Determinizmi-Domosdoshmëria

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Berlinda, 5 Mar 2011.

 1. Berlinda

  Berlinda Guest

  Sipas teorive Deterministe qdo kund ne bote,duke perfshir edhe jeten psikike te njeriut,pra edhe vullnetin e tij mbreteron domosdoshmeria e pashmangshme.Asgje nuk ze fill pa ndonje shkak,por gjdo gje shfaqne baz te ndonje shkaku dhe sipas domosdoshmeris.Teorit Deterministe njeriun e shendrrojne ne nje mekanizem,i cili vepron sipas shtytesve e shkaqeve te jashtme dhe ne kete menyre e lirojn nga gjdo pergjegjesi.
   
 2. Ian

  Ian amos

  Une jam mbrojtes i vullnetit te lire pra qe egziston, varet nga kushtet e jetes po egziston, diku me shume diku aspak ajo qe thua ti per njeriun mekanizem. Egziston vullneti per te zgjedhur nje te ardhme nga multituda e shume qe egzistojne, kemi te bejme me jeten ne Toke ketu.Gjithashtu per nje efekt mund te kete shume shkaqe.
   
 3. Ian

  Ian amos

  Vullneti i lire qe ka cdo krijese e krijuar lejon qe te jetojne nje shumllojshmeri jetesh, bazuar mbi cilesi unike qe pozesojne.
   

Shpërndajeni këtë faqe