depresion, dhe te luftosh me kete fatkeqesi dueht shume me teper lufte dhe perpjekje.

  p.s. vazhdo te mendosh pozitivisht :thumbsup:
   
 4. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Re: Depresion.

  Nuk e kam zakon te kundershtoj bindjet personale, por mendoj se duhet te pranosh qe ka shume alternativa per te pare problemet dhe jeten :shrug:
   
 5. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Re: Depresion.

  Nese kerkon statistikat boterore nuk ka asnje lloj ndryshimi domethenes ne nivelin e shfaqjes se drepsionit midis besimtareve te devotshme ne zote dhe jo besimtareve. :shrug:
   
 6. rovena

  rovena Primus registratum

  Re: Depresion.

  Depresioni mund te varioje ne menyre te dukshme nga pikepamja e seriozitetit te gjendjes.
  Ne formen e lehte eshte normale qe njerezit te ndjehen depresive kur deshtojne ne dicka, apo kur vdes nje njeri i afert.
  Ky tip depresioni nuk zgjat shume dhe harrohet me permiresimin e perditshem qe ne bejme.
  Nje problem me serioz eshte distimia ne te cilen personi kalon nje gjendje depresive shpirterore ne pjesen me te madhe te nje intervali kohe te pakten dy vjecare.
  Pastaj eshte dhe depresioni madhor i cili ndodh kur nje individ provon nje ose me shume episode depresioni madhor, simptoma kryesore e te cilit eshte nje gjendje shpirterore e rene dhe humbja e interesit per aktivitete normale.
  Keto simptoma shfaqen me periudha me zakonisht zgjasin nga dy jave.
  Problemi me i madh i ketij depresion eshte mundesia per te kryer vetevrasje.
   
 7. rovena

  rovena Primus registratum

  Re: Depresion.

  Depresantet jane droga me veprim ne sistemin nervor qendror, qe kane nje efekt qetesues ose gjumedhenes. Grupi i pergjithshem permbledh alkoolin, anesteziket, barbituratet, drogat kunder ankthit, dhe qetesuesit( sic jane Libriumi dhe Valiumi).
  Depresanet ne doza te lehta jane qetesuese, ne doza te medha japin gjume dhe ka super doza qe te vejne ne gjendje kome ose vdekje.Gjithashtu kane dhe shume efekte shtese, dhe sidomos kur pini alkool ato do ju vejne ne gjume tejmase.
  Alkooli eshte droga depresante qe sot perdoret me shpesh. Ne kultura te ndryshme ne te gjithe boten, alkooli etilik pranohet gjeresisht di nje intoksikant i ligjshem.
  Alkooli kalon shpejt ne rrymen e gjakut prej stomakut dhe zorreve, pastaj metabolizohet ne melci, ku kthehet ne dioksid karboni dhe uje.
  Barbituratet jane droga qe mund te perdoren per qetesim te lehte (Amobarbitali)
  anestezi (Metoheksitali), dhe per trajtimin e pagjumesise (Nembutal ose Sekonal),
  ose ankthit (Fenobarbitali). Ato shtensinojne muskujt, prodhojne nje gjendje euforie dhe me shtimin e dozave gjume.
  Qetesuesit Kunderankth Benzodiazepina, kloridiazepoksidi (Libriumi) doli per here te pare ne treg ne 1960. Libriumi dhe Valiumi jane nder drogat e keshilluara me gjeresisht ne SHBA per t'u perdorur si qetesues te lehte kunderankth.Nga mbiperdorimi i ketyre depresanteve mund te kesh agresivitet dhe corientim.
   
 8. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Depresion.

  Depresioni

  Vetëvaret emigranti

  KORÇË - Një emigrant që sapo kishte mbërritur nga Greqia, i ka dhënë fund jetës , duke u varur në degët e një peme, vetëm një km larg unazës së Korçës. Isuf Myrtezai, 34 vjeç, banor i fshatit Grizë (Fier) u gjet në vendin e quajtur Dëmbravë, në afërsi të fshatit Çiflig. 34 -vjeçari, baba i tre fëmijëve, nisur nga kushtet e vështira ekonomike kishte mërguar në Greqi, por jeta e vështirë e emigrantit e ka zhgënjyer, ndaj sapo ka mbërritur nga Athina me autobusët e linjës i ka dhënë fund jetës. Ekspertët e hetimit që shkuan në vendngjarje konstatuan se mbi trupin e viktimës nuk kishte shenja dhune, çka ka përjashtuar mundësinë e një vrasjeje të mundshme. Në xhepin e pantallonave të emigrantit u gjet pasaporta, e cila bëri të mundur identifikimin e tij.

  pS: Marre nga shekulli.
   
 9. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Depresion.

  Nje nga perkufizimet me te bukura qe kam degjuar (dhe nga me te vertetat) mbi depresionin eshte: Depresion quhet faza ne te cilen ankthi i provuar nga dikush eshte ne fazen me te thelle.
  Depresioni mund te shfaqet edhe si gjendja me e rende e nje fobie, kur dicka na tremb dhe nuk jemi ne gjendje te percaktojme se cfare eshte objekti fobik.
  Ne fakt e verteta me e madhe eshte qe depresioni ne vetvete si nje gjendje shpirterore ndryshe nga te tjerat nuk ekziston. Ne fakt ai eshte shfaqja me e rende e nje teresie problemesh mendore/shpirterore te pakuruara qe vete personi nuk eshte ne gjendje tju veje nje emer dhe te jete i ndergjegjshem per prezencen e tyre.

  :rolleyes:
   
 10. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Re: Depresion.

  tung

  ke ndonje reference per kete???

  thx
   
 11. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Depresion.

  Ka Triny, eshte: Anchisi Roberto, komunikim gojor, Universita Degli Studi di Parma /pf/images/graemlins/smile.gif Une vete nuk arrita te gjej ndonje argument kunder ketij pohimi, sado i cuditshem te tingelloje, ose me sakte i padegjuar :rolleyes: Depresioni ne vetvete nenkupton dy koncepte baze: Ndjenjen e te qenurit te pashprese dhe mendimin se nuk kemi askend te na ndihmoje sepse situata ne te cilen ndodhemi eshte teper e veshtire dhe ndjehemi vetem. Keto lloj ndjenjash percjellin ankth te pashmangshem. Ne te njejten kohe keto dy koncepte karakterizojne edhe gjendjet fobike, kur dikush arrin ne fazen me te fundit e nuk del me nga shtepia nga frika se mos shohe zogj, njerez, etj, dhe si perfundim perjeton nje gjendje ankthi te pergjithesuar (nga ankthi i provuar perballe objektit fobik ne ankth te provuar ne shume situata te tjera qe nuk kane lidhje te drejtperdrejte me kete objekt). Nje gjendje e tille te shpie ne depresion sepse personi fillon ta shohe fobine e tij si te pasherueshme dhe nuk beson me se dikush mund ta ndihmoje.

  Fobite ishin vetem nje shembull, ne te njejten menyre shpjegohet efekti i ankthit edhe ne shqetesime te tjera.

  Po te nisemi nga nje shpjegim i tille atehere mund te themi se depresioni nuk eshte nje semundje me vete, shume e ndryshme nga shqetesimet e tjera psikologjike.

  :book: :confused: :confused: :idea: :rolleyes: :thumbsup:
   
 12. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Re: Depresion.

  Thjesht nuk e kisha hasur kaq te plote. Per fat te keq ne UK dhe USA jane shume skeptike ndaj studimeve eurpiane, dhe te rralle jane ato autore qe kalojne kufinjte.

  DO te kisha interes te lexoja me shume, nuk me duket teori e cuditshme /pf/images/graemlins/smile.gif

  flm per referencen :wave:
   
 13. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Depresion.

  Nuk e di Anna por me duket se fobite nuk kane ndonje lidhje kaq thelbesore me depresionin. Nuk del ne rruge sepse mund te kesh frike nga hapesira, sikurse ke frike nga lartesite etj. Te mos i marrim me rradhe fobite qe jane shprehje e frikes, ose qe vete fjala fobi eshte frike.
  - Sot nuk mund te futem ne argumenta te thelle, por po shkruaj vetem dy rradhe: DEPRESIONI fillon atehere kur njeriu i ve vetes objektiva te paarritshem.
   
 14. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Depresion.

  Depresioni, 4 vetëvrasje në 24 orë


  Tre femra, dy nga Elbasani dhe një nga Kuçova, tentojnë t'i japin fund jetës.

  Tre femra kanë tentuar t'i japin fund jetës gjatë ditës së djeshme, ndërsa një burrë nga Korça ka mbetur i vdekur pas kësaj tentative. Në të katër rastet, mjekët mendojnë se shkaktar është depresioni. Dy prej grave që tentuan t'i japin fund jetës janë nga Elbasani, ndërsa një tjetër është nga Kuçova. Në dy raste gratë kanë përdorur lëndë helmuese për t'i dhënë fund jetës, në një rast është përdorur arma e zjarrit, ndërsa në rastin me pasojë vdekjen, viktima është vetëvarur.

  Në Elbasan

  R.K. 29 vjeçe, banuese në fshatin Përparim përfundoi në një gjendje tepër kritike për jetën, në orët e paradites së djeshme, pasi kishte pirë një sasi të madhe helmi bujqësor. Burimet nga spitali kirurgjik, bënë të ditur se 29 -vjeçarja, e martuar dhe nënë e një fëmije 6- vjeçar, u vetëhelmua në rrethana të panjohura dhe të paqarta për familjarët. Sapo është zbuluar, ajo është dërguar me urgjencë në spital por mjekët thanë se gruaja kishte pirë një sasi të rrezikshme helmi rogor. Ndërkohë një vajzë 19- vjeçare nga Cërriku, D.A., u vetëhelmua, duke pirë një sasi kokrrash për gjumë. Burime nga urgjenca spitalore thanë se e reja kishte pirë një sasi të konsiderueshme valiumi duke përfunduar në gjendje të rëndë në spital. Mjekët thanë se në të dy rastet, mbeten enigmë shkaqet e tentativave të rrezikshme, por depresioni mendohet të jetë shkaku kryesor i vetëflijimit. Në Elbasan, sipas statistikave zyrtare të qendrës spitalore, vetëm këtë vit numërohen 44 vetëvrasje. Më shumë se gjysma e tyre kanë përfunduar tragjikisht.

  Në Kuçovë

  Një 44- vjeçare nga Kuçova, nënë e dy fëmijëve, ka tentuar t'i japë fund jetës, dje, në kushtet e depresionit, thanë për gazetën burime të policisë. Dashuri Çela, banore e lagjes "11 Janari", ka tentuar të vetëvritet me një pushkë tip karabinë, që ndodhej në shtëpinë e saj që prej vitit '97. Nëna e dy fëmijëve ka tentuar t'i japë fund jetës në momentin kur në banesë nuk ndodhej asnjë nga familjarët. Sipas burimeve të policisë, Çela është vetëgoditur në shpatull. Kanë qenë të afërmit e saj ata që e kanë gjetur 44- vjeçaren të shtrirë në një pellg gjaku. E plagosura është dërguar menjëherë në spitalin e Beratit dhe pas ndërhyrjes ajo ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Sipas burimeve të policisë, të cilat i referohen dëshmive të të afërmëve, nëna e dy fëmijëve kishte kaluar në depresion nervor për shkak të gjendjes së rëndë ekonomike. Rasti i djeshëm e çon në 6 numrin e vëtëvrasjeve që kanë ndodhur gjatë këtij muaji, në qarkun e Beratit.

  Në Korçë


  Një burrë 40-vjeçar, baba i dy fëmijëve, është gjetur dje pasdite i varur në një nga mjediset e shtëpisë së tij. Astrit Xhezmollari, banor i lagjes nr. 10 të Korçës, ka qenë i vetëm në shtëpi kur ka kryer aktin tragjik ndaj vetes. Bashkëshortja e viktimës ishte në punë, ndërsa fëmijët kanë qenë duke luajtur përjashta, thanë burimet. E para që ka parë pamjen makabre ka qenë bashkëshortja , e cila e tmerruar ka kërkuar ndihmën e fqinjëve, por çdo ndihmë për të shpëtuar jetën e 40- vjeçarit ka qenë e kotë. Policia dhe grupi hetimor që kanë shkuar në vendngjarje kanë arritur në konkluzionin se viktima është vetëvarur, pasi në trupin e tij nuk ka pasur shenja dhune.


  (2002)
   
 15. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Re: Depresion.

  Keni te drejte te jeni skeptike ne idene e lidhjes fobi depresion. Kur prezantohet nje teori e re sidomos nje ide qe lidh dy "dukuri" kaq komplekse, duhet te lexohet e plote (ndonese jam e sigurt se ana ka bere nje permbledhej shume te mire).

  idene e ankthit te pergjithesuar e kuptoj se si mund te lidhet, nuk kisha kuptuar se behej fjale per te gjitha llojet e fobise... :confused: :confused: (kete e kam pak te veshtire ta lidh)

  Ankthi qendron si baze e te dy crregulimve ne cdo rast, biles eshte crregullimi me i perhapur ne te gjitha crregullimet e tjera.

  po mundohem te gjej dicka ne net :shrug:
   
 16. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Depresion.

  Besoj se per kete qendrim (ne kane lidhje thelbesore fobite me depresionin apo jo) jane dhene argumenta, dhe per me teper i kam perseritur edhe per se dyti ne menyre te shtjelluar ne postimet e mesiperme! Ne jane argumentat thelbesore apo jo eshte dicka relative, gjithsesi mund te japesh argumenta te kundert dhe ti diskutojme edhe ato! Asgje nuk eshte absolute, as teorite!

  Mendoj se eshte keqkuptuar dicka thelbesore: Jo te gjitha problemet fobike te cojne ne depresion. Behet fjale per gjendje fobike te nje shkalle te rende, kur personi dorezohet dhe ndjehet i pashprese (tipar karakteristik i crregullimit depresiv) dhe humb besimin qe mund te kurohet (edhe ky kriteri i dyte i domosdoshem qe nje shqetesim te hyje ne kategorine e crregullimeve te humorit, dhe konkretisht depresionit). Jo te gjithe njerezit qe vuajne nga fobite jane depresive, ka njerez te afte te izolojne problemin e tyre vetem ne lidhje me objektin fobik, ka te tjere qe bejne 'generalization' dmth 'pergjithesim' te ankthit qe provojne edhe ndaj situatave te tjera ose objekteve te tjera qe nuk kane lidhje te drejtperdrejte me situaten/objektin fobik. Kete e kam shkruar edhe me lart po besoj se ju ka shpetuar :rolleyes:

  Dhe dicka e fundit, nuk behet fjale per nje teori te vendosur e te miratuar ne Europe /pf/images/graemlins/smile.gif Ky ishte vetem nje opinion, nje konkluzion pas shume vitesh eksperience si psikoterapist i nje pedagogut tim. Nuk eshte nje teori qe i kundervihet asaj egzistuese /pf/images/graemlins/laugh.gif Une do ta quaja nje mendim te vlefshem qe duhet marre ne konsiderate sepse ploteson me teper se kundershton mendimet e publikuara deri tani.

  :wave:
   
 17. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Depresion.

  Depresioni mund te shfaqet edhe si gjendja me e rende e nje fobie, kur dicka na tremb dhe nuk jemi ne gjendje te percaktojme se cfare eshte objekti fobik. /pf/images/graemlins/frown.gif


  Besoj se rasti i meposhtem eshte shembulli me i qarte i nje lidhjeje te mundshme mes fobive dhe depresionit: Nje grua qe kishte ndjekur per nje periudhe te gjate kohe seance kemioterapie, kohe me vone zbulon se ndjehet shume keq shpirterisht nga qendrimi brenda ne shtepi dhe fillon ta shmange duke qendruar shumicen e kohes jashte. Duke shpjeguar gjendjen qe perjetonte, ajo pershkruan te gjitha simptomat e depresionit, duke permendur fillimisht gjendjen e ankthit, mosditjen e arsyes se ketij ankthi, merzitje, perseriste papushim frazen: 'nuk mundem me' etj. Pak nga pak, pas disa bisedash doli qe dhoma e vogel dhe e izoluar ku bente kemipoterapine e kishte trembur kaq shume sa ankthi i provuar atje ishte pergjithesuar ne ankth ndaj vendeve te mbyllura (ne rastin konkret ishte drejtuar vetem ne ankth ndaj qendrimit brenda ne shtepi dhe jo e pergjithesuar deri ne ankth ndaj te gjitha vendeve te mbyllura-klaustrofobia).

  Kuptohet qe ky nuk eshte nje rast karakteristik depresioni sepse behet fjale per nje grade relativisht te lehte shqetesimi, megjithate nqs nuk do ishte kapur ne kohe mund te ishte zhvilluar nje fobi e mundshme ndaj vendeve te mbyllura, dhe sa me shume te perparonte kjo fobi, aq me shume do te shtoheshin edhe shqetesimet depresive.
   
 18. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Depresion.

  [​IMG] Sqarimet per ankesat le ti bejme te tema perkatese.
   
 19. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Depresion.

  Pa u futur ne analizen e fobive dhe te depresionit ne fillim do te deshiroja te merresha me shembullin e gruas qe bente kimioterapi.
  Sipas mendimit tim, nuk eshte nje rast tipik depresioni dhe do te mundohem te them pse:
  Dyshimi lind kur thuhet qe kjo grua ka frike nga dhoma e saj(?) dhe thuhet me te drejte qe nuk eshte klaustrofobi,(frike nga vendet e mbyllura). Ose kemi ose nuk kemi klaustrofobi. Ne rast se po, atehere domosdoshmerisht do te manifestohet ndaj te gjitha ambienteve te mbyllura sepse klaustrofobia nuk ka preferenca. Dhe ketu eshte e qarte, nuk behet fjale per diçka te tille.
  Vetiu lind pyetja: atehere perse behet fjale?
  Mendimi i pare qe me vjen ndermend mua, nisur nga arsyetimi i mesiperm, eshte se kemi te bejme me diçka tjeter. Hapi i pare per te kuptuar friken e saj, qe nuk mund te jete depresion, ose per te kuptuar depresionin e saj qe nuk mund te jete frike, ose fobi, qe s'mund te jete as njera dhe as tjetra, pra ky hap lidhet me nje fjale te vetme KIMIOTERAPI, ky eshte kyçi dhe jo dhoma. Do te mundohem te jem me i qarte.
  Kimioterapia eshte nje menyre kurative per te semure me lloje te ndryshme tumoresh malinje. Ne te gjitha rastet pasohet nga te vjella dhe renie flokesh, per fat te keq tek femrat renia e flokeve eshte nje tragjedi me vete. Dhoma ne vetvete nuk ka asgje te keqe, por kur i bashkangjitim kimioterapine, atehere kemi shkrirjen e ketyre dy elementeve ne nje dhe krijohet ajo qe ne psikologji quhet SIMBOL. Zakonisht simbolet te tille nuk jane burim depresioni.
  - Nje fakt tjeter qe e perforcon konkluzionin tim eshte se nuk gjejme ndonje lidhje te brendeshme midis simbolit dhe asaj qe simbolizohet. Kjo duhet kuptuar keshtu, ne rast se gruaja nuk do te kishte pasur kancer, nuk do te qe e detyruar te bente edhe kimioterapi, per fat te keq s'eshte e vertete, e bente ne nje klinike, ne nje ambient te caktuar te klinikes dhe ne le ta quajme dhome. Realisht, dhoma e spitalit dhe aparati i kimioterapise ne vetvete jane neutrale, per ty per mua, per te gjithe, pra nuk jane as te mire as edhe te keqinj. Pra ne nuk vendosim asnje raport, asnje lidhje me to. Jemi indiferente dhe jane indiferente karshi nesh. Kete relacion ne e vendosim(largqofte) nese kemi nevoje.
  Gruaja villte dhe floket i kishin rene, pra eksperienca e saj personale eshte negative. Per force zakoni, sa here qe para asaj gruaje flitet per kimioterapi (jo per dhome) ose sa here qe bie ne kushte te peraferta, ajo nuk do te ndjehej mire, sepse kujtesa e saj do te permbytej nga nje fluks i paperballueshem negativ qe lidhet me ngjarjen, me traumen, me te vjellat, renien e flokeve, me kimioterapine dhe nje ambient te caktuar.
  Ky eshte nje SIMBOL AKSIDENTAL.
  I thene me pak fjale eshte eksperienca personale ne lidhje me nje ambient te caktuar dhe qe krijon nje gjendje te caktuar shpirterore. Ky eshte nje simbol qe s'mund te ndahet me te tjere, perveç me ata qe kane kaluar te njejtin realitet.
  Persa i perket dhomes se saj. Une, psh, do t'i hidhja nje sy, sepse jam i bindur qe ne ate dhome duhet te kete elemente te ngjashem me ato te spitalit.
  -Simbole te tille krijohen nga te gjithe. Une, psh, kam nga femijeria nje kujtim te hidhur qe s'mund ta shpelaj kurre dhe qe lidhet me nje gje ndoshta banale. Isha rreth dhjete vjeç kur me shoke u ngjitem ne kodrat siper Vlores, afer kalase se Kanines. Nuk e di tani, por dikur kishte shume koçimare. Hengra aq shume sa...edhe tani qe po e shkruaj me vjen trazire sepse me duket sikur jetoj te njejten situate. Me mbyten te vjellat dhe perfundova ne spital ku bera nje lavazh te mire, aq te mire sa nuk kam per ta harruar. Keshtuqe koçimaret nuk mund t'i shoh me sy. Ky eshte nje simbol aksidental.
  Persa i perket depresionit. Nga sa kam lexuar une, nuk me rezulton pasoje e fobive. Eshte nje emer i vetem per shume gjendje, ose ne thleb eshte nje gjendje e thelle trishtimi.
  Shfaqet atehere kur HIEJA fillon e mbulon nje pjese te madhe te jetes sone.
  - Nuk kemi gjume.
  - Ndjehemi apatike, te renduar ne gjykime. Pra veshtiresi per te marre vendime.
  - Nenvleftesim, nençmim, perbuzje e vetes.
  - Humor i deprimuar.
  - Behemi te merzitshem.
  - Kemi dhimbje koke, shpine, stomaku dhe eshtrash.
  - Humbje energjie.
  - Mungese perqendrimi.
  - Pakenaqesi e pergjitheshme si dhe mendimi per vdekjen dhe vetvrasjen behen dominues ne situata te thella.
  Mjafton qe tre ose me shume nga keta elemente te bashkejetojne per nje kohe te gjate per te formuar simptomat e qarta te depresionit.
  Depresioni vjen kur nuk ke ate qe deshiron me gjithe shpirt.
  Depresioni shfaqet atehere kur bie ne kontakt me individe te realizuar dhe ne konfrontin me ta, zbulon mangesite e tua, diferencat, gjera qe te mungojne te cilat behen shkak qe te kuptosh pse nuk ke arritur te njejten shkalle. Ketu lind mendimi qe s'mund te realizohesh kurre. Mungon besimi dhe e quan veten te falimentuar.
  Depresioni shfaqet atehere kur ti nuk gjen shenja te perbashketa me grupin ku jeton. Biles kjo behet shkak edhe i nje lufte paradoksale te individit kunder idealit, qe perfaqesohet nga grupi.
  -Depresion i formes se rende eshte ai qe lidhet me ndjenjat dhe sidomos kur ato vihen ne pikepyetje, me keq akoma kur goditen dhe kur gjithe kjo situate perforcohet nga doza maniakale. Ky person rreshqet shume shpejt ne tunelin e depresionit dhe eshte veshtire te dale sepse zakonisht jeton paradoksalisht ne mes te dy konflikteve: Ka veshtiresi te doje, por edhe nje uri te tmerreshme per te qene i dashur.
  Persa i perket depresionit, pergjithesisht njeriu qe vuan, eshte ne gjendje te lokalizoje kohen kur filloi, por kurre shkakun.
  -Persa i perket frikes, (fobise)dihet qe formohet nga eksperienca.
  -Ndersa ankthi eshte nje mjet qe ne e perdorim per te neutralizuar friken, pra per te mos rene ne kontakt direkt me objekte qe na shkaktojne frike.
  Kjo eshte ana pozitive e tyre.
  "U them shpesh studenteve, - thote profesor JEAN-PHILIPE BOLUENGER, docent i psikologjise ne universitetin e Monpeliese, - po nuk provuat ankth, s'mund t'i kaloni provimet. Por nuk duhet t'i konfondojme ankthin qe stimulon vemendjen dhe ndihmon te reagosh, nga ankthi patologjik qe rrezikon te demtoje veprimet tona nga frika e nje rreziku qe nuk egziston".
  Per te patur nje ide akoma me te thelle per fobite dhe ankthin (kete e kam per Anna O), kohet e fundit ne Itali eshte botuar nje liber qe ka xhiruar globin per interesin qe ka zgjuar. Titullohet: "ANSIA, FOBIE E ATTACCHI DI PANICO" autore ELAINE SHEEHAN.
   
 20. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Depresion.

  Persa i perket depresionit. Nga sa kam lexuar une, nuk me rezulton pasoje e fobive.

  Ne fakt askush nuk eshte shprehur ne te kundert :shrug: Nuk kemi folur (te pakten flas per veten time dhe Triny'n) per shkaqe dhe pasoja, dhe aq me teper per depresionin si pasoje e fobive. Une e kam theksuar (dhe ne fakt kam filluar te bezdisem edhe vete nga kjo nevoja e pafund e te sqaruarit nga 1000 here te njejtat gjera sepse shume ketu pertojne te lexojne me vemendje ose lexojne po nuk duan te kuptojne sepse ndjehen konkurrues te nje gare imagjinare njohurish) qe behet fjale per nje lidhje te mundshme mes depresionit dhe fobive, dhe e kam ilustruar me shembullin e mesiperm te kimioterapise ku nenvizova se gjendja nuk eshte nje rast tipik depresioni por mund te perfundonte ne te tille duke pare ngjashmerine me simptomat e depresionit. Jo sepse fobia do kthehej ne depresion, por sepse frika mund te kthehej ne fobi (dmth nuk eshte fobi persa e pershkruar me lart) dhe ankthi i provuar mund te provokonte gjendje depresive.
   

Shpërndajeni këtë faqe